Košíky, ošatky a věci podobné

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Pája » 03 Okt 2015, 22:08

Nějak mi ty ošatky nedávají spát, a protože momentálně se moc nedostanu z domu, využila jsem zbytek nasbíraných stébel, a zkusila další. Tentokrát ovšem jinou technikou, sešíváním bez obtáčení, jako předvádí Honza na videu výše. A taky jsem místo bílé juty koupila klubko klasického konopného motouzu.

Oproti předchozí technice, kdy se dvakrát pramen omotá a pak dvakrát prošije s předcházejícím se tady jednotlivé prameny oplétáním neoddělují, a počet řad tedy lze vydedukovat jenom podle počtu stehů nad sebou. Celkově je ošatka mnohem pevnější; co se ušetří na metrech motouzu se zase nabere na spotřebě materiálu. Výsledek je tedy masivnější. Ale zase nemá díry.

Ještě furt mám nějaké to "seno," tak možná zkusím ještě jednu. A nakonec poznatek: v kuchyni se z toho hrozně nadělá :roll: :mrgreen:

Mimochodem, zkoušeli jste stáčené ošatky někdo? Třeba i z jiného materiálu?

DSC00063.JPG
DSC00045.JPG
detail stehu

DSC00060.JPG
díry v první ošatce
DSC00061.JPG
kontrastní monolit té druhé
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Pája » 19 Júl 2019, 22:44

Výroba klasického penobscotu z březové kůry:

Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Willy » 20 Sep 2019, 22:16

MANDANSKÉ KOŠÍKY
Už nějakou dobu Genia básnil o výrobě košíků kmene Mandanů.

A1.jpg

Nejprve jsem nevěděl o co přesně jde, ale pak jsem si na jeho doporučení vyhledal notoricky známý Bodmerův obraz interiéru Mandanského domu. A skutečně - na levém sloupu opravdu visí košík.

A2.jpg
Karl Bodmer-Interior of a Hut of Mandan

Máme letos za sebou už hodně víkendů, kdy jsme na srubu pořád jen něco budovali a tak jsme se rozhodli jeden víkend věnovat jen rukodělné zábavě. Výrobu těchto košíků v poslední době zkoušelo pár šikovných euroindiánů, mezi jinými i Geniův kamarád Cíla s manželkou. A tak jsme během sobotního deštivého dopoledne společně s nimi dorazili na náš srub SUIVAKKO.

A3.JPG

Cíla měl naštěstí doma dvě svázané kostry a navíc slušnou zásobu vrbového lýka už nastříhaného na úzké proužky. A tak jsme mohli Cíla se ženou a já s manželkou vyplétat po jednom košíku.

A4.JPG

Genia měl už svojí vrbovou konstrukci vyrobenou před nějakou dobou.

A5.JPG

Nejprve bylo nutné postupně po celém obvodu kostry košíku natáhnout a upevnit hustou vodorovnou osnovu z namočeného světlého lýka.

A6.jpg

Mezitím se v hrnci obarvila zbylá část lýka na tmavě hnědý odstín. Po té jsme si z archivu fotografií Mandanských košíků každý vybrali nějaký ozdobný vzor, jakým jsme chtěli vyplést stěny košíku.

A7.JPG

Genia pracoval na košíku sám.

A8.JPG

Do vodorovné světlé osnovy se začaly postupně kolmo vplétat hnědé proužky lýka. Práce to byla náročná na pečlivost, neboť vzor vznikal postupným a ne stále stejně pravidelným provlékáním.

A9.JPG

Vyplétání postupovala pomalu a tak bylo i spousta času na povídání.
Pohodový víkend utekl jako voda a v neděli po obědě už bylo čím se pochlubit.

A10.JPG

Genia i Cíla s manželkou stihli doplést okraje svých košíků ještě při naší společné cestě domů vlakem.

FOTO: Cíla, Genia, Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Willy » 20 Sep 2019, 22:54

MANDANSKÉ KOŠÍKY - pokračování
Okraj našeho košíku dopletla žena až následující víkend a tak máme na srubu další stylový indiánský kus nábytku :wink: .

B1.JPG

A ještě pár fotek z výroby:

B2.JPG

B3.JPG

B4.JPG

B5.JPG

B6.JPG

B7.JPG

B8.JPG

B9.JPG

B10.JPG


Už jsme s Geniou uvažovali nad uspořádáním takového košíkářského workshopu. Jenže bude problém zajistit dostatek vhodného lýka. No uvidíme, jaký bude zájem a případně zjara společně se zájemci vyrazíme někam, kde je dostatek vrbiček.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod atti.hombre » 21 Sep 2019, 08:58

Parádna práca... :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Bacil » 22 Sep 2019, 19:47

Nádhera! Ja sa na jar tiež chystám dačo skúsiť - už mám vyhliadnutú vŕbu za domom...
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Pája » 23 Sep 2019, 12:59

Krása. Fakt zasloužený košík!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Pája » 24 Sep 2019, 22:52

Willyho reportáž z výroby indiánského košíku ve mě vzbudila chuť se zase podívat na nějaký dobrý dokument o košíkářství. Začala jsem od pěkného filmečku o pěstování košíkářské a zpracování košíkářské vrby v jedné francouzské řemeslné komunitě a pak se nechala vést návrhy Youtube...

Basketry in Villaines les rochers - France - The culture, the Know-how of basket makers


Odtud mě to pak zavedlo k úplně jinému tématu, košíkům a nádobám ze štípaného bambusu. Videa jsou japonsky, částečně anglicky, ale techniky jsou zobrazovány natolik doslovně, že to pochopí každý. Principy zpracování jsou pak podle mě docela dobře přenositelné na obdobné košíky z domácích materiálů. Co mě nejvíc fascinovalo, tak ta opravdová oddanost řemeslu a hluboké porozumění materiálu, kterou oba protagonisté předváděli; obzvlášť starý pán. Jestli je na japonské kultuře co obdivovat, tak právě toto.

A basketmaker in rural Japan


Ancient Technology of Making Beppu Bamboo Crafts - Incredible Bamboo Woodworking Skills


A nakonec absolutní lahůdka o japonské posedlosti dokonalostí a estetičnem - dokument o umění balit potraviny do rýžové slámy, dýhových krabiček a bambusu. Některé techniky a principy jsou opět přenositelné do našich podmínek.

Tsutsumu - The Art of Japanese Packaging


Užívejte!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Fero » 04 Jún 2020, 22:47

Parádne koše robí bača Florián Šavrtka z Liptovských Revúc. Tzv. "lupkovie" z lúpanej liesky, krásna robota. https://www.youtube.com/watch?v=TLtjImHDUIY
Fero
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 28 Mar 2019, 13:28
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 61 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Willy » 15 Júl 2020, 11:57

MANDANSKÉ KOŠE PODRUHÉ
Genia a naši kamarádi Cíla s manželkou přišli s nápadem zopakovat loňský workshop.

košíky 01.JPG

Počasí nebylo úplně ideální, ale s tím jsme si s pomocí plachty poradili a tak bylo u adirondack leanto příjemně.

košíky 02.JPG

Vrbové lýko měl už každý z domova nachystané.

košíky 03.JPG

Kostru košíku ještě někdo dodělával.

košíky 04.JPG

A pak už se to rozjelo.

košíky 05.JPG

Nové dřevěné lavice u přístřešku se osvědčily.

košíky 06.JPG

Nedělní odpoledne bylo ve znamení dokončování.

košíky 07.JPG

Hotovo.

košíky 08.JPG


košíky 09.JPG

A jede se domů.

košíky 10.JPG


FOTO: Cíla, Kamila, Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Willy » 14 Apr 2021, 13:45

PODLOŽKA POD HORKÉ NÁDOBÍ
Přes zimu jsme se více věnovali různým drobnějším pracem uvnitř srubu a tak došlo na výrobu téhle podložky. Pokud jsme si totiž chtěli na náš dubový stůl dávat nějaké horké nádoby, používali jsme jako podložku různé odřezky prken. Vím, že moje žena je šikovná a tak jsem ji poprosil, zda by se po dlouhé době nevrátila k jedné ze svých dovedností a vyrobila nějakou hezkou stylovou podložku.

001.JPG

Za materiál zvolila už několikrát osvědčené lýko z rafie. Je to materiál, který se používá nejen jako dekorace, ale třeba i v sadařství. Raffii jsme objednali přes internet a pak už jen zbývalo zahájit splétání téměř nekonečného copánku.

002.JPG

Nejde to moc rychle, protože je neustále potřeba do každého ze třech pramenů postupně přidávat vlákna. Chce to jen trochu šikovnější ruce, pak už jen pečlivost, vytrvalost a hlavně dostatek trpělivosti. Co se týče té poslední vlastnosti, má moje žena za dlouhá léta soužití se mnou celkem slušně natrénováno.

003.JPG

Je potřeba, aby šířka copánku byla pořád stejná a také vše rovnoměrně utažené.

004.JPG

Ze spleteného copánku budou občas vykukovat jednotlivé kousky lýka, ty je pak nutno nůžkami ostříhat.

005.JPG

Po získání prvních metrů copánku vezmete pevnější sedlářskou nit a začnete pásek od středu sešívat do spirály tak, aby šití pokud možno nebylo vidět. Na protahování silnější jehly s dratví je dobré použít nějaké kleště. Při sešívání je potřeba neustále vše pořádně utahovat a hlídat si budoucí rovinu podložky.

006.JPG

Výše popsaný postup budete opakovat tak dlouho, až dosáhnete požadovaného průměru podložky.

007.JPG

Hotový výrobek je dobrém mírně navlhčit, položit na rovnou plochu, na ní položit nějaké dostatečně široké prkénko a vše zatížit. Podložka je pak po vyschnutí krásně rovná a pak už nezbývá nic jiného, než ji začít používat.

008.JPG

K výrobě takové podložky lze samozřejmě použít i jiné vlákno, třeba kukuřičné šustí nebo nějaké jemnější stromové lýko.


FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Predchádzajúci

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia