Poradte - Bushcraft noz

Témy o nožoch

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod buffalo » 22 Dec 2011, 09:39

Ja by som sa kludne k tym cudemanom priklonil....ja vlastnim tento http://www.baterky-noze.sk/index.php?la ... &view=2104 a mozem povedat,ze su to slusne noze,su pevne,su to full tangy...dokonca moj ho ma predlzeny,ostrie drzia v pohode.Robil som s nim batoning, vsetko bez problemov.po testiku rezal papier ako pred nim.Ten moj bol drahsi koli pravemu parohu,cize ak si vyberies s drevenou ruckou mas ho za 60 e....Tym ta samozrejme na nic nenahovaram,som zastancom toho,ze by si si mal noz pred kupou dobre osahat ako ti sedi v ruke,ci bude vyhovovat tvojim poziadavkam a somozrejme aby sa ti aj pacil.Lebo pri dnesnej presytenej trhovej ponuke je blbost si kupit noz sice celkom fajn,ale sa ti nebude pacit. :!:
Co sa tyka nozov znacky MORA- rezivist vynikajuca,cena super,vzhlad podla vkusu kazdeho....moju 2000 mozem len odporucat cena asi 33e
Obrázok užívateľa
buffalo
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 20 Dec 2011, 11:42
Bydlisko: TRNAVA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod Pája » 30 Jan 2012, 15:22

Přesunuto z tématu "Projekt Bushcraftový nůž" :

od Kingo » 03 Dec 2011, 16:20

Čaute potreboval by som poradiť chcem si kúpiť nôž do lesa aby zvládol aj tvrdšie zaobchádzanie, rozhodujem sa medzi fallkniven f1 a enzo trapper buď D2 alebo O1 čo by ste poradili.. lebo sa mi zdá že čím viac si zisťujem o tých oceliach tým viac sa v tom strácam


od venco » 03 Dec 2011, 17:23

Ja na tvojom mieste by som dal prednosť nožu od nožiara. A z tých dvoch asi enzu. Falkniveny sú super len v poslednej dobe majú problém trošku si postrážiť kvalitu. Ale na F 1-čky som až tak veľa kritík nepočul. Mám nože z rôznych druhov ocelí /19191, 19356, 19312, RWL 34, AUS 8, D 2.../, ale nejaké vážnejšie klady či zápory rôznych druhov ocelí ako bežný užívateľ som nepostrehol. D 2 je ok len trošku tvrdšia na brúsenie O 1 klasická uhlíkovka chytá viac patiny ale sa zas lepšie brúsi.


od Kingo » 03 Dec 2011, 20:28

Dík.. nad nožiarom som rozmýšlal len takto mám hotový kvalitný nôž za cca 100 euro a keď som dával nožiarovy návrh na nôž hentakých rozmerov z rwl 34 na rúčke g10 tak chcel 250 euro... to si môžem rovno kúpiť 2 či 3 sériové a vydrží to do ...dlho.


od Michal » 03 Dec 2011, 21:04

Ručne robený nôž bude vždy stáť viac ako továrensky vyrobený, už len preto, že je to originál a je človek jeho výrobe venoval oveľa viac času ako továreň Nie je pravidlo, že musí byť lepší, ale to zaávisí od človeka, čo chce.


od neeoo » 03 Dec 2011, 21:09

Predpokladam ze si si chcel dat vyrobit toto:
Obrázok

Su aj lacnejsi noziary ako ten ktoreho si skusal. Ja si chcem tiez dat vyrobit tento nozik z identickych materialov ako je origo a tiez som zrejme oslovil toho isteho noziara ako ty.
Teraz cakam na ponuku od jedneho chlapika z vychodneho Slovenska. Ak da dobru cenu cca tak okolo 100-150€ tak idem do toho.


od Kingo » 03 Dec 2011, 21:13

Mne je to jasné len teraz som v takej situácií že tých 100e je už pri mojom limite a sú to slušné nože takže teraz nad custom nožom ani nerozmýšlam , možno niekedy neskôr.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Švédské nože Karesuando

Poslaťod wailer » 04 Mar 2012, 02:14

Chcem kupit karesuando boar mate niekto osobnu skusenost????
Obrázok užívateľa
wailer
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 14 Jan 2012, 13:51
Bydlisko: CA,BA,NM.
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Švédské nože Karesuando

