Dúška materina

Dúška materina

Poslaťod Juzek » 07 Jún 2021, 09:23

Dúška materina
(Thymus serpyllum)

Charakteristika rastliny :

Dúška materina je poloker s čiastočne poliehavými,vystúpavými,na báze zdrevnatenými, 5-30cm dlhými stonkami. Často sa rozrastá do hustých vankúšovitých trsov. Na tenkých stonkách sú malé,krížmo protistojné,podlhovasté,na okraji mierne podvinuté listy. Po rozmrvení medzi prstami príjemne voňajú. Drobné ružové alebo fialkasté kvety sú usporiadané v koncových alebo pazušných papraslenoch. Plody sú štyri hladké hnedé tvrdky.

Výskyt :

Rastie na okrajoch ciest,často v suchých alebo polosuchých porastoch,na piesočnatých aj hlinitých pôdach. Od nížin až po subalpínske pásmo je u nás pomerne hojná.

Zber a úprava :

Pri zbere sa odstrihujú nezdrevnatené časti vňate ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Sušia sa v riedkych zväzočkoch alebo sa postrihajú na 1-2cmdlhé kúsočky,ktoré sa potom sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C. Pomerne dobre sa suší,a zvyčajne neplesnivie.

Účinné látky :

Obsahuje najmä silicu bohatú na tymol a karvakrol. Sú to látky so silným dezinfekčným účinkom. Z ďalších účinných látok obsahuje horčinu,triesloviny,flavonoidy a fytoncidy.

Liečivé účinky :

Vďaka protibakteriálnym ,protivírusovým a protiplesňovým účinkom silice a liečivým účinkom ostatných obsahových látok sa dúška materina používa
- vnútorne aj ako kloktadlo na zmiernenie bolesti pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny
- na odhlienenie a zmiernenie kašľa
- na tráviace poruchy,najmä proti hnačke
- pri únave alebo nervovej vyčerpanosti či precitlivenosti
- proti ekzémom a zápalom kože

Použitie :

Zápar-Jedna až dve kávové lyžičky rastliny sa sparia pohárom vriacej vody a nechajú sa 10 minút lúhovať. Rovnako koncentrovaný alebo aj o čosi silnejší zápar sa použije ako kloktadlo. Vhodný je aj na vonkajšie použitie pri ekzémoch a na vtieranie pri bolestiach hlavy alebo reumatických bolestiach. Na zastavenie čkania sa pije dúškový čaj s citrónom.
Čajová zmes proti kašľu-Dve lyžice zmesi z vňate dúšky materinej,filaky a kvetu divozela(môže sa pridať aj koreň alebo list ibiša ,kvet bazy a lipy) sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa prikryté lúhovať 15 minút. Precedí sa,osladí medom a pije po malých dúškoch počas celého dňa.


Poznámky :

Dúška materina je veľmi premenlivý druh. Jej odrody,niekedy označované ako osobitné druhy,majú rovnaké liečivé účinky. Podobné účinky má aj dúška tymianová(Thymus vulgaris),ktorá sa u nás iba pestuje. Izolovaná silica je súčasťou mastí vyrábaných na prekrvenie pokožky. Vo Francúzsku sa využíva aj ako korenina a jej silica je obľúbená surovina pri výrobe voňaviek.
Prílohy
materina-duska_1534407309.jpg
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť