Drevené vtáčiky (Fan Birds) [Návod]

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Drevené vtáčiky (Fan Birds) [Návod]

Poslaťod SKW » 28 Feb 2014, 02:11

Už dávnejšie som robil menší návod na výrobu drevených vtáčikov z jedného kusu dreva, alebo ak chcete štiepaných holubičiek (ako sa tiež nazývajú) no a myslím, že bude lepšie ho sem umiestniť ako osobitné vlákno. Vo vlákne "vyrezávanie z dreva" by zrejme po čase "zmizol" medzi príspevkami. Takto bude trochu viac na očiach a užívatelia sem môžu prispievať svoje výrobky, prípadne zdieľať tipy, rady a rôzne vylepšenia postupu výroby.


Základom pri výrobe vtáčika je zvoliť dostičku vhodného druhu dreva so správnou orientáciou letokruhov. Vyvarujte sa dreva s viditeľne krivými vláknami, hrčami alebo prasklinami na povrchu. V návode používam vyhobľovanú suchú smrekovú dostičku o rozmere 7x15x2cm. Ďalšie vhodné dreviny sú borovica, jaseň, vŕba, či dokonca som videl vtáčiky aj z bukového dreva. Pred samotným vyrezávaním je dobré dostičku nejakú hodinu povariť vo vode a následne nechať nasiaknuť 24 hodín, pokojne aj viac. Drevo sa tak úplne napije vodou, bude poddajnejšie a rezy budú krásne hladké, bez trhliniek a drobných poškodení.


Na fotke nižšie je jasne vidieť, ako majú smerovať letokruhy vo vašej dostičke aby bolo možné bezproblémové naštiepanie pekných tenkých plátkov (pierok), ktoré vytvoria krídla a chvost vtáčika. Čím väčší priemer má kmeň z ktorého vyrežete/vyseknete dostičku, tým lepšie, pretože v okrajovej časti kmeňa budú letokruhy prakticky rovné.


Prvým krokom je zaoblenie okraja dostičky. Je na vás aké zaoblenie zvolíte, môžete namiesto oblúka zvoliť napríklad ostrejšiu hranu, čím docielite že vtáčik bude mať špicaté konce pierok.


Ďalším krokom je vyrezanie žliabkov po oboch stranách dostičky v rovnakej vzdialenosti od okraja. Tieto drážky vytvoria na pierkach západky a umožnia pierkam do seba zapadnúť. Takisto aj tu je len na vás aký typ drážky zvolíte, môže byť oblúkovitý, štvorcovitý, v tvare písmena V a podobne. Pamätajte, že čím užšiu drážku urobíte, tým ťažšie sa vám budú pierka zakladať do seba a hrozí, že sa vám budú hrany pierok lámať. Je lepšie drážku urobiť trochu širšiu. Ak chcete mať na vtáčikoch ozdobnejšie pierka, urobte pod a nad hlavným žliabkom ďalšie menšie žliabky. Na vyrezanie žliabkov je užitočné malé duté dlátko, prípadne na dekorácie Véčkové dlátko, no dá sa to vyrezať aj čiste nožom.


Teraz nasleduje zúženie pierkovej časti dostičky k miestu kde bude tzv. pánt. V tomto mieste sa budú pierka vyhýnať do strán. Z fotiek by to malo byť viac menej jasné. To akú zvolíte dĺžku pierok je znovu na vás. Pred samotným štiepaním je lepšie nechať pánt hrubší a po naštiepaní plátkov ho stenčiť a zúhľadniť.


Pohľad zhora.


Pohľad zboku.


Pred štiepaním ešte zrežte hranu pri pánte, ktorá by inak zavadzala pri vyhýnaní pierok do strán.


Teraz nasleduje štiepanie plátkov, alebo ak chcete pierok. Na tento úkon sa špeciálne používa obojručný nôž s dlátovým výbrusom (výbrus len na jednej strane čepele), pomocou ktorého je to najjednoduchšie a vytvoríte krásne tenučké pierka. Zatiaľ takýto nástroj nemám a tak som si musel poradiť s morou. S použitím mory to určite nie také bezproblémové a dokonalé ako keď by ste to robili s nástrojom na to určeným, no dá sa to zvládnuť v pohode.

Postup je nasledovný - Pred štiepaním hoďte dostičku na nejakých 15-20 minút do vriacej vody. Potom ju upnite do sveráka, vymerajte od oka približne 0,5-1 mm a zatlačte čepeľ noža do dreva. Rez robte čiste tlakom dole, keď vám čepeľ zastane, pomáha kývanie z boku na bok. Rez robte až úplne dole k pántu, no pozor aby ste to neprepálili. Pri jednotlivých rezoch je dôležité okrem tlaku dole, tlačiť na tú stranu výbrusu noža, ktorá sa kĺže po ešte nenaštiepanej časti. Prvé a posledné dva tri plátky sú väčšinou hrubšie, prípadne odpadnú, no to nie je žiaden problém, aj tak v tom mieste bude mať vtáčik hlavu. V stredovej časti sa plátky štiepajú najjednoduchšie. Ak niektorý z plátkov odpadne, nič sa nedeje, po rozvinutí pierok to ani nezbadáte. Nesmie vám však odpadnúť viac pierok po sebe, vytvorili by ste tým viditeľnú medzeru. Ak v priebehu štiepania pierok budete cítiť, že vám to ide ťažko, hoďte dostičku znovu na pár minút od vriacej vody.


Po naštiepaní pierok si načrtnite telo vtáčika a vystrúhajte ho do finálnej podoby.


Pred vyhýnaním pierok opäť vtáčika hoďte na pár minút do vriacej vody, zvýšite tým flexibilitu dreva a zamedzíte tým lámaniu pierok. Začnite vyhýnať od vrchu, striedavo na jednu a na druhú stranu, pričom pierka pekne uzamkýnajte do seba, pomocou západiek. Pre vytvorenie chvosta začnite vytvárať vejár odspodu, na chvost obyčajne stačí okolo 10 pierok. Kedykoľvek počas vyhýnania pocítite, že vám pierka idú do strán ťažšie, alebo že sa začínajú lámať, šupnite vtáčika opäť zohriať do vody.


Hotový drevený vtáčik. Už mu treba len pripichnúť do chrbtovej časti nejaký špendlík alebo klinček pomocou ktorého sa bude dať pekne zavesiť na niť.


Takže to bol návod na výrobu jednoduchého dreveného vtáčika. Tvarových variácií týchto drevených vtáčikov je veľmi veľa, toto bol dá sa povedať taký základný typ na účely návodu. Rôznymi úpravami tvaru a dĺžky pierok, či tela vtáčika môžete vytvoriť rozmanité dekoratívne kúsky, ba dokonca napodobniť samotné druhy našich vtákov. Všetko je limitované len vašou fantáziou.

Ešte pripájam how-to video od pána Ladislava Gorčíka na ktoré upozornila Marcela :yees:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia