Nože Mora

Témy o nožoch

Nože Mora

Poslaťod Zvero » 09 Jún 2010, 21:48

Mora (Frosts Mora) nože

Kvalitný nôž je neodmysliteľná časť výbavy každého zálesáka. Väčšinou platí pravidlo že s kvalitou ide hore aj cena. Výnimka potvrdzuje pravidlo a preto tu mame značku Frosts Mora.
Nože Mora často používajú ľudia, ktorí sa zaoberajú prežitím v lese. (Dokonca aj Ray Mears ma svoju Moru;) )
Jedna sa o kvalitnú švédsku značku a určite všetci vieme že Švédi majú najlepšiu oceľ na svete.
Za touto značkou stoji bohatá 300 ročná história. Prvá manufaktúrna výroba týchto nožov začala okolo roku 1891, fabriku založil Erik Frost (od toho názov fabriky Frosts Knivfabrik). Za ten čas si mora našla veľa priaznivcov.
Mora použiva štyri druhy ocele: Stainless steel (nerezová oceľ), Carbon steel (uhlíková oceľ), Triflex, Laminated steel. Osobne som zaobchádzal len z nerezovou a karbónovou Morou.
Stainless steel:
Čepele sú vyrobené z vytvrdzovanej nerezovej ocele (kalené na HRC 57), nože s extrémnou pevnosť, dlhou životnosť, rovnako ako s vysokou odolnosťou proti vlhkosti, bez hrdzavenia.
Carbon steel:
Čepele nožov z vysoko kvalitnej uhlíkovej ocele (kalené na 59-60 HRC), pre najlepšiu možnú ostrosť na najnižšiu cenu. Táto oceľ však môže po skladovaní na vlhkom mieste chytiť šedú vrstvu. To je však len estetická vada a na kvalitu noža to nemá vplyv. Podľa výrobcu tato vrstva dokonca chráni nôž pre koróziou.
Triflex a Laminated steel ešte doplním.

Cena:
Lacnejšie ale veľmi kvalitné nože Mora začínajú pri cene 10-11E. Čo je priam perfekta cena.




Osobne požívam Moru 2000 a zatiaľ si ju len chválim.
Obrázok
Mora 2000 sa vyrába len v nerezovej verzii (57 HRC). Pôvodne som chcel nôž z uhlíkovej ocele a preto som dlhšie váhal čí si moru 2000 kúpiť. Kúpil som si ju a neľutujem, ostrosť drzi dosť dlho, síce je to kratšie ako pri uhlíkovej oceli. Pri mojom používaní cca každý druhý víkend brúsim nôž raz za sezónu.
Tvar čepele predurčuje nôž skôr na sekanie. Nie je veľmi vhodný na bodanie. Keď som bodal a používal často špičku noža, tak sa mi na nej vytvorili malé zúbky, ale stačí par kráť prejsť brúsnym kameňom a je to OK. Inak čepeľ je brúsená pod dosť ostrým uhlom, čo dodáva nožu potrebnú ostrosť.
Rukoväť noža je plastová a veľmi pohodlne sa drží v ruke. Puzdro je tiež plastové, čo sa mne osobne nepáči, ale aspoň nezhnije a neprerežete ho. Na dne puzdra sú dva otvory na odvod vody. Rukoväť aj puzdro mali na sebe stopy plastu po výrobe.....nič čo by jemný šmirgeľ nevyriešil.
Cena noža je cca 20E...no určíte sa dá nájsť aj o par E lacnejší.

Neskôr pridám fotky mojej Mory pri práci.....
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Fedor » 17 Jún 2010, 09:29

odkial si ten noz kupoval? Alebo kde ma internete sa daju najst?
Fedor
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 02 Jún 2010, 21:02
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod sally » 17 Jún 2010, 09:39

dovolím si zodpovedať otázku:
nože mora nájdeš napr. tu:
Kód: Vybrať všetko
http://www.makita-dolmar.sk/product_info.php/products_id/2153
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Adno » 17 Jún 2010, 14:02

To je Mora? Lebo tam v linku je Bahco pilka + Bahco LAP-KNIFE...
My sme kupovali z ebay.co.uk, ale uz tam nemozu predavat noze. :?
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Nože Mora

Poslaťod sally » 17 Jún 2010, 14:20

adno - sorry, prednedávnom tam ešte mali nápis: Skládacia pílka Bahco a Nôž Mora (respektíve niečo v tomto duchu). :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Zvero » 17 Jún 2010, 15:09

No ja som ho kúpil ta rozumnú cenu na ebay, teraz neviem kde sa dá výhodne kúpiť. Myslím že na knife.cz sa robili hromadné nákupy priamo zo Švédska....
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Blade » 17 Jún 2010, 15:41

Da sa kupit napr. tu:
Kód: Vybrať všetko
http://www.noze-nuz.com/mora/FT2000.php


Mal by som mat v tom obchode uz 5% zlavu ako verny zakaznik, tak sa mozem ozvat ked budem odtial niekedy cosi este objednavat (co isto budem ako sa poznam :D ). Nad 5000 Kc je postove zdarma, aj ked si Posta u nas uctuje okolo 150 Sk k tomu. Ked postovne nie je zdarma, je to dost predrazene. V blizkej dobe objednavat ale neplanujem.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Nože Mora

Poslaťod bertold8 » 06 Júl 2010, 19:04

mohu se jen pridat k chvalozpevu nozu Mora. Mam Mora Forst Craftsman
Kód: Vybrať všetko
http://www.noze-nuz.com/mora/FT780.php
Nozik se neskutecne snadno brousi, vyborna rezivost. Skvely pro pripravu jidla a rezani dreva (vyrezavani). Nevhodny na sekani vlastni vahou, battoning vydrzel. Neni to fulltang, takze pri extremnim namahani by mohla povolit rukojet. Ta je plastova, ale pro me velmi komfortni, i po dlouhodobejsim vyrezavani sem nemel otlaky. Na youtube je test Mora frost clipper a vydrzela nesmirne moc nez ju chlap znicil (sekani do betonovyho kvadru a pod). Clipper se prodava i pod znackou Bahco, jak tady nekdo zminoval vyse, Muj nuz je z triflexu, neni moc odolny vuci korozi, takze po krajeni salamu neomyvam, ale jen otru :). Obrazek Craftsmana i Clipru - dvou snad nejrozsirenejsich Mora knives pro Bushcraft
Obrázok
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Keyda » 08 Júl 2010, 09:36

Zvero píše:
určite všetci vieme že Švédi majú najlepšiu oceľ na svete.

Ahoj,

Dovolím si nesouhlasit , Švédsko překonává jak USA tak Japonsko a to konkrétně se svými 154CM , S3OV , ZDP-189 , VG - 10

Ale to je každého názor ,jak soudí ocele..

JInak Mora je jistě dobrá volba - hodně muziky za málo peněz


Ocel ZDP-189 – je nerezová ocel získaná technologií práškové metalurgie o firny Hitachi Metals (Japan). Přesné složení slitiny je neznámé. Firma HM uvádí slitinu jako 3C20CrMoW. Obsah molybdenu a wolframu není přesně určen. Obdobou je ocel Cowry X, která pochází od Daido Corporation a která má stejný obsah uhlíku a chrómu, ale obsahuje 0,3% vanadu a 1,0% molybdenu. Vanad zastupuje funkci wolframu u oceli ZDP-189 z pohledu vlivu primárních karbidů. To se odráží v možnostech broušení této vysoce tvrdé slitiny (ZDP-189), které je popisováno jen v podmínkách působení keramického brusného materiálu (tyčinky). Obecně je ale odezva od uživatelů, brusičů a ostřičů vysoce kladná. Problémy, které se vyskytly ve spojení s broušením na keramických tyčinkách, byly potlačeny výsledky při broušení v mokrých podmínkách, které vyzvedává kvalitu dosahované ostrosti. Vysvětlena byla i náchylnost k pittingovému poškození(?) a otázky pasivovatelnosti ZDP-189. Problematika „štípání“ ostří je také v literatuře popisována, ale zmínek o tomto poškození je v porovnání s S30V minimum. S touto ocelí (S30V) je právě „prášková“ slitinová nerezavějící ocel (ZDP-189) srovnávána v literatuře nejčastěji. Výsledky jsou však jednoznačně ve prospěch ZDP-189. U některých testů až o více jak 50%.

Zdroj: Noze-nuz.com
Keyda
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:31
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Zvero » 08 Júl 2010, 14:59

ok.. Tak v dávnej minulosti mali najlepšiu. Teraz majú už len veeeeľmy dobrú ... :D Povedzme si že spojenie "švédska oceľ" niečo znamená.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Nože Mora

Poslaťod tritrek » 10 Júl 2010, 12:24

Ešte pred tým, než íbéj úplne pochováte, by som rád vyvrátil fámu, že sa na nej už nepredávajú nože. Je to totiž blbosť: nepredávajú sa, lebo sa nemôžu v UK, teda cez ebay.co.uk, ale cez ebay.com to stále fičí - a vo veľkom!
Napráklad nože Mora nájdete tunak.
tritrek
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 06 Júl 2010, 10:46
Bydlisko: Šamorín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod tritrek » 10 Júl 2010, 12:47

Alebo zo Slovenska:
Kód: Vybrať všetko
http://www.usarmy.sk/svk/goods/2453/noze-noziky-multinaradia-noz-mora-magnum-840-carbon-steel-s-plastovym-klip-puzdrom-na-opasok
tritrek
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 06 Júl 2010, 10:46
Bydlisko: Šamorín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Tulavy » 22 Júl 2010, 16:27

Tak mne zatial stacil obycajny masivny zatvaraci nozik zo zeleziarstva, ale tesil som sa, ked som kupoval Laplanderku, ze k nej je pribaleny aj Mora Clipper. Nakoniec som z Clippera velmi pozitivne prekvapeny, pouzivam ho omnoho viac ako samotnu pilku. Az na to puzdro, ako niektori spominali, ten plast posobi zle, ale da sa na to zvyknut. No ak bude moznost, skusim puzdro zohnat alebo vyrobit z koze.
Podla mna Mora Clipper je vynikajuci pracovny noz, aj ked posobi velmi nenapadne, doporucujem.
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora

Poslaťod stelli » 24 Júl 2010, 10:51

no jak si snim spokojny po niakom case ? co ta plastova rucka?
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Adno » 24 Júl 2010, 14:49

Tu v okoli mame tych nozov Mora viacej a zatial sa nikto nestazoval, aspon teda co viem. Mne ta plastova rucka vobec nevadi, sice to nie je "old-school" material, ale tak, aspon mi to ladi s "plastovou" sekerou fiskars :lol: . Tento noz ma fakt neskutocny pomer cena/vykon...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia