Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod Richo » 31 Máj 2011, 09:33

Na trhu je nová Mora Bushcraft Survival, ktorá okrem samotného noža má aj diamantovú brúsku a firesteel.
A je aj najdrahšia.
Prílohy
Morakniv-Survival-grey(3).jpg
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 31 Máj 2011, 11:22

Tento model uviedli na trh začiatkm apríla. Vyzerá to fakt dobre ale nemyslím, že prídu aj s verziou carbon/triflex. Akoby chceli presadiť medzi užívateľmi viacej nehrdzavejúcu oceľ. Uhlíkovky sa im predávajú bez problémov, tak možno chcú trochu "nanútiť" ľudom aj používanie nerezoviek. No keďže sa táto rada volá "Bushcraft Survival", tak možno nerezovka je lepšia voľba pre extreme survival v štýle gryllovaného medveďa, keďže sa prakticky netreba starať o údržbu noža, po stránke zabránenia korózii a olejovania.

Trochu horšie však je, že začínam mať z Mory nepríjemný pocit. Vyzerá to tak, že objavili Bushcraftový trh a zistili, že sa na tom dá aj celkom dobre zarobiť, tak na nás teraz ryžujú. Najprv to bola 20€ rada Bushcraft, ktorá v podstate prišla len s minimálnymi úpravami skvelých lacných základných nožov, ktoré roky používame, no za vyššiu cenu. Teraz je to parádne kombo firesteel a diamantová brúska a zase vyššia cena. Čo bude ďalšie? Rambo mora s dutou rúčkou na zápalky a ihly aby sme si mohli zašívať škrabance po boji s medveďom?

Proste začínam mať zlý pocit z toho, že vyraďujú z produkcie nože na ktorých vlastne vybudovali základňu a reputáciu tejto firmy, ako napríklad zastavenie výroby legendárnej červenej uhlíkovky 510 (chápem, že je 511ka, kde stačí odrezať chránič, ale predsa, veď možno s nástupom ďalšej novej rady možno zrušia aj túto), alebo zastavenie výroby obľúbeného zeleného uhlíkového klipera, a nahradzujú ich drahými "cool" verziami. Logicky, ak chcú aby sa im lepšie predávali tieto nové rady, zákonite musia pomaly rušiť tie pôvodné, ktoré sú však medzi bushcraftermi veľmi obľúbené a čo je najpodstatnejšie - cenovo dostupné. Ja osobne si tiež radšej kúpim staršiu lacnejšiu moru ako tieto nové.

Zdá sa, že vo vedení sú len samí obchodníci, biznismani a nie ľudia s citom pre tradíciu a to je chyba na ktorú doplatí len a len koncový zákazník. Nevravím, že tieto nové nože niesú kvalitné, ale smeruje to k tomu, že postupom času už nebude mora ten vychýrený excelentný nôž za skvelú cenu.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 31 Máj 2011, 12:15

Až tak tragicky by som to nevidel, kedže Mora ešte stále vyrába aj klasické nástroje ktoré v ponuke mala a aj stále má.

Marketingový ťah s Bushcraft radami nožov je celkom pochopiteľný, ale mne veľmi tie nerezovky k duhu nejdú, pretože práve tieto kudly trpia najviac na rolovanie ostia pri väčšom zaťažení noža. Každopádne, pokiaľ More neklesne kvalita spracovanie čepelí, nemajú sa čoho báť.

Čo ale mňa osobne najviac irituje je ukrutný nedostatok práve tých klasických modelov na Slovenskom trhu, ale to nie je prípad len Mory, na Slovensku nie je takmer nič, či už sa to týka outdoorovej výstroje v iných farbách ako je kriklavo zelená, nástrojov akýchkoľvek a keď už sú tak sú príšerne drahé :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 01 Jún 2011, 00:42

Ešte to nieje tragické.... zatiaľ. Mnoho ľudí na zahraničných bushcraft fórach však prejavilo svoju nespokojnosť, hlavne tí, čo používajú mory celé roky, keď ešte firma nemala ani potuchy, že sú ich nože tak obľúbené v bushcraftovej komunite. Ja som v tomto smere tiež skeptik, lebo to napreduje presne tak, ako kopec iných vecí vo svete, je to typický biznis. Iste, mora má v ponuke aj staré rady nožov, ale čo nám zaručí, že ich pomaly nebudú rušiť tak ako to bolo s 510 a 840MG carbon(mimochodom najobľúbenejšie a najpredávanejšie modely) kvôli zvýšeniu predaja nových drahších modelov?

Možno to vyzerá, že niesom zástanca napredovania, no nieje to tak. Mne absolutne nevadí že robia nové rady, práve naopak, je to krok vpred, ale ide o cenu! Veď nech sa nehnevajú, ale tá stúpajúca cena je nasmiech a pritom v podstate len vylepšia rúčku a trochu možno púzdro. Mora sa preslávila tým, že ich nože s výbornými reznými vlastnosťami si kúpil pod 10 eur! Prečo by som si mal teraz kupovať nejakú moru s prívlastkom bushcraft za 30 eur, keď všetko čo s ňou urobím, dokážem pohodlne, a možno aj lepšie, urobiť aj starou 510kou za 5 eur. Pre mňa za mňa nech robia nové rady, ale zároveň nech nerušia výrobu tých obľúbených modelov.

-- 01 Jún 2011, 00:39 --

Ale teraz k spomínanej more bushcraft survival 2011. Tu je krátky video review, na ktorom Eriksson predstavuje tento nový model. Jediný rozdiel je vo výbruse - on v tomto videu má verziu s výbrusom scandivex, kdežto na obrázku, ktorý postol Richo je čepeľ ako má triflexka, takže dúfam, že v tom zas nebude bordel.



Ak môžem, tak uvediem môj názor k tomuto nožu, aj keď som ho vlastnoručne nevyskúšal.

:arrow: Osobne veľmi nepodporujem tento hybridný výbrus scandivex. Neviem ako im mohla v hlavách vzkresnúť táto myšlienka mixovania výbrusov, akosi si neviem predstaviť, aké výhody prináša tento typ výbrusu, napadajú ma len nevýhody - Pôsobí na mňa dojmom, že sa zložito brúsi a špička vyzerá byť náchylnejšia na zlomenie počas batoningu. Čiže ja by som radšej prijal normálny scandi výbrus tvar čepele ako má triflexka.

:arrow: Vyzerá to tak, že bude len stainless verzia, čím by mali nielen u mňa, ale aj drvivej väčšiny bushcrafterov veľký mínus. Ostáva len dúfať, že sa na základe ohlasov zákazníkov rozhodnú uviesť aj carbon verziu. Ako k tomu prispieť? Každý čo ste na fejsbruku napíšte im comment. v Mora sú v tomto smere veľmi ústretoví a odpovedia na každú otázku pomerne rýchlo.

:arrow: Tá diamantová brúska vyzerá, že je príliž krátka nato, aby sa na nej dal pohodlne a precízne nabrúsiť nôž. Využitie vidím len v prípadnej núdzovej situácii, ako pohotovostnú brúsku, keď už fakt nič iné nebude poruke.

:arrow: Firesteel - ďalší taktický ťah, pre niekoho príjemný doplnok, no zase na druhej strane iba zbytočne zdvihne celkovú cenu noža. Keby aspoň bol v ARMY hrúbke (vyzerá, že je akejsi strednej hrúbky), ktorá je najpoužívanejšia a teda dal by sa nahradiť novým nejakého problému zháňať presnú veľkosť. Jeho držiak na puzdre je tvorený plastovými krúžkami vyčnievajúcimi zrejme z tej odnímateľnej časti púzdra. A tu sa vynára otázka, ako bude firesteel držať po neskoršom vydratí, zrejme tam bude klepotať a bude ho treba priväzovať.

:arrow: Zatiaľ som nikde nepostrehol oficiálnu cenu uvidíme koľko že to budú za tento bushcraft survival nôž pýtať. Rátam tak v rozmedzí 30-40€. Tak či onak, ja osobne som na pochybách, či tento nôž je hodný takej ceny.

Toto sú len moje dojmy z toho čo vidím, chcelo by to mať ho v ruke, dobre ho otestovať a až na základe toho robiť nejaké závery.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 01 Jún 2011, 01:06

S tvojimi postrehmi sa stotožňujem. Tá brúska je veľmi veľmi núdzová, dokonca je ešte menšia ako je najmenšia fallkniven čo je úplne nedostačujúce a doma potom nasledujú dlhé hodiny prebrusovania aby sa odstránili pozostatky diamantového ničenia čepele., kedže už len podľa zvuku je to fakt drsná brúska zrnitosti do 500 grit, ale to je len môj odhad.

Firesteel sa dá poriešiť, ale načo by človek chcel hento špáratko, keď je lepšie mať vždy hrubšiu verziu a nestarať sa.

Inak sa celkom teším na testovanie tých malých vyrezávacích nožíkov a iste to porovnám s triflexou minimálne vo výdrži ostria :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Richo » 01 Jún 2011, 10:25

SKW píše: Zatiaľ som nikde nepostrehol oficiálnu cenu uvidíme koľko že to budú za tento bushcraft survival nôž pýtať. Rátam tak v rozmedzí 30-40€. Tak či onak, ja osobne som na pochybách, či tento nôž je hodný takej ceny.

SKW, tvoj odhad bol veľmi optimistický, pretože cena sa pohybuje od 55 eur, na http://www.baterky-noze.sk ho majú za 59 eur :shock:
Podľa mojho názoru sa MORA len snaží ísť s "módou" - po vzore už predtým spomenutého gryllovaného medveďa - proste, neskúsení ľudia sa namotali na to vyraziť si do prírody len s nožom a kresadlom. Ináč povedané - vyrobili produkt, ktorý si vyžiadal trh.
Aký to bude mať úspech, je otázne. Časom asi skoro každý zistí, že ten nôž má svoje limity, najmä čo sa "survival" aktivít týka. Chcel by som vidieť, čo z toho noža zostane, ak niekto po ňom bude tĺcť kameňom tak, ako to občas robí BG :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Nože Mora

Poslaťod matějka » 02 Jún 2011, 23:14

Mory jsou v dnešní době asi nejrozšířenější nože na světě v oblasti běžného používání.Proto se těžko hledá ten nejideálnější.Je pravda, že lepší je zvolit uhlíkovku, triflex nebo lamin. ocel.Nerezovka má některé "mouchy", ale při jejich ceně ve světě je možné jich využívat "na jedno použití", jako jednorázové čepelky na holení nebo jednorázové propisovačky.V Německu mají cenu asi tak dvou krabiček cigaret, tak co řešit dál :?:Pokud někdo hledá nůž jen jako spolehlivý nástroj, není lepší řešení.Je pravda, že po estetické stránce, včetně pouzder nic moc, ale jejich praktičnost je vynikající.Nevadí jim voda, pot, dobře se drží, dobře se ostří a když dojdou nějaké újmy nebo je ztratíme, není to žádná tragédie.
Já osobně na delší vandry s batohem nosím na krku nějakou Moru pro okamžité použití a ty fajnovější nože mám schované v ruksaku :)
Obrázok užívateľa
matějka
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 25 Apr 2011, 11:02
Bydlisko: Klatovy, ČR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 02 Jún 2011, 23:42

To preto, že pred samotným spopularizovaním bushcraftu do dnešnej podoby boli nože Mora pôvodne vyrábané na pracovné účely. Proste to bol obyčajný pracovný nôž. Používal sa na akúkoľvek robotu, dokonca ho niektorí po veľmi ťažkej práci ani nebrúsili, ale zahodili do koša a jednoducho kúpili nový, také boli kedysi lacné. Preto si ich ľudia v bushcraftovej komunite tak obľúbili, bol to (a zatial stále je) ideálny nôž pre začiatočníka! Kvalitný a cenovo dostupný. Lenže doba sa mení, Mora sa mení a ceny stúpajú.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod stormmast3r » 03 Jún 2011, 15:01

Ja vždy hovorim (ale možno je to len pohľad "chudobného študenta") že viac prace spravi 20 Mor ako 1 custom za 200€.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Ondro AK47 » 06 Jún 2011, 11:49

Dobrý deň, po prečítaní tohoto vlákna o nožoch Mora som sa aj ja rozhodol si jeden zaobstarať. Rozhodujem sa medzi Morou Q511 a Q546. Rozdiel je tam, ako iste viete v materiáli čepele, 511 má uhlíkovú a 546 nerezovú. Dozvedel som sa tu že 511 je tvrdšia, ľahšia na nabrúsenie (v prípade núdze napr. vhodným kameňom)a tiež drží lepšie ostrie, na druhú stranu uhlíkové čepele chytajú povlak - oxidujú. Nerezové nečernejú ale sú zasa mäkšie... A tu nachádzam menší problém. Nôž by som používal hlavne na prípravu potravín alebo na ľahšiu prácu s drevom (alebo skrátka tábornícke práce - hlavne ale potraviny), nebol by využívaný príliš často a mám trochu obavy aby ten povlak ktorý sa vytvorí na uhlíkovej čepeli nemal nejaký škodlivý vplyv na potraviny, ktoré sa s nožom budú pripravovať (možná kontaminácia napr...). Iste viete čo myslím. A tak sa chcem spýtať, ktorý z týchto 2 nožov by ste si vybrali Vy na daný účel? Ďakujem za názory.
Ondro AK47
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 04 Jún 2011, 15:25
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Nože Mora

Poslaťod hikingsurvival » 06 Jún 2011, 13:53

Kontaminácia by hroziť nemala :D Len som počul že to v jedle zanecháva takú divnú pachuť...
hikingsurvival
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2010, 16:38
Bydlisko: Piešťany,Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora

Poslaťod bapa » 06 Jún 2011, 14:34

511 má jednoznačne lepší materiál, akurát sa oň musíš lepšie starať - nenechávať čepeľ mokrú, resp. namazať aspoň slaninou - do lesa je to ale ideálny nôž. Kamarát má 546 - nerez, raz som mu ju brúsil - pred brúsením som si všimol na kúsku čepele vyhnuté ostrie (uhol ostria je na oboch 20°ale 511 v uhlíku to znáša o poznanie lepšie). Na brúsnom kameni ho však nie je problém odstrániť. Ak si ale rybár, alebo Tvoj nôž bude mať často do činenia s vodou, potom by som volil určite nerez. Obe sa inak brúsia rovnako, nejaký rozdiel som nezaznamenal. Obe režú vzhľadom na rovnakú geometriu ostria veľmi dobre drevo aj potraviny, ale nečakaj, že si po bežnom nabrúsení (ak sa s tým veľmi nevyhráš) dokážeš oholiť chlpy na predlaktí (na to ale Mora určená nie je)
Čo sa týka brúsenia na šutri z potoka - bol by som pri oboch viac ako opatrný - ostrie na nich zničíš raz dva a asi sa bude potom ťažko opravovať - prenechaj takéto činnosti radšej iba filmovým hrdinom v TV. 511 drží ostrie dobre a dlho aj bez zničenia na šutri pri pokuse ju nabrúsiť.
Kontaminácia: vieš ako sa ľudia kedysi liečili, keď boli chudokrvní (mali nedostatok hemoglobínu - železa v krvi)? Do jablka napichali klince, po určitom čase ich vytiahli a jablko zjedli. A pachuť som v jedle ešte nejako z rezania 511 necítil.
Momentálne nosím do lesa 511 najradšej, dokonca má prednosť aj pred F1.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Ondro AK47 » 06 Jún 2011, 14:46

No do styku s vodou by neprichádzal, zháňam nôž do lesa, na ryby nôž nenosím ;-) Ďakujem za rady, tak to nakoniec asi padne na tú 511-ku.
Ondro AK47
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 04 Jún 2011, 15:25
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Nože Mora

Poslaťod bertold8 » 06 Jún 2011, 19:23

No svou Moru z triflexu dokazu nabrousit tak ze holi behem par tahu na keramice, takze i na tohle je Mora delana ;)
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 06 Jún 2011, 20:26

Ondro AK47 píše:Nôž by som používal hlavne na prípravu potravín alebo na ľahšiu prácu s drevom (alebo skrátka tábornícke práce - hlavne ale potraviny), nebol by využívaný príliš často a mám trochu obavy aby ten povlak ktorý sa vytvorí na uhlíkovej čepeli nemal nejaký škodlivý vplyv na potraviny, ktoré sa s nožom budú pripravovať (možná kontaminácia napr...). Iste viete čo myslím.


Keď budeš s uhlíkovkou krájať rôzne potraviny pravidelne, nemáš šancu uchrániť čepeľ pred pôsobením štiav a následnou patinou. To by si musel nôž po každom prekrojení zeleniny utierať a mazať, alebo neskôr doma vyleštiť. Kontaminácie sa báť nemusíš, chuť jedla sa od uhlíkovej čepele nezmení, no tie oxidačné procesy predsa len trochu zacítiš, hlavne keď oblízneš nôž (ja často jedávam tak, že si nôžom vkladám kusy jedla do úst ;-) klasika)

Čiže môj záver: Rozhodol by som sa podľa toho, ktorá z týchto dvoch činností, ktoré si uviedol, že budeš robiť, bude prevažovať. Ak by som nôž používal viac na drevo ako potraviny, idem do uhlíkovky. V opačnom prípade, ak budeš častejšie pripravovať jedlo, zvolil by som si nerezovku.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 14 hostia