Hrozno - vinič hroznorodý

Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod PeterS » 28 Dec 2013, 10:26

Pozdravujem všetkých čo majú radi prírodu a hrozno - v akomkoľvek stave :)
Musím sa priznať, že vinohradníctvu veľmi nerozumiem, lebo ma nemal kto zaučiť. Pevne ale tomu verím že táto téma keď už nepomôže tak aspoň každého poteší tak ako mňa.
Ja mám chalupku pri Poľských hraniciach, kde aj orechy vymrzajú čiže na hrozno som ani pri pestovaní nepomyslel, až do návštevy u kamaráta pri Žiline, ktory v pohode hrozno pestuje a aj sa mu darí.
Predminulý rok som mal na chalupke -34 st. keď som to povedal tomu kamarátovi tak že to je v pohode. Hrozna ktoré on pestuje vydržia bez ochrany do tych -30st.
Tak som sa začal tomu trochu venovať a zistil som že naozaj existujú hrozna, ktoré vydržia aj tuhšiu zimu a keď som sa dozvedel že sú aj ovály a dokonce bez semienok
tak som začal zháňať sadenice.
Bohužiaľ u nás stoja od 15 - 18 € jeden výhonok, čiže pravokorenený + poštovné a sme pri min.20€. Je to dosť drahe a tak som toho nechal.
Dnes som ale natrafil na jednu Poľsku stranku : http://www.winnica-eden.pl/index.php kde si tieto sadenice môžeme dovoliť už aj my .
Boli mi doporučené Ukrajinské a Ruské odrody ovály a bezsemenne, ževraj sú výborne také mäsité a šťavnaté.
Dúfam že som potešil labužníkov hrozna a poradíme si navzájom, poprípade kto už niečo má môže sa podeliť s ostatnými.
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod Rolf » 28 Dec 2013, 14:14

My doma pestujeme hrozno odjakživa... Fakticky v každej domácnosti je nejaký vinič... Je to zrejme nejaká tradícia a sú tu u nás na pestovanie viniča vhodné podmienky. Nie som žiadny odborník, ale pár mojich postrehov... Pravdupovediac, keď je hrozno už dobre zakorenené, tak „údržba“ pestovania je pomerne jednoduchá... Záleží to aj od odrody... Čo som si tak všimol, tak u nás sa hlavne dobre darí „čiernej“ a ružovej odrode... Biele hrozno je dosť chúlostivé, či už na choroby, alebo počasie a potrebuje „ohľaduplnejší“ prístup... Základ je vinič pravidelne strihať, čo je možné vykonávať už zhruba od druhej polovice januára... Ja vždy orezávam koncom januára, resp. začiatkom februára, ak nie sú veľmi veľké mrazy... U nás sa traduje základný rez prútov na „tri očká“ (púčiky)... Robí sa to hlavne kvôli väčšej pravdepodobnosti, že nejaké očko sa zachová, napr. ak po orezaní nastanú ešte nejaké väčšie mrazy a vrchné očko vymrzne, alebo nejako inak sa poškodí...

Mnoho ľudí hrozno oreže tak, že ponecháva iba staré korene, ktoré sa tiahnú do výšky aj niekoľko metrov a všetky ostatné prúty a hlavne jednoročné orežú častokrát naholo, čo je chyba, nakoľko hrozno najviac rodí práve na jednoročných prútoch... :) Tie jednoročné prúty často vyženú veľmi dlhé výhonky a práve na nich by mal človek „stavať“, samozrejme“, podľa toho ako veľmi chce hrozno rozšíriť, ale základ je, ako som spomenul, rez na tri očká... Prúty sa potom priviažu k nejakej opore, ktorú hrozno by malo mať... Rezu sa netreba obávať, vinič ho znáša veľmi dobre, dalo by sa povedať, že ho priam vyžaduje ako vŕba... Niekedy mávam pocit, že čím viac ho orežem, tým viac vyženú nové výhonky... :)

Ak má človek viniča viac, ktoré rastie trebárs v radoch pri sebe, tak je nutné v letných mesiacoch stále skracovať nové zelené výhonky, ktoré niekedy rastú dosť bujne a navzájom sa prepletávajú až z toho niekedy vzíde džungľa... Robí sa to kvôli tomu, že veľa dlhých prútov odoberá potrebné živiny hroznu a rovnako spleť prútov a lístia bráni prístupu slnečných lúčov k hroznu a tým aj lepšiemu dozrievaniu hrozna...

My pestujeme doma hlavne čierne hrozno (nepoznám odrodu)... Je to hrozno s menšími bobuľami, ale je veľmi sladké... Šťava má pravidelne vysokú cukornatosť a skoro nikdy nie je potrebné pridávať cukor, trebárs pri výrobe vína... Je dosť odolné voči chorobám...

Hrozno si môžeme doma zasadiť aj sami odrezkami... Zo silného, jednoročného prúta nastriháme odrezky zhruba s tromi očkami a zapichneme na vybranom mieste asi do jednej tretiny do zeme a prikryjeme pet fľašou, z ktorej odrežeme spodok, aby sa hrozno lepšie ujalo...

Toľko mojich základných postrehov... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod macakv » 02 Jan 2014, 07:32

Podla toho co pises by to mohol byt talian.Uvazoval som aj o Konkordii ale ta ma vacsie bobule.Tato odroda nevyzaduje absolutne ziadne chemicke osetrenie a dobre znasa mraz.U nas dosahuju zimne mrazy okolo -10- -15'C a nepozoroval som nejake velke poskodenie.....mozno iba par nevyzretich prutov zamrzlo(nemyslim tento rok).Ja mam doma zmesku odrod,ktore mame skor na jedenie ako na vino...najviac je u mna v oblube odroda Opal a Konkordia.
Pestovanie vinica je na ustupe a cloveka mrzi ked vidi ako zostavaju zanedbane a neobrobene.Zostalo iba par skalnich,ktori este pestuju vinic skor pre potesenie ako pre nejaky zisk.Ale clovek ma aspom nejake potesenie v tejto hektickej dobe.
Dik za zalozenie temy....
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod PeterS » 02 Jan 2014, 18:47

Ochrana viniča pred mrazom.
Zaujímavá pomôcka pre tých ktorí by chceli začať s pestovaním viniča vo vyšších čiže chladnejších podmienkach napr. ako mam ja.
Hrozno na jeseň odviazať z drôtenky a na jednotlive jednoročné pruty navliesť tzv. izoláciu na vodovodne truby, alebo na kurenie, je to taka sivá hruba pena, ktorá sa dá akože otvoriť a do toho sa dá ten výhonok a položí sa na zem.
V zime naň napadá sneh, čím ho ešte viacej izoluje, no a na jar vyttiahnuť ten jednoročák von a opäť ho vyviazať k drôtenke. Kamarát to aplikuje už dlhé roky a pochvaľuje si to.
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod Rolf » 04 Jan 2014, 15:54

macakv píše:Podla toho co pises by to mohol byt talian.Uvazoval som aj o Konkordii ale ta ma vacsie bobule.Tato odroda nevyzaduje absolutne ziadne chemicke osetrenie a dobre znasa mraz.U nas dosahuju zimne mrazy okolo -10- -15'C a nepozoroval som nejake velke poskodenie.....mozno iba par nevyzretich prutov zamrzlo(nemyslim tento rok).


Tu sú aj fotky tohto hrozna... Jedna je z októbra, keď som oberal hrozno a druhá je z dneška, nakoľko som ponechal nejaké strapce aj vtákom... :) Ako je vidno hoci je už január a u nás už bola aj nejaká zima v novembri a decembri (sneh a mráz zhruba do -8 st.), tak hrozno sa dá stále jesť hoci je už trochu zmäknuté... Bobule majú v priemere niečo cez 1cm a šupka nie je taká "chrumkavá", ale núti človeka, aby ju vypľul... :) Šťava z hrozna je sýto červeno-čierna ako krv...

P111013_11.38.JPG


P040114_10.24.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod macakv » 04 Jan 2014, 17:10

Teraz podla strapca a velkosti bobule to predsa len bude Konkordia....Talian ma mensie bobule.Iba tipujem....tato odroda je najviac rozsirena po dedinach a usadlostiach.Mozno este pripada do uvahy cierny otelak,ale ten by bol asi uz opadany.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod Rolf » 04 Jan 2014, 18:18

Vďaka za odpoveď... Ale pozeral som nejaké obrázky na nete odrody Konkordia a musím povedať, že to nebude asi táto odroda... Máš pravdu, je dosť rozšírená po dedinách aj u nás ju často vídať, ale to naše hrozno je iné... Konkordia má väčšie plody a rastú tak pozvoľna, ale tieto sú doslova nabité a namačkané na sebe, že niekedy je problém odtrhnúť bobuľu... :) A priznám sa, že túto odrodu som u nás ešte u nikoho nevidel... Neviem, ale môj starý otec spomínal, že je to bikaver (býčia krv), ťažko povedať, lebo on ho sadil, ale v odrodách (aspoň podľa mňa) sa tiež veľmi nevyznal, ale ktovie, odkiaľ ho mal... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hrozno - vinič hroznorodý

Poslaťod heisssse » 20 Mar 2014, 10:56

já bych zkusila hledat přes wiki a když by ani to nepomohlo asi bych se zeptala fyzicky vinaře.
heisssse
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 03 Mar 2014, 15:50
Bydlisko: Praha 4 tč London
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x


Späť na Pestovateľstvo a chov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia