Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod stormmast3r » 06 Jún 2011, 22:20

bapa píše: ale nečakaj, že si po bežnom nabrúsení (ak sa s tým veľmi nevyhráš) dokážeš oholiť chlpy na predlaktí (na to ale Mora určená nie je)


Prepač, ale s týmto nemožem suhlasiť. Stači par ťahov po koženom opasku a holi ako žiletka.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Nože Mora

Poslaťod pawuk » 07 Jún 2011, 12:27

konečne je doma :) vytešujem sa :) kamarát podporil strýka Mearsa a nôž som dostal ako dar
Mora 510 limited edition of Ray Mears
Obrázok
Obrázok
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 11 Jún 2011, 18:12

[quote="SKW"]Ešte to nieje tragické.... zatiaľ. Mnoho ľudí na zahraničných bushcraft fórach však prejavilo svoju nespokojnosť, hlavne tí, čo používajú mory celé roky, keď ešte firma nemala ani potuchy, že sú ich nože tak obľúbené v bushcraftovej komunite. Ja som v tomto smere tiež skeptik, lebo to napreduje presne tak, ako kopec iných vecí vo svete, je to typický biznis. Iste, mora má v ponuke aj staré rady nožov, ale čo nám zaručí, že ich pomaly nebudú rušiť tak ako to bolo s 510 a 840MG carbon(mimochodom najobľúbenejšie a najpredávanejšie modely) kvôli zvýšeniu predaja nových drahších modelov?

Možno to vyzerá, že niesom zástanca napredovania, no nieje to tak. Mne absolutne nevadí že robia nové rady, práve naopak, je to krok vpred, ale ide o cenu! Veď nech sa nehnevajú, ale tá stúpajúca cena je nasmiech a pritom v podstate len vylepšia rúčku a trochu možno púzdro. Mora sa preslávila tým, že ich nože s výbornými reznými vlastnosťami si kúpil pod 10 eur! Prečo by som si mal teraz kupovať nejakú moru s prívlastkom bushcraft za 30 eur, keď všetko čo s ňou urobím, dokážem pohodlne, a možno aj lepšie, urobiť aj starou 510kou za 5 eur. Pre mňa za mňa nech robia nové rady, ale zároveň nech nerušia výrobu tých obľúbených modelov.


Ja si myslím, že oni ich nerušia iba mierne upravujú, alebo vylepšujú. Napr. v novej rade modelov je High Q- carbon, ktorá, keď som dobre čítal má čepeľ viacmenej zhodnú, čo do rozmerov, so starou 510, resp. 511. Aj tŕň by mal siahať do 3/4 rukoväte. Rozdiel je iba v rukoväti, ktorá ale na high Q sa javí ako solídnejšia na úchop, čiže to možno bude krok vpred. jediné čo mi vadí je cena. High Q stojí raz toľko ako napr. podobná 511-ka. Náhradou za 840 mg carbon sa javí model companion mg, ktorý je fakticky totožný s clipperom a navyše má prepracovanejšie púzdro, čiže možno tiež mierny posun vpred :wink:

Na obrázkoch sú spomínané modely

-- 12 Jún 2011, 19:09 --

Síce to do tejto témy veľmi nepatrí, ale aj tak by som sa chcel spýtať, či má niekto skúsenosti, alebo aj vlastní nôž značky Lindblooms knivar. Sú to takisto švédske nože podobné morám. Vyzerajú zaujímavo.

pár ukážok

-- 22 Jún 2011, 19:00 --

Všimol som si na pár fotkách na nete, že Morám "holduje" aj Mors Kochanski. Nosí ich zavesené na krku. Mimochodom aj ja som vlastníkom všetkých troch modelov: 511, 546 a Mora classic. ( ja mám 2- ku ). :P
Prílohy
mors2wy3.jpg
Mors_course_064s.jpg
3.JPG
articles_test_lowprice_1_7.jpg
articles_test_lowprice_1_6.jpg
p1170049m.jpg
mora companion verde carbono.JPG
76-952_1.jpg
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod oneho » 02 Júl 2011, 12:47

Čaute.

Ako je na tom nôž mora Clipper 840? Máte ho niekto? Chcem si ho objednať z UK. A čo cena odkiaľ ho chcem objednať je za £8.95 + £5 poštovné. Spolu je to cca 13€. Je to dobrá cena?

Ak by chcel odtiaľ ešte niekto niečo, môžme sa dohodnúť...

Kód: Vybrať všetko
http://www.thebushcraftstore.co.uk/mora-860840-clipper-knife---choice-of-steels--colours-2161-p.asp
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Nože Mora

Poslaťod pawuk » 02 Júl 2011, 13:28

ja som si ho objednaval tu:
Kód: Vybrať všetko
http://www.usarmy.sk/svk/goods/2453/noze-noziky-multinaradia-noz-mora-840-carbon-steel-s-plastovym-klip-puzdrom-na-opasok

som s ním spokojný, služi mi aj ako kresadlo spolu s kremeňom.

Inak ako pozerám na stranku maju nejaký nový výber nožov Mora za 8,90 eura.
Tieto Mory som ešte nevidel, len tie nešťastné umelé púzdra :(
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Nože Mora

Poslaťod oneho » 02 Júl 2011, 13:31

Toto som už pozeral, sena je v podstate rovnaká ako z UK no na slovensku z toho obchodu bude tiež poštovné takže to bude drahšie. Čo sa týka toho púzdra, to pôjde ako prvé preč, nehovorím že je zlé (nemám to odskúšané) no ja som za klasiku, takže kožené si spravím sám :D
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Nože Mora

Poslaťod spynfo » 05 Júl 2011, 16:38

da sa fyzicky kupit MORA, alebo BAHCO v Bratislave? Nie cez web, rad by som si ju najprv prezrel. Dik za odpovede, mail: spynfo gmail com
Nekdy jsem linej nosit bagl a udelam vlacuhy, jako indiani. To pak jeste po ceste sbiram drevo a nakladam na ne. Podminkou je prinest si medeny drat, ruzne rostlinne vlakna se mi neosvedcily. Esus nekdy nahradim tvrdym alobalem, ale malokde ho dostat.
spynfo
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 01 Jún 2011, 11:08
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 05 Júl 2011, 22:18

Viem ze v Nitre ich maju v jednej predajni.
Grube
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod lynx » 05 Júl 2011, 22:32

Stormmaster: super puzdra, to druhe je originalne :lol: :yees: , z coho to je ? Aj ja uz planujem aj na moju moru nove puzdro, pomaly jej zacina byt volnejsie v tom origo puzdre.Aj ked snad este vydrzi...

A moja mora BC 3flex uz ma zaujimavu patinu :mrgreen:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Nože Mora

Poslaťod pawuk » 07 Júl 2011, 14:24

Dnešný test:
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macakv » 07 Júl 2011, 22:32

...no ja by som mal už aspom 2 prsty odrezané... pokial by som založil oheň:) takuto techniku kresania som videl prvý krat...
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 07 Júl 2011, 23:03

Tuto tehcniku som poprvy krat videl v Dual survival. Tiez mam moru 511, uz som to skusal, ale vzdy sa bojim ze sa poreziem.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod oneho » 11 Júl 2011, 14:56

Chcel by som si už objednať ten Clipper no premýšľam či nerezovku alebo carbon, čo poviete??? Nerezovka nehrdzavie a karbon má lepšie ostrie a tvrdosť. Ktorú teda zvoliť. Nechcem aby mi nôž zhrdzavel ak ho raz zabudnem natrieť slaninkou. Ako je to teda s tou oxidáciou u uhlíkových ocelí???

-- 11 Júl 2011, 13:57 --

spynfo píše:da sa fyzicky kupit MORA, alebo BAHCO v Bratislave? Nie cez web, rad by som si ju najprv prezrel. Dik za odpovede, mail: spynfo gmail com



Inak nože MORA majú aj v Auparku v BA, no ten Clipper čo chcem nemajú...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Nože Mora

Poslaťod matějka » 11 Júl 2011, 20:12

Na uhlíkovce se nedělá rez (červená liška), ale zůstávají fleky, tmavší, matné, duhové, prostě získá patinu, ale není to vyloženě rez, jako třeba na hřebíku :D
Obrázok užívateľa
matějka
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 25 Apr 2011, 11:02
Bydlisko: Klatovy, ČR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macakv » 11 Júl 2011, 22:01

Presne napisane...flaky napriklad robi aj ohmat ruky..ludska koza ma zasadite PH a fakticky tu uhlikovku lepta...ja uhlikovky riesim umelim patinovanim...horcica,coca-cola...HCL-ka sa da pouzit iba ked je nezostaveny noz....predsa len naleptana rukovet noza(kost,drevo,koza) nieje boh vie co:-)
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron