Jahoda obyčajná
(Fragaria vesca)
Charakteristika rastliny :
Trváca bylina so vzpriamenou stonkou nad zemnými poplazmi. Listy sú trojpočetné,vajcovité,s pílkovitým okrajom. Kvetné stonky vyrastajú z pazúch listov a sú zakončené niekoľkými bielymi päťpočetnými kvetmi usporiadanými vo vrcholíku. Kvetné lôžko po oplodnení zdužnatie a na jeho povrchu sedia plody – drobné žltohnedé nažky. Dužinaté súplodie sa bežne označuje ako jahoda,je veľmi chutné a v zrelosti sa ľahko oddeľuje od čiašky.
Výskyt :
Rastie na trávnatých stráňach,lesných lúkach,okrajoch lesov a vo svetlých lesoch od nížin až do podhorského pásma.
Zber a úprava :
V liečiteľstve sa využívajú podzemky,listy aj plody. Podzemky sa zberajú pred vypučaním listov a sušia sa na vzduchu. Listy sa zberajú od mája do septembra. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C. Plody sa konzumujú čerstvé alebo tepelne spracované.
Účinné látky :
Podzemok obsahuje triesloviny,flavonoidy,triterpény,glykozidy,fragarín a fragarianín. V listoch sú aj faníny,silica a vitamín C. V plodoch je pomerne vysoký obsah glukózy,fruktózy,vitamínov,minerálnych látok,silice a antokyanidínových derivátov.
Liečivé účinky :
Podzemok a listy majú :
- močopudný účinok a používajú sa pri liečbe chorôb močových ciest
- protizápalové účinky,využívané pri črevných kataroch spojených s hnačkou
- pozitívny účinok proti hemoroidom,pri zapálených ranách a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny
Plody sú obľúbeným a veľmi zdravým ovocím. V ľudovom liečiteľstve sa čerstvé odporúčajú proti skleróze,vysokému tlaku,obličkovým kameňom,dne,reume a podagre. Mnohé liečivé vlastnosti si uchovávajú aj vo forme zaváranín.
Použitie :
Zápar - Pripraví sa z jednej polievkovej lyžice rozdrveného podzemku alebo listov a z jedného pohára vriacej vody. Uplatňuje sa pri chorobách močových ciest a čriev. Je vhodný aj na vonkajšie použitie.
Odvar – Má podobné použitie ako zápar. Pripraví sa varením 40g podzemku v 1 litri vody počas 10 minút. Pije sa jeden pohár 3 až 4 krát denne
Čaj – Na chutný čaj,vhodný aj pri rekonvalescencii,sa listy jahody,maliny a černice v pomere 2:1:1,ale nevaria.
Poznámky :
Príbuzné druhy jahody obyčajnej-jahoda drúzgavicová (Fragaria moschata) a jahoda trávnicová (Fragaria viridis) majú tuhšieplody,ťažšie oddeliteľné od lôžka. Netreba sa však báť zámeny,lebo majú rovnaké liečivé účinky ako jahoda obyčajná. Šľachtené,pestované druhy jahôd sú viacnásobnými krížencami,najmä s americkými odrodami,a z liečebného hľadiska sú podstatne menej účinné. Ich listy sa zberajú bez stopiek. Plody sú väčšie,ale menej aromatické. POZOR (niektorí ľudia sú na jahody alergický).