Poslaťod Rolf » 04 Mar 2012, 16:18

Osobnú skúsenosť síce nemám, ale čo som iba tak pozeral, tak vyzerajú celkom v pohode... Mne sa veľmi páčia. Myslím si, že kvalita bude celkom zodpovedať cene... Na mňa pôsobia ako nože, ktoré sú tak asi o triedu vyššie, ako napr. nože Mora. Usudzujem aj podľa toho, že podobne ako mory, tak aj nože Karesuando (nerezové) sú vyrobené z ocele - sandvik. Nie je to žiadna "extra" oceľ, ale nie je ani najhoršia (primeraná cene a tomuto prevedeniu noža). Nôž, ktorý spomínaš (model "Boar") má hrúbku čepele 3mm, čiže silnejšiu ako mora, čo bude určite plus (podľa môjho názoru je hrúbka 3mm - tak ideál na praktický "bushcraftový" nôž). Dĺžka čepele 10cm a šírka 2,4cm - všetko parametre na ideál "nôž do prírody"... Ak to porovnám napr. s Morou 2000, ktorá je takisto zo sandviku (veľa ľudí ju vychvaľuje), čepeľ má tenšiu, rukoväť z plastu, plastové puzdro a stojí okolo 30 eur, tak Karesuando (Boar), ktorý stojí 60 eur, má silnejšiu čepeľ, atraktívnu drevenú rukoväť (krútená breza), materiál čepele ten istý (sandvik) a puzdro je kožené, tak to "prevedenie" noža naozaj celkom zodpovedá cene (podľa mňa)... Ale, čo by aj mňa zaujímalo je to, akým spôsobom je čepeľ upevnená v rukoväti... No myslím si, že aj v tomto ohľade možno tým Švédom dôverovať... :wink: Ja si myslím, že stojí "za úvahu"...

Pre informáciu: Nože Karesuando som pozeral na http://www.tomahawk.sk. Okrem spomínaného modelu "Boar" tam majú aj modely "Wolf" a model "Hunter". Zaujímavý obchod - okrem iného tam majú napr. sekery "Gransfors Bruks, "lyžičkáre" od Mory a podobné veci...

Pridám aj obrázky týchto modelov (pre názornosť):
Prílohy
KARESUANDO 3577.JPG
hunter
kares wolf.jpg
wolf
kares boar.jpg
boar
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod venco » 05 Mar 2012, 10:28

Osobnú skúsenosť nemám, ale tu ho predstavuje Milan Matějka a tomu ohľadom nožov môžeš veriť na 110%. :yees:

http://www.youtube.com/watch?v=gySTF_lM ... r_embedded
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod garrett2500 » 21 Apr 2012, 23:18

Zdravim kolegovia,potrebujem radu,chcem kupit kvalitny bushcraftovy noz ,cena okolo 100 eur,vopred vdaka za kazdy tip, Peter
garrett2500
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 10 Apr 2012, 20:12
Bydlisko: Anglicko
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod Rafael Ingvis » 21 Apr 2012, 23:34

Ak mozes dat 100 evri tak sa popozeraj po dakom noziarovy. Povies mu co potrebujes od toho noza a isto sa dohodnete. Je to lepsie ako kupit si daky seriovy bo ten ti nemusi sadnut do ruky
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod sally » 21 Apr 2012, 23:50

V zásade s Rafaelom súhlasím - ak sa dá, tak kvalitný nožiar je vždy lepší než sériová výroba. No niekedy nožiari produkujú vrámci vlastnej tvorby nože, ktoré sú do lesa vyložene nevhodné. Možno by stálo za úvahu dať si v tejto cene vyrobiť napr. F1 z uhlíkovky, prípadne nejaký klon woodlore alebo nejakú full tang fínku (ako mám ja :yees: ). Základná otázka by teda nemala znieť "od koho" ale "čo." :)

Zo sériovej produkcie by som sa isto popozeral po Fallknivenoch, Esse... s tými nespravíš zlý krok. Ošahať si ich môžeš v každom lepšom nožiarstve.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod Chesus » 22 Apr 2012, 19:33

Nemáte tu niekto náhodou skúsenosť s týmto "Mora-like" nožom od Fiskars? Neviem o ňom na fórach akosi nič nájsť aj ked vyzerá celkom slušne . Rozmýšľam, že by som si urobil jedným radosť :D
http://www.fiskars-online.sk/p121/No%C5%BE-univerzalny-K40-Fiskars-125860/product_info.html
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod Pája » 22 Apr 2012, 21:29

Nemá žádný pořádný trn a navíc dutou rukojeť = vylamuje se z ní. Na nějaké ultralehké řezání možná dobrý, ale stačí trochu víc zapáčit, a je na dva kusy.... Za ty prachy můžeš mít bahco "clipper" nebo moru 511. Tolik za mě.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod macmatej » 22 Apr 2012, 22:19

S tym nozom Fiskars som pracoval. Rucka je duta a noz je velmi lahky. Ten oranzovy plast sa da vylupnut a do dutiny by sa dal ulozit firesteel a nejake prachno.

Ako uz spominala Pája, je pravdepodobne ze sa pri tvrdsej praci s drevom vylomi.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod Ifrit » 23 Apr 2012, 08:47

Chesus Priatelka ho ma je to fajn nozik ale ako pisala Paja dost krechky ale za tu cenu si kludne mozes spravit radost, ako prirucny nozik na slaninu spekacik ci cibulu je fajn no nie na tazku pracu.

Inak duty je preto aby plaval a ten oranzovy koniec aby si vydel na hladine ak ti nahodou spadne do vody.

Za tu cenu nie je co riesit akurat primerane s nim zaobchadzat tot moj nazor.
to live and create in harmony with nature, to respect nature
Obrázok užívateľa
Ifrit
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 17 Nov 2011, 19:15
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Poradte - Bushcraft noz

Poslaťod Chesus » 24 Apr 2012, 09:58

Ďakujem všetkým za odpovede :yees: Netušil som, že má dutú rúčku. Chcel som, aby to zvládlo urobiť aj troška ťažšiu robotu takže to vyzerá, že si radosť urobím niečim iným...
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Výber Noža

Poslaťod SidewindeR » 11 Jún 2012, 20:01

Zdravím vás,
po prečítaní mnohých príspevkov na tomto fóre pripájam svoj prvý príspevok a zároveň prosbu o radu.
Hľadám nejaký fajn nôž na bežné práce typu príprava jedla, veci okolo tábora, nejaký ľahký batonig atď.
Cena do tých 50eur, +/- žiadne stoeurové Fallkniveny.
Čítal som všelijaké možné recenzie a príspevky a mám vyhliadnutých pár nožov čo v pomere cena/výkon vyzerajú v pohode.

http://www.noze-nuz.com/recenze/gator/gator.php Prvý je Gerber Gator Xdp, známy nôž najdrahší z vyhliadnutých.
http://www.baterky-noze.sk/sk/noz-s-pev ... acker.html Ďalej Boker magnum, predpokladám že čína ale vraj celkom schopná a Full-tang
http://polovnaoptika.sk/index.php?main_ ... 60d8mjkfm2 Posledný je akýsi Buffalo river, najlacnejší, ale vraj má taktiež telo prebiehajúce a rozširujúce sa do drieku rúčky.

Zaujíma ma teda váš názor na tieto nože, či máte nejaké skúsenosti, a ktorý sa v pomere cena výkon najviac oplatí. Ešte pripojím, že pred tým som mal niečo takéto http://www.armpek.sk/dyka-miguel-nieto-cazador-2002 , no hľadám skôr niečo pevnejšie kedže čepeľ na tomto sa už mierne hýbe.
Rád prímem samozrejme aj rady na iné nože ako vyššie uvedené.
Ďakujem

//príspevok presunutý
//skw
SidewindeR
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 11 Jún 2012, 19:47
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Výber Noža

Poslaťod fremen » 11 Jún 2012, 21:43

Za mna ti vrelo odporucam noz glock. Lacny, prakticky, odolny.
http://www.noze-nuz.com/recenze/glock_f ... k_fm78.php

Zvladne akukolvek tabornicku pracu- sekanie, pacenie, battoning, krajanie, rezanie, vrhanie... a v mnohych vynika oproti podstatne drahsim nozom. Pre mna je to najvernejsi spolocnik na potulkach a musim povedat, ze ma este nikdy nesklamal. A obrovske + je za genialne puzdro....
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia