Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 22 Jún 2014, 21:05

JEŠTĚ JEDNOU OLŠOVÉ MISKY

Je to jedna z mých prvních olšových misek a byl to taky vlastně první pokus o symetrický kulatý tvar.
Pokud by jste to někdy chtěli zkusit, není zrovna nejlepší vyrábět tento tvar ze syrového dřeva.
Kulatá věc ze syrového dřeva se nesesychá všemi směry rovnoměrně, takže výsledkem je sice ne moc velký, ale přece jen "šišoid" :( .
Naštěstí jsem u své misky udělal stěnu dost silnou a tak jsem mohl po seschnutí ještě kulatost srovnat tím, že jsem ubral po celém obvodu ze stěny podle potřeby a tvar kružnice jsem skoro srovnal.

VĚTŠÍ MISKY 01.jpg

Druhé dvě misky jsou vlastně rodinná týmová spolupráce.

VĚTŠÍ MISKY 02.jpg

Tu největší oválnou misku začal vyrábět syn na svém táboře. Silný vítr, který celkem nepříjemně zařádil v jejich údolí, kromě jiného vyvrátil jednu olši přímo na střechu táborové kuchyně. Většina kmene padla na táborové řezbářské pokusy, nejtlustší část olše si vysloveně říkala o zpracování na opravdu velkou mísu. Bohužel tábor skončil dříve, než byl výrobek dodělán do té fáze, aby nehrozilo popraskání ze sesychání. Po táboře doma v koupelně ležel na podlaze už nějakou dobu tento celkem slušně zpracovaný polotovar. Já jej stále preventivně vlhčil a s obavami sledoval objevující se praskliny. Čekal jsem, že syn mísu brzo dokončí, jenže ten měl zoufalý nedostatek času. Díky mému neustálému namáčení a taky pobytem v teple se náhle začaly na dřevě objevovat začernalé části, neklamný to důkaz blížící se plísně. Z obav, že by tak pěkný materiál došel zmaru, navrhl jsem, že mísu dokončím. A tak se také stalo. Podařilo se mi tmavé skvrny odřezat a celkově dovést mísu do definitivního tvaru. Rozměry jsou 27cm šířka a celková délka je 45cm.

Poslední menší oválná miska je z suché lípy. O její výrobě máme díky kamarádům dokonce nějaké dokumentární fotky. Tvar si navrhla moje žena. Celou vnitřní část si pak i nahrubo zpracovala sama dlabací sekerou.

VĚTŠÍ MISKY 03.jpg

Vnější část jsem ji následně pomohl opracovat já, neboť si moc nevěřila, že by se sekerou dodržela všechny předkreslené vnější proporce.

VĚTŠÍ MISKY 04.jpg

Celé další opracování s pomocí dlát, lyžičkářů, croked knife a podobných nožů pak zvládla prakticky zase sama. Díky tomu, že dřevo bylo vysušené, nemusela s prací tolik spěchat. Takže tahle mísa se s námi docela nacestovala. Když jsme jeli někam na srub, na tábor či v zimě na horskou chatu - brávali jsme ji i s tou trochou nářadí s sebou. Použitá lípa nebyla překvapivě úplně z nejměkčích, patrně příliš starý strom a dřevo z nějaké jeho spodní části. Při začišťování se dřevo často rádo zatrhávalo a tak jsem v závěru vypomohl s povrchovým nožovým finišem.
Řeknu vám - není to špatný pocit, mít s partnerem nějaký společný výrobek :oops: . Jen doufám, že se o něj někdy v budoucnu nebudeme muset dělit :wink: .

VĚTŠÍ MISKY 05.jpg

Všechny misky byly napuštěny lněným olejem.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod divox » 25 Jún 2014, 17:13

Dokončené,konečná verzia

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil divox dňa 25 Jún 2014, 22:18, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod rkw » 25 Jún 2014, 21:23

:yees: maly divox ;)
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Tito » 25 Jún 2014, 21:30

Bratm,
Je radosť pozerať na tvoju prácu. Smekám klobouk.
Ináč tvoja účastenka z letného zrazu má u mňa čestné miesto. Fakt radosť pozerať.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod divox » 25 Jún 2014, 22:13

:wink: :oops:
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Justinsson » 26 Jún 2014, 10:11

Tak lidi dlouho sem nic zde nepřispěl tak vám sem musím něco taky dát :D Nedávno přišel za mnou strýc s prosbou zda mu vytvořím naběračkou a lžící tak sem se do toho pustil :) Tato žliconaběračka je z lípy je 32cm dlouhá a prostor k nabírání je 7cm délka, 5,5cm šíře a hloubka je cca 3cm :) Jinak miska je taky z lípy a je 25,5cm dlouhá, 17cm široká a hloubka je cca 4cm.. a lžíce jsem vyrobil: z ořechu vlevo ze švestky uprostřed a javoru na pravo :)
Prílohy
DSC09502.JPG
DSC09509.JPG
DSC09511.JPG
detail hlavy jako háčku :)
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dvidec » 01 Júl 2014, 09:36

Takže moje prve pokusi z vyrezavanim . Prve lizice neboli celkom podarene ale postupne od varechy k vareche som sa zlepšoval a zrychloval . Robil som ich po večeroch alebo zle pocasie ked sa nic ine robit nedalo . Použil som slnečnicovi olej keďže ich často nepouživam tak mi postačí aj to , o olejoch tu bolo zmienene dost takže nemusim rozšorovat . Drevo bola zväčša breza , borovica menej jablon a hrabalka je z jedle .



Obrázok
Misa alebo co to je , je z borovice loparik tiez a nepodarena kuksa z brezi
Obrázok

Obrázok
Toto je posledna varecha este nenaolejovana , trosku som sa s nou viac pohral .
Obrázok
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Rolf » 05 Júl 2014, 08:45

Trochu som sa hral s drevom a vystrúhal zo slivky a z orecha nejakých motýľov... :)

Hore pokus o Vidlochvosta feniklového, dole Žltáčik rešetliakový, vľavo Modráčik krvavcový a vpravo Modráčik obyčajný.

S5000951.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dvidec » 07 Júl 2014, 21:55

Este tu pridam jednu kroru som robil z jablone . Tak isto neni naolejovani ale to sa spravi .

Obrázok
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Justinsson » 13 Júl 2014, 14:11

Ahoj vážení zde zas dodávám nějáké moje výrobky ... Velká miska je vyrobena z vrby je 30cm dlouhá a 15cm široká a ještě sem ji neošetřil olejem pač sem ji dělal z celkem mokrého dřeva :D Jinak ty mističky mají průměr 9,5 cm a jedna ořechová a druhá je lipová :) je to taková výroba ze zbytků ... :roll: Pak dále tam mám hlohovou lžičku která má spirálovitou rukojeť, lidi musím vám říct na to sem se vyřádil, dřevo hlohu je fakt velmi tvrdé i ořech nebo třešeň je proti hlohu měkké, ale na druhou stranu je to ideální dřevo pro vyřezávání ač je tvrdý tak se zase naopak neštípe, prostě řeže se do něj krásně i když to je pomalu :) přemýšlím že časem vyrobím i dýmku a troubel udělám právě z hlohu :) ještě poznámka lžička je 15cm dlouhá :)
Prílohy
DSC09525.JPG
DSC09527.JPG
ořechová mistička
DSC09537.JPG
velká vrbová miska
DSC09548.JPG
DSC09550.JPG
olejovaná hlohová lžička
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Marcela » 22 Júl 2014, 16:22

Tak se mi podařilo (po několika letech :mrgreen: :oops: ) dokončit naběračku. Dřevo je myslím lípa, a ačkoli jistá si úplně nejsem, tak je ale tutově z toho samého jako moje lžíce, kterou jsem dodělala někdy v dubnu.. před dvěma lety :lol: 8) Napuštěno slunečnicovým olejem (a "foceno" mobilem :roll: ).
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod jozef63 » 22 Júl 2014, 22:59

Marcela píše:Tak se mi podařilo (po několika letech :mrgreen: :oops: ) dokončit naběračku. Dřevo je myslím lípa, a ačkoli jistá si úplně nejsem, tak je ale tutově z toho samého jako moje lžíce, kterou jsem dodělala někdy v dubnu.. před dvěma lety :lol: 8) Napuštěno slunečnicovým olejem (a "foceno" mobilem :roll: ).

Úplná nádhera ja som sa najak zasekol,nič nerobím.
A kolik se letos vlků urodilo hadi, štíři...
Obrázok užívateľa
jozef63
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 25 Mar 2013, 07:50
Bydlisko: hc
Dal Ďakujem: 67 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod rkw » 26 Júl 2014, 17:06

noo tak ja tu mam dnes dokoncenu
varesku topolovu
Chyby na nej najdu sa , na morenie este caka sa ! :)
Kvietok na nej , narobil som sa
no na vysledku ani nezda sa :mrgreen:
Prílohy
image.jpg
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod atti.hombre » 31 Júl 2014, 16:45

Kuksa z vŕbového dreva...pôvodne šlo len o skúšku,vyrobiť ju z čerstvo spílenej vŕby. Opracoval som ju na hrubo ,ale s čo najmenej materiálom navyše. V kartónovej krabici so zvyškami stružlín potom schla v kúpeľni pod umývadlom asi 20 dní. Potom prišlo na rad opracovanie až na final so šmirgľom zrnitosti 400.








Vonkajšok je morený mahagónovým liehovým moridlom a ošetrený olejom...Vnútro je origo vŕba iba ošetrená včelím voskom.

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 31 Júl 2014, 23:21

Vypadá fakt náramně! Akorát osobně bych vynechala to mořidlo, když je to vlastně nádobí...
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia