Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod me2dik » 05 Júl 2011, 22:13

tak to tu ine zubiska :mrgreen: toto je uz vazne na pasovku, daj to nejakemu noziarovi nech ti to opravi, mozes skusit aj pana pavla jarabicu zo ziliny http://pavoljarabica.blogspot.com/
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 05 Júl 2011, 22:29

me2dik píše:tak to tu ine zubiska :mrgