Putovný nôž II.

Témy o nožoch

Putovný nôž II.

Poslaťod macakv » 21 Aug 2012, 18:36

Pre nedavnom som vám slubil další putovný nôž.Aj ked som mal trošku problemy,lebo som zavalený prácou na zakázkach a projekte portálových nožov,predsa len sa podarilo najsť si čas aj na tento nôž.
Teraz k nožu.
Všetko vzniklo vlastne tak,že som chcel odskušať material,ktorý som zhanal vlasne celý rok.Pôvodne som chcel nôž vyrobiť z materialu CPM S90V,ale tento material nieje možné zohnať v EU.Tak som patral po webe a zhanal nejaku alternatívu k tomuto materialu.Nakoniec sa predsa len namaha oplatila a objavil som material CPM 420V čo je vlastne plnohodnotná nahrada S90V.Nakoniec predajca ju v zátvorke uvadza ako S90V.
Teraz niečo k spracovaniu materialu.Bol som prekvapený ako sa tento material vo vyžihanom stave,napriek svojmu zloženiu, opracováva.Da sa to prirovnať zhruba k RWL-34.Kto robí nože a robí s tímto materialom vie o čom hovorím.Proste paráda.U CPM-miek je zname,že sa robí výbrus faktický na finál a po kalení sa iba preleští a nôž je hotový.Bol som upozornovaní,že tento material nieje sranda pokalení dalej brusiť.Napriek tomu som si veril,že to nebude také ako mi to nožiary opisovali a urobil som konvex výbrus s ukončením v hrúbke cca 0,4-0,5mm:Pokalení som dostal riadny šok.Tvrdosť bola riadne cez 60HRC a po popustený sa stale pohybovala okolo 62-63HRC.Ale stale som veril,že M3 šmirgle to zvladnu.Ťažký omyl.Vanád a molibden v tomto materialy robí,že tento material je tak oteruvzdorný,že stačí pár potiahnutí a brúsný material je preč,respektíve stratí brusne schopnosti.Nebudem opisovať kolko brusneho materialu som zničil.Sám neviem,ale bolo to veľa(Juro ma zabije :mrgreen: )Zhruba týžden mi trvalo vybrusiť ostrie(denne zhruba 3-4 hodíny brusenia)a k lešteniu som sa ani nedostal,teda je urobené iba čiastočne a je vidieť škrabance na čepely.Neviem si predstaviť tento material vyleštený na zrkadlo.Snád strojovo by to šlo,(ja robím ručne)ale aj tak by to asi sranda nebola.
No a teraz nejaké miery a info.Material:CPM 420 V hrubka:4.2mm,celková dlžka 220mm,čepel výbrus konvex a dlžka 100mm.Rúčka je korenovica slivky podlepené fíbrom a zaliate cyanoakrilom.Drevo napustené lanovým olejom.
Obrázok
Obrázok
Kto mate zaujem o otestovanie,tak sa sem napíšte.Mám iba jednu podmienku zatial.Nôž dostane prednostne na testovanie ten ,kto sa zučastnil aj predchádzajuceho testovania.Ostatní po doporučení a zaručení sa ludí,ktorých osobne poznám alebo udržujem korešpondenciu.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Putovný nôž II.

Poslaťod Pája » 21 Aug 2012, 18:44

Tak já se teda hlásím. ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Putovný nôž II.

Poslaťod helbo » 21 Aug 2012, 18:52

Vito v dnestnej dobe je vsetko spotrebny material. Dake skrabanceky a nedokonalosti netreba riesit, je to kvalitna ocel, ktorej by sa potesil nejeden zalesak.
Podaril sa ti super, drevo sa ukazalo v plnej svojej krase.
Ake nitovanie si pouzil (material), fiber si prilepil tak isto cyanoacrylatom o S90V. Nebojis sa, ze fiber vcucne cyanoacrylat a casom to povoli ?
Rad by som sa prihlasil o odtestovanie, no na fore sa najde ovela viac testerov lepsich ako ja, tak si pockam na prvu kvalitnu recenziu ;)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Putovný nôž II.

Poslaťod oneho » 29 Aug 2012, 13:02

Vyzerá dobre. Pekne tam ten fíber vyniká. Neviem prečo ale keď som dal ja fíber pod palisander tak pomerne stmavol a nebol takmer vidieť. Asi to bolo použitým olejom.
Tiež by som ho rád vyskúšal, no popri malej dcéry a teraz najnovšie týždňovom synovi sa do lesa tak skoro nedostanem, a písať recenziu z mojej strany o noži vyskúšanom v obývačke nemá zmysel :(
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Putovný nôž II.

Poslaťod Rafael Ingvis » 29 Aug 2012, 14:09

:shock: Prečo by to nemalo zmysel? Nôž je nástroj ktorý sa nepoužíva len v lese.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x


Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia