Keramika

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Keramika

Poslaťod Willy » 24 Feb 2015, 12:31

BACILE :yees: !
Nemohl by jsi prosím tě popsat, k čemu slouží zejména ty nádoby na foto číslo 3 a vlastně i ty misky z foto číslo 2 a 4 - jsou pro nějaký speciální účel?
Dík!
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Keramika

Poslaťod atti.hombre » 24 Feb 2015, 14:34

Nádoby č 3 sú hudobné nástroje UDU :
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 24 Feb 2015, 14:51

Boromir píše:Keby som chcel v takto zadymenej keramike skladovať napríklad mlieko, nevypúšťal by povrch tej keramiky do mlieka nejaké škodlivé látky?

Je to čistý uhlík - pri tej teplote viazaný na kremík v črepe - v podstate karbid - inertné, nezávadné... Skôr je problém, že ten črep má istú nasiakavosť, takže časom odpije z obsahu, a ak je veľmi veľká (pri týchto ani nie) tak postupne začne zvonku slziť. Na skladovanie pri súčasných normách hygieny asi nepriechodné, ale našim predkom to stačilo. Používaním sa póry upchajú organikou - hlavne tukom a nasiakavosť prestane - len po použití treba urýchlene umyť a vysušiť v prievane a slnku (babičky dávali džbány na plot - nie pre estetiku, ale rýdzo prakticky). Na samotné jedenie, pitie v pohode. Mal som stredoveký pohár bez glazúry - robil som si doňho čaj - chvíľu bol cítiť zemou...a mokval - po piatom, šiestom pití to prestalo.
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 24 Feb 2015, 14:56

Willy píše:BACILE :yees: !
Nemohl by jsi prosím tě popsat, k čemu slouží zejména ty nádoby na foto číslo 3 a vlastně i ty misky z foto číslo 2 a 4 - jsou pro nějaký speciální účel?
Dík!

Misky nemajú presný účel - plochšie sa dajú použiť na ovocie, chlebíčky :-)... menšie, hlbšie sú tak akurát na guláš - objem asi keď dáš dokopy dlane - alebo aj na oriešky k televízoru zvanému okno, oheň, obloha, ohanbie...skrátka všetkému dobrému začínajúcemu na písmeno "o" "ó" (napríklad óchladnička) :wink:
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 06 Mar 2015, 08:34

23. výpal bude túto sobotu :-) chce si niekto škrtnúť zápalkou? :-) ...tak u mňa o 9:00!
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 11 Mar 2015, 17:09

Jedno foto z posledného výpalu - trochu nanič, viem - kamera, je kamera, neboli umyté a zapadalo už slnko, kašlal som, triasol sa...ale vyšli pekne!
Prílohy
f01.jpg
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 22 Mar 2015, 10:47

Už sa sušia tekvičky-váčky na čajík :-)
...je to surová hlina, takže výsledná farebnosť bude trochu iná - aká, tak to je niekedy lotéria - od slonovej kosti, cez červenú, tmavo červenú, žltkavo okrovú, tmavohnedú do modrastej a zelenkavej...však uvidíme :-)
Prílohy
lapacho01.jpg
lapacho02.jpg
lapacho04.jpg
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 22 Mar 2015, 22:15

A ešte pridám pár fotiek misiek z ostatného výpalu...jedna z nich je už Attiho :-) len neviem ktorá...
Prílohy
23_mrm07d.jpg
23_mrm06c.jpg
23_mrm05b.jpg
23_mrm04c.jpg
23_mrm03b.jpg
23_mrm02c.jpg
23_mrm01f.jpg
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 25 Mar 2015, 10:50

Inak ak by sa niekto túto sobotu 28.3. motal po Zvolene - tak pred budovou Klema a kafé Džezva bude Natur trh a budem tam aj ja s keramikou :-) Môžete si prísť osahať...kúpiť
Potom zvažujem ešte byť 25.4. v Martine v budove SNM - ale čakám na potvrdenie, či môžem...
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod bubi » 25 Mar 2015, 11:36

To by ma bavilo ale ako na potvoru 28. čakám návštevu. Škoda. :(
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 26 Mar 2015, 21:47

Neboj, ešte bude príležitosť... :wink:
Inak v nedeľu 29. chcem vypaľovať keramiku - tie tekvičky a misky...tak držte palce!
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod atti.hombre » 27 Mar 2015, 15:53

Tu je malá ochutnávka Bacilovej misky v praxi.

Táto miska je z vnútra ošetrená včelím voskom a zapečená- to má za následok, že sa chuť vosku neprejaví ani v čistej vode. Zapečený včelí vosk zvládol i horúcu náplň. Miska je prekvapivo ľahká, stabilná proti prevrhnutiu na 4 roch nožičkách.Ja som testoval ako studenú vodu,tak i horúce polievky a na záver i nasiakavosť keramiky 24 hodinovým testom,ked som do misky nalial jeden deň studenú vodu a na druhý deň som misku skontroloval. Ani po 24 hodinách nedošlo k nasiaknutiu stien keramickej misky.





24 hod. test:






:D Ja som spokojný...ďakujem Bacil
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 01 Apr 2015, 09:27

Super - teším sa spolu s Tebou! :-) Tak nech slúži...

Inak, včera som glazoval tekvičky (mešteky) - tu je pár fotiek... časť je glazovaná glazúrou Tifany, časť Hawai, časť Egejskou zelenomodrou - priznám sa, ani zaboha neviem, čo z toho vyjde, lebo som videl tri vzorky jednej a tej istej glazúry + ukážku na webe a zakaždým to bola iná farba-štruktúra - tak som zobral tieto tri na skúšku - malo by to byť niečo medzi tyrkysovou, modrastozelenou a akvamarínovou s výkvetmi. Takže sa nechám prekvapiť, čo vyjde po výpale :-)
(ono to totiž reaguje zo zložením hliny a keďže tam mám rôzne, môže to byť nakoniec efektne fľakaté) :-)
Prílohy
glazovanie-02.jpg
glazovanie-01.jpg
tifany.jpg
hawai.jpg
egejská.jpg
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 03 Apr 2015, 21:05

Už sa pečú! V nedeľu budem vedieť výsledok :-)
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 06 Apr 2015, 14:04

Tak dámy a páni - obetoval som vlastnú krv (stúpil som pri fotení na starý klinec a prepichol gumáky i nohu...)- ale nafotil som všetko...
Celá galéria je tu:

http://www.ravelin.sk/glazurovane-vecicky/

S cenou som sa zapotil, kým som to vyrátal - ale pre predstavu je v nej zahrnuté:
1.- moja robota
2.- 5,5 hodiny prvého výpalu a manipulácie s pecou
3.- drevo
4.- zakúpenie glazúry
5.- doprava do keramickej dielne na druhý výpal (spolu 80km) :shock:
6.- poplatok za výpal

vydelené počtom vyrobených kúskov...

Takže suma sa podľa veľkosti hýbe v rozmedzí 9-12,-€ ...a to veľmi ziskový na tom nebudem, ale ste kamaráti :wink:
Potom stačí mi poslať len kód výrobku - napr: H_01 ...už budem vedieť o ktorý ide
Legil - tá jedna tekvička tam nie je - už je rezervovaná (Tebou) :-)
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia