Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod boomer » 15 Okt 2013, 12:11

Tak tu je moja posledná kuska, ktorú som spravil z lipového dreva a hneď som ju podaroval kamarátovi ktorý šiel do sveta :)
Prílohy
IMG_20130926_205541.jpg
When life gives you hands, make handmade!
Pozri sa hlbšie do prírody a všetko lepšie pochopíš...
boomer
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Jún 2011, 14:27
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 32 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod juraj1974 » 15 Okt 2013, 12:50

Krasna praca a krasna farba dreva. Bude urcite reprezentovat vo svete tvoju zrucnost. Parada.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Kelko » 27 Okt 2013, 21:58

moja prvá kuksa.... :wink:
Prílohy
DSCN0802 (500x375).jpg
drevo je topoľ
DSCN0801 (500x375).jpg
a obsah... vojde do nej 1 dcl borovičečky :-)
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod loki12 » 28 Okt 2013, 18:03

Moja druhá kuksa.
Prílohy
IMG_0172.jpg
loki12
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 22 Jan 2013, 14:44
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod AtómovýHad » 29 Okt 2013, 00:04

Moja prvá "profesionálna" guma puška

Obrázok

Viac o nej na : http://www.theslingshotforum.com/f5/my-first-real-slingshot-need-help-31397/
Navštívte môj web pre viac info o pílení reziva z guľatiny>> https://www.gater.sk/
http://www.sashe.sk/JohnKrakatoa/detail/wasp << Môj obchod s paracord vecami a gumipuškami.
Obrázok užívateľa
AtómovýHad
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 29 Apr 2012, 01:34
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 245 x
Dostal Ďakujem: 46 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod vertex » 31 Okt 2013, 23:23

Ahojte
Tak aj mna ste nakazili a skusil som vyrezat moju prvu kuksu.
Je vysmirglovana len nahrubo. Tu na fore som videl video, kde kuksu varil chlap v slanej vode. Tak som ju povaril 10 minut a zabalil do skatule s pilinami. Nikde som sa ale nedocital, ako dlho bude to drevo schnut. Bola vyrezana z cerstvej brezy. Ked vyschne, tak ju vyhladim jemnejsim smirglom a niecim napustim. Potom dam foto.


IMG_0874.JPG

IMG_0876.JPG

IMG_0889.JPG

IMG_0891.JPG
vertex
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 31 Okt 2013, 22:59
Bydlisko: slovensko
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod divox » 01 Nov 2013, 00:44

Vertex - podla mna praskne..s varenim nemam skusenosti ze ako dlho,so živym viem že praskne..ale na skušanie neni zle.
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 01 Nov 2013, 10:09

Teoreticky by nemusela. Hoď ji do slaného roztoku a povař aspoň tři hodiny, pak nechej pomalu vychladnout a nech někde v otevřené papírové škatuli (podloženou) schnout. Popřípadě druhá možnost, pokud máš odřezky z vyřezávání, posaď kuksu do nich a nech vysychat.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod finn » 01 Nov 2013, 12:31

Mozes povarit aj viackrat po 3 hodiny v slanom roztoku, medzi tymi vareniami nechat vychladnut na tmavom vzdusnom, nie velmi teplom mieste. Prasknut by nemusela, je to tusim kus hrce (nadoru). Vyzera krasne, dufam ze sa podari :turtle2:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod macmatej » 02 Nov 2013, 14:50

Neohrnaj nos ani nad hnilym drevom, pretoze moze byt niekedy krajsie ako zdrave drevo. Toto drievko som vzal na Malych skalkach, kde bol posledny portalovy zraz. Helbo z neho ese oberal uchovce. Drevo som prevrtal, vydlabal okienko a iba naolejoval. Hmatove otvory su na druhej strane.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod loki12 » 02 Nov 2013, 19:57

Včera som pozeral na slovensky film Starý včelár a hneď mi padla do oka drevená naberačka. Nakladali si polievku a tiež aj kapustu. Tak som si ju spravil a tu je výsledok. Občas je aj radosť pozerať tv :))))
Prílohy
IMG_0013gh.jpg
loki12
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 22 Jan 2013, 14:44
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 04 Nov 2013, 22:11

PŘÍBĚH JEDNÉ BŘEZOVÉ BOULE.
Při všech mých cestách na sever Evropy do Laponska, jsem vždy ve stáncích, kde se prodávaly severské suvenýry, obdivoval dřevěné hrnky zvané "kuksy". Obzvláště ty, co byly vyrobeny z březových boulí měly nádhernou kresbu dřeva, ale jejich cena nebyla zrovna malá. Celkem logicky jsem brzy pojal velkou touhu, vlastnit takový stylový hrnek, a začal jsem uvažovat, že si ho vyrobím.
Při návštěvě muzea s názvem "SIIDA" (http://www.siida.fi) stojícím na břehu finského jezera Inari, kde je veliká expozice věnovaná severské přírodě a hlavně Sámům - původním obyvatelům Laponska - se udála rozhodující věc. V hlavním sále byly kromě jiného vystaveny i staré kuksy - jeden kousek lepší než druhý. Vyndal jsem si notýsek a začal v šeru muzea obkreslovat jednotlivé hrnky, jejich tvary, zdobení a podobně. Po chvíli se u mne zastavil sympatický starý chlápek oblečený podobně jako já - tedy pohorky a zelené outdorové oblečení, na opasku se mu houpal nezbytný finský nůž puuko a spustil na mne finsky. Pochopil jsem, že mi sděluje něco důležitého, co má souvislost s těmi kuksami. Finsky neumím a anglicky jen velmi, ale velmi málo. Ani Fin neuměl anglicky. Jeho naléhavost nás nakonec dovedla k neskutečnému výkonu. Sehnal jsem kamarádku Aničku, která tam byla s námi, ta uměla anglicky. Popadl jsem pak Fina, Aničku a odvedl je do recepce muzea, kde měla službu dívka, o které jsem věděl, že ovládá angličtinu. A tak, když už byly konečně všichni překladatelé pohromadě - mohla začít finsko-anglicko-česká konference a to ve čtyřech lidech.
Když jsem Finovy potvrdil, že si hodlám kuksu vyrábět, začal mi vysvětlovat, že nejlepší je uříznout vybranou bouli přímo z živé břízy. Ptal jsem se ho, zda to není problém řezat do zeleného stromu. Prohlásil, že se to takto dělá v Laponsku už tísíc let, že strom si s odříznutím poradí, že zdejší podnebí je natolik drsné, že strom takový drobný zásah zvládne. Bouli jsem pak měl dovézt domů nejlépe v igelitové tašce, aby během dlouhé cesty nezačala vysychat. Doma pak mám vzít 5 litrů vody a do ní dát 1 kg či více soli a nejméně 1 hodinu v roztoku bouli vařit. Pak z ní oloupat kůru až na dřevo a nechat ji v ne příliš suchém prostředí pomalu vysychat. S přáním, ať se mi práce daří, jsme se nakonec rozešli. Vybaven těmito informacemi jsem již potřeboval jen najít tu správnou bouli.
Pred dvěma lety jsem se svojí ženou a několika přáteli opět vypravil do laponských hor - tentokráte ve Švédsku. Tam jsem nakonec vhodnou bouli objevil. Před námi bylo sice ještě několik dní pěší chůze tundrou, ale vidina, že si budu moct vyrobit opravdovou severskou kuksu byla silnější. Naštěstí jsem s sebou měl vysouvací pilu od Fiskarsu a tak jsem se do toho s chutí pustil. Domů jsem si tedy dovezl materiál nejen na hrnek, ale také na menší misku. Finův postup jsem dodržel a po vyschnutí polotovaru jej začal zpracovávat. Nespěchal jsem, práci jsem si užíval.
Prílohy
Sweden lappland.jpg
V takovéhle krajině jsme putovali
Miska brezova boule.jpg
Osudná chvíle nastává
Miska brezova boule 01 konv.jpg
Boule je potřeba trochu opracovat, aby se lépe vešla do batohu
Miska brezova boule 02 konv.jpg
Výsledek zpracování většího kusu boule na misku, nedokonalost rovného okraje misky vznikla díky zárůstu kůry ve dřevě, který jsem musel odstranit
Miska brezova boule 03 konv.jpg
Pohled z jiné strany, sirka jako měřítko
Miska brezova boule 04 konv.jpg
Krása textury dřeva z boule je ohromující
Kuksa 01 konv.jpg
A tady je vysněná kuksa
Kuksa 02 konv.jpg
Nebude poslední, pracuji teď ještě na jedné, kterou chci ještě zdobit
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Marcela » 09 Nov 2013, 13:39

SKW píše:Drevený vtáčik, vyrezaný z jedného kusu dreva technikou výroby drevených vejárov. Toto umenie má pravdepodobne pôvod v Rusku, odkiaľ sa rozšírilo do Škandinávie a strednej, a západnej Európy. Môžete si nimi vyzdobiť vianočný stromček, alebo len tak ich povesiť zo stropu. Symbolizujú svätého ducha a majú prinášať do domu zdravie, šťastie a harmóniu v rodine. Na ich výrobu je vhodné drevo z borovice, jaseňa, ale i smreka alebo vŕby...


Tito dřevění ptáčci, u nás známé pod pojmem „štípané holubičky“, patří k tradičním výrobkům lidového řezbářství, a to převážně na Valašsku.
K jejich výrobě se používalo nejen smrkové…, ale v některých oblastech i lipové a javorové dřevo.
Tyto výrobky jsou k vidění v několika muzeích na Moravě, například ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, v muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě, odkud také pochází následující krátké video s postupem výroby této lidové řezby :wink:

příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Michal » 09 Nov 2013, 22:14

Zase ma chytila fajková nálada, tak dnes pridávam týchto dvoch fúžačov :) Povedal som si, že okrem vŕtačky na vyrobenie dier nepoužijem pri ich výrobe nič elektrické, tak som ich postivo pižlal nožíkom a dlátkom. Povrchová úprava je zľahka natretý ľanový olej. Drevo je ak sa nemýlim marhuľa.
Fajka-6180-2.jpg
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Justinsson » 13 Nov 2013, 17:33

Tady sem vyrobil několik lžic zprava do leva: bříza, jabloň, olše, švestka, ořech ... Jakou povrchovou úpravu se použil olej :)
Prílohy
DSC09139.JPG
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron