Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 22 Sep 2015, 20:42

Elév píše:
bb69 píše:Vŕbová misa č.2, rozmery: 19 x 20,5 x 7 cm.


Krásne veci chlape, bohovské drevo, skvelá robota, ale tie vypalovačky tam musia byť? Ja viem že je to asi riadna prplačka, no minimálne tým dvom posledným miskám by stačila tá úžasná kresba dreva... tú si pri oboch trafil naozaj nádherne. Pri takomto peknom dreve kašli na kvetinky a lístočky!
:yees:

O tom ma presviedčala aj moja žena, no, nabudúce si dám možno poradiť.
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bubi » 22 Sep 2015, 21:46

bb69, nenechaj sa odradiť. Podľa mňa tie ornamenty dobre dopĺňajú celkovú kompozíciu, akurát by som zvolil niečo menej lyrické. Ale k tej kresbe dreva to podľa mňa ide.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 23 Sep 2015, 12:06

No, čo už na to odpovedať. Ono to bude asi podľa toho príslovia: "Sto ľudí, sto chutí".
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Gondil » 23 Sep 2015, 21:49

Ahoj, mám takú prosbičku na šikovných ľudí z fóra, ktorých je tu neúrekom :) Mám taký trúfalý plán, že vyrobím zásnubný prsteň pre moju milú (dúfam, že si to tu nenájde, to by nebolo prekvapčo :D). Už som 2 prstene vyrezával (už som to tu v téme spomínal) ale teraz by som chcel trošku niečo šialenejšie ale na to nemám dostatok vedomostí. Chcel by som spraviť kombináciu dreva a kameňa poprípade nejaký kov.

Drevo by som chcel skúsiť asi ohýbať, je tu istá pravdepodobnosť, že bude lepšie držať než prsteň rezaný z kusu dreva (Skúsenosti - 0). A čo sa kameňa týka, nemusí to byť zrovna diamant z JAR ale kľudne nejaký malachit (ten sa mi celkom pozdáva farebne :) alebo niečo podobné vkusné, nič extrémne veľké, mám rád jednoduché veci, problém by bol akurát kde niečo také zohnať ale hlavne ako to upevniť do prsteňa. No a kov, keď už by som to chcel doraziť, tak tam plesknúť prúžok striebra alebo pozlátiť nejaký kov alebo niečo podobné, neviem fakt sa nevyznám čo by bolo reálne, najmä ako to spraviť aby sa nepoškodilo drevo, predsalen s kovom sa najčastejšie pracuje za vysokých teplôt asi.

Našiel by sa niekto kto by mi s týmto vedel poradiť poprípade aj pomôcť, podať pomocnú ruku? Viem je to asi trošku náročné, predsa nájsť šperkára či umeleckého kováča no dobre ale ešte to kombinovať s drevom.. A neviem či to tu nie je trošku offtopic lebo prsteň s bushcraftom nemá asi veľa i keď ako sa to vezme :)
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod jasommato » 23 Sep 2015, 23:21

Tak toto je vyzva :roll: asi viem ako by som na to siel ale jednoduche by to nebolo aby nebol moc masivny a dlho vydrzal kamen by som si nechal osadit do tenuckeho pasika striebra ci zlata u sperkara vzal trubku s priemerom o milimetrik tensiu ako prst prskool na nu jeden ovin tenkeho alobalu vzal pasik najtensej dihi aku by som zohnal este ho trosku zbrusil namocil do redsieho epoxidu a zacal okrucat tak aby siel pasik kovu s kamenom pod poslednu vrstvu aby trcal kamen s kuskom kovu len cez dopredu vyrezanu dierku zafixoval nechal vytvrdnut stiahol z trubky vybrusil smirglom alobal z vnutra aj zrovnal koniec dyhi zrovnal a zaoblil hranky zbrusil koniec dihi na vonkajsej strane a mozno dako dozdobil
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dejvid » 24 Sep 2015, 19:42

:wink: toto je prva fotka ešte by som chcel pridat dalšie ak sa mi podari :D mne sa velmy pači a hlavne aj mojej priatelke pre ktoru som ju robil bolo tam celkom dost sukov čo mna prekvapilo ale drevo bolo dobre mnake takže sa dobre robilo je to robene z brezy čo na to povjete?
Prílohy
IMG_20150924_170244.jpg
IMG_20150924_170222.jpg
IMG_20150924_170211.jpg
IMG_20150924_170326.jpg
dejvid
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 09 Jan 2015, 18:26
Bydlisko: senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Borsuk » 25 Sep 2015, 09:30

Na prvý krát konc pjekné.Skôr než začneš stružlikať a odkôruješ drevo,skús ho po-
obracať v ruke pečítať si drevo,kde začať a ako ďalej postupovať.
Suk je sviňa,nesce uhnút.Ten ďalší kus bude určite lepší.
Veľa zdaru!
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 25 Sep 2015, 13:56

dejvid píše:Je to obyčajná značka prémiu profil plus nič moc ale na začiatok to postačuje. Prosím nemáte nejaký postup ako by som mal začať vyrezávané lyžičku?čo skôr spraviť a tak,ďakujem za rady

Ja si donesiem drevko domov z hory zhruba v takomto stave, niekedy spracované hrubšie, inokedy jemnejšie, podľa toho, ako mi vyjde čas. Doma ho potom držím v igelitke, aby mi nevyschýnalo. Keď mám trocha času, na stôl si prestriem pracovný obrus a podľa možnosti sa aspoň chvíľu každý deň postupne povenujem jednej-dvom (myslím lyžičkám), aby nestihli chytiť pleseň. Keď je lyžica hotová, nechám ju normálne vyschnúť na vzduchu - niekde, kde na ňu nesvieti slnko. Ešte sa mi nestalo, aby mi lyžica popraskala. Horšie je to pri nejakých väčších veciach, ako sú kuksy alebo misy, tam postupujem pri vysúšaní podobne, ako písala Pája.
Prílohy
IMG_0709.JPG
IMG_0710.JPG
IMG_0712.JPG
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dejvid » 25 Sep 2015, 18:31

chalani dakujem vam moc za rady moc si toho cenim dnes som nasiel doma agatove polienko reku vyrobim si kuksu hmmmm.....ani boha tvrde ako šlak na mna ako začiatočika je to moc tvrde skusim taku lipu jednu mam kusok od domu tak sa popozeram či nenajdem nejaky konár a skusim to z tej lipi čo vi na to :) :D :D
dejvid
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 09 Jan 2015, 18:26
Bydlisko: senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 25 Sep 2015, 18:51

Akát ne, je mírně jedovatý!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod jasommato » 25 Sep 2015, 18:55

Agat by si musel dake dva roky nechat vonku vystavene pocasiu ako madari ked robia sudky na palenku
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dejvid » 25 Sep 2015, 19:11

Aha :-)q este ze ste mi to povedali vrela vdaka.:-) lyzicku mam uz aj namorenu uz ju len odovzdat priatelke :-)
dejvid
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 09 Jan 2015, 18:26
Bydlisko: senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 25 Sep 2015, 19:28

Na nádobí ovocná dřeva, břízu, javor, lípu, olši, jasan, buk, vrbu, (topol). To jsou tak nejpoužívanější a zaručeně bezpečná dřeva.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dejvid » 25 Sep 2015, 20:42

Ok.dakujem mam sa čo učit ešte.amo ošetrujete strom ak z neho pdrezete nador,ak sa to vôbec može.
dejvid
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 09 Jan 2015, 18:26
Bydlisko: senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 25 Sep 2015, 21:04

Mně osobně se příčí něco takového dělat, ale asi bych použila buď štěpařský vosk nebo lépe lesnický balzám na poškozené stromy. Jde to koupit v drogeriích nebo zahradnictvích.

EDIT: Jinak lesní zákon něco takového pochopitelně zakazuje. Krom toho boule lze najít často i na padlých kmenech.

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron