Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod opossum » 20 Aug 2018, 21:12

tak sam soma niečo našiel, ide síce o lakovanie gitár, ale snáď sa to dá použiť všeobecne:

Lakovanie
1. Na mastné dreviny (indický palisander, santos palisander = pau-fero, eben, coco-bolo, ovango, mahagon). Izolátor sa mieša v pomere 1:1. Izolátor musí schnúť a zrieť na voľnom vzduchu 5 hodín. Potom sa nastrieka druhá vrstva izolátora. Na mahagon sa strieka 1.vrstva izolátora a 2.vrstva redšieho laku.
2. Lak sa mieša v pomere lak : tužidlo : riedidlo = 100 : 10 : 20.
Izolátor sa nepoužíva na javor. Na javor sa použije len lak.
3. Prvá vrstva izolátora sa brúsi bp240 ručne, treba len obrúsiť chĺpky a ofúkať povrch.
4. Do druhej vrstvy izolátora sa votrie plnič, ktorý slúži na vyplnenie pórov mastných drevín. Plnič má označenie PORENFÜLLER:
PORENFÜLLER S7 13 = riedidlo
PORENFÜLLER PO 7 = na tmavý mahagon
PORENFÜLLER PO 9 = na palisander
Plnič sa pripraví na konzistenciu riedkej kaše. Nanáša sa handričkou a zotrie sa papierom, kým nie je suchý. Plnič dozrieva cca 1 hodinu, potom sa prebrúsi bp240 ručne.
5. Ďalej sa povrch strieka vrstvami laku toľkokrát, aby boli vyplnené všetky póry a nerovnosti lakom. Tesne pred striekaním lakom treba povrch ofúkať vzduchom kvôli odstráneniu jemného prachu. Každá vrstva pozostáva z dvoch po sebe nasledujúcich nástrekov. Každá nalakovaná vrstva musí odstáť na otvorenom vzduchu 45 minút (treba nastaviť digitálny časovač), aby nevznikli v laku bublinky a potom sa dosušuje v peci pri teplote 60°C po dobu 30 minút alebo pri teplote 50°C po dobu 40 minút.
6. Prvá vrstva laku sa brúsi bp240 ručne, ďalšie vrstvy sa môžu brúsiť vibračnou brúskou. Vrstvy laku sa nebrúsia preto, aby sa vyrovnali nerovnosti laku, ale preto, aby ďalšia vrstva laku lepšie chytila na predošlú. Prípadné nerovnosti a hlbšie póry sa vyrovnávajú postupne ďalšími vrstvami laku. Pri brúsení novým bp240 môžu vzniknúť škrabance, ktoré sa ale nevybrusujú, iba sa odstráni z nich prach pomocou technického benzínu.
7. Posledná vrstva laku sa strieka vtedy, keď sú uzavreté všetky póry. Posledná vrstva laku sa vybrúsi sieťkou č.600 do matu a potom brúsnym papierom č.1500 pod vodou v smere vlákien. Treba pozorne kontrolovať kvalitu brúsenia zrakom. Kal z laku sa očistí navlhčeným papierom alebo handričkou.
8. Ak má byť posledná vrstva z matného laku, potom treba postupovať nasledovne:
Všetky predošlé vrstvy budú z lesklého laku. Vrstva, ktorá predchádza matnému laku, sa vybrúsi bp320. Prvá vrstva matného laku pozostáva z dvoch nástrekov. Ak treba, postup sa zopakuje.
Až po tejto prípravnej operácii sa nalakuje matným lakom. Matný lak sa brúsi nasledovne: najprv sieťkou č.600 a potom bp1500 pod vodou.

Leštenie
1. Plstený kotúč určený na leštenie treba pred samotným leštením ošetriť bp80, aby sa
odstránili staré zvyšky brúsnej pasty. Pri mimoriadne zanesenom kotúči rekonštruovať pílkovou kefou a vlasy ostrihať.
2. Najprv sa leští tmavou pastou naprieč vláknam. Tlak pri leštení nesmie byť ani malý, ani príliš veľký, aby sa lak nespálil a tým nepoškodil. Dôležité je hlavne pri leštení kritických miest okolo otvoru nezostávať na jednom mieste, inak hrozí spálenie laku.
Radšej všeobecne leštiť pod menším tlakom a potom lak doleštiť, ako pod veľkým tlakom a lak prepáliť.
3. Potom sa leští svetlou pastou, ale v pozdĺžnom smere.
4. Nasleduje lešenie tekutou pastou č.1, ktorá sa nanáša malým kotúčom (baranom) upevneným v stojanovej vŕtačke na mokro. Platia tie isté zásady leštenia, ako pri veľkom kotúči.
5. Potom sa leští ešte tekutou pastou č.2, molitanovým kotúčom.
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Gondil » 18 Sep 2018, 07:44

Caute, chcel som vyrezat stamprle z marhule. Chcel som sa spytat co si o tom myslite, da sa to nejak osetrit aby to bolo pouzitelne? Je to predsalen drevo a v piatok sa moze pit marhula a v sobotu slivka, viete jak to chodi :D Rozmyslal som nad vcelim voskom, olej mi pride ze by sa mohol uvolnovat ale mozno sa mylim, predsa tam nepojde nic teple, max pri umyvani.

Plus by som sa chcel spytat na radu v "ulozeni" vyrezavaneho kusku v dreve (smerovanie vlakien a pod.). Mal som uz totiz jeden pokus a dobabral som to lebo som vyhlbil jamku na tekutinu a potom som to chcel nahrubo osekat sekerou a urval som kus hrany takze som to mohol vyhodit. V prilohe posielam nacrt ako som to ja umiestnil. Nemyslim ze by to bolo zle, myslim ze takto sa umiestnuju aj misky. Mozno som spravil chybu pri odoberani sekerou a sekal som zlym smerom alebo mam len uz tupu sekeru a potrebovala by prebehnut :D
Prílohy
Untitled.png
Untitled.png (3.4 KiB) Zobrazené 8235 krát
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod divox » 18 Sep 2018, 15:40

žiadne osetrenie,ziadna sekera,pekne nožičok a ideš,ak teda chces byt frajer :) ak nie,bruska,vrtacka,nastavce..
ničím to nenapustaj,samo sa to napije a zakonzervuje,palenkou :)
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod zbojnik » 12 Nov 2018, 07:45

Ahojte, mam taku otazku pili sme jablone ostalo snich pekne drevo. chcel by som ho ulozit do buducna ked budem mat slinu nieco vyrabat neviete mi niekto poradit ako ho najlepsie uskladnuit usisit aby ho nepotrhalo.
niekto mi radi nechat ho tak ja som zas pocul ze najlepsie ho je odkornit a stiahnut poriadne zeleznou paskou.
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod AtómovýHad » 12 Nov 2018, 08:35

Ak máš celý kmeň stromu a ma aspoň 40cm môžem ti ho po pilit na foršne na mieste. Ináč ak máš len klatiky napilene alebo ako kolvek vlastne tak hej kôru dole a môžeš aj mechanicky skúsiť zaistiť ale to neviem ci bude mat nejaký efekt, skôr tie kovové S-ka ak zabijes na miesto priečnych rezov. Tiež odporúčam zatriet tieto rezy latexovou farbou alebo je na to priamo prípravok volá sa Anchorseal.

Uskladniť mimo kontaktu so zemou a inou vlhkosťou a v tieni kde je prievan dobrý nie na slnku. Pršať na to môže.
Navštívte môj web pre viac info o pílení reziva z guľatiny>> https://www.gater.sk/
http://www.sashe.sk/JohnKrakatoa/detail/wasp << Môj obchod s paracord vecami a gumipuškami.
Obrázok užívateľa
AtómovýHad
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 29 Apr 2012, 01:34
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 245 x
Dostal Ďakujem: 46 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod zbojnik » 12 Nov 2018, 12:11

no je to kmen jeden ma tak 1,5 mestra na dlzku odtatne je metrovica vlastne ale niektore su hrubsie. esicka som zohnal ale znami mi poradil dnes ze este lepsia je nejaka kovavova sietka
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 29 Júl 2019, 10:02

Po workshopu, který jsem na jaře pořádal na srubu Suivakko, mi zbyly ještě nějaké větší kusy čerstvých březových špalků.

MISKA 01.JPG

A tak jsem se už před nějakou dobou pustil do výroby misky.

MISKA 02.JPG

Během jednoho víkendu jsem s pomocí dlabací sekery vytvořil základní tvar.

MISKA 04.JPG

MISKA 05.JPG

Stěny misky jsem ztenčil tak, aby dřevo mohlo pozvolna vysychat a přitom se netvořily praskliny.

MISKA 06.JPG

Po seschnutí jsem ve volných chvilkách řezbářskými noži a dláty od PFEILU, MORY a M-STEINA doladil celkový povrch.

MISKA 07.JPG

Lněný olej dal misce hezkou barvu.

MISKA 08.JPG

Tenhle víkend se za mnou na srubu zastavil čerstvě ženatý kamarád i s manželkou.
A tak jsme jim s mojí ženou mohli dodatečně předat svatební dar.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 13 Jan 2020, 02:10

DALARNSKÝ KONÍK
Při svých cestách po Švédsku - zejména pak v oblasti zvaném Dalarna - jsem v obchodech se suvenýry obdivoval hezké ze dřeva vyřezávané koníky. Brzy jsem pojal touhu, také si nějakého vyřezat sám.

Koník 01.jpg

Dalarnský koník se dnes vyrábí v mnoha různých velikostech - od úplně malých deseti centimetrových až po dřevěné sochy v celkem nepřehlédnutelné velikosti, jako je tomu například ve městě Avesta.

Koník 02.jpg

Hluboko v lesích ve srubech dřevorubců nebo na malý farmách vyráběli během dlouhých zimních nocí zdejší obyvatelé pro své děti dřevěné hračky. Většinou jen s pomocí jednoduchých nástrojů, hlavně nože. Bylo logické, že mnoho z těchto hraček byly koně, protože ten byl v té době nedocenitelný. Bez koně bylo všechno zaopatřování živobytí téměř nemožné. Kůň během zimních měsíců pomáhal z lesů vytáhnout dostatečné množství dřeva a v létě zase na farmě usnadňoval veškeré hospodářské práce.
Historie jeho masivnější výroby začala někdy v devatenáctém století. Během hospodářských potíží se totiž obyvatelům ze samot hodil jakýkoliv zdroj financí a tak se tahle drobná výroba postupně změnila na učitý druh sezóní práce. Jak se stával Dalarnský koník docela dobře obchodovatelnou komoditou, změnila se jeho výroba na plnohodnotný venkovský průmysl.

Koník 03.jpg

Před nějakou dobou začala nožířská firma MORA dodávat na trh dárkové balení jejich klasického vyřezávacího nože společně s polotovarem dřevěného koníka.

Koník 04.jpg

Jedním z důvodů, proč jsem se konečně pustil do vlastní výroby je, že na náš srub Suivakko za mnou občas přijedou jak moje vnučky, tak i malý vnouček. Cítil jsem, že by to chtělo pro něj mít i nějakou stylovou hračku. Nakonec jsem vyrobil hned dva kusy - jeden je z osikového dřeva a ten druhý z lípy. Šablonu jsem si udělal podle fotografií na internetu.

Koník 05.JPG

Koníky jsem se rozhodl nechat jen ve dřevě - bez tradičního malování.

Koník 06.JPG

Určitě to nebyl můj poslední koník, vnučky mám totiž tři :wink: .

Foto: internet a Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Fero » 04 Jún 2020, 23:07

Zdravím, pridávam fotky črpákov, ktoré som robil, a tiež zásobu svorov, z ktorých budú črpáky a geletky.
Prílohy
101554641_2544724859175867_3536398762115072_n.jpg
101312724_3082850528441513_7132885104543662080_n.jpg
102369492_302612027425387_7896971537532583936_n (1).jpg
Fero
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 28 Mar 2019, 13:28
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 61 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 15 Júl 2020, 10:44

Nedávno jsem zaznamenal, že se dá na netu objednat skládací trubička, kterou lze pohodlně foukat do ohně. Je to vlastně taková zasouvací anténa od přenosného rádia. Dokonce se to tuším objevilo na nějakém portálovém srazu. Mám už potíže se zádama a ohybání není zrovna moje silná stránka a tak jsem si chtěl k ohništi u našeho adirondack lean-to něco takového pořídit. Kupovat si takovou blbinu mi přišlo nedůstojné. A tak jsem si to z větve bezu s pomocí ohně, žhavého drátu a trpělivosti vyrobil sám.

DSC05226.JPG
Foto: Cíla

Když jsem to poprvé předvedl před kamarády z woodcraftu, užil jsem si spoustu uštěpačných poznámek :roll: , ale jen do chvíle, kdy jsem foukačku dal z ruky :wink: a pak už do ohně veselu funěl kde kdo.
Myslím, že to bude na letošním táboře hit sezóny :wolf: .
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod atti.hombre » 15 Júl 2020, 10:58

:D Pekne... inak aj my máme ale kratšie nerezové z provincie Ali z Číny - asi dynastia Šang ... :oops: :camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 10 Nov 2020, 20:25

DŘEVĚNÁ SLÁNKA A POUZDRO NA CASTOREUM
Podzimní dny se krátí a venkovní práce kolem srubu končí docela brzo a tak je po večerech spousta času. Oprašuji a postupně realizuji svoje staré i prastaré projekty.
Kdysi jsem už tady oba dnešní výrobky předváděl.
O slánce z bambusu jsem už psal zde - viewtopic.php?f=36&p=30006#p30006
Zmiňoval jsem se tam, že by se to dalo vyrobit i z nějaké naší dřeviny.
Slánku jsem tedy tentokrát vyrobil z kmínku bezu. Díru jsem vyvrtal s pomocí vrtáku a kolovrátku. Na ostatní práce už stačil jen ostrý pracovní nůž od Mory. Malé dírky jsem vyvrtal milimetrovým vrtáčkem a pak ještě každou začistil vsunutím rozpáleného hřebíku.

DŘEVĚNÁ SLÁNKA 01.JPG

DŘEVĚNÁ SLÁNKA 02.JPG

O dřevěném pouzdru na castoreum jsem psal tady - viewtopic.php?f=44&t=88&p=29368#p29368
Objevil jsem doma ještě jednu docela pěknou malou skleničku a tak jsem se k výrobě ještě jednou vrátil.

DŘEVĚNÁ SLÁNKA 03.JPG

Tentokrát jsem použil k výrobě kus lipového dřeva.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 23 Jún 2021, 11:10

Nějaké moje lžíce z poslední doby. Všechno líska, ošetřená světlicovým olejem. Popravdě, nic jiného, než světlicový olej, teď na finiš nepoužívám. Polymerizuje stejně jako lněný a ořechový olej, má neutrální chuť a pach a nežlukne. Nátěr se musí čas od času obnovovat, protože se samozřejmě vymývá, ale to je u všech výrobků v kuchyni a u každého oleje. Dostupnost je horší, většinou je k dostání jenom na eshopech se zdravou výživou/ eshopech s německými potravinami. Ale zkušenosti mám fakt dobré.

DSC04772_2[1].jpg
DSC04773_2[1].jpg
DSC04735[1].JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 27 Sep 2021, 11:23

Tak si ještě přihřeju polívčičku ;) a přidám fotku poslední zábavy... začínám trénovat jednoduché figurky. Důvod je prostý, a) chcu nějaké vlastnoruční ozdoby na vánoční stromek, b) v okolí mám teď spoustu mrňat, a časem bych pro ně chtěla vyrobit nějaké zvířátka a hračky. Zatím jsem si vystačila s houbami. Většinou strouhám po večerech u nějakého pořadu, než skončí díl, je jedna či dvě houby na světě. Docela mě baví, že pár detailů může úplně změnit charakter výsledku. Většině z nich časem přidělám háčky, aby je šlo pověsit, ale mám dilema, zda je taky nabarvit. K jejich výrobě jsem zužitkovala různé odřezky smrkových desek, co zbyly po opravě plotu a kus násady na koště. Vyřezávat se dá ze všeho. ;)
Prílohy
DSC05134.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod minčík » 08 Okt 2021, 19:19

Ahoj, po pozretí tohoto vlákna som sa inšpiroval tiež niečo vystrúhať. Na začiatok som objednal niečo na začiatok. Drevo je mladý orech.Obrázok

Odoslané z SM-G985F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia