SNĚŽNÉ BRÝLE

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

SNĚŽNÉ BRÝLE

Poslaťod Willy » 03 Feb 2015, 03:41

BRÝLE PROTI SNĚŽNÉ SLEPOTĚ.

Tohle povídání jsem si začal připravovat minulou zimu, ale o pořádném sněhu jsme si mohli jen zdát a tak jsem to odložil v naději, že letos ho bude více. No - uvidíme :roll: !

Rád čtu knihy s polární tématikou a tak jsem se k výrobě téhle praktické a dokonalé pomůcky používané přírodními národy arktické a subarktické oblasti už nějaký čas chystal. Fascinovala mne ta jednoduchost a přiznám se, že i ta elegance :) .

SNĚŽNÉ BRÝLE 01.jpg
V plné kráse - takřka reklamní fotografie

Sněžné brýle jsou nezbytnou pomůckou zejména při jarním sluníčku, které oslňuje oči nejen přímo, ale ještě se násobí díky odrazu slunečních paprsků od krystalků sněhu. Brýle se prý používaly i při sněhových bouřích, aby byl zrak alespoň trochu chráněn před bodavými krystalky sněhu.

SNĚŽNÉ BRÝLE 02.jpg
Tohle vypadá na opravdickou realitu

Hodně inspirace jsem získal před mnoha lety v Kodaňském národním etnografickém a historickém muzeu, kde je opravdu velmi kvalitní expozice původních obyvatel Grónska. Konec konců, kde jinde by měla být tak bohatá sbírka Inuitských předmětů denní potřeby, když Grónsko je součástí Dánska.

SNĚŽNÉ BRÝLE 03.jpg
Pestrá palety sněžných brýlí

Typy těchto brýlí jsou vlastně dva základní. Za prvé - pevné brýle z jednoho kusu.

SNĚŽNÉ BRÝLE 04.jpg
Všimněte si i luxusní zdobené krabičky

Druhou možností je vyrobit je ze dvou kusů, kdy každé oko je zakryto samostatným kusem materiálu a ty jsou k sobě spojeny řemínkem v místě kořene nosu. Tento typ lépe vyhovuje nám bělochům, protože na rozdíl od Inuitů nemáme tak plochý obličej a aby brýle dobře zakryly oči i z boku je nutné dosáhnout hodně prohnutého oblouku a to je pak výroba pevných brýlí z jednoho kusu poněkud náročnější.

SNĚŽNÉ BRÝLE 05.jpg
Malé dvoudílné pěkně skladné

Nejčastěji k výrobě Inuité používali dřevo, které nalézali naplavené na břehu moře. Často to bylo dřevo až ze Sibiře. Řeky jako Ob, Lena, Jenisej a podobně při jarním tání nebo velké vodě spláchly stromové vývraty do Severního ledového oceánu a tam pak zamrzlé v ledu putovaly několik let, než se objevily třeba až u Grónských břehů.
Dalším materiálem byla kost nebo sobí paroh či podobný materiál. Zejména tyto brýle byly často pěkně zdobeny.

SNĚŽNÉ BRÝLE 06.jpg
Krásně zdobené

Indiánům severních oblastí zase dobře posloužila i březová kůra. Tento způsob ochrany před sněžnou slepotou je dodnes v nouzi běžně používán a návod na výrobu jednoduchých sněžných brýlí najdete v mnoha tábornických či bushcrafterských příručkách.

SNĚŽNÉ BRÝLE 07.jpg
Replika brýlí z březové kůry vyrobená nějakým bushcrafterem

Březovou kůru můžeme nahradit papírovým kartonem nebo nějakým kusem tvrdší kůže a podobně.

SNĚŽNÉ BRÝLE 08.jpg
Kamarád Višňák zaimprovizoval se sněžnými brýlemi i v plném horském létě

Svoje brýle jsem vyřezal z kusu lipového dřeva, namořeno lihovým mořidlem a napuštěno včelím voskem.

SNĚŽNÉ BRÝLE 09.jpg
WOW - vypadám fakt drsně :-)!

Pro připevnění kolem hlavy jsem dodal kožený řemínek.

SNĚŽNÉ BRÝLE 10.jpg


Ilustrační obrázky jsou postahované z internetu
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron