Fotoaparat

Vysielačky, GPS, čelovky, ručné svetlá...

Fotoaparat

Poslaťod Killian » 28 Mar 2011, 00:30

Nosite so sebou do lesa fotak? Aky?

Mne doteraz sluzil stary digitalny kompakt Sony DSC-P92, funguje uz asi 5 rokov :) . Fotky su podla mna este stale kvalitnejsie ako dnesne lacne (100 euro) digitaly a to ma 5MPx a nie 20 MPx :D . No ale obzeram sa uz po novom fotaku, asi znova kompakt - zrkadlovku sa mi nechce stale so sebou nosit, je mi praktickejsie ked si ho mozem dat do vrecka na nohaviciach alebo v bunde. Neviete nahodou poradit nejaky dobry kompakt idealne okolo 300 Euro?...
Obzeram sa napriklad po Olympus SZ-20, je to novy super-zoom s 12x optickym priblizenim, 16MPx, ale ten sa prave len teraz zacal predavat a este nie je ani jedna recenzia. Potom napriklad Olympus XZ-1 je zaujimavy, alebo Canon S95...
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod addo77 » 28 Mar 2011, 08:24

Ja nosim Olympus SP 590 UZ. Je to ultrazoom a mam ho hlavne kvoli vyssim horam je tam 26x opticky zoom, 12 megapix.
Kód: Vybrať všetko
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/cpg_archived_product_details.asp?id=1450&fl=4

ale najviac sa mi lubi makro ktore foti neskutocne .. ale to ja nepouzivam :). Cenovo je asi niekde okolo tych 300 a neviem ci vlastne je este dostat. Jedina nevyhoda je velkost - je dost velky a tazky - v buducnosti chcem nieco v podobnych vlastnostiach ale vo velkosti zapalkovej skatule :) (tej velkej)
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod lynx » 28 Mar 2011, 11:23

Canon powershot sx 20 IS. Je to slusny univerzalny fotak, 20x zoom (v prepocte 560mm - ohnisko), v plnom zoome uz to nie je taka krasa, ale je to celkom v pohode fotak. Kupil som ho asi za 350 e. Ale nenosim ho stale.
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod atti.hombre » 28 Mar 2011, 15:19

...páni megapixely sú na dve veci...a tak isto zoom väčší ako 5x na kompakte je zvrhlosť-to kôli veľkosti čipu,ktorý to všetko spracúva.Keby to bola pravda,čo výrobcovia ľuďom do hláv natĺkajú,tak by žiadny profík so sebou nevláčil 25kg optiky a zrkadlovku veľkých rozmerov a kúpil by si kompaktný digitál...!
A teraz k téme- ja som mal Panasonic LZ8 ( malá dcérka mi ho utopila v čaji,ked z pohára robila statív ) robil fantastické fotky bez šumu-aj nočné...plný manuálny režim.Teraz mám ( na aukre som vydražil po utopení LZ8 ) Panasonic LZ10. Používam hlavne manuálny režim-trocha to trvá ponastavovať,ale výsledok je super.a ceny...LZ8 =75€ ( výpredaj) LZ10 120€ ( aukro) :yees:
Naposledy upravil atti.hombre dňa 03 Apr 2012, 19:57, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod lynx » 28 Mar 2011, 16:27

Tak ano 12 a viac MP je pre beznych pouzivatelov zbytocne. Ten zoom, je pravda, ze najkvalitnejsie fotky sa nerobia s plnym zoomom, ale ja som ultrazoom kupoval na WL (wildlife) fotenie, kde by 5-krat zoom urcite nestacil... A este k tym megapixelom. Tusim sony ericson urobil mobil s 12-mp fotakom a mnoho ludi tym zlakali. Totizto ludia si myslia, ze cim viac megapixelov, tym kvalitnejsie fotky, no nie je to uplne pravda. Vela megapixelov je vam vlastne len na tlac a pritom, ked chcete tlacit fotky velkosti pohladnice uuuplne postacuje 5 mp... Nedajte sa aj vy zlakat tym, ze fotak ma vela vela mp... :wink:

Killian: co chces fotit ? :mrgreen:
predpokladam, ze to ma byt taky "EDC" fotak :mrgreen: ,
rozlisenie by som ti odporucil okolo 8 mp,
priblizenie nejakych 10-krat, napriklad zbadas nejaku zver, alebo pri sportovom podujati to dost vyuzijes.
Opticka stabilizacia je tiez dobra vec.
ISO - cim väcsie tym lepsie ale pozor, treba si pozriet recenzie, kvalitne su napr. na www.ephoto.sk alebo www.fotoaparat.cz ... Totiz ked je velke ISO zvykne sa objavovat sum a to sa pri fotakoch rozni.
A rezimy - ked sa s tym velmi nechces babrat tak vyuzijes automat (auto), ktore nechyba nikde, no ja mu nedoverujem a tak fotim na manual (M, sam si nastavujes clonu, cas, ...), ktory vsak nema vela beznych vreckovych kompaktov...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod atti.hombre » 28 Mar 2011, 18:14

No Killian,ja som mal podobnú dilemu...nič nebolo na trhu čo by mi vyhovovalo,preto to aukro a starší ( ročný ) model s manuálnym režimom.Novšie Panasonic fotáky mali kvalitu,ale nemali túto funkciu a stáli cez 350€, čo som si nemohol dovoliť.Sú ľudia čo sa tomu intenzívne venujú-skús tu : http://forum.digiarena.e15.cz/index.php ... f22&f=1798
a ak budeš fotiť s veľkým zoom,tak platí,čo som písal v inom vlákne :wink: e o kamerách...statív!
Naposledy upravil atti.hombre dňa 03 Apr 2012, 19:59, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod lynx » 28 Mar 2011, 18:17

A keby si sa chcel viac venovat foteniu zvierat vo vonej prirode :mrgreen: tak: www.forum.photomecan.eu :yees:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod oneho » 28 Mar 2011, 18:47

Ja používam Nikon Coolpix P5100 prípadne ešte Zrkadlovku na kinofilmy Nikon F80 + Tokina 28-70 F2,6 a Sigmu 70-200. Ten digitálny kompakt je maličký, všetky potrebné funkcie ktoré by využil aj ktorýkoľvek profík.

Pred časom som pracoval ako predavač vo Foto predajni a foto je moje hobby. K tým pixelom, len to že z 3,2 mpx spravíte zväčšeninu A3 čiže 12 mpx v kompakte je kravina, len máte veľké súbory a menej sa ich dá na kartu. Osobne keby som teraz kupoval kompakt do lesa mal by spĺňať:

Manuálne režimy, Dobrý chip (malá zrnitosť aj pri vyššom ISO), 28mm ohnisková vzdialenosť (väčšina kompaktov dnes ma 35, no na fotenie krajiniek 28 dobrá), časo-zberné snímanie, zoom nepodstatný (povedal by som že čím vyšší, je na úkor kvality, menšia svetelnosť), Prípadne ešte GPS modul, aby som vedel kde presne som danú fotku fotil, dobrý macro režim
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod Mamarcel » 28 Mar 2011, 19:14

Ja chodim s Canon EOS 450D + 18-55mm setak, 55-250mm f4,5-5,6 + pevneho milacika Canon 300mm L IS USM. (dlho predlho som vyberal fotak, bavi ma fotenie len tie ceny za vybavu... :cry: ). No a ako zalozny nosim maly osuchany kompakt Panasonic DMC LZ5. Este musim dakedy pozriet malu kameru v HD alebo nove telo fotaku s podporou HD filmu.
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod Killian » 28 Mar 2011, 19:43

lynx píše:Killian: co chces fotit ? :mrgreen:
predpokladam, ze to ma byt taky "EDC" fotak :mrgreen: ,
rozlisenie by som ti odporucil okolo 8 mp,
priblizenie nejakych 10-krat, napriklad zbadas nejaku zver, alebo pri sportovom podujati to dost vyuzijes.
Opticka stabilizacia je tiez dobra vec.
ISO - cim väcsie tym lepsie ale pozor, treba si pozriet recenzie, kvalitne su napr. na http://www.ephoto.sk alebo http://www.fotoaparat.cz ... Totiz ked je velke ISO zvykne sa objavovat sum a to sa pri fotakoch rozni.
A rezimy - ked sa s tym velmi nechces babrat tak vyuzijes automat (auto), ktore nechyba nikde, no ja mu nedoverujem a tak fotim na manual (M, sam si nastavujes clonu, cas, ...), ktory vsak nema vela beznych vreckovych kompaktov...

Presne si to vystihol, nieco take hladam :) .
Dobry objektiv ma Olympus XZ-1, http://www.fotoaparat.cz/article/11009/1, u nas ale stoji 450 Euro a to je dost vela za kompakt, neviem ci sa to oplati. Lenze ma len 4x opticky zoom, asi cena za svetelnejsi objektiv...
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod lynx » 28 Mar 2011, 19:50

Fuuf to je dobry fotak, svetelnost :shock: , najnizsia rychlost uzavierky 16 minut :mrgreen: ... ale je skor pre umelcov na portrety, neviem mozno krajinky a tak, na bezne pouzivanie sa do toho podla mna neoplati investovat...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod venco » 28 Mar 2011, 19:55

Ja som po čase zistil, že potrebujem foťáky dva. Jednu zrkadlovku a jeden lacný malý. Tie malé som už dva odpásol, ale ma to nemrzí až tak ako keby som zničil zrkadlo.... Preto na akcie s partiou, čundre a dlhšiu turistiku nosím malý a na ostatné veľké zrkadlo...
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod Killian » 28 Mar 2011, 20:00

Este ked spominam rozne fotaky, ktore zvazujem, tak je to aj Canon S95 -lacnejsi od Olympus XZ-1, cize okolo 370 Euro.
Recenzia: http://www.photographyblog.com/reviews/ ... 95_review/
Tazky vyber.... :evil:
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod lynx » 28 Mar 2011, 20:08

Ten canon je podla mna vhodnejsi ako EDC fotak na rozdiel od olympusu. Len by mi pri nom vadil maly zoom (no v porovnani s olympom je priblizne rovnaky) a najblizsie zaostrenie 5 cm. Ale to je subjektivne podla poziadaviek.
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Fotoaparat

Poslaťod oneho » 28 Mar 2011, 20:20

Mamarcel píše:Ja chodim s Canon EOS 450D + 18-55mm setak, 55-250mm f4,5-5,6 + pevneho milacika Canon 300mm L IS USM. (dlho predlho som vyberal fotak, bavi ma fotenie len tie ceny za vybavu... :cry: ). No a ako zalozny nosim maly osuchany kompakt Panasonic DMC LZ5. Este musim dakedy pozriet malu kameru v HD alebo nove telo fotaku s podporou HD filmu.


Ja "slintám" na Nikon D300s ten má aj HD video. No keď máš Canon zrejme aj u značky ostaneš. Canon 300mm L IS USM veru dobré sklo, máš niekde aj nejaké fotky čo sa ti podarilo v prírode?
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Ďalší

Späť na Elektronika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron