Pestovanie chilli papričiek

Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod sally » 10 Mar 2013, 19:14

Zakladám túto tému ako nadšený amatér v pestovaní pálivých papriečiek. Minulú sezónu som od kolegu dostal nejaké obyčajné chilli a 5 semiačok habanero red. Chytilo ma to za srdce, sú to fakt nenáročné rastlinky (pre mňa kritický faktor :mrgreen: ).

Len pre zaujímavosť, habanero je viacročka a bolo pred pár rokmi najpálivejšou paprikou sveta :wink:

Túto sezónu mám nasadené klasické chilli, nejaké chilli soft, vhodné na zaváranie, habanero red a yellow. Už som úspešne nainfikoval touto mániou Helba a Víto si zo zrazu odniesol domov zopár paprík - čo s nimi spravil mi je neznáme (predpokladám, že sa sadenia nedožili :lol: )

Kto ešte pestuje tieto chuťovky? Robíte z nich pastu, omáčku, zavárate, sušíte...?
Prílohy
chilli.jpg
vyklíčené chilli
habanero yellow.jpg
tohtoročne vyklíčené
habanero red.jpg
habanero red z minulej sezóny
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 19:38

Pred par dnami som to tu prehladaval, ci nahodou neexistuje tato tema :) ..takze diky za jej zalozenie. Som rad, ze aj tu su ludia holdujuci pikantu. Osobne robim omacky a ak sa zadari, tento rok by som chcel nejake Jalapeno pozavarat, pripadne porobit nejake kombinacie s inou zeleninkou.
Tak som teda cvakol tie moje ;)
Prílohy
2013-03-08 12.06.25.jpg
2013-03-08 21.15.30.jpg
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod sally » 10 Mar 2013, 19:45

Ty máš jalapeňo? Čisto náhodou ti zopár semiačok nezvýšilo, však? Môžem zameniť za klasické chilli alebo habanero red.
Pozerám, že máš peknú kôpku nasadenú :yees:

Keď sú to už dospelé rastliny, prihnojuješ ich? Minulú sezónu som habanéra prihnojoval crystalonom a rodili jak divé. Tak neviem, či im nedať tento rok trocha pauzu. :-k
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 19:52

..este poopravim, Habanero, napriek tomu ze naozaj patri medzi extremne stiplave chilli papricky, neviem o tom, ze by kedy bola najstiplavejsou na svete. S hodnotou 100 az 350 tis. SHU (ak ma pamat neklame), je niekolkonasobne pod hranicou tych naj (Bhut joloka a pod.).
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Pája » 10 Mar 2013, 20:02

přihnojovat Krystalonem? :shock: Co třeba zkusit granulovaný /když už není čerstvý/ hnůj?
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 20:11

sally píše:Ty máš jalapeňo? Čisto náhodou ti zopár semiačok nezvýšilo, však? Môžem zameniť za klasické chilli alebo habanero red.
Pozerám, že máš peknú kôpku nasadenú :yees:

Keď sú to už dospelé rastliny, prihnojuješ ich? Minulú sezónu som habanéra prihnojoval crystalonom a rodili jak divé. Tak neviem, či im nedať tento rok trocha pauzu. :-k

Prikrmujem zatial velmi riedenymi Hostickymi kuracincami (1x za tyzden..zrovna zajtra :) ). Ked budu pevnejsie, tak uz normalnou davkou. Chcel by som si urobit tzv. "bonchilli" odrody Bolivijska duha, takze to budem prekrmovat aby extremne vyrastli. Pokial su chilli na plody, tak minimalne 2 tyzdne pred zberom treba prestat hnojit...idealne aj viac...inak to pocitit na kvalite plodov. Ked ich dam uz von, tak by som rad hnojil kuracincami od tety susedy :)
Semiacok mam, obavam sa, ze uz len taky mix, cize vobec netusim co je aka odroda...ak by niekto chcel skusit...ale na tento rok je uz celkom pokrocila hodina :) ...idem pozriet ci mam v sacku "Jalapeno" este nejake semienka...
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 20:12

Pája píše:přihnojovat Krystalonem? :shock: Co třeba zkusit granulovaný /když už není čerstvý/ hnůj?

Suhlas. Neviem co ten krystalon je, ale uz toho nazvu sa bojim (nie je to ta latka z ktorej slabol Superman? :D ) ...slovo "hnoj" mi je kazdopadne podstatne sympatickejsie ;)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod sally » 10 Mar 2013, 20:20

Ten hnoj vyskúšam - granulovaný??? Pestujem to v byte za oknom, takže je potrebné aby to moc nevoňalo :mrgreen:

Habanero, pokiaľ viem, má cca 350-550 tis. jednotiek a asi pred 4 rokmi bola prvá najpálivejšia. Teraz sú už rôzne jolokie a spol., ktoré sú nejedlé a majú vyše milióna.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Pája » 10 Mar 2013, 20:23

Krystalon je chemické hnojivo, které se rozmíchá ve vodě. Podobně se dají rozmíchat i ty granule hnoje. Na výběr je toho spoustu, nejmenší balení myslím 2,5kg. A moc to nesmrdí, asi jak granule pro králíky.

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod atti.hombre » 10 Mar 2013, 20:25

Granulovaný kravský hnoj má charakteristickú vôňu toho z čoho pochádza...je ale jasné,že až taká intenzita to nie je :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod finn » 10 Mar 2013, 21:22

To all,

od Sallyho som si zo zrazu tiez doniesol Habanero cipos paprika, vysusil som ju a semienka vybral. poradte prosim ako dalej. Mam to strcit teraz uz do pody, do akej a ako hlboko, aby mi vyrastla planta.

Vdaka za rady, mozno aj ostatnym pomoze maly "pracovny postup" s casovym harmonogramom.

:oops:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 21:25

Sally...s urcitostou ti viem poslat African Devil (ten mi vyklicil jeden z 12-ich) a Bolivian rainbow. Potom este nieco z tohoto dole, co neviem (zatial) nazvy (teda nieco z toho by som este mal mat):
Prílohy
857554_4964868954221_1750726568_o.jpg
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 21:43

finn píše:To all,

od Sallyho som si zo zrazu tiez doniesol Habanero cipos paprika, vysusil som ju a semienka vybral. poradte prosim ako dalej. Mam to strcit teraz uz do pody, do akej a ako hlboko, aby mi vyrastla planta.

Vdaka za rady, mozno aj ostatnym pomoze maly "pracovny postup" s casovym harmonogramom.

:oops:


Habanero je (rovnako ako vsetky extremne palive odrody) narocnejsia rastlinka na slnko a dolezitym faktorom je doba zrenia plodov. Pri Habanero odrodach je to 90 dni. Takze radsej by som skusil, ak teda mas, radsej nejake nenarocnejsie chilli teraz zasievat. Lebo na taketo odrody je uz dost neskoro. Ale tak ci onak, vyskusat mozes aj toto. Daj tak 5 mm do jemnej zeminy (baumax a pod. na siatie) alebo do takych roznych drenaznych tabliet (kokos). Idealne pocas naklicovania dat na radiator a ak nemas parnik, tak jednoducho hodit na kvetinac mikrotenovy sacik, pripevnit gumickou a odstrinut mu roztek..cim si vytvoris mini foliovnik :)

Niekto mozno spomenie namocenie na noc do vody alebo do cierneho caju. Nie je to extra dolezite..dolezite je aby si hlinu udrziaval stale vlhku.
Prílohy
2013-02-24 11.09.28.jpg
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod sally » 10 Mar 2013, 21:58

Dufi - vďačne prijmem čokoľvek čo môžeš postrádať. Môžem na oplátku poslať klasické chilli (názov netuším - taká väčšia paprika), ako pozerám, habanero red a yellow máš.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pestovanie chilli papričiek

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 22:06

sally píše:Dufi - vďačne prijmem čokoľvek čo môžeš postrádať. Môžem na oplátku poslať klasické chilli (názov netuším - taká väčšia paprika), ako pozerám, habanero red a yellow máš.

Tak posli do spravy adresu. Zajtra/pozajtra poslem. Ja to uz sadit nebudem tento rok a buduci kto vie co bude :) ...tie klasicke budu asi Cayenne...to su vdacne papricky. Vyklicenu mam Naga, Bolivian rainbow, Siberian home chilli, African devil, Jalapeno a potom tie co neviem ako sa volaju ale mam ich pooznacovane. Na Habanero sa mi tie moje zdaju byt male (plody), ale fakt netusim ktora co je. Dostal som to darom :) ..na druhu stranu, Habanero mi osobne nechuti resp. nevonia. Aspon zlte nie. Ostatne som nemal tu cest. Rad by som vyskusal lemon a chocolate.
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Ďalší

Späť na Pestovateľstvo a chov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron