Sústruženie dreva, tokárstvo

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Sústruženie dreva, tokárstvo

Poslaťod SKW » 01 Apr 2015, 23:58

Myslím, že všetko podstatné tu už povedali ľudia predomnou. Misky točím len tangenciálne, stržeň sa v miske nenachádza, odstraňujem ho pri príprave polotovaru misky. Po lopate pre tých čo by nerozumeli- z guľatiny odrežeš klátik o dĺžke rovnakej ako je priemer guľatiny. Rozpolíš ho a z polovicou pracuješ - z nej bude miska. Tento polklátik musíš zosekať tak aby si z neho odstránil stržeň ak tam nejaký ostal. Na tangenciálnu plochu si narysuješ kružnicu...
Dobré je držať sa ďalej od stredu, drevo pri strede má najväčšiu tendenciu praskať a je tam veľký stres. Ak misku vysušíš dostatočne pomaly tak sa jej nestane nič aj keď si dosť blízko stržňovej oblasti. Akurát sa po vyschnutí výraznejšie zdeformuje. Preto sú na výrobu misiek najlepšie čo najväčšie guľatiny(priemer), pretože máš možnosť pracovať s drevom ktoré je ďalej od stržňa, čiže má rovnejšie, vystretejšie letokruhy.

Inak je pravdou, že sa sústružia predmety aj do priečneho rezu s tým, že sa opäť vynechá stržeň. Robia sa tak najmä točené poháre a kalichy. Opäť tu treba použiť guľatinu s veľkým priemerom a pracovať s polovicou bez stržňa. S týmto zatiaľ skúsenosti nemám, no po nejakej impregnácii myslím že nebude problém s presakovaním nápoja. Misku by som určite do priečneho rezu nerobil, jednak sa rez struhom správa úplne inak, robí skôr prach než stružliny, je to náročnejšie pretože vlastne tu pri sústružení režeš naprieč vláknam. Napríklad aj pri stínaní stromu sekerou zatínaš pod uhlom 45° na vlákna aby si ich prerezal najefektívnejšie, keby si sekal kolmo na kmeň tak by ti to trvalo strašne dlho. Ale to už trochu odbáčam.

Stuart King sústruží kalich do priečneho rezu.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Sústruženie dreva, tokárstvo

Poslaťod opossum » 02 Apr 2015, 15:12

ďakujem chlapci za rady, aj za to upresnenie rezov...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Sústruženie dreva, tokárstvo

Poslaťod jasommato » 02 Mar 2016, 02:05

Krutim si tak dneska na sustruhu dve kopitka na kozene pohare s prvim som spokojny reku idem ho odpichnut
Odpichovi noz nikde ale taky fajny plochac radeka mi udrel do oci tak to odpichnem s nim
Pomalinky krutim koleckom uz to skoro mam trn stiahnuty kus v ruke ked mi ti zrazu to radeko seklo
Kopitko mi vyletelo z ruky preletelo ponad lampu a padlo naspet do ruky :)
Reku aj druhi bude treba odpichnut a ten noz aj tak nenajdem tak som vzal uz spominany plochac 10 minut ho pozoznamoval s bruskou a noz paradny
Druhe kopitko som odpichol bezpecne
A poucenie
Slapacie tokarne su bezpecnejsie :)
Prílohy
IMG_20160301_140358.jpg
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Sústruženie dreva, tokárstvo

Poslaťod SKW » 08 Dec 2016, 11:07

Včera som si vytočil pár rúčiek do pilníkov. Preferujem hruškovitý tvar, veľmi dobre sa drží. Momentálne mám dostatok suchého bukového dreva a musím povedať, že je radosť sústružiť z buka, necháva hladký rez po šikmom dláte a dá sa krásne vyleštiť.
PC072253_resize.JPG

PC072255_resize.JPG
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Predchádzajúci

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia