Svetlo

Vysielačky, GPS, čelovky, ručné svetlá...

Re: Svetlo

Poslaťod SMOler » 06 Jan 2015, 18:09

Nazdar, prezrel som si vlákno, aj iné fóra. To čo hľadám je čelovka do 20€ na normálne baterky (AA/AAA), odolná aspoň čiastočne voči vode (nech to niečo vydrží). Každý všade ospevude Petzl, ale v tejto cenovej kategórii je to slabý konkurent. Čo som teda našiel:
Petzl Tikkina 16€
MAMMUT T-Base 17€
BLACK DIAMOND Gizmo 18€ (IPX4)
Coleman CHT 10 22€ (IPX7) - táto ma zaujala najviac, má navyše červené svetlo a vydrží aj "umytie"

Chcel by som vás poprosiť o vyjadrenie sa, hl. k tej poslednej Coleman. Vďaka :)
Obrázok užívateľa
SMOler
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 14 Apr 2013, 22:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Svetlo

Poslaťod Paleccc » 06 Jan 2015, 20:19

atti.hombre píše:http://hiking.sk/hk/ar/3427/led_lenser_seo_7r_nabijatelna_celovka.html


Aj ja mám čelovku led lenser - myslím, že najnižšiu radu (zeleno-biela) a som spokojný. Baterky vydržia dlho - používal som ju mesiac každý deň po večeroch v tábore a vydržala okrem toho aj ďalší 4 dňový kemp, kde už ale slabli baterky... Svietivosť na bežné účely v pohode :) Má ľahké ovládanie a aj keď je na hlave dlho, tak je to stále pohodlné. Myslím, že som na ňu pár krát večer zabudol a ráno som sa zobudil, že som ju mal zamotanú okolo krku :)
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc
 
Príspevky: 136
Registrovaný: 06 Jan 2014, 19:38
Bydlisko: Šaľa
Dal Ďakujem: 152 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Svetlo

Poslaťod bobo7777 » 07 Jan 2015, 19:05

Petzl Tikkina mozem odporucit za tu cenu splni ucel. mal som ju cca 3 roky . vzdrzala vsetko mozne aj nemozne :) dostatocna svietivost vydrz baterii je super. ak chces do 20 eur myslim ze je to dobra volba
Obrázok užívateľa
bobo7777
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 29 Dec 2012, 00:42
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Svetlo

Poslaťod Marco Polo » 10 Jan 2015, 19:25

Tak keďže sa tu toho popísalo o červenom a zelenom svetle hodne, nedalo mi to a nasimuloval som si to doma a podelím sa o výsledky aj s vami. Kúpil som si obyčajné 3mm led diódy v priesvitnom puzdre - červenú a zelenú. Zostavil som jednoduchý obvod tak aby sa dali led diódy rozsvietiť 1.5V baterkou a vytiahol turistickú mapu. Fotoaprát bol nastavený rovnako pre obe farby, fotil som z jedneho miesta a zdroj svetla smeroval v oboch prípadoch tiež z rovnakého miesta. Výsledok môžete vidieť na fotkách. Môj osobný názor: prirodzenejšie na mňa pôsobila zelená led dióda, z mapy sa dalo lepšie čítať. Červená dióda spôsobovala odlesky, horšiu čitateľnosť a niektoré veci na mape nebolo vidieť (napr. vrstevnice).
Prílohy
2395.JPG
2396.JPG
Marco Polo
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 10 Jan 2015, 19:12
Bydlisko: Prešov - okolie
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Svetlo

Poslaťod 72janik » 10 Jan 2015, 20:16

Cervene svetlo sa pouziva hlavne kvoli tomu, ze ti nerozsiruje zornicu a po zhasnuti vidis v tme rovnako.. pri zelenom svetle ti bude chvilu trvat kym sa ti zrak prisposobi.... nie je to o tom ci si lepsie precitas novy cas alebo nie...
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Svetlo

Poslaťod Majo » 10 Jan 2015, 23:42

Poznámka k nočnému videniu

Voľný preklad článku zo stránky http://ravenlore.co.uk

Ľudské oči sú pozoruhodné tým, že sú schopné pracovať v širokom rozsahu úrovní osvelenia, od slnečného žiaru až po slabý svit hviezd. Adaptácia na takéto podmienky si vyžaduje pochopiť princípy videnia, čo nám pomôže pri nočnom videní.

Sietnica sa skladá z dvoch typov buniek, tyčiniek a čapíkov. Zjednodušene povedané, čapíky umožňujú farebné videnie a rozoznávanie jemných detailov, ale potrebujú dobré osvetlenie. Naproti tomu tyčinky nie sú citlivé na farby, ale postačuje im nízka úroveň osvetlenia.

Činnosť tyčiniek pri nízkej úrovni osvetlenia umožňuje to, že produkujú látku nazývanú rodopsín alebo tiež „zrakový purpur“.

Rodpsín je extrémne citlivý na svetlo a to tak, že pod vplyvom svetla sa rozpadá na bielkovinu opsín a retinal (vitamín A), v tme sa resyntetizuje opäť rodopsín. Úplná regenerácia trvá asi 30 minút. Väčšina rodopsínu sa síce v tme obnoví za 5 až 10 minút, ale bez neho nie je citlivosť tyčiniek dostatočná.

Rodopsín je relatívne málo citlivý na svetlo s väčšou vlnovou dĺžkou, teda na červený okraj viditeľného spektra. To znamená, že slabé osvetlenie červeným svetlom umožňuje nočné videnie tak, že nerozkladá rodopsín na sietnici oka v dôsledku čoho menej citlivé čapíky zostávajú aktívne a poskytujú viac detailov.

Okrem toho sú čapíky najviac citlivé na zelené svetlo. Takže v prípade, ak nemáte na baterke červený filter, je vhodné použiť zelené svetlo s nízkou úrovňou osvetlenia, ktorá nerozkladá rodopsín a umožnuje činnosť čapíkov.
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Svetlo

Poslaťod Marekk » 15 Jan 2015, 11:56

Ahoj braši,
chtěl bych se touto cestou zeptat, zda nemá někdo ze zdejších zkušenost s čelovkou Olight H15S??
Dlouho jsem si myslel, že čelovku nepotřebuji, proto jsem si koupil jen takovou obyčejnou (na 3xAAA) za 45,- Kč kdesi v marketu. Na večerní práce kolem domu funguje dobře a dostačuje, jen bych časem raději přešel na něco "dobíjecího".
Mám do práce a na kolo klasickou dobíjecí svítilnu Nitecore a systém nabíjení přes USB se mi osvědčil. Nabíjím nabíječkami na mobil jak v autě, tak ze zásuvky, případně solární nabíječkou / powerbankou z Lidlu.

Právě Olight H15S mi vyšla jako nejlepší volba v poměru cena / výkon / dobíjení, ale rád bych znal objektivní názor někoho, kdo ji používá. Chtěl bych s ní doplnil (jak tu zkratku nemám rád) svoji EDC výbavičku, tzn. využíval bych ji jak na čundry, tak na práci kolem domu a na parcele. Takže vlastně kdykoliv v noci a po dobu celého roku. Nejsem ještě na 100% přesvědčený, že ji potřebuji, ale možná časem... :)

Děkuji Vám za názory
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Svetlo

Poslaťod beaster » 15 Jan 2015, 12:26

Ja som ju mal naplanovanu kupit ale predbehla ma manzelka lebo vedela, ze chcem celovku a kupila mi Fenixku (nasla mi e-mail kde som mal 3 celkovky co som sa rozhodoval a ako prvy link bola Fenixka tak si myslela ze tu chcem najviac :( Ale moja osobna volba bola prave tato Olight. Podla mna to bude dobra celkovka. Osobne sa mi paci, ze funciu ovladania rukou mozes kedykolvek vypnut, ked to nieje potrebne (na jednom zraze mal niekto celovku kde tato funkcia vypnut nesla a bol nasraty ze sa mu celovka kedykolvek ked nechtiec presiel rukou pred hlavou zapla). Super je aj to ze tam mas dobijatelny akumulator takze doma si ho v klude nabijes a nemusis zhanat baterky. Ale v pripade nudze vies akumulator vymenit za baterky. Ja by som asi kupoval.
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: Svetlo

Poslaťod 72janik » 10 Feb 2015, 14:20

Prestalo ma bavit kupovat baterky do cinskej celovky tak su ju trocha prerobil. Dovnutra som napchal baterku z mobilu 900 mAh, prerobil vypinac lebo sa mi podarilo zlomit plosak a pridal konektor na nabijanie zo solarnej nabijacky alebo externeho zdroja.
Prílohy
led2.jpg
led1.jpg
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Svetlo

Poslaťod juraj1974 » 10 Feb 2015, 15:22

72janik píše:Prestalo ma bavit kupovat baterky do cinskej celovky tak su ju trocha prerobil. Dovnutra som napchal baterku z mobilu 900 mAh, prerobil vypinac lebo sa mi podarilo zlomit plosak a pridal konektor na nabijanie zo solarnej nabijacky alebo externeho zdroja.


A teraz po našom ta poprosim... :lol:
:yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Svetlo

Poslaťod 72janik » 10 Feb 2015, 15:25

V skratke: Prerobil som čínsku čelovku na alkalické baterky na dobíjaciu čelovku. :D
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Svetlo

Poslaťod fructus » 02 Apr 2015, 16:11

Holla, potrebujem pomoc. Nemáte niekto skúsenosť s touto čelovkou Beal L28 http://www.horosport.sk/horosport/Beal-L28-d1829.htm alebo s Black Diamond Gizmo? Dosť sa píše aj o Petzlovke Tikkina. Nechcem nič extra, max do 20 eur (ako písal SMOler vyššie), aby vydržala pár kvapiek dažďa a možná pobyt v jaskyni. Vďaka.
fructus
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 02 Apr 2015, 16:09
Bydlisko: bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Svetlo

Poslaťod Marekk » 09 Jún 2015, 17:26

Marekk píše:Právě Olight H15S mi vyšla jako nejlepší volba v poměru cena / výkon / dobíjení...
Nejsem ještě na 100% přesvědčený, že ji potřebuji, ale možná časem...


Po pár týdnech jezdění na kole do práce (ranní, noční, odpolední) jsem usoudil, že na čelovku nastal ten správný čas a pořídil jsem si ji.
Trochu mne zklamala délka popruhů, která mi neumožňovala nasadit čelovku na cyklistickou přilbu, nicméně jsem v šupleti vyhrabal popruh od Nitecore, který roztažen na maximum, přilbu obepnul jak horizontálně, tak přes temeno hlavy. Navíc má na sobě silikonové vlnky, které pěkně drží.
Vzhledem k tomu, že z práce jezdím po lesních cestách necestách, pojistil jsem popruh ještě na 4 místech plastovou zdrhovací páskou a tak nemusím mít obavu, že mi čelovka někde spadne.

Co se intenzity světla týče, tak jsem naprosto spokojen. Po silnici si bohatě vystačím se světlem na 4 tužkové baterie z Lidlu (nasměrované přímo vpřed) a jakmile vjedu do lesa, zapínám též čelovku na střední intenzitu (dle výrobce 100 lumenů). Za jasné noci se dá jet i na intenzitu nejnižší (15lumenů) a nejsvítivější mód (250 lumenů) používám pouze v případě, kdy se v lesním porostu snažím zrakem dohledat pohybující se zvěř (doposud pouze vysoká).
Pokud nepokukuji po lesních cestách křižujících moji trasu, nebo nevyhlížím, co se děje v polích, používám vždy difusér, který světlo pěkně rozptýlí do širokého kuželu.

Jako velké plus považuji zapínání a vypínání světla pohybem ruky před čelovkou, kdy si čelovka „pamatuje“ poslední zvolený mód - je to geniální, jednoduché a funkční. Mávnutí ruky je jednoduše komfortnější a bezpečnější, než hledání spínače na čelovce.

Na závěr bych jen dodal, že kombinace klasického světla na řidítkách a čelovky mi přijde lepší, než pouze použití čelovky. Světlo na řidítkách (i když ne zcela výkonné) poskytuje stálé světlo v prostoru vpředu a tak neztratím přehled o situaci před kolem i v okamžicích, kdy sleduji, "kde co lítá" po okolí.
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Svetlo

Poslaťod Soviet » 16 Jan 2017, 07:25

Ahojte,
Potrebujem surne kupit nejaku velmi kvalitnu celovku a tak ma napadlo opytat sa tu.
Ma niekto skusenost s celovkami v high-end triedach do 300eur cca?

Potrebujem kvalitnu celovku do tmy, hmly, vymenitelna bateria nabijatelna. Aby ked skoncim v hmle a tme mozem stale za pomoci celovky v dialke hladat zimne palice.
Oplati sa investovat do niecoho ako Petzl Ultra Rush? Ine alternativy?
Obrázok užívateľa
Soviet
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 23 Jan 2011, 21:23
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Svetlo

Poslaťod kapybara » 16 Jan 2017, 11:57

huh, 300 to je slusny balík,

ja osobne by som z Petzl uz nekupoval aktualne pocuvam z viacerych stran ze tam sla kvalita dole,
a myslim ze zozenies aj do 100 premiovu kvalitu, ja mam dobre skusenosti s http://www.fenixlight.com/ dobre sa ovlada a nestavi bateriu pocas nepouzivania.
Fenixa som vsak stratil teraz mam nieco od http://nitecore.com/index.php dobre a oblubene su aj Olight.

Ps: myslim ze v hmle to budes musiet nejako podsvecovat z cela asi moc neuvidis.. ak teda vobec. v noci je ideal spat :-)
Kapybara močiarna je najväčší hlodavec na svete
Obrázok užívateľa
kapybara
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 13 Júl 2015, 23:49
Bydlisko: Ba
Dal Ďakujem: 264 x
Dostal Ďakujem: 368 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektronika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia