Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Témy o nožoch

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod mihal » 21 Nov 2011, 13:47

no toto je prvý negatívny prípad na ktorý som na nete narazil, na blbý kus sa dá naraziť všade.
tak uvidím :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Chesus » 11 Dec 2011, 09:56

Všimol som si, že viacerí máte kukri. Aké sú vlastne výhody resp.nevýhody kukri mačety oproti klasickej?
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod mihal » 11 Dec 2011, 18:22

no mačeta ma tenkú čepel a je z pásovej ocele pri pokuse sekať niečo pevnejšie ti bude silno pružíť do ruky, a nemá na to hmotnosť.
včera som s mojou sekal piliny a triesky zo starého vyschnutého dubu, potom pripravil drevo na guláš a nasledne bez prebrúsenia nakrájal veci na guláš, je to važne skvelý nož :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod fatal_error » 12 Dec 2011, 14:09

No ano :) Kukri sa radi medzi noze, ale ludia pouzivaju skor nazov maceta koli velkosti a tvaru zrejme. Mne to pride ako dobra pomocka nosim to radsej ako sekeru ale to len preto lebo mam staru komunisticku a je tazka ako prasa :D. No s kukri som sekal uz vsetko mozne a zatial sa jej dari :) Vyhody vidim hlavne ak chcem nieco narubat rychlo a vo velkom mnozstve...neboli z toho ruka a ma to dobre sekacie vlastnosti...ako nemysli si, ze to je uplna pecka ma svoje chyby. No na bezne ukony v prirode staci. Ak vahas ci kupit alebo nie, tak sa najprv zamysli ci nastroj vyuzijes. Pride samozrejme nenabrusena tak si ju potom treba kvalitne naostrit ;-)

nebudem pisat stale dookola :) pozri si video a rozhodni sa (ma to viac dielov) http://www.youtube.com/watch?v=K_m4xErfJXw

:camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod fremen » 12 Dec 2011, 16:30

Ja ho idem vyskusat- vahal som, ale pri privetivej cene a tvojej spokojnosti som mu nedokazal odolat.. :D Vdaka za uzitocne info....
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod alaskasurvivalknife » 30 Jan 2012, 17:27

tak teda aj jaby som chcel prispet k teme velke noze .... :D ja mam doma khukri priamo s nepalu drevnne puzdro obalene kozou vzadu dve cepele noza bruska som snim nadovsetko spokojny :yees: bol somnov na taboroch a zavladal vsetko hlavne som ho pouzival na ohen v puzdre som nasiel otvor tak tamma kresadlo na puzdre mam paracord je to moj idal a knemu pouzivam spyderco tenasious ale ambitousneviem na fotke su obi dva rovnako velkee :roll:
alaskasurvivalknife
 

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod sally » 31 Jan 2012, 19:27

Kukráča z torablades mám :camp: A nezlomilo sa a to som mu už nakladal riadne. Zoťal už nejeden strom a sem tam i živý #-o (smrekovec v zime, bez konárikov, zahádzaný snehom...silná podoba s mŕtvym ihličnanom :twisted: ). Dajú sa ním ošúpať zemiaky, ukrojiť slanina i narúbať drevo. No ako všetky univerzály - nie je zlý v ničom, no v ničom nevyniká. Na rezanie potravín je skvelý nejaký menší nôž. A na rúbanie dreva sekera. Kukri nosím na opasku (teraz už na batohu) hlavne ako zálohu a ako "odznak" že som to ja :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod mihal » 31 Jan 2012, 22:08

tiež mám kukri z TB a po tom ako si nsekáš drevo stále je ostrá na to aby si si nasekal potraviny. sally to opísal pekne, to že v ničom neviniká nevadí ale to že nezaostáva je podstatné. sally aku máš dĺžku čepele? ja som vzal 29.5cm
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod sally » 31 Jan 2012, 22:27

mihal - cca 30cm, možno kúsok menej - presne to neviem. Je to model service mk.1 http://www.torablades.com/Kukrihistory/8.gif ak si dobre pamätám. :yees: Mám ho rád a ak by som mal utekať z domu iba s jedným kúskom železa, tak to bude kukri.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Kabar Heavy bowie

Poslaťod Archanjel » 03 Feb 2012, 22:16

Ja som sa rozhodaoval ci ho kupit, odradilo ma to ze nema zastitu a to od pracovneho ale aj bojoveho noza ocakavam. Vzal som lacnejsi SaW a idem ho testnut, snad ta 440tka vydrzi nieco :)
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Kabar Heavy bowie

Poslaťod spartan » 07 Feb 2012, 11:40

Zastita tomuto nozu absolutne nechyba, aspon z mojho pohladu (v technikach boja s nozom sa neorientujem). Rukovat je z vrchneho pohladu pred cepelou rozsirena z kazdej strany cca 5mm, takze nerozi sklznutie ruky na cepel. Na obrazkoch noza to velmi nevidiet, mozno na nejakom youtube videu pochopis o com hovorim.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Kabar Heavy bowie

Poslaťod Archanjel » 07 Feb 2012, 13:03

viem o com hovoris, mal som ten noz v ruke, skusal som si ho, ak ho potrebujes niekam zapichnut a narazis na odpor tak ti ruka sklzne, to mi ver...cely ten noz je vyrobeny primarne na sekanie, vid aj tvar rucky. Ja by som rad nejaky obojstranne pouzitelny, zatial to co som kupil, SaW som nadmieru spokojny, no este ho musim viac otestovat kym odporucim dalej.
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Kabar Heavy bowie

Poslaťod spartan » 08 Feb 2012, 22:15

Ako si spokojny u SaW s kvalitou pouzitej ocele? Kamarat ma SaW z nejakej cinskej 440tky (ak nie 420), ale ten noz je nepouzitelny. Ci uz v rezani, alebo sekani.
Neviem presny model toho noza. Spracovanie ok aj puzdro snad nejaky piatok vydrzi (u kabaru je to tiez bieda), ale ta cepel je takmer nenabrusitelna, resp. pri finalnom dobruseni na 2000 grit sa ten noz dal fakt pouzit len na pacenie :( Od dreva sa doslova odrazal ...
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Kabar Heavy bowie

Poslaťod Archanjel » 10 Feb 2012, 01:19

no nemam ho dlho, musim ho viac otestovat, no prve dojmy su viac ako spokojnost, ocel ma byt 440tka, nabruseny je od vyroby, ja som ho este nebrusil, seka jak besny :D povlak sa ani kusok neposkriabal pri sekani vetviciek a dreva, vsetko drzi, nerovyklal sa, puzdro je fakt masivne, dava vela moznosti uchytenia, dokonca ma taku smiesnu polhruhovu sponu za ktoru sa to da nosit ako taska :D akurat je chybou ze poistne uchutenie v puzdre je pruzok nylonu na suchy zips a dost to zadrhava ked to chces dat von aj dnu jemne, treba silnejsie potiahnut.

mam tento model:
Kód: Vybrať všetko
http://www.knivesplus.com/smith-wesson-knife-sw-cksur8.html


video recenzia nejakeho manika ukazuje ako to seka, ale on ma model s bowie cepepolu, no myslim ze to je jedno
Kód: Vybrať všetko
http://www.youtube.com/watch?v=D37U7nwfNow
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Elév » 22 Feb 2012, 05:37

Nemám s tým moc skúsenosti, takže som sa v tomto type nožov trochu šprtal a dosť tápal, výsledok je takýto: celkovo 34cm, čepel 20x6x1cm je rukobolavo ubúchaný staručký kopáč (rýľ? - neviem ako sa tento nástroj presne volá) na diery v zemi - ocel je to skvelá, ale čo to presne je, to netuším, no funguje to fasa... kalené parciálne, popustené 3x na pluvanec :D. Madlo koža, orech, konštrukčka. Stiahnuté 8mm šrubom ... kto sa do týchto drevosekacích hoviadok trochu vyznáte, so žíkáte?

bullmin2.jpg_big.jpg
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron