Keramika

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Keramika

Poslaťod macmatej » 14 Máj 2014, 12:42

Vyborne funguje aj aj stare kovove vedro (kýbel) s deravym dnom. Staci ho otocit hore nohami a spodok niecim podlozit, aby vznikla vzduchova medzera.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Keramika

Poslaťod Havrann » 25 Jún 2014, 08:44

Prve sklamanie mame za sebou. Darmo clovek sa uci na chybach. V nedelu sme robili misky a pohare a po 2 dnovom suseni vsetky diela na dne popraskali :( . Cez vikend skusime namiesat novu hlinu.
Havrann
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 24 Jún 2014, 09:00
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Keramika

Poslaťod macmatej » 25 Jún 2014, 09:10

Dva dni je malo. Na misky pocitaj velmi pomale susenie pocas minimalne 1 mesiaca.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Keramika

Poslaťod Dorlas » 25 Jún 2014, 09:45

po dvoch dňoch to muselo byť dosť mokré, povrch mohol síce pôsobiť suchý dojmom ale za dva ni to nemám šancu poriadne preschnúť. Ak ti to popraská hneď na začiatku sušenia tak chyba je v hline a možno aj v spôsobe modelovania. Povrchové praskliny je možno opraviť tzv. šnekom. Hlina zmiešaná s vodou do kašovitej konzistencie. Tým sa dajú opraviť drobnejšie praskliny ale nie zas nejaké obrovské.
Obrázok
S modrou oblohou!
Obrázok užívateľa
Dorlas
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 21 Nov 2011, 19:48
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 152 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 25 Jún 2014, 10:36

Veru tak - riadne treba vysušiť - ale to tiež treba vedieť - najprv pomaly, v tieni, ideálne na savej podložke (papier, textil) aby bolo sušenie čo najrovnomernejšie (ono to ako na potvoru schne najprv zhora, kde je črep najtenší a spodok je ešte mokrý - potom to utrhne, odpadne. Neskôr to možno urýchliť (po týždni) trebárs na povale. Ja používam schodíkovú metódu - každý deň sušenú vec posúvam po schodíkoch vyššie v dielni - až skončia na povale, kde sa dosušia. Za 10 dní môžu do pece. Pomôže aj to, ak pri sušení uberieš hmotu z dna "odsústružením" modelovacím očkom - aby boli steny približne rovnako hrubé. Potom je menšia šanca, že to praskne.
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Havrann » 25 Jún 2014, 11:31

Dakujem za rady. Zle som sa vyjadril. Popraskali ked sa susili misky. Na vypal mam este cas :) . Kontaktoval som svoju tetu, ktora robila v tehelni tak mi povedala aka je hlina u nas a aky pomer musi byt s pieskom. Cez vikend idem namiesat novu hlinu. Predpokladam ze som dal malo piesku. Hlina sa pouzivala na vyrobu tehal. Nas dom je postaveny z tehal, ktore boli vypalene u nas V Devinskej Novej Vsi.
Havrann
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 24 Jún 2014, 09:00
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Keramika

Poslaťod Havrann » 26 Jún 2014, 09:16

Dnes som nahodne objavil video kde ma zaujala technika ako si urobit rovnaké sulceky.
http://www.youtube.com/watch?v=2dsOf2uj3Zw
Havrann
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 24 Jún 2014, 09:00
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Keramika

Poslaťod oneho » 02 Sep 2014, 22:18

Ja som sa prihlásil na kurz keramiky ktorý bol na zlavedňa. Celkom sa mi tam páčilo. Bol to 2hod. kurz kde sme sa oboznámili s hlinou. Najskôr sme si vyrobili jeden výrobok ručne a potom na kruhu poháňanom nohou.
Ja som tam išiel s tým že si vyrobím keramickú kuksu a tú som robil na kruhu.
Keď som si overil že pri vypálení sa nič nepoškodilo, prihlásil som sa ešte na kurz glazúry.
Tu je výsledok:
1.jpg
modrý robený ručne, zelený pokus o kuksu na kruhu

2.jpg

3.jpg
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Keramika

Poslaťod juraj1974 » 03 Sep 2014, 19:00

Priatelu co dodat? Toto ma bere... Je to krasa. Naozaj. Moja o tomto sniva uz davno. Klobuk dolu este raz. Dobra a hlavne pekna praca
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Keramika

Poslaťod oneho » 03 Sep 2014, 19:56

juraj1974 píše:Priatelu co dodat? Toto ma bere... Je to krasa. Naozaj. Moja o tomto sniva uz davno. Klobuk dolu este raz. Dobra a hlavne pekna praca



Ahoj. Ak manželka o tom sníva treba jej to splniť. Je to 2 hod. kurz cez zľavu dňa cca za 8€. No len si treba spraviť výlet do BA. Pre dospelích sú tie kurzy od 18:30 do 20:30.
http://www.a-umremesla.com/
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Keramika

Poslaťod juraj1974 » 03 Sep 2014, 20:43

Kujeeeeeem
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 13 Jan 2015, 16:30

Juraj - keď sa oteplí trocha (mám teraz v dielni cca 6st) - môžem urobiť kurz aj ja - prírodná keramika aj s výpalom (kurz rozdelený na časti, aby to stihlo poschnúť) ...ak by bol záujem...dá sa dohodnúť rozsah, obsah, spôsob výpalu (v pilinách, v ohni, v poľnej peci)... :wink:
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 12 Feb 2015, 23:20

Kto by mal záujem - budúcu sobotu 21.2. asi budem páliť nejaké veci v peci. Teda, záleží od počasia...ale ak nenasneží, nebude pršať a bude nad nulou, tak by som mal páliť - redukčne, zadymovanú keramiku...
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 24 Feb 2015, 11:25

Tak som konečne po 48 hodinách vyberal pec - hľa, čo z nej vyšlo... Ťažko to bolo odfotiť, ale sedel by na to opis: čierne, až striebristo sivo kovové, lesklé, zvonivé - asi ako leštený grafit. A to prosím bez glazúry, len zadymením. Farba nepúšťa, je priam vodoodpudivá :-)
Prílohy
zver-02.jpg
misky-03.jpg
udá.jpg
misky-01.jpg
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Boromir » 24 Feb 2015, 12:14

Keby som chcel v takto zadymenej keramike skladovať napríklad mlieko, nevypúšťal by povrch tej keramiky do mlieka nejaké škodlivé látky?
Boromir
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20 Jan 2015, 20:50
Bydlisko: Richvald
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 6 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia