Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Témy o nožoch

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Mrs98 » 28 Mar 2016, 15:39

Caute,caute....co poviete na tento bowiak?
Prílohy
8e5c6603f9adc9fdf75301c38d254c44--mmf250x250.jpg
8e5c6603f9adc9fdf75301c38d254c44--mmf250x250.jpg (6.26 KiB) Zobrazené 2134 krát
Mrs98
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 28 Mar 2016, 15:28
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod bubi » 28 Mar 2016, 16:35

Pre mňa iba tak na batoning, ale iba ak by so mňou chodil šerpa, ktorý by mi ho nosil. Koľko váži?
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Chesus » 25 Sep 2016, 11:47

DSCI0185.JPG
Ahojte. Pridávam jednu malú recenziu väčšieho survival noža od Corvusa.
Už asi rok mám tento survival od Corvusa. Oceľ 19 312, dĺžka čepele 158 mm , hrúbka úctyhodných 5,6 mm. Hmotnosť cca 400 g. Rukoväť pertinax, púzdro koža. Pre mňa ideálny nôž spĺňajúci prakticky všetky podmienky "survival" noža. Teda ani nie príliš ľahký, ani príliš ťažký, nie moc krátky ani príliš dlhý. Survival má podľa mňa mať presne tieto vlastnosti. Teda dostatočne robustný na ťažšiu prácu, no nie zas rozmermi natoľko mohutný, aby som ho neustále cítil na opasku či v batohu, čím by pri dlhšom šliapaní mohol prekážať. Je to môj prvý nôž od nožiara a musím povedať, že som po tom skoro roku používania stále nadšený ako na začiatku.
Nôž mi prišiel na prvý pohľad ako tvarová kombinácia Pumy White Hunter a M.O.D. od britského Sheffieldu.
Dobre mi sadol do rúk a čo ma najviac potešilo, boli rezné vlastnosti, ktoré by som od niečoho tak mohutného nečakal. Ono sa to fakt dá použiť ako kuchyňák a dokonca to reže na svoje rozmery nadmieru dobre. Zeleninou ide vzhľadom k svojim rozmerom ako cez maslo a nedochádza k nejakému "pučeniu" či lámaniu zeleniny. Spracovávať s ním veľké kusy mäsa je radosť.
Čo sa týka sekania, tak na váhu a ťažisko tesne pred rukoväťou podľa mna veľmi slušné (asi má na tom podiel aj užší výbrus, ktorý sa jedovato zahryzáva do dreva). Urobiť do dreva "ježka" na podpal je vďaka výbrusu s takto mohutným nožom jednoduché. Naozaj som bol prekvapený, ako ľahko to s ním ide (bol som zvyknutý na Glock, ktorý je vzhľadom k cene síce úžasne odolný, no rezné vlasnosti teda žiadna sláva).
Držanie ostria slušné, na kameni bol dvakrát, či trikrát, keďže mi stačilo ho obtiahnuť keramickou tyčinkou.
Batoning s hrúbkou 5,6 mm asi nemá zmysel opisovať. Jednoducho to nie je žiaden problém. Hrany chrbta noža pekne ostré, takže kresanie iskier z firesteelu ide bez problémov.
Rukoväť mi sadla pohodlne do ruky, ale musím povedať, že sa pri tvrdšej práci má tendenciu vyšmýkvať z rúk (pertinaxová rukoväť má dosť hladký povrch), takže si musím dávať väčší pozor a radšej sa istím paracordovým lankom prevlečeným cez rukoväť noža a zápästie. Na druhú stranu mi príde zvolený materiál na rukoväti dosť odolný voči mechanickému poškodeniu.
Púzdro noža je zaujímavo vymyslené. Nôž istí v púzdre paracord prevlečený cez dieru v rukoväti a následne obtiahnutý okolo konca rukoväte "na tesno". Tým pádom, nemôžem mať cez nôž neustále prevlečený paracordový povraz na ruku. Vyťahovanie noža trvá tým pádom taktiež o niečo dlhšie, na druhú stranu vďaka tomuto systému nôž v púzdre spoľahlivo drží. Vrásky na čele mi spôsobil akorát "šróbik" ktorým bola spojená koža v mieste prevleku cez opasok. Po dlhšom šliapaní šróubik povolil a odpadol. Zistil som to, až po vyšliapaní na vrchol Pľaše (Poloniny). Tam sme sa už po tme usadili, ja som si išiel šiahnuť na nôž, ale ten ... na opasku nebol... Následoval malý infarkt :mrgreen: Naštastie po chvílke šmatrania rukou som ho našiel pod sebou medzi kameňmi. Šróubik už ale nie... napriek tomu, že sa stratil, to nôž vydržal bez istenia prevleku na opasok až hore na vrchol do chvíle, než som sa usadil na kamene, čím sa nôž pravdepodobne po styku so skalou vyvliekol z opasku ... Problém bol ale rýchlo vyriešení paracordom a púzdro už drží ako má. Mrzelo by ma, keby som o takýto kúsok prišiel.
Za mňa rozhodne palec hore :yees: Pridávam fotografie
Prílohy
DSCN1445.JPG
DSCN1328.JPG
DSCN1317.JPG
DSCN1270.JPG
DSCI0266.JPG
DSCI0261.JPG
DSCI0256.JPG
DSCI0252.JPG
DSCI0190.JPG
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Predchádzajúci

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron