Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 20 Júl 2015, 12:41

S agátom máš určite pravdu-okrem kvetov je celý jedovatý, ostatné drevá, ktoré si spomenul, by mali byť v pohode. Osobne som zatiaľ odskúšal osiku-tá po prvom použití dosť "chlpatie", ďalej brezu, divú čerešňu, jabloň, borievku, slivku, hloh, javor a naposledy trnku. Trnka a hloh boli zatiaľ najtvrdšie drevá, z ktorých som strúhal, ale pomerne tvrdé sú aj drevá z ovocných stromov. Ja sa snažím vyrezávať hlavne z čerstvého dreva, vtedy jeho tvrdosť nehrá až takú úlohu a najradšej mám práve tie tvrdšie-výsledný efekt sa mi pri nich zdá proste krajší a sú aj príjemnejšie (hladšie) pri používaní.
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod atti.hombre » 20 Júl 2015, 13:52

Naljednoduhšie : Lipa,Vŕba,Breza,Lieska...ovocné stromy sú tvrdšie : Jabloň,Hruška,Orech,Čerešňa ( Slivka je beťár-zatial mi vždy praskla ).
Kuksu mám z Vŕby
Lyžicu z Jabone
Vidličku z Čerešne - asi ( nejak si neviem spomenúť z čoho mám polotovar )
Varešku z Liesky

Celý plot mám drevený , iba kraje dubové :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bubi » 21 Júl 2015, 08:28

S tou jedovatosťou agátu to možno nebude tak zlé, keď sa z neho v Maďarsku robia sudy na víno.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Ctibuor » 21 Júl 2015, 09:22

ten agat viem ze neni koser koli tomu ze pilcici maju nan inu normu, asi je bordel ked vdychces jemny prach, o tom vine som nevedel. mame malu potomcicu a chcem jej skusit vyrezat nejake hracky, tak by som nechcel nic riskovat , coho sa dotkne ide hned do ust.
inac k tomu vyrezavaniu do cerstveho dreva skusal som hrab a nechapal som ale je to make, spravil som z toho vidlu na salat, len sa po dlhsom namoceni zvykne strapkat.
no a s tym agatom mam taku skusenost ze sa neskutocne toci a praska ked schne
Obrázok užívateľa
Ctibuor
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 27 Feb 2014, 11:31
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 21 Júl 2015, 13:33

Dočítal som sa , že z agátu sa skutočne robia sudy na víno aj koňak, hlavne preto, že je lacnejší ako dub. Agát musí byť ale predtým naštiepaný a 5 rokov ležať na slnku, daždi, mraze, potom je vraj neškodný. V žiadnom prípade sa nemá používať v interiéri na výrobu detského nábytku.
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod divox » 26 Júl 2015, 21:26

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 31 Júl 2015, 13:08

Na týchto dvoch servírovacích lyžiciach, ktoré sú z toho istého trnkového kra, vidieť, ako vynikne krása dreva po jeho jemnom opracovaní a napustení olejom.
Prílohy
IMG_0596.JPG
IMG_0594.JPG
IMG_0593.JPG
IMG_0591.JPG
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 04 Aug 2015, 14:03

Servírovacia lyžica z trnky po dokončení, lyžička je z javora.
Prílohy
IMG_0597.JPG
IMG_0599.JPG
IMG_0602.JPG
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Gondil » 08 Aug 2015, 14:54

Sestra zabudla v trúbe mamkin kuchynský Victorinox a jeho plastová rúčka nejak nedokázala držať krok s koláčom tak som mu musel vyrobiť drevenú. Teraz neviem o aké drevo ide, celý čas som bol presvedčený o tom, že ide o marhuľu ale čo som čítal na fóre mohla by to byť jabloň pretože mala tmavé jadro. Predtým som z toho istého dreva vyrobil prstene pre seba a moju milú tie však nemám ešte nafotené tak niekedy nabudúce - pre teraz len ochutnávka ako to vyzerá na prstoch :)

A mám takú otázočku ešte. Čítam ako blázon ale už som z toho unavený a najhoršie je že neviem či sa dočítam :D Nemáme nejaký odkaz na to akým spôsobom rezať drevo respektíve, drevo drží pokope asi iba v určitom smere najlepšie, v akom to je smere? (pre vysvetlenie keď mám polienko na stojáka a idem vyrezávať napr. lyžicu tak výsledná lyžica je v tom polienku uložená vertikálne alebo horizontálne? je v tom nejaký rozdiel? pokiaľ ide o drevný nádor je jedno akým "smerom orientujem" vyzerávaný kus?) Aká je kvalita dreva smerom ku stredu a aká smerom ku kôre? Sú prosím k týmto mojim možno trochu odveci otázkam niekde nejaké materiály?

P1250325(1).JPG
pred dokončením
P1250331.JPG
po dokončení
P1250328.jpg
Obyčajná bodová letovačka a moja trasľavá ruka :D
_DSC0153.JPG
Prstene
Naposledy upravil Gondil dňa 10 Aug 2015, 18:57, celkovo upravené 1
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Gondil » 10 Aug 2015, 18:00

Dnes som sa pustil do vyrezávania dreveného traktora pre môjho onedlho 2-ročného synovca. Veľmi rýchlo som aj prestal. Drevo vyslovene nechutne smrdelo takou jak keby rybacinou, alebo ako to povedať, no fakt nepríjemný zápach. Stalo sa vám niekedy niečo podobné?
Neviem o aký strom šlo, ohľadom tohto som chcel vytvoriť tému ako určiť o aký strom ide, respektíve či niekto nepozná nejakú online encyklopédiu s vymakaným vyhľadávaním podľa rôznych čŕt stromu. No nakoniec som si povedal, že ako nováčik tu nebudem hneď témy zakladať keď toto je v podstate trochu príbuzná téma.

Strom rastie pri našom rybníku, ktorý je teda pomerne dosť zapáchajúci a neviem či tam žijú nejaké "použiteľné" ryby(tož asi zdroj zápachu v dreve-typujem). Korunu má košatú, kôru dole zvrásnenú, a vyššie hladšiu a takú sivú. Listy v tvare srdca no nie sú tak srdcovito zahnuté do vnútra listu pri stopke. Majú také jemné zúbky na okraji a sú také bledšie zospodu.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod atti.hombre » 10 Aug 2015, 20:08

Ideálne by to chcelo fotku stromu i jeho listov...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 10 Aug 2015, 21:01

Myslím, že podle Tvého skromného popisu by to mohl být některý z topolů, ty obvykle nijak příjemně nevoní.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Gondil » 10 Aug 2015, 21:53

Pája píše:Myslím, že podle Tvého skromného popisu by to mohl být některý z topolů, ty obvykle nijak příjemně nevoní.


Môj vnútorný hlas mi tiež navrával že by to mohol byť topoľ ale nech som hľadal jak som hľadal tak fotky topoľov boli len tie klasické vysoké štíhle. Toto bolo jak vysoké tak široké a to že to bolo celkom dosť vysoké :D
No a to ten zápach, to som myslel že to nebude nič moc kvôli tomu rybníku tak som sa toho vyrezávania vzdal. Ak má to drevo hentak smrdieť naveky tak to radšej nie a to ešte keď to má byť hračka pre malé dieťa tak to som si povedal že už vôbec. Radšej skúsim niečo ešte pohľadať inšie.
Ale teším sa na lyžice lebo dedko vypiľoval staré 50 ročné jabloňe tak pôjdem rabovať :D snáď sa onedlho bude čím pochváliť i keď to bude prvotina
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Pája » 10 Aug 2015, 22:19

No, klasický topol, jak ho známe z polních cest a hrází je myslím zmrzačený normální topol černý (populus nigra). U vody obvykle rostou topol bílý (populus alba) nebo topol osika (populus tremula Linné). Tyto mají oba vrchní část kmene stříbrnou a spodní tmavou rozbrázděnou. A čerstvé smrdí. Když to uschne, je to o dost lepší, ale ono jako dřevo to pro řezbářství tak či onak moc není. Topol je na překližky (preglejky) a sirky.

Zato ta jabloň je krásná, a pěkně voní. Akorát asi sám poznáš, že se to špatně vyřezává, protože má točité vlákna. Obvykle do vrtule, a když schne, umí dělat pěknou neplechu. ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod jasommato » 11 Aug 2015, 00:17

A to si este necitil ceder to je cista kysla kapusta
Kazde drevoo casom vonu strati na povrchu ale na reze vonia aj tak
S topolom si daj pokoj strasne tupi rezbarske naradie a borti sa cize ho reznym naatrojom. Ani uplne nedocistis treba ho smirglovat a ani krezba neni moc zaujmava
Na praxi sme ho neznasali
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia


cron