Výroba luku

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 22 Máj 2012, 08:05

Agát ide ľahko a rovno štiepať za čerstva. Beľ dať dolu na prvý jadrový letokruh ešte pred sušením a zatrieť povrch a konce.
Na zber agátu je vhodné ktorékoľvek ročné a denné obdobie.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 22 Máj 2012, 14:18

lynx píše:Mám otázku... Povedzme, že idem vyrobiť luk lesných indiánov (ten plochý) z agátového dreva. Aký hrubý strom na to potrebujem ?

Robil som vojnový agátový luk Čerokézov presne výkresu originálu. Taký dlhý rovný luk obdĺžnikového prierezu Tetivu som použil umelú.
Najväčší nameraný dostrel bol 180 metrov s ťažkým šípom. S nejakým ľahkým flight šípom by prekonal 200 metrov.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Archanjel » 23 Máj 2012, 21:32

cize u agatu sa pouziva to hnede drevo??? som to v nejkom navode asi zle pochopil kua, dal som dole len prve biele anie cele biele :) skrutil sa jak had :)

cize znova, hehehe...

cim to zatieras? nejaky lak ci mazivo ci co?
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 24 Máj 2012, 07:03

Používam lepidlo na drevo, ale môže byť hocičo nepriepustné - viac vrstiev farby.
Ešte som chcel upozorniť aby ste nenabehli na našu tradíciu jaseňových lukov. Je u nás mnoho vhodnejších drevín.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Archanjel » 25 Máj 2012, 00:00

kludne vymenuj lepsie dreviny, sam mam v merku skusit ceresnu a orech, ale daj dalsie rad vyskusam...dik.
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Rafael Ingvis » 25 Máj 2012, 00:09

Na čerešňu a orech zabudni. Skúšať môžeš ešte drieň, štedrec, liesku ... cornus isto doplní
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 25 Máj 2012, 08:39

Kroviny, s ktorými mám dobré skúsenosti:
lieska, baza, svíb, drieň, hloh, trnka
stromy sú všeobecne najlepšie tie s jadrovým drevom:
agát, moruša, štedrec, tis
potom aj brest, hrab,
Čerešňa, orech, javor je mámavejšie drevo. Na začiatok neodporúčam.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Archanjel » 25 Máj 2012, 13:01

Dakujem!

Svib viem ze je fajn, ale netusim kde to najdem, velmi nepoznam ten krik, trnku si skusim najst taku co by sa hodila. Ako postupovat pri krovinach, tak ako pri drevinach? Najdem taky tucny kmen?

Stedrec ani neviem co je, ale nasiel som v lese skupinku (asi 20) nadherne rovnych stromov co sa podobaju na krizenca agatu s jasenom a orechom :))) Kua ja nie som z tohto kraja ja tieto stromy vobec nepoznam :(
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Rafael Ingvis » 25 Máj 2012, 13:09

Odfoť a daj sem. (list, kôru, strom....)
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 25 Máj 2012, 14:14

To bude asi čierny orech.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Archanjel » 25 Máj 2012, 22:20

1. blba otazka no ale co uz...ked zatriem drevo, bude sa susit vobec? ako unikne vlhkost ked bude izolovane? a bude to trvat asi dlhsie ze?
2. ako potom odstranujem ochrannu vrstvu tak aby som neposkodil prvu jadrovu vrstvu? teda ked som dobre pochpil ze som pred natretim obielil drevo az po nu
3. pri krikoch ako svib, drien atd, hladam tiez kmen 10-15cm ako pri drevinach? narastie vobec taky tucny? alebo je tam postup iny a pracuje sa s celou gulatinou?
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Rolf » 26 Máj 2012, 07:55

Archanjel píše:Dakujem!

Svib viem ze je fajn, ale netusim kde to najdem, velmi nepoznam ten krik, trnku si skusim najst taku co by sa hodila.




Svíb krvavý v našich končinách sa dá nájsť zhruba do nadmorskej výšky 600-700 metrov. Rastie v nižších, teplejších oblastiach a to, napr. v lužných lesoch, v svetlých dubových, dubovo-hrabových lesoch (hlavne na okrajoch), na brehoch lesných potokov a podobných miestach... U nás ho stretávam v takom lužnom lesíku, ktorý sa nachádza pred skutočným "hrubým" dubovo-hrabovým lesom... Jedným slovom, v húštinách a kriakoch, kde stromy a kry rastú v "malebnom neporiadku"...osiky, vŕby, jelše, brezy, liesky, krušiny, divé čerešne, hrušky, driene, hlohy, tŕnky a svíby... :wink: Inak, práve teraz by mali kvitnúť, majú také biele kvety, neskôr majú čierne bobule... Treba pozrieť obrázky na nete, je ich tam hŕba...

Ďalej k tomu, čí svíb a drieň sa dajú nájsť v hrúbke 10-15 cm... Pravdupovediac, svíb som taký hrubý ešte nevidel, ale drieň, jednoznačne, do takej hrúbky narásť môže, pretože to nie je iba krík, ale aj strom. No poriadnejší strom sa dá nájsť, aspoň podľa mojich skúseností, pomerne zriedka... O to je to drienkové drevo vzácnejšie a, samozrejme, aj z neho vyrobený luk... :wolf: :wink:
Naposledy upravil Rolf dňa 06 Jún 2012, 17:50, celkovo upravené 2
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 26 Máj 2012, 08:41

U krovín samotrejme netreba ten priemer ako u stromu.
Svíb, drieň, baza, lieska stačí priemer, ktorý sa dá rozdeliť na polovicu. Beriem všetko nad 5 cm.
Trnka je také špeciálne drevo, že stačí rovná palica 30 mm priemeru na pekný luk.
Zatierani povrch agátového dreva sa týka len koncov rezných plôch a prvého letokruhu, nie celé
Ak natrafíš na skutočnú divočinu dá sa nazbierať vhodné drevo. Nesmie to byť ten kultúrny monoles.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 26 Máj 2012, 11:06

Luk z paličky, výhonku, tenkého kmienka. Heslo pre google : sapling bow
Najjednoduchší a pravdepodobne prvý typ luku aký človek vyrobil.
Výroba vyžaduje tri základné kroky:
-nájsť relatívne rovný a dostatočne dlhý kus kmienka vhodného dreva na potulkách prírodou
-dokonale vysušiť
-opracovať ramená budúceho luku.
Vhodné je drevo tvrdých kríkov: svíb, drieň, hloh, ale najlepšie výsledky mám s trnkou Prunus spinosa
Priemer od 30-40 mm stačí na 50-60 librový luk
Dĺžka ideálne 2,3 násobok požadovanej dĺžky náťahu. Inak povedané kúsok menej ako vaše rozpaženie rúk alebo výška.
Nemalo by to mať veľké bočné konáre, maličké sa dajú tolerovať. Bočné výhonky treba orezať kúsok nad povrchom nie úplne zrovnať s povrchom aby sa nepoškodil priebeh vlákien na povrchu.
Po odrezaní zatrieť konce a nechať kôru.
Sušenie trvá minimálne pol roka, rok je ideálna doba podľa hrúbky a hustoty dreva.
Je dobré dobré čerstvé prúty priviazať k nejakému rovnému trámu alebo viac kusov k sebe proti ohýbaniu pri sušení.
Po usušení sa môže opatrne odstrániť kôra tak aby sa nepoškodil povrch dreva. Na trnke som kôru nechával.
Opracovanie:
Nájdeme stred, necháme stredných 20 centimetrov neohybných
Drevo uberáme len z vnútornej strany rašpľou, škrabákom, šmirglom, do kužeľa od stredu ku koncom.
Výsledný tvar luku v plnom náťahu má byť časť kružnice okrem toho 20 cm stredu.
Treba postupne uberať a ladiť ramená až do tohoto výsledného tvaru.
Luk nenapíname viac ako je požadovaná náťahová dĺžka.
Ošetrenie proti vlhkosti bežné ako pri iných drevených výrobkoch. Napúšťam viacnásobne ľanovým olejom alebo voskom.
Obrázok
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 01 Jún 2012, 16:21

Najlepšie lukové drevo severnej pologule je Maclura pomifera hovorovo osage orange.
Je to severoamericá moruša. Drevo oranžovej farby má vysokú hustotu a pružnosť.
Materiál sa dá kúpiť na nete relatívne dostupný okrem vysokého poštovného.
Heslo pre google: osage orange bow stave
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia