Kovanie,postupy,náradie...

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod atti.hombre » 18 Jún 2011, 07:18

No je nás tu viac čo sa o toto zaujímajú,tak budem rád ak sa sem budú hádzať nejaké odskúšané veci.Ja som našiel zdroj na náradie potrebné pri tejto činnosti a dám sem link.

Kód: Vybrať všetko
http://kovovone.eu/kovane-polotovary/kovaske-naradie
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Kapo » 19 Jún 2011, 19:01

Tak ja mám uloženú túto kováčsku stránku:
Kód: Vybrať všetko
http://www.kovarna.webzdarma.cz/stranky/amatersky_kovar.htm

Až raz budem šedivý, by som chcel tĺcť aj do kovadliny.... 8)
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 30 Jún 2011, 19:17

Dneska som bol zase "kuvať", musím teraz čo najviac sa dá lebo pravdepodobne budú rušiť dielňu kam chodím :(

Každopádne tu je výsledok dnešného snaženia :)
Rozmery sú jasné z fotky, materiál je pásový čap z tanku, bližšie info o oceli nemám, každopádne je to hnusne húževnatý matroš a aj nezakalený je pre moju LIDL pásovku dosť ťažký oriešok :P Praktické testy tejto ocele ukáže až prax, zatiaľ sa mi zdá, že je to tvrdšie ako tá predošlá, z ktorej som zatiaľ robil.



Na rukoväti by som chcel paroh, konkrétne tú časť, ktorou sa pripája na hlavu kontrétnemu zverovi :) Ak by ste o nejakom dobre padnúcom kúsku vedeli (do pravej ruky), ozvite sa, srdečná vďaka :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod SKW » 30 Jún 2011, 21:43

@ michal, Krásny nessmuk chlape! Aký výbrus si si zvolil? Plochý? Mne na takejto čepeli veľmi lahodí full convex. Držím palce nech sa podarí finiš, som zvedavý na dokončený kus.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 30 Jún 2011, 23:10

Mno... bolo akurat 22:46 keď som dokončil hrubý výbrus, čím skôr zakalím a vyskúšam :) potom už len osadiť rukoväť a bude :twisted:


"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod juraj1974 » 01 Júl 2011, 08:48

Som naozaj rad ze mam moznost poznat osobne takeho majstra. Ak ti budem moct nejak materialne pomoct daj vediet. Bude to pre mna cest. Este raz klobuk dole. Si frajer s citom pre zelezo a ohen... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Rafael Ingvis » 01 Júl 2011, 15:18

Kód: Vybrať všetko
http://www.ulozto.cz/9541800/vyroba-nozu-dyk-a-mecu-pdf
dačo z mojej knižnice k téme
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 04 Júl 2011, 21:08

Doplnievam ku svojmu predošlému príspevku, mám hotovo, ešte púzdro a je finiš. Každopádne, tento kúsok zostáva doma, naši mi no asi nikdy nedovolia predať a ja tiež nechcem, lebo vytrpieť si ten puch.. to proste musí zostať doma :D

"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod atti.hombre » 05 Júl 2011, 05:26

:D podaril sa ti pekný kúsok-ozaj by bolo škoda ho dať preč!...paroh je kosť...ja som pílil iba zub z diviaka tak o vôni tohoto ani nevravím!Čím si robil otvor pre čepeľ? :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 05 Júl 2011, 09:45

Diky :) No dieru som robil vŕtačkou, 3 diery tesne nad sebou a potom behať vrtákom vovnútri tak aby sa spravila dutina... bola to hrozná robota, ponevač ten paroh je dosť tvrdý, ale išlo to.

Škoda, že som nefotil postup. Nabudúce skúsim
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod venco » 05 Júl 2011, 14:25

Ja nessmuky väčšinou nejak nemusím, ale ten tvoj sa mi fakt pozdáva. Krása :yees:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 08 Júl 2011, 17:53

Síce to už nie je kovanie, ale urobil som tomu paroháčovi aj púzdro. Koža je 3-4mm hrubá približne, šitá umelou šľachou. Trochu ma hnevajú krivé stehy, ale od ruky neviem tie diery lepšie navŕtať (nemám stojanovú vŕtačku :oops: ) a pri tej hrúbke kože to už nie je tiež žiadna sranda :D Každopádne je to moje tretie púzdro a tak sa mám ešte čo učiť :)







PS: ospravedlňte kvalitu fotiek, je to narýchlo mobilom, lebo baterky do foťáku akurát vypovedali službu, ale nevyhováram sa :twisted:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod juraj1974 » 08 Júl 2011, 20:34

Mišo. Som rad ze som ako prvy mal moznost drzat tento tvoj remeselne zvladnuty skost kovacskej prace v rukach. Som pysny na to ze mam tu cest ta osobne poznat. Jedneho pekneho dna budem od teba chciet noz podla môjho vyberu. Uz teras sa na to tesim. Vela zdaru. Ak ti budem schopny v niecom pomôct budem len rad. Naozaj dobra praca. :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 08 Júl 2011, 21:51

juraj1974 píše:Mišo. Som rad ze som ako prvy mal moznost drzat tento tvoj remeselne zvladnuty skost kovacskej prace v rukach. Som pysny na to ze mam tu cest ta osobne poznat. Jedneho pekneho dna budem od teba chciet noz podla môjho vyberu. Uz teras sa na to tesim. Vela zdaru. Ak ti budem schopny v niecom pomôct budem len rad. Naozaj dobra praca. :yees:


Ej Duri, velmi pekne dakujem :) Ja som rad, ze som zase spoznal takeho dobrosrdecneho cloveka ako si ty a este mam od teba aj nejake tie brusne prostriedky, bez tvojej pomoci by to nedoslo do tohto vysledku :wink:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Rafael Ingvis » 08 Júl 2011, 23:30

Michal píše:
juraj1974 píše:Mišo. Som rad ze som ako prvý mal možnosť držať tento tvoj remeselne zvládnutý skvost kováčskej prace v rukách. Som pyšný na to ze mam tu cest ta osobne poznať. Jedného pekného dna budem od teba chcieť nôž podla môjho výberu. Už teraz sa na to teším. Veľa zdaru. Ak ti budem schopný v niečom pomôcť budem len rad. Naozaj dobra práca. :yees:


Ej Duri, velmi pekne dakujem :) Ja som rad, ze som zase spoznal takeho dobrosrdecneho cloveka ako si ty a este mam od teba aj nejake tie brusne prostriedky, bez tvojej pomoci by to nedoslo do tohto vysledku :wink:


Samozrejme sa k Jurajovej "gratulácii" a "postoju" voči Tebe pripájam aj ja. A dodávam : Páni (a dámy) ak tento človek pochytí skúsenosti (ktoré jediné mu zatiaľ chýbajú) bude tu nožiar (kováč) patriaci medzi špičku.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Ďalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron