Výmena poriska na sekerke [návod]

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 24 Okt 2011, 20:58

Výroba poriska v podaní pána Mearsa, používa aj crooked knife.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod helbo » 24 Okt 2011, 22:20

fu teraz som daval doole to porisko ktore som vyrabal, no mal som problem :D ... asi 20 minut som sa s nim trapil, kvalitne bolo narazene :) ... dal som to trosku nasikmo a ked som videl to video, tak som si povedal, ze ho zhodim a este trosku ho dosolicham :) ... no riadne som sa zapotil, tak dalsi tyzden ho dorovnam, potom sa snad dokopem k dakej fotke :)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod helbo » 15 Dec 2011, 22:27

tak som dokoncil jednu prvotinku ... musel som sa trosku vyhrat s poriskom, kedze okolo bolo nasikmo nakute na sekeru, bohuzial podarilo sa mi objednat nepodarok :) ... ale vysledok celkom ok... ved posudte ...
a televizor v pozadi si nevsimajte :D ... inak ten ide uz tiez, len som musel vymenit za hrst suciastok a prebehnut par spojov :D
Prílohy
P1100058.jpg
P1100059.jpg
P1100060.jpg
porisko.jpg
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod helbo » 15 Dec 2011, 22:29

na specialnu ziadost aj pohlad z vrchu ... no este nenapustene olejom :)
Prílohy
P1100057.JPG
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod juraj1974 » 16 Dec 2011, 09:15

JA SOM SA UZ VYJADRIL... =D> =D> =D>
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 13 Apr 2012, 23:39

Dostal som prosbu od pawuka ohľadom prinavrátenia života istej malej sekerke. Je to staroverský štýl sekerky, je veľmi dobre ukovaná, v porovnaní s mojou husqvarnou má hrubšie steny oka. Hlavica bola vo veľmi zachovalom stave, až na zničené ostrie, predchádzajúci majiteľ sa ňou zrejme neštítil sekať betón alebo nejaké tehly. Nebolo to však nič čo by nespravila hodinka-dve práce s pilníkom a kameňmi.




Voľba materiálu na porisko bola jasná. Jaseň je ekvivalent hikórie v našich končinách, má veľmi kvalitné drevo. Tvar poriska (zabudol som sa opýtať, moja chyba!) som predpokladal , že pawuk bude chcieť dvojito prehnuté škandinávske. Ak by mi teraz zahlásil, že chce tradičné rovné porisko, tak ma asi trafí šľak. ;-) Líniu poriska som si vyznačil uhlíkom z ohňa.






Škriabaním pomocou kúska skla som nahrubo vyhladil porisko. Je to starý trik, výborný v prípade, že nemáte po ruke zahnutý nôž na poriská crookedknife.


No a tu je úplný finiš. Nasledovalo vyhladenie poriska šmirgľom a napustenie slnečnicovým olejom. Hlavu sekery som tiež jemne prebehol šmirgľom a naolejoval, no nechcel som z nej odstrániť všetku prirodzenú patinu, takto je lepšie chránená pred oxidáciou.



Špeciálnou požiadavkou pawuka bolo vyleštenie vrchnej časti čepele sekery. Vďaka tejto úprave sa dá sekerka používať ako náhrada ocieľky pri založení ohňa kresaním. S trochou cviku je možné pazúrikom vykresať iskry o túto vyleštenú časť do vopred pripraveného práchna.


V pondelok sekerku posielam majiteľovi s prianím - Nech slúži! :yees:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Kelko » 14 Apr 2012, 09:34

zas som sa niečo naučil....
vdaka
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod záálesak » 14 Apr 2012, 16:43

pekna pracička :) len aby som sa podelil o moju vedomosť- jasenove drevo odoberá z ludskeho tela biele krvinky :cry:
mám to od jedneho stareho stolara
bližšie k tomu neviem nič, raz to spomenul že na porisko jasenove drevo nieje veľmi vhodne prave preto že odobera biele krvinky,
Obrázok užívateľa
záálesak
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 14 Jún 2011, 18:21
Bydlisko: Orava, Zákamenné
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Michal » 14 Apr 2012, 21:05

Akoze odobera? Ved ho nezjes ani nic... jedine ze by v tom bola nejaka magia :P
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod radeton » 15 Apr 2012, 20:05

podla mňa je toto tvrdenie totálna blbosť. :D roky používam v kálačke poriská z jaseňa a na mojom krvnom obraze to zatial nezanechalo žiadne fatálne následky max.mozoľ na dlani :wink:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Peťo » 19 Apr 2012, 17:38

Naozaj super téma len ja bi ešte chcel dodať k tomu natieraniu dreva olejom môj dedo porisko ani čagan nenatieral olejom ale zobral nejake sklíčko často z pivovej fľaše . Rozbil ju zobral do ruky kus skla a tým drsným koncom skla behal po dreve až kým nezhnedlo a môžem povedať že tie poriská a čagany stále držia stále sú pekne hnedé a ešte sa mi nestalo že bi mi trieska zadrela a to som už to čo porúbal :)
Peťo
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 12 Jan 2012, 22:04
Bydlisko: Ilava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod B-Boy » 20 Apr 2012, 23:05

Dnes v električke som si prečítal tento zaujímavý návod a keďže v telke nešlo nič seriózne tak som sa do toho okolo 20:00 pustil.

Našiel som celkom slušné dubové drevo ktoré som za nejaké 2 hodiny spracoval. Je to ešte len taký polotovar keďže nemám žiadnu hlavicu sekery. mám len vyrezaný základný tvar a mám to pekne vybrúsené šmirgľom. Miesto kde príde hlavica je úplne surové (aj s kôrou) aby som to potom upravil na mieru hlavice.

Pôvodne som chcel urobiť malé porisko na malú sekeru do lesa ale nejak z toho vzniklo veľké porisko. Keď zoženiem nejakú hlavicu, nasadím ju a nalakujem to tak pridám aj foto... :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod joe » 11 Jún 2012, 10:06

V minulosti som si vyrabal do sekerky poriska z agatu. pekne suchy bol. odporucam ho, velmi pevne a odolne drevo. Moj dedo preferoval na poriska hrab a jasen. pracoval v lese a vedel v tom chodit. skor ma vzdy zaujimalo viac zelezo . raz som nasiel dtratenu sekerku na stavbe, kde som pracoval. mala cveng a bbola pekne ostra. vyrobil som porisko a bol som s nou spokojny. No stratila sa, teraz som hladal nahradu, najakeho majstra kovaca co by bol schopny vyrobit nieco kvalitne. Nenasiel som, ale objavil som ze sa predava kovana sekerka husquarna. dnes ju asi kupim. pisu ze je tesarska, stoji do 50Euro, ale mam ich, tak kupim. taka investicia je rozumna.
joe
 

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod cornus » 20 Jún 2012, 18:28

Naše najpevnejšie drevá sú agát, jaseň, brest, dub, hrab, svíb, drieň . Tie by som vyberal ak by mi išlo o maximálnu pevnosť násady.
Treba však brať na vedomie, že variabilita vlastností, teda aj pevnosti, je obrovská v rámci druhu. Preto nieje breza ako breza. Severská je iná ako u nás.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod fatal_error » 20 Jún 2012, 20:55

Raz ma zaujali sekery – skoro umelecké diela – starého drevorubača. Násady mali úžasný povrch, dlhodobým používaním viditeľne perfektne vyleštený. Ich majiteľ potvrdil, že sú z hrabu a že nepozná lepšie drevo na násadu. Odvtedy ho používam aj ja a jeho skúsenosť sa mi potvrdila.


Pôvodne z >>> http://www.uluv.sk/sk/web/casopis-rud/archiv/rok-2001/rud-032001/niekolko-poznamok-o-dreve/
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť