Vyrobte si vlastný nôž...

Témy o nožoch

Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod oneho » 07 Mar 2011, 11:16

Našiel som celkom zaujímavý obchod s polotovarmi na výrobu nožov. Neviem či to poznáte, no možno to bude niekoho zaujímať, pretože sú tam veľmi zaujímavé čepele a rôzne príslušenstvo.
Obchod
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod lobo » 07 Mar 2011, 12:47

pozri jatagan .cz je to tiez celkom pekne a maju kopu veci.poskladas pekny a slusny noz.
lobo
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 24 Feb 2011, 09:10
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod finn » 14 Mar 2011, 22:33

Pri browsovani na knife.cz som nasiel i nakresy znamych nozov. Asi ich nemusim predstavovat. Vid links:

Woodlore Bushcraft a la Ray Mears
Kód: Vybrať všetko
http://www.samurai.006.cz/b_ark-r_iver-f_ox-r_iver.pdf


Fallkniven F1
Kód: Vybrať všetko
http://www.samurai.006.cz/f_allkniven-f_1gm.pdf


Fallkniven B
Kód: Vybrať všetko
http://www.samurai.006.cz/f_allkniven-b-1.pdf
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod Phoboss » 08 Máj 2011, 19:57

Nevedel som do ktorej temy to zaradit, tak hadam nebudem OT. Nahodou som dnes narazil na zaujimavy navod ako vyrobit podla mna pomerne lacnu vyhnu jednoduchej konstrukcie, ktoru mozno podla autora pouzit i pri vyrobe nozov. Samotny navod
Kód: Vybrať všetko
http://www.instructables.com/id/How-to-Build-a-Forge-Gas/

a doprovodne video ;-)
Phoboss
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 22 Jún 2010, 23:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod Juraj » 18 Máj 2011, 17:04

Neviem s určitosťou do ktorej témy to zaradiť, ale snáď táto je najvhodnejšia kôli titulu vyrobte si vlastný nôž... :D tak už sa asi 2 týždne 3 hrám a skúšam čo to dá :) najväčšie inšpirácie som nabažil tu na stránke a ešte väčšie od skw-ho blogu začo ďakujem, tiež to nie sú maximálne možne prepracované nože vzhľadom na nedostatok zrušnosti skúseností a teórie a tiež nedostupnosť materiálov a vercajku :D tak rúčky sú bukové a nôž je na crooked knive z píly od otca z roboty a tá druhá čepeľ je z kuchyňáku starého rakúskeho čo mi mama ako opatrovateľka v Rakúsku zadovážila ( aj keď nie priamo mne ale stál v kuchyni nevyužitý :D ) , snažil som sa zohnať oceľ plát nejaký poriadny ale nemám také spektrum možností ale otec je poverený ešte stále od kamarátov zohnať tak snáď sam u to v najližšej dobe podarí a potom skúsim aj niečo solídnejšie. Nože ležia na puzdre ktoré som si vyrobil na knihu od whitemana a to je asi tak všetko, dúfam že sa vám moje prvotiny páčia a ďakujem za úžasný portál inšpirácie a denno denne kopec know-how :) s pozdravom juraj
Prílohy
DSC04969.JPG
Obrázok užívateľa
Juraj
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Máj 2011, 11:53
Bydlisko: Prešov (Fintice)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod atti.hombre » 18 Máj 2011, 17:15

:D ...pekná práca- oceľ ktorá sa používa na pilové listy je veľmi tvrdá,ale aj neskutočne krehká ( kôli obsahu uhlíka a aj v spôsobe kalenia)...tú krehkosť čiastočne odstrániš popustením ocele.Ak nebudeš nožom veľmi páčiť tak je dosť trvácny... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod SKW » 18 Máj 2011, 18:27

Parádne Juraj :yees: Som rád, že môžem byť pre niekoho inšpiráciou :wink:
Vidím že si si poradil aj s tým ovinutím crooked knife aj napriek môjmu kostrbatému vysvetleniu :D Super vlastnoručne vyrobený set!
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod Juraj » 18 Máj 2011, 23:36

ďakujem veľmi pekne, nevime čo to popustenie znamená ak by som mohol poprosiť o nejakú inštruktáž :D pokúsil by som sa o to ak je možnosť ak to nie je niečo náročné na podmienky v ktorých pracujem ako je nedostatok zručnosti a nástrojov :) Fintice odzdravujú :) a SKW ani nevieš koľkým ideš určite vzorom minimálne vo vyrezávaní a know how a všetk očo ovládaš ...fakt fakt veľmi ďakujem za tvoj blog ktorý som objavil :D ;) s pozdravom juraj
Obrázok užívateľa
Juraj
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Máj 2011, 11:53
Bydlisko: Prešov (Fintice)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod SKW » 19 Máj 2011, 00:12

Rado sa stalo, len ma už nevychvaľuj lebo sa červenám :oops:. Na tomto fóre nájdeš aj kopec ďalších skúsenejších a veľmi priateľských ľudí, od ktorých načerpáš veľa užitočných informácií. :!: Sme tu aby sme sa jeden od druhého učili novým veciam ;-)

Ale k téme. Popúšťanie je proces kalenia ocele. Vysvetlím ti to polopate(dúfam, že sa mi to podarí), nechcem ti zbytočne mútiť hlavu(na to som expert). Vykováš čepeľ, oceľ je po kovaní mäkká a ty potrebuješ aby stvrdla. To tvrdnutie urobíš nahriatím čepele na vysokú hodnotu (podľa tabuliek), kedy oceľ stráca schopnosť priťahovať magnet a prudkým ochladením v oleji.
No takto vytvrdnutá oceľ je až príliž krehká a náchylná na štrbenie a zlomenie. Popúšťaním (vystavenie ocele určitej nižšej teplote než pri tvrdnutí zase podľa tabuliek) získa oceľ vyvážené vlastnosti čo sa týka odolnosti, pevnosti, zase po lopate, nieje ani príliž tvrdá ani príliž mäkká. Tak aby sa dala ľahko nabrúsiť, ale aby dobre držala ostrie. Dá sa to robiť aj približne od oka, je to síce nepresné ale ide to, treba sa riadiť zmenou farby ocele, na toto všetko sú tabuľky s farbami a teplotami.

Toto je jednoducho opísané, vynechal som niektoré úkony ako napr normalizovanie, čo je upokojenie ocele pred následným veľkým stresom. A iste sa tu nájdu experti na kovanie, ktorí budú vedieť dobre opísať detaily. Veď tu máme dokonca aj chlapíka čo pracuje v kaliarni ;-) Ak by tu bolo neskôr viacej príspevkov na túto tému, tak môžem spraviť osobitné vlákno a popresúvam ich tam.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod Joda » 19 Máj 2011, 01:11

SKW píše:Veď tu máme dokonca aj chlapíka čo pracuje v kaliarni

no to ti pěkně děkujem :mrgreen: je pravda že pracuji v kalírně... ale v provozu kde se sériovo tepelně zpracovává ložisková ocel. Jedeme tedy podle předem daného postupu pro konkrétní druh ocele. To znamená teplota ohřevu, kalení a následné teploty popouštění. V praxi tam fungujeme tak že nastavíme požadované teploty a časy... a vsázka sama probíhá průchozí pecí, chladí se v oleji, pere se od oleje a následně putuje popouštěcí pecí. Já mám na starost pouze hlídat tento proces, kontrolovat kvalitu a když se něco posere tak to honem rychlo opravit aby vsázka nešla do šrotu :mrgreen: Pár tun za noc tam vykalíme 8)

Tepelné zpracování ocele je taková alchymie... od výrobce konkrétní ocele jsou však vždy takzvané materiálové listy. V nich se člověk dočte vše co potřebuje. Za ideálních podmínek v průmyslové výrobě prostě na elektrických pecích nastavíte požadované teploty a neměl by to být problém. Pokud však nemáme odpovídající vybavení a navíc nevíme o kterou ocel se konkrétně jedná je to mnohem těžší. To už vyžaduje nějaké zkušenosti (které zdaleka nemám :mrgreen: ) Pokud nemáme elektrickou pec kde si nastavíme požadovanou teplotu musíme jí odhadnout - jak zmínil SKW - buď podle magnetu a nebo podle barvy ocele. V praxi by to probíhalo asi tak že se hlídá barva... a až to přibližně sedí tak šup s tím do oleje to schladit. Takto ochlazená ocel je ve výsledku dost tvrdá - ovšem zároveň křehká a dochází v ní k pnutí. U některých ocelí může po kalení v extrémním případě dojít k popraskání či roztržení materiálu. Proto se po kalení materiál takzvaně popouští (bohatě na to stačí kuchyňská elektrická trouba nastavená na požadovanou teplotu) popouštění se provádí jednak k uvolnění pnutí v materiálu a zároveň ke snížení tvrdosti. Hodnoty požadovaných tvrdostí u jednotlivých ocelí je možné vyčíst také v materiálovém listě. Zpravidla se popouští alespoň 2 hodiny. Popouštěcí teplota přímo ovlivňuje výslednou tvrdost. To znamená že na čím vyšší teplotu popouštíme, tím jdeme s tvrdostí více dolů. Výsledná tvrdost je vždy určitý kompromis.
Jednoduše řečeno - moc tvrdý nůž = dlouho a špatně se brousí, snadněji se zlomí či se může vyštípnout ostří, měl by však vydržet déle ostrý.
Moc měkký nůž = brousí se lépe, ostří se však brzo tupí a může se převalovat, nůž by mělo být velice těžké zlomit - spíše ohnout :)

Tohle jen takové stručné jak se to provádí. Nejlépe uděláte když zavítáte na knife.cz forum. Je tam spousta chlapíků kteří mají zkušenosti s kalením "od oka" a rádi poradí. Určitě dřív než je tam zahrnete dotazy si tam zkuste odpověď sami najít. Myslím že vše podstatné tam určitě již rozebrali.
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod Juraj » 19 Máj 2011, 09:55

tak vám pekne Ďakujem :) neviem či to budem robiť, uvidím ako sa mi bude pracovať s crookom ale č osom rezal s ním do dreva tak som mal celkom dobrý pocit z toho aj keĎ som nedržal a neskúšal žiadny iný taký nôž aby som si to mohol proovnať ale išlo to pomerne ľahko ale tiež to nebolo žiadne vážne drevo ako buk či dub ale nejaké maslové :D ale ďakujem vám za znalosti :)
Obrázok užívateľa
Juraj
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Máj 2011, 11:53
Bydlisko: Prešov (Fintice)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod hikingsurvival » 19 Máj 2011, 14:28

popúšťaním sa nezlepší prenikavosť do dreva ale zníži sa riziko že sa nôž môže zlomiť.
hikingsurvival
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2010, 16:38
Bydlisko: Piešťany,Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod macmatej » 19 Máj 2011, 15:54

Popustanie by malo nasledovat hned po kaleni. Lebo ked nechas popustanie az na druhy den, mozu sa v oceli z napatia vytvorit mikrotrhliny.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod Juraj » 19 Máj 2011, 23:25

áno to som pochopil že ostrosť tým nezmením len tú krehkosť len som podotkol aj fakt že som spokojný s reznými vlastnosťami tak to či sa mi zlomí na nejak teraz ...nezapodievam sa tým ak áno budem vedieť čo treba urobiť aby k tom najbližšie nedošlo a urobim to hneď po kalení i keď neviem kao tú oceľ som nekalil :P :D
Obrázok užívateľa
Juraj
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Máj 2011, 11:53
Bydlisko: Prešov (Fintice)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod Seth » 01 Nov 2011, 21:29

Aj ja som si vyrobil svoj prvy nož :-) Som tu nový,tak dúfam že tu nic neskomolim.Material som pouzil ocel s gatrovej pily HSS 30 :D a rucka-prvy jelení zhod.Inak ja osobne pouzivam UTON vojensku verziu :-)
Prílohy
SAM_0720.JPG
Seth
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Nov 2011, 21:01
Bydlisko: okres Čadca
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron