Ako správne vybrať nož

Témy o nožoch

Ako správne vybrať nož

Poslaťod emo_hunter » 22 Jún 2010, 00:14

Ahoj,
mám otázku ako si správne vybrať nôž ? Resp. ako si vy vyberáte nôž, podľa čoho ? V jednom obchode som videl menšiu použitú dýku, bez obalu alebo nejakej vysačky, cena bola celkom solidná ... ale bojím sa, že to je stainless china :( Aj keď by to nemala byť, lebo predavačka tvrdila, že je to vyradená vojenská výzbroj aj keď pochybujem, že naši vojaci niečo take mali. Tak prosím nejaké rady ... 8)
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 22 Jún 2010, 10:04

Ako si ja osobne vyberám nôž:
1) zamyslím sa, na čo ten nôž chcem používať: hlavne jemná práca s potravinami alebo hlavne hrubá práca ako sekanie dreva, zaostrovanie papekov...
2) podľa bodu 1 zvolím hrúbku čepele: ak bude pri práci s nožom vykonávaná prevažne jemná práca, čepeľ by nemala byť hrubšia ako 2-3mm. Pre hrubú prácu volím čepeľ 4mm a viac (moje kukri má 5 :P ).
3) zvolím si typ ocele: uhlíkovka vs. nerez - teraz by som asi šiel skôr do uhlíkovky alebo práškovky ako má falkniven A1 (môj vysnívaný nôž s čiernenou čepeľou).
4) podľa osobných preferencií a účelu noža zvolím typ čepele a dĺžku ricasa (čepeľ pri rúčke bez ostria): bowie, fínsky typ, čínsky zahnutý, tanto... (ja preferujem fínsky typ prakticky bez ricasa)
5) zvolím si materiál a tvar rúčky: drevo, guma, plast, rohovina... mne na väčšine nožov najviac sedí do ruky drevo alebo rohovina, no kvalitný plast ako na falknivene je tiež fajn
6) rozhodnem sa, či potrebujem záštitu - na niektorých nožoch ju mám, no k životu mi nechýba, skôr mi prekáža, preto volím radšej nôž bez záštity
7) materiál puzdra: koža, kydex. O inom materiáli by som ani neuvažoval. Nylon je na figu. Kožené puzdro je super (väčšina mojich nožov má kožené puzdro), nevýhoda kydexu je v tom, že ak je zle spravené, nôž v ňom môže pri behu "cinkať"
8) cena - koľko som za ten nôž ochotný zaplatiť? - toto asi malo byť pred bodom 1 :twisted:
Snáď pomohlo.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod emo_hunter » 22 Jún 2010, 13:10

:shock: Sally, ďakujem, určite si mi pomohol =D> . Len mám problém, a to ako zistím čo je to za oceĺ :o .
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Snypo » 22 Jún 2010, 13:29

este doplnim sallyho že treba este vybert podla sposobu prichytenia rukoväte na zakladnu cepele - nitovane,srubovane,zaliate v plaste(plastove rukoväte),dalej poroz na pätu rukoväte - ci chcete ocko na snurku(prakticke),tupe ocelove zakoncenie,ostre(nie nabrúsené) zakončenie - rozbitie skla,kameňa.
Najpodstatnejsie ale je,aby nôž v ruke dobre sedel a páčil sa majiteľovi 8)
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Blade » 22 Jún 2010, 13:40

U lepsich oceli to byva vyrazene napr. 154CM, S30V atd., aj ked mnoho kvalitnych nozov to tiez nema na cepeli. Pred kupou si radsej zisti na nete co je to za noz, teda pokial to nie je noname, tomu by som sa radsej vyhol. Napriklad na http://www.noze-nuz.com najdes potom info o roznych oceliach a ich vlastnostiach. Samozrejme s kvalitou ide hore cena, ked ale zainvestujes, noz ti vydrzi dlho a mozes sa nan spolahnut.
Ja by som hlavne odporucil sa vyvarovat cerneniu na cepeli. Sice to vyzera "cool" ale kazde cernenie skor ci neskor zide a ked s tym chce clovek krajat aj jedlo, moze to chrumat pod zubami :)
Suhlasim s poslednou vetou od Snypa, noz sa ti musi aj pacit :) Tie ostre zakoncenia rukovate pouzivane ako rozne rozbijace okien by som tiez moc neodporucal, teda nie pri bushcraft nozi. Nie je potom mozne opriet sa palcom o to miesto a vyuzit tym potencial noza pri uchope ked cepel smeruje dole.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod emo_hunter » 22 Jún 2010, 17:14

jasne ale ako zistim čo je to zač, keď na čepeli ani na celom nože neni nič - žiadne označenie ? :oops: Inak ďakujem za rady :)
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 22 Jún 2010, 17:33

keď na čepeli nič nie je a netušíš čo je to za nôž (pôvod, výrobca..) tak by som ho radšej nebral (pri cene do 10e by som ho na tvojom mieste kúpil do zbierky ak sa ti páči). Pokiaľ má na čepeli vyrazené STAINLESS a nevieš, čo je to za nôž,tak je vysoká pravdepodobnosť, že je to nízko kvalitná nerezovka (nekupovať).

Jo o rukoväti som zabudol, vďaka za doplnenie. Pre bushcraftové potreby rukoväť narazená na tŕni nie je moc ono, dutú rúčku by som na nôž nechcel ani v zlom sne, lepší je fulltang alebo aspoň tŕň prechádzajúci celou rukoväťou a na konci rozklepaný/stiahnutý maticou...
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Zvero » 22 Jún 2010, 18:47

Typ ocele nemusí byť vyrazený práve na čepeli, môže byť aj na obale v ktorom sa nôž predáva a pod....
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Dušan » 05 Júl 2010, 20:29

vsetkym vrelo odporucam noze znacky Fallkniven.ja vlastnim model F1 a uplna spokojnost noz vyborne drzi ostrie nehrdzavie a zvladne aj velmi tvrde zaobchadzanie.je to maly velky noz :D
Prílohy
fall.JPG
fall.JPG (74.36 KiB) Zobrazené 12051 krát
Dušan
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:47
Bydlisko: PEZINOK
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Adno » 05 Júl 2010, 21:00

Fallkniven je klasika, i ked ma skor laka model S1, preco si si vybral prave F1? Vidis v tom nejake vyhody oproti S1? :)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Dušan » 05 Júl 2010, 21:05

bushcraft noz ma mat rozmerycepele medzi 9-12cm kvoli ovladatelnosti pri roznych ukonoch.chcel som mensi skladny a dobre prenosny noz ktory ale odvedie vela prace,velky noz je dobry skor na sekanie a to som vyriesil tak ze som si kupil pilku bahco laplander :) F1ku pouziva aj svedske letectvo ako noz na prezitie nieco na tom bude...
Dušan
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:47
Bydlisko: PEZINOK
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod spartan » 05 Júl 2010, 21:13

Preferujem skôr nože z uhlíkovej ocele napr. 1095, pretože sa ľahko brúsia v teréne aj na kameni z potoka, ale inak súhlasím s Dušanom. F1 je u mňa spolu s Enzo Trapper a RAT3 jasný favorit na bushcraft aktivity. Sandwich čepeľ z VG-10 ako jadro a po bokoch 420.
Je to nezmar! Jediné čo sa mu dá vytknúť sú 2 druhy puzdier ktoré k nemu dodávajú, preto som mu upiekol puzdro z kydexu.

Obrázok
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Adno » 05 Júl 2010, 21:21

No asi nieco na tom bude, ved vlastne tiez mam taku kratsiu cepel a nemam rad obrovske noze, pokial clovek nie je profesionalny vrah, je to skor nevyhoda :lol: . I ked ta Fallkniven S1 mi az taka velka neprijde...

Ja osobne mam moru, model svedskej armady z uhlikovej ocele. Je to fajn noz, Zver tu pisal recenziu na Moru 2000, su si dost podobne, takze sa mi to momentalne moc rozpisovat nechce :oops: . Jedine velke minus je to puzdro, hnus hnus hnus :vom: . Nozik mam vzdy priviazany snurkou o putko na nohaviciach, kedze mi uz 2krat vypadol, nastastie som ho nasiel :)

Obrázok
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Michal » 05 Júl 2010, 23:16

Ja osobne používam už niekoľko rokov armádny nôž Uton s označením 0007. Od bežne dostupného utonu sa líši lepším spracovaním, guma na rukoväti je lepšia a čepel je z kvalitnejšej ocele - založené na porovnaní a vyskúšaní si oboch variant. Čepel je z 3.5mm hrubej nehrdzavejúcej ocele mne neznámeho typu, k môjmu počudovaniu perfektne drží ostrie aj po veľmi náročnom sekaní a rezaní čo som od stainless ocele v takej miere neočakával. Nôž som si zaobstaral ako používaný a neviem teda s istotou či mal alebo nemal primárne a sekundárne ostrie, každopádne teraz má len jedno, konvexné. Brúsi sa veľmi ľahko, veľmi dobre sa s ním reže či už drevo alebo aj mäso alebo chlieb. Jediné na čo si treba dávať pozor je špička čepele, z ktorej sa môže kúsokodlomiť pri hruboch vrážaní hrotu do dreva a pod. Tiež bez problémov zvláda aj sekanie, štiepanie (batoning?) a samozrejme rezanie.

Podľa mňa celkom dobrý nôž hodiaci sa aj na bushcraft, aj keď dĺžka čepele je cca 14cm čo už je podľa môjho názoru pomerne veľa. V koženom púzdre má ako prídavné príslušenstvo pilník, pílu na drevo, a cca 2m tenkej parašnúry. Výhradu mám len k rukoväti, síce sa drží dobre, nešmýka sa ani keď je mokrá, ale jej tvar mi pri jemných prácach celkom nevyhovuje - hlavne horná časť rozširenia rukoväte "záštity" mi vyslovene zavadzia.

Obrázok
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 05 Júl 2010, 23:34

MIchal: uton má v origináli len jedno ostrie, to kratšie je skutočne len falošné :wink:

F1 - pred víkendom sme ho kúpili bratovi a je z neho nadšený, skvelý nôž. Až budú peniaze, pôjde S1/A1 ku mne do aktívnej zbierky.

To puzdro na nože mora je fakt hnus. No nôž sa v ňom dá celkom dobre zabezpečiť kúskom velcra (suchý zips), ktoré improvizovane vyrobí neexistujúcu rukoväťovú poistku.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 10 hostia


cron