Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod Raven » 20 Júl 2011, 19:04

Už před časem jsem na portálu Knife.cz http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/381/ItemID/37/Default.aspx objevila zajímavý a pěkně zpracovaný návod na ozdobení kůže. Chtěla jsem ho aplikovat na staré kožené tašce po babičce a dneska jsem se k tomu konečně odhodlala. Pokud se rozhodnete zkusit to také, nebojte se improvizovat, výsledek bude stejně dobrý. Já jsem místo originálních raznic použila dlátka na dřevo "made in china" a místo dřevěné paličky rádlo na těsto. Snad by se dalo použít i menší kladívko, ale to už by chtělo hodně citu, aby se kůže neprořízla. Další dozdobení proběhlo hřebíkem a když doma najdete nějaký šroub se zajímavou hlavou nebo cokoli jiného, určitě se bude hodit. Jemnější detaily, hlavně spirálky, jsem nejprv vyřezala špičkou opinelu a potom zvýraznila dlátkem. Při práci je důležité myslet na to, že každý přehmat bude už napořád vidět. Předkreslení obrázku doporučuju přes průklepák - když ho člověk kreslí přímo na kůži, nevede se a pořád se gumuje, není to nic moc a na kůži je to vidět (na konci se ale zbytky obrázku snadno odstraní vodou). Je dobré celou dobu udržovat kůži vlhkou - je měkčí, lépe se s ní pracuje a pěkně přijímá tvar raznic. Přikládám i fotku svého výtvoru (snad si zítra nebudu nadávat, co jsem to provedla :lol: ). Ještě bych chtěla nějak zvýraznit obrys vlka, ale na to jsem zatím nenašla raznici, která by mi úplně vyhovovala, takže časem. Nakonec musím říct, že celá práce šla pěkně a snadno, není třeba se něčeho obávat. Držím palce, jestli si vyzkoušíte vlastní zdobení :yees:
http://dominikous.rajce.idnes.cz/vyreza ... 0244_1.jpg

//príspevok presunutý
//skw
Obrázok užívateľa
Raven
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Júl 2011, 19:20
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zdobení kůže

Poslaťod Raven » 20 Júl 2011, 21:23

Ahoj, díky :)
inspirace se dá hledat i tady
http://www.drakkaria.cz/kuze-brasnarstvi-opasky/
http://armadillo.webgarden.name/menu/stranky-venovane-sedlarstvi/material-a-nastroje

//príspevok presunutý, témy zlúčené
//skw
Obrázok užívateľa
Raven
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Júl 2011, 19:20
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod Pája » 05 Sep 2011, 16:14

BARVENÍ ORNAMENTŮ POMOCÍ UHELNÉ PASTY

Pokusím se vám tu dnes zveřejnit návod na probarvení drobných ornamentů na dřevěných předmětech pomocí pasty z černých uhlíků. Zkoušela jsem několik variant, přičemž ta popisovaná mi přišla nejspolehlivější.

Potřebujeme: uhlíky z ohniště, lněný olej, nůž s ostrou špicí, sadu několika smirků různých gritů, papírové ubrousky, dva kelímky s širokým dnem, štěteček na pastu a štětec na olej, špejle na míchání, kartáček na zuby/ jiný kartáč

Postup:

1) Uhlíky dáme do nádobky a podrtíme je na dokonalý prach; kousky jsou nežádoucí. Následně po troškách přidáváme olej a za stálého míchání tvoříme pastu. Pasta nesmí být příliš suchá, ani příliš tekutá, prostě tak akorát, aby se v ní dal namáčet štětec, a zároveň měla stále pastovitou konzistenci.

Obrázok

2) Předmět, na který chceme aplikovat ornament si ošmirglujeme cca na 90% požadované jemnosti a lesku, na ukázkovém předmětu to bylo do gritu 240. Okartáčujeme piliny a prach.

Obrázok

3) Nakreslíme si tužkou linie a vyryjeme je hrotem. Lepší je předmět otáčet a pracovat pomalu. Po dokončení rýhy radši projeďte ještě jednou, aby se prohloubily a odstranily se případné otřepy. Pak vygumujte stopy po tužce. Znovu důkladně okartáčujeme, zvlášť důležité jsou rýhy, kam přijde barva.

Obrázok
Obrázok

4) Teď teprve přišel čas na barvení. Namočeným štětcem důkladně projedeme všechny rýhy a zaneseme do nich dostatek pasty. Barvený povrch udržujeme vlhký, a pak rychle ubrouskem přebytečnou barvu setřeme. Čím lépe je rozleštěný povrch, tím lépe se přebytečná pasta stírá. Utíráme, dokud barví a dokud pasta není jen v drážkách.

Obrázok

5) Pokud je povrch zašedlý nebo něco ulpělo v pórech, přijde ke slovu znovu šmirgl. Tentokrát v další, jemnější zrnitosti, v mém pokusném případě grit 320. Leštíme, dokud se dřevo zpětně neprobarví, stále otíráme ubrouskem. Pokud v některé spáře barva nedrží, postup lokálně opakujeme. Pak předmět necháme zaschnout.

Obrázok

6) Po nějakých 10-20 minutách zaimpregnujeme teplým lněným olejem. Na místě ornamentu štětcem spíš jemně „podupáváme“ než roztíráme, aby se pasta neroznesla z drážek. Opakujeme několikrát, dokud dřevo dobře saje. Poté přebytečnou mastnotu otřeme a předmět na vzdušném místě ve stínu necháme důkladně proschnout. Po proschnutí je možné předmět doleštit kartáčem.

Pro srovnání ještě fotka hotového výrobku s pokusy o jinou techniku. Nalevo ornament vyplněný pastou na již naolejované dřevo, napravo uhelný prach vetřený do drážek a zatřený olejem.

Obrázok
Obrázok

Technik barvení ornamentů je ale spoustu, takže doufám, že se tohle vlákno brzo zaplní. :yees:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod sally » 05 Sep 2011, 17:00

Mne sa osvedčil spôsob, kedy sa namiesto pasty z uhlíkov použije mletá škorica (k dostaniu v každých potravinách). Tá sa vtiera prstom do vyrytých drážok a následne sa dekorovaná časť dôkladne pretrie olejom a preleští jemným brúsnym papierom.

Náčrt ceruzkou netreba gumovať, olej ho zmyje (teda mne to tak fungovalo zatiaľ vždy).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod l-olo » 26 Dec 2011, 21:14

Pozerám že tu na fóre je veľa šikovných ľudi ,tak pridam aj ja môj koníček vypalovanie do dreva.http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 292e571047
Prílohy
P6231297.JPG
Vypalovanie do dreva
P5010970.JPG
Obrázok užívateľa
l-olo
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 18 Dec 2011, 20:53
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 197 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod atti.hombre » 26 Dec 2011, 21:24

to je fajn koníček!...a čím vypaluješ?...musí to pekne voňať doma po vypaľovaní. :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod l-olo » 26 Dec 2011, 22:00

to je stara vypalovačka ktoru robil ešte dedo niečo jak pajkovačka,a vonia to fakt super :yees:
Obrázok užívateľa
l-olo
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 18 Dec 2011, 20:53
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 197 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod truppyk22 » 12 Jan 2012, 17:22

I-olo: keď vypaluješ, tak si to pred tým najprv nakreslíš ceruzou, alebo rovno vypalovačkou páliš bez predkreslenia?
truppyk22
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 02 Okt 2011, 09:14
Bydlisko: Dolna Zdana
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 29 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod l-olo » 13 Jan 2012, 13:18

najprv si nakreslím obrysy a potom to všetko dotieňujem a nakoniec prelakujem
Obrázok užívateľa
l-olo
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 18 Dec 2011, 20:53
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 197 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod sally » 13 Jan 2012, 13:26

I-olo: s kolegyňou sme sa zhodli, že sú to geniálne dielka :shock: :yees: Neplánuješ ich aj predávať? Je to fakt skvelé!
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod l-olo » 13 Jan 2012, 18:30

sally:som rad že sa ti pači moja praca jasne aj predavam kto ma zaujem vypalim :camp:
aký chceš motív dohoda možná
Obrázok užívateľa
l-olo
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 18 Dec 2011, 20:53
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 197 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod macmatej » 20 Sep 2012, 10:01

Vyfarbovanie ornamentov pomocou kyseliny:

-vyrezieme ornamenty
-drevo naolejujeme
-prebrusime (tym zostane olej len v zarezoch)
-spicatym agatovym drievkom opatrne vlhcime drevo kyselinou dusicnou
-po par minutach drevo od posobenia kyseliny stmavne
-necháme dostat asi 3 dni
-prebrusime, naolejujeme

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

//přesunuto.Pája
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod macmatej » 10 Okt 2012, 18:25

Mala 65cm fujarka. Morena orechom, leptana kys. dusicnou, napustena lanovym olejom.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod macmatej » 22 Dec 2012, 20:11

Šestierová píšťalka C-drur, 30cm.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Rytiny, ornamenty, zdobné techniky

Poslaťod Maroš » 20 Apr 2013, 20:17

Zdravím všetkých priaznivcov tejto stránky pridám niečo z mojej práce,je to ručná práca ,niekolko desiatok hodín klepkania
Prílohy
SAM_1677.JPG
SAM_1653.JPG
SAM_1693.JPG
Maroš
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 12 Jan 2012, 19:23
Bydlisko: Valaská
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Ďalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia


cron