Košíky, ošatky a věci podobné

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Elév » 04 Apr 2013, 10:10

Stabilka, kus orecha v ručke aj v puzdre a konská koža Vítku... díky.
Inak, pšátelé, to Vaše pletenie s prútia ma posadilo na zadok, krásne veci... :yees:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod tozi » 04 Apr 2013, 12:37

Tak pridávam aj ja svoj prvý výtvor. Žena chcela krmítko pre sýkorky. :)
Prílohy
krmitko.jpg
tozi
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 03 Nov 2012, 15:30
Bydlisko: Sabinov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Laco » 06 Apr 2013, 20:35

Nevie my niekto poradiť kde by som zohnal odrezky košikárskych vŕb na zasadenie ?
Laco
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 06 Apr 2013, 20:31
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Delewar » 06 Apr 2013, 20:50

Laco píše:Nevie my niekto poradiť kde by som zohnal odrezky košikárskych vŕb na zasadenie ?

Podľa mojej mienky skús pohľadať nejakých košíkárov na internete. Tí by buď mali mať vlastné sadenice alebo minimálne vedeli viac Poradiť. Počúval som raz o košíkarstve, tuším v zime, aj reláciu na SRo1, ale nepamätám si meno toho pána, čo tam o košíkarstve rozprával.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod tozi » 06 Apr 2013, 20:57

Laco píše:Nevie my niekto poradiť kde by som zohnal odrezky košikárskych vŕb na zasadenie ?

Nájdi si vo svojom okolí vhodnú vŕbu a sprav si odrezky. Vŕba veľmi dobre zakoreňuje.
tozi
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 03 Nov 2012, 15:30
Bydlisko: Sabinov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Laco » 06 Apr 2013, 21:18

To že vŕba dobre zakoreňuje viem len nájsť tú vhodnú je problém tie čo rastú u nás majú krátke prútie a lámavé na košíky sú vhodné len niektoré druhy.
Laco
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 06 Apr 2013, 20:31
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod tozi » 06 Apr 2013, 21:22

Myslím že by si našiel v pohode. Mám prechodené dosť veľkú časť slovenska a všade pri potokoch rástli vhodné vŕby. :wink:
Ak nezoženies,dám ti zakoreniť s tých ktorých pletiem-e tu. :)
tozi
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 03 Nov 2012, 15:30
Bydlisko: Sabinov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Rolf » 11 Apr 2013, 22:01

Konečne som sa aj ja dostal a odhodlal k pleteniu košíka, na ktorý som sa chystal už niekoľko pár rokov ako „kráľ na vojnu“... :) No teraz tomu dosť napomohol aj ten fakt, že ešte niekedy v decembri som pri svojich potulkách narazil pri poľovníckych zariadeniach na dve „zrezané“ vŕby košikárske, ktoré mali kvalitné prútie... Ležalo tam až doteraz, tak som si pomyslel, že takého kvalitného materiálu na pletenie košíkov by bola škoda len tak nechať navnivoč, tak som si dal tú námahu a tie prúty pozbieral a priniesol domov... Aj po pár mesiacoch od "rezu" bolo prútie veľmi čerstvé...
1 (4).JPG

1 (7).JPG

Mal som čo niesť domov viac ako pol kilometra. Nakoniec sa ukázalo, že toho prútia bude viac ako na dva košíky... :)
1 (6).JPG

Košík som uplietol s otvormi (rúčkami) po stranách, keďže tento typ košíka doma využívame pomerne často na záhrade, ale aj pri prenášaní čohokoľvek vonku..."Obruč" som spravil z liesky a rebrá sú z vŕby. Pri montovaní konštrukcie som použil aj trochu tenkého drôtu, aby to lepšie držalo a obruč som trochu formoval aj za pomoci špagátu... Najprv som osadil štyri základné rebrá a pri pletení som pridal ešte ďalších päť... S presnosťou a so symetriou som to nepreháňal, keďže košík je určený na pracovné účely... :D Dbal som hlavne na to, aby bol odolný a čo najpevnejší, aby sa pri hrubšom zaobchádzaní skoro nepoškodil... :wink:
1 (3).JPG

Hotový košík aj s mojim pomocníkom opinelom... :) Spravil som ho trochu väčší a hlbší... Keďže toho prútia mi ešte fakt dosť zostalo, a to som ešte nepozbieral prúty z druhej vŕby, tak určite ešte aspoň jeden-dva menšie košíky upletiem...
1 (5).JPG

Z opačnej strany
1 (1).JPG

Ten košík je moja prvotina a som naozaj rád, že som sa do pletenia pustil, pretože košíky, ktoré plietol môj dedo už naozaj iba dosluhujú... Pletenie nie je až také ťažké... Chce to len trochu cviku, trochu sa pohrať a výsledok sa určite dostaví (tak ako pri všetkom... :wink: ) a, samozrejme, "košíkarsku vŕbu", pretože je pružná ako guma a ľahko sa s ňou pletie... :) :wolf:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Pája » 07 Jún 2013, 22:36

Můj první hnusokošík... upletený snad ze všech druhů vrby, co v luhu rostou, což se taky na výsledku promítlo. Je šikmý a šišatý ze všech stran. Hned dostal čestné místo v polní brigádě, kde nebude tak nápadný. :lol:
Prílohy
DSC00011.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod divox » 07 Jún 2013, 22:51

:D naaahodou je pekny :yees: len tak dalej
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod sindi123 » 11 Aug 2013, 18:34

Nemá niekto skúsenosti z výrobou stoličiek lavičiek z vŕbového prútia,rád by som si niečo také vyrobil pre seba na záhradu.Zatiaľ nemám s prútím skúsenosti,preto ak niekto vie ako by som mal začať,čomu sa vyhnúť budem mu vďačný za každú radu.Zatiaľ ďakujem. :roll:
sindi123
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 11 Aug 2013, 12:25
Bydlisko: braväcovo
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Pája » 22 Jún 2014, 14:41

Dneska jsem v rámci návštěvy arboreta narazila na živý plot z proplétaných vrbových prutů. Vrba je zajímavá v tom, že snadno koření, a proto se krom jiného dá použít k úpravám terénu, ať už se jedná o zmíněné živé ploty, různé vyplétané stavby ze živého proutí nebo například zajištění erozní stability vlhkých svahů či říčních břehů.

V případě zakládání plotu se čerstvé, hladce seříznuté pruty zarazí v obou směrech proti sobě v úhlu okolo 60°a navzájem se překříží propletením. Ukončení se dá provést různě, ať už vzájemným propletením jako v případě košíku, tak propletením nezávislými pruty, jež jsou zasazeny na koncích plotu, tak prostým svázáním v místě posledního křížení.

Výhodou je, že vrby jsou velmi nenáročné na péči, a úspěšnost kořenění takových plotů je skutečně vysoká. Pruty ani není potřeba sázet příliš nahusto, časem se rozkošatí samy. Jedinou faktickou údržbou je tedy sezónní úprava do požadovaného tvaru a hustoty.

DSC01544.JPG
plotek je čerstvý, dost možná vysazený vloni na podzim, možná teď na jaře
DSC01545.JPG
ukončení je provedené propletením nezasazenými proutky
DSC01546.JPG
DSC01547.JPG
u tohoto konkrétního plotku jsou šikmé pruty doplněny "stojkami"
DSC01548.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Rafael Ingvis » 11 Feb 2015, 19:45

husie brká na mastenie

Obrázok
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod tozi » 11 Feb 2015, 20:06

Rafael Ingvis
Nádhera :yees: . Akurát pred pár dnami som nadával na tie umelé náhrady...
tozi
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 03 Nov 2012, 15:30
Bydlisko: Sabinov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Košíky, ošatky a věci podobné

Poslaťod Pája » 28 Sep 2015, 20:34

Dneska jsem dokončila ošatku ze stáčených stébel trávy, oplétaných bílou jutou. Podobné ošatky se u nás dřív vyráběly hlavně ze slámy a kukuřičného šustí, oplétaly se lýkem nebo štípaným vrbovým prutem bez vyškrábané dřevnaté části. Dřív byly běžnou součástí domácnosti, servíroval se na nich chléb a ovoce, skladovala vejce, nosilo se v nich zrní slepicím a mnoho dalšího.

Chtěla jsem si to zkusit, tak jsem stočila tuto jednodušší verzi. Průměr má 20 cm. Trávu jsem futrovala přes koženou manžetu - trychtýř, který zajišťoval kontinuitu pramene, na oplétání a sešívání jsem využila místo tradičního šídla speciální čalounickou - balicí jehlu. Ta je prohnutá a u téměř tupého hrotu rozšířená jako lyže, takže mezi stébla velmi dobře zajíždí. Udělala jsem poměrně dost chyb, takže si to asi časem zopakuju (s lepším výsledkem, doufám).

DSC00423.JPG

DSC00426.JPG

DSC00411.JPG

DSC00428.JPG

DSC00431.JPG


Ovšem jde to mnohem primitivněji - podívejte se na video Honzy Jirky:

Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron