Pľúcnik tmavý /Pulmonaria obscura/

Pľúcnik tmavý /Pulmonaria obscura/

Poslaťod Natti94 » 30 Mar 2015, 17:36

Včasná jar prináša so sebou aj jemné farby kvetov tejto liečivej trvalky,
ktorá rastie na tienistých,na minerálne látky bohatších stanovištiach,v listnatých humóznych lesoch,krovinách od nížin do podhorského stupňa.

Pľúcnik ako tmavý tak aj lekársky pôsobí protizápalovo,mierni dráždenie pri kašli a zvyšuje krvnú zrážanlivosť.Podporuje vylučovanie tekutín z tela.Taktiež sa využíva na liečbu lymfatických uzlín a ordinuje sa aj pri poškodeniach sliznice pažeráka a žalúdka.

Rastlina /jej mladé lístky/ je takisto výborná do jarných šalátov.

Na mojej dnešnej popoludňajšej vychádzke povyše dediny kde bývam,som natrafila v blízkom lesíku priam na živnú pôdu pre túto jednoduchú rastlinu.Už skraja hôrky bolo zjavné,že ide o sľubný zdroj pľúcnika.
Vďaka dnešnému doslova aprílovému počasiu bolo treba učiniť zber čo najskôr.Boli sme na to dvaja-ja a zástupca rodu čmeliakovitého,ktorý zakrátko prišiel na to,že ak sa dá radšej "spásať" všadeprítomnú chochlačku,nikto mu ju brať nebude 8) :D


"Lesný" pľúcnik v kuchyni pripravený už na sušenie...

DSC01011.JPG

DSC01015.JPG


Pľúcnik rastúci doma v záhrade -má viditeľne menšie kvietky ako v lese nazbieraný / toho času už taktiež "oddychujúci" na plátenej utierke/...
DSC00980.JPG

DSC00982.JPG
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Pľúcnik tmavý /Pulmonaria obscura/

Poslaťod hurka » 31 Mar 2015, 20:55

nieje to náhodou pľúcnik lekársky? alebo je to príbuzný druh?
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Pľúcnik tmavý /Pulmonaria obscura/

Poslaťod Natti94 » 31 Mar 2015, 21:49

Vieš,pôvodný názov som aj dala-"Pľúcnik lekársky",no keďže má tento dva poddruhy-P.škvrnitý /na listoch má biele škvrny/ a P.chlpatý/tmavý -bez škvŕn,zvolila som radšej jeho presné pomenovanie.No liečivé účinky sú pri obidvoch druhoch tie isté.Okrem nich existujú ešte-P.mäkký,P.úzkolistý.
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x


Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron