GPS - co pouzivate?

Vysielačky, GPS, čelovky, ručné svetlá...

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Chameleon_sk » 10 Júl 2012, 21:16

Duri,
ja mam skusenost s Etrex 20 s topo mapami CZSK + lesne cesty.
Funguje to vyborne, presne je to, signal GPS chyta aj hustejsom poraste.

Na druhu stranu musim ale povedat, ze to nevyuzivam moc a velakrat ho nechavam doma.
Ja radsej klasika - papierova mapa v nepremokavom obale.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod oneho » 10 Júl 2012, 21:55

juraj1974 píše:Skusim nacrtnut vseobecny problem aby som si urobil zhruba obraz o tom ze ci mozem resp. viem vyuzit GPS pri svojich tulackach. Situácia: Konecne sa mi podari vyrazit do terenu ktory nepoznam. Nejako sa moc nekamaratim s Pc a jeho softverom pre GPS aplikacie... (asi len lenivost...) a tak moja otazka znie. Ak mam mapu konkretnej oblasti kde sa nachadzam a popripade nejaky ten GPS primac tak sa pytam. Viem urcit svoju polohu? Svoj smer? Viem si pozerat kam kracam? Lebo ak mam buzolu/kompas tak viem kde asi som ale aku potrebujem GPS-ku aby som sa posunul dalej? Neviem ci ma ty co budu odpovedat aj chapu. Jednoducho napisane. Aky GPS kupit aby som v neznamom terene vedel ze kde som a co vsetko je okolo? Co vsetko musim ovladat aby som pomocou pc vedel dopredu planovat svoju cestu? Teda rad sa tulam ale stacilo by mi cas od casu vediet ze kde asi som a najlepsie aby som sa na to vedel pozriet napr. z vtacej perspektívy.


Zhrniem to dvoch kategórií.

Ak si kúpiš nemapové GPS, znamená to že v GPS nebudeš mať mapu. Slúži to v podstate ako poznámkový blok v teréne. Zaznamenáva trasu, ktorú prejdeš, zobrazuje body ktoré si označíš prípadne vložíš z PC. Na tieto body sa môžeš dať navigovať (ukazuje ti šípku smer k bodu) a pod.

No a potom sú mapové GPS (turistické). Ak si také kúpiš každé už obsahuje pred-inštalovanú turistickú mapu. A to už máš kopec možností. Na začiatok nemusíš vedieť pracovať ani z PC. Proste v teréne zapneš a hneď ti na mape zobrazí kde si. Samozrejme mapa obsahuje všetky POI čiže turistické chodníky farebne označené, pramene a tď. Proste všetko ako papierová mapa. Navyše sú modeli ktoré obsahujú aj kompas (a to nielen taký že musíš kráčať aby ti to ukázalo sever, ale už majú taký, že keď stojíš tak ti to presne ukazuje svetové strany). Niektoré drahšie modeli majú aj fotoaparát s funkciami navigácie na foto. To znamená, že ak raz vyfotíš niekde studničku, neskôr si ju v galérii nalistuješ a už len sleduješ šipku k studničke :D
Mapové GPS má neskutočné možnosti. Ja som si kupil Oregon 200 kvôli geocachingu no teraz ho mám hlavne na cykloturistiku a turistiku. Ak vyrážam niekde von tak bez neho v podstate ani nejdem.
GPS je v podstate také moje malé hobby. Ak potrebujem v teréne si meriam vzdialenosti, zaznamenávam rôzne pre mňa zaujímavé body a pod. Ak idem na mojom crossovom bicykli do Karpát a nájdem novú cestu ktorú ešte nepoznám, podľa GPS viem zhodnotiť či tadiaľ idem (v akom stúpaní pojdem, kam vlastne pôjdem a tď) Nikdy som sa ešte v lese nestratil aj keď som GPS nemal no s týmto mám oveľa viac možností.

Turistické GPS sú pre mňa najuniverzálnejšie GPS, pretože môžeš používať na:v aute, cyklotúrach, peši, na mori, v leteckej doprave proste všade. Len si nahráš mapu akú potrebuješ a dnes sú pomali aj turistické mapy "somálska" :lol:
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod macmatej » 10 Júl 2012, 22:13

Kedysi som pouzival stare ciernobiele GPS co ukazovalo len suradnice ako cisla. Nasiel som si tie suradnice v papierovej mape a hned som vedel, kde sa presne nachadzam. Najlepsie ak je na papierovej mape suradnicova siet WGS84.
Obrázok

Dnes uz mam v mobile vsetky papierove mapy celeho Slovenska. Staci to tam nahrat raz a uz sa o to nestarat.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod rayen » 12 Júl 2012, 12:18

nuz mne staci GPS cez mobil, malokedy ho mam zapnute v kuse, pridavam foto mobilov s programom trekbuddy, tak na ilustraciu
pre mna je samostatne GPS nevyuzitelne, a tak ked ho mam v mobile, tak nemam dalsie zariadenie, telefony su odolne aj voci vode,cize dazda sa nebojim, a co sa tyka baterky tak SONIM cosi vydrzi dlhsie tym ze ma maly displej, zatial som netestoval kolko by vydrzal keby ze ho mam vkuse zapnute GPS
Prílohy
7126383.JPG
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod manek2364 » 28 Aug 2012, 18:29

Ja som si nedavno kupil sansung galaxy ace2 v nom navigacia Sygnic ale po prvom zapnuti bolo zrejme ze sa nehodi na turistiku skusim stiahnut turisticke mapy bolo tu napisanych dost moznosti.Pred tym som mal mobil bez GPS modulu tak som si zosnimal s google earth mapy v potrebnom zvetceni a nahral do pametovej karty mobilu v nudzi to posluzilo.A este mam maly problem s fotoaparatom Samsung WB 650 ma GPS modul zobrazuje na displeji mapu aj s aktualnou polohov ale nie na Slovensku to chyba.Zo stranky samsug to neslo stiahnut, tak som stiahol cely komplet map sveta 2 Gb s nejakej americkej stranky ale mapa Slovenska tam neni ak by ste niekto mal link na stiahnutie tejto mapy mohly by ste ho sem dat, vdaka.
Marian
Obrázok užívateľa
manek2364
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 07 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: Nitra ,Kamenna 94
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Rio » 28 Aug 2012, 18:39

Ja pouzivam HTC tattoo, (pouzival som) sice starsi model Android, ale mapy aj lesne aj nelesne cesty, geocaching, kopmas a vela dalsich aplikacii, no baterka na figu, kratko vydrzala. Po tom ako spadol na kamen displejom, je po nom. Teraz orientacia len podla machu, popripade vojenskej buzoly a map z Harmanca.
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod cornus » 19 Sep 2012, 09:25

Prosím poradte najlepšiu navigáciu do iphone 4. Chcem to pre pre syna na geocaching.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod juraj1974 » 19 Sep 2012, 09:31

A ja mam taku istu poziadavku ale na Sony XPERIA P....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod creobroter » 20 Sep 2012, 13:29

Juraj - t je android? ak ano tak najlepsia appka je Locus pro, neskutocne, kolko tam je moznosti, mapove podklady, online offline
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod atti.hombre » 07 Apr 2014, 14:11

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod zelenaliska » 08 Apr 2014, 07:48

Locus pro je super, aj ja ho pouzivam, ale je trochu komplikovany. Juraj odporucam ti skusit najprv c:geo, je totalne jednoduchy a ked sa zorientujes kludne ten locus pro.
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod samotár » 09 Apr 2014, 18:24

ahoj,
v samsungu mám c:geo ale nepouživam tento mobil v terene, v terene gps garmin oregon 450 a legend hcx
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Marekk » 09 Apr 2014, 21:00

U mne v mobilu absolutně vede C:GEO a v terénu Oregon 450 :D
Oblíbený set zde na fóru, koukám :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Tito » 29 Apr 2014, 15:01

na cestu autom - prednastavená navigácia od Nokie (Drive)
na monitoring môjho pohybu v lese (aby som videl čo som to vlastne nohami vykonal) - aplikácia Sports Tracker pre iPhone

na orientáciu v lese: mapa VKU + buzola Silva Ranger S (práca s mapou má pre mňa stále svoje čaro :ch: )
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod atti.hombre » 17 Máj 2014, 14:19

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektronika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron