Cesnak medvedí

Cesnak medvedí

Poslaťod Juzek » 07 Jún 2021, 09:10

Cesnak medvedí :
(Allium ursinum)

Charakteristika rastliny :

Nadzemná časť cesnaku medvedieho vyrastá z podzemnej podlhovastej,2-6cm dlhej cibule. Má zvyčajne dva asi 10cm dlhé a 3-5cm široké listy,podobné konvalinkovým. Trojhranná bezlistá stonka je zakončená riedkym okolíkom bielych kvetov. Plod je tobolka. Celá rastlina prenikavo vonia po cesnaku.

Výskyt :

Rastie v tienistých vlhkých lesoch,lužných lesoch,pri potokoch a na mokrých lúkach od nížin až po subalpínske pásmo. V lužných lesoch tvorí rozsiahle porasty,často monocenózy.

Zber a úprava :

Zberá sa celá rastlina vrátane cibule. Využíva sa čerstvá,nesuší sa. Nakrájané listy možno zmraziť,zaliať bielym vínom alebo po vylúhovaní v liehu používať vo forme tinktúry. Najvzácnejší je však fakt,že ju príroda ponúka ako skorú jarnú pochúťku.

Účinné látky :

Najtypickejšie účinné látky sú aminokyselina aliín a enzým aliináza. Tento enzým po poranení pletiva cesnaku medvedieho štiepi aliim na zapáchajúci alicin,ktorý má antibiotické a iné liečivé účinky. Ostatné účinné látky sú podobné ako v cesnaku kuchynskom. Obsahuje aj provitamín A,vitamíny B,C,PP,flavonoidy,slizovité látky,biokatalyticky účinné látky,fytoncidy a iné.

Liečivé účinky :

Cesnak medvedí má podobné účinky ako cesnak kuchynský. Vyznačuje sa najmä :
- Preventívnymi účinkami na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu skoro na jar
- Dezinfekčnými účinkami na celú dýchaciu aj tráviacu sústavu
- Znižovaním krvného tlaku a pôsobením proti ateroskleróze
- Vyháňaním parazitov

Použitie :

Čerstvé listy,šťava : Čerstvé nadrobno posekané listy možno použiť ako jarnú zeleninu k chlebu,koreninu do polievky alebo upraviť ako prívarok či šalát. Na prečistenie tráviaceho traktu aj v krvi sa odporúča piť 2 až 3 – krát denne pol kávovej lyžičky šťavy z čerstvých listov.

Cesnakové víno : Dve šálky nadrobno posekaných listov sa vo fľaši so širokým hrdlom zalejú jedným litrom bieleho vína a vo vodnom kúpeli sa zahrejú asi na 50°C. Po zazátkovaní sa zmes nechá dva týždne stáť na svetlom mieste,potom sa precedí a po kalíšteku pije dvakrát denne nalačno.



Tinktúra : Pokrájané listy sa nasypú do polovice uzatvárateľnej nádobky,ktorá sa doplní 50 až 90%-tným liehom. Po dvoch až troch týždňoch lúhovania pri izbovej teplote sa tinktúra môže užívať po kvapkách alebo po kalíšteku ako preventívne liečivo.

Poznámky :

Cesnak medvedí dostal svoje meno vraj aj preto že je obľúbenou pochúťkou medveďov a spásajú ho aj domáce zvieratá. Cenné výživné látky obsahujú aj ďalšie druhy cesnakov. Okrem cesnaku cibuľového a cesnaku kuchynského sa u nás pestujú najmä pór a pažitka.
Prílohy
wild-garlic-81971_640.jpg
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia