Košíky, ošatky a věci podobné

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Pája » 03 Okt 2015, 22:08

Nějak mi ty ošatky nedávají spát, a protože momentálně se moc nedostanu z domu, využila jsem zbytek nasbíraných stébel, a zkusila další. Tentokrát ovšem jinou technikou, sešíváním bez obtáčení, jako předvádí Honza na videu výše. A taky jsem místo bílé juty koupila klubko klasického konopného motouzu.

Oproti předchozí technice, kdy se dvakrát pramen omotá a pak dvakrát prošije s předcházejícím se tady jednotlivé prameny oplétáním neoddělují, a počet řad tedy lze vydedukovat jenom podle počtu stehů nad sebou. Celkově je ošatka mnohem pevnější; co se ušetří na metrech motouzu se zase nabere na spotřebě materiálu. Výsledek je tedy masivnější. Ale zase nemá díry.

Ještě furt mám nějaké to "seno," tak možná zkusím ještě jednu. A nakonec poznatek: v kuchyni se z toho hrozně nadělá :roll: :mrgreen:

Mimochodem, zkoušeli jste stáčené ošatky někdo? Třeba i z jiného materiálu?

DSC00063.JPG
DSC00045.JPG
detail stehu

DSC00060.JPG
díry v první ošatce
DSC00061.JPG
kontrastní monolit té druhé
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Blog Lesní želvy

Facebook mi byl zablokován, takže FB stránka Lesní želvy už nebude aktualizována.
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka

Dal Ďakujem: 1036 x
Dostal Ďakujem: 1426 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Pája » 19 Júl 2019, 22:44

Výroba klasického penobscotu z březové kůry:

Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Blog Lesní želvy

Facebook mi byl zablokován, takže FB stránka Lesní želvy už nebude aktualizována.
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka

Dal Ďakujem: 1036 x
Dostal Ďakujem: 1426 x

Predchádzajúci

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia