prírodné lepidlo

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: prírodné lepidlo

Poslaťod Elév » 12 Okt 2013, 08:59

Hej, pretože výhoda vyziny je práve v tom, že negelovatie po pár sekundách po ochladení a to dlhodobé sušenie platí len pre lukové šlachovanie (hoci napr. Novotný (Saluky bow) sa s tým nepára a otvára luky po 2 týždňoch... a funguje mu to!)... na lepenie iných vecí tomu stačí pár hodín.
K tomu vareniu: lepšie vynechať kosti, z nich je glej citelne krehkejší, najlepšie dať len kožu alebo šlachy. Ale pripravte sa na celé hodiny sedenia pri hrnci. Po uvarení sa to vylieva na čistú rovnú plochu, nechá sa úplne zaschnúť na tenké doštičky, tie sa nalámu na malé kúsky, prípadne rozomelú (dá sa to potom o dosť rýchlejšie znovu spracovať) a takto, úplne suché a tvrdé sa to skladuje. Stačí trochu vlhka a po pár dňoch to chytá pleseň, takže - sucho! Z koží malých zvierat je tzv. králičí glej, ten obsahuje viac tuku, ale nikdy som s tým nelepil, tak neviem čo to vlastne robí.
Mám tu aj nejaké recepty, ale to je moc prepisovania... a s tými mierami zo 16. storočia je to aj tak asi k ničomu.
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: prírodné lepidlo

Poslaťod Želo » 12 Nov 2014, 17:36

Na viasat history som vide v programe dobové vykopávky diel, kde vyrábali štít pre bojovníka. Na drevo lepili kožu. Ako lepidlo použili mlieko do ktorého vyliali zvetrané pivo. Mlieko sa zrazí. Tú zrazeninu zmiešali z vodou v ktorej vyluhovali popol z ohniska. Vzniklo lepidlo – nemám to vyskúšané.
Klik sem: http://www.youtube.com/watch?v=N8hx0uvxSV0
Preskoč na čas 34.05
Želo
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 22 Mar 2011, 08:58
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Predchádzajúci

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron