Korálkovanie

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Korálkovanie

Poslaťod genia » 06 Okt 2014, 18:46

Jezdíme se ženou několikrát do roka tábořit do típí. Snažíme se típí mít stylově vybavené. Na tábořeních chodíme pozorovat ptáky a tak jsem přemýšlel jak nestylové dalekohledy schovat do stylové brašny. Inspiraci jsem našel v British muzeu. Kamarád mi poslal foto brašny, která se mi na první pohled zalíbila. Upravil jsem si rozměry, trochu i celkový vzhled a začal s výrobou. Nejdřív jsem musel vyčinit pomocí mozku jelení kůži. Podrobný návod před časem vložila Marcela. Kůži jsem vyčinil, vyudil, nastříhal, vykorálkoval ( nití) a sešil pomocí jelení šlachy. Teď už se těším na první táboření s novou brašnou.
Prílohy
IMG_8487.JPG
IMG_8484.JPG
IMG_8493.JPG
IMG_8505.JPG
IMG_8508.JPG
IMG_8509.JPG
IMG_8517.JPG
Obrázok užívateľa
genia

Dal Ďakujem: 177 x
Dostal Ďakujem: 282 x

Poslaťod Willy » 25 Feb 2015, 12:21

VÁČEK NA DROBNOSTI

Kapsa na křesací soupravu 01.jpg

Inspirováno výrobky indiánů severoamerických plání.
Materiál - silnější jelenice a starý mosazný knoflík.
Sešito řemínkem a zdobeno jen červeným flaušem (vlněná látka) a bílými korálky.

Kapsa na křesací soupravu 02.jpg

Jednoduchá kapsa s poutky na opasek určená pro ocílku, pazourek, plechovou krabičku s látkovým troudem a malý jelenicový pytlík s lipovým lýkem a jemnou březovou kůrou pro rozfoukaní jiskry do plamenů.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON

Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy

Dal Ďakujem: 2175 x
Dostal Ďakujem: 2528 x

Poslaťod Delewar » 25 Feb 2015, 14:28

Jednoznačne pekná práca- tá inšpirácia indiánksou kultúrou je viac ako zrejmá. Jednoduché, účelné, navyše ešte aj veľmi pekné :yees:
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar

Dal Ďakujem: 621 x
Dostal Ďakujem: 94 x

Poslaťod Willy » 19 Aug 2020, 00:23

VAK NA DÝMKU
V poslední době nebyl pro korálkování čas ani nálada. Projekt stavby srubu odsunul mojí dávnou touhu vyrobit si nějaký pěkný stylový pipebag do nekonkrétní budoucnosti. Během podzimu jsem se při stavbě adirondack lean-to Geniovy se svými dlouhodobými plány svěřil a on mi při nejbližší příležitosti daroval pěkný kus mozkem vyčiněné jelenice. A tak jsem nejprve začal na netu i v knihách prohlížet spousty fotografií originálních dýmkových vaků severoamerických indiánů. Nakonec jsem si udělal takový užší výběr a po pár dnech jsem se konečně rozhodl pro jednu předlohu.

PIPEBAG 01.jpg

PIPEBAG 02.jpg

Naštěstí jsem doma už nějaké podobné odstíny korálků měl a tak jsem se mohl pustit do výroby. S prací jsem nespěchal, doslova jsem si to užíval. Na srub jsem si pro čtení a nebo nějakou večerní drobnou výrobu pořídil malou elektrickou lampu a tak jsem korálkoval i tam. Bylo to po celodenním sekání sekerou a řezáním pilou hodně příjemné odreagování. Moje žena a dva hrnky dobrého čaje mi při tom dělaly fajnovou společnost. Období koronaviru jsme totiž trávili na srubu a tak jsem tam celý vak téměř dodělal.

PIPEBAG 03.JPG

Chtěl jsem, aby vak měl na horní části třásních barevnou omotávku z ursoních ostnů (Urson - porcupine - americký druh dikobraza). Tuhle dovednost však neovládám. Naštěstí mám velmi dobrého kamaráda Warapu, který mi omotávku třásní udělal.

PIPEBAG 04.JPG

Je to asi čtrnáct dní, co jsem hotové třásně dostal a tak už jen zbývalo je do vaku všít. Poslední drobné dodělávky, například kopýtka zavěšená na třásních, jsem zvládl na srubu tento víkend a hned jsem taky ženu poprosil o fotodokumentaci.

PIPEBAG 05.JPG

Konečně má moje vlastnoručně kdysi dávno vyrobená replika indiánské dýmky důstojný obal.

PIPEBAG 06.JPG

Dýmku jsem vybrousil ze šedého kamene - mastku, který jsem dodatečně obarvil černou tuší.
Stříbrné proužky jsou vylity olovem do předem vybroušených drážek.
Troubel je udělána z větve bezu.

PIPEBAG 07.JPG

Dusátko zdobené několika korálky a plechovými kornoutky s koňskými žíněmi je z borového dřeva, které jsem si dovezl z jedné z cest do Laponska.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON

Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy

Dal Ďakujem: 2175 x
Dostal Ďakujem: 2528 x

Predchádzajúci

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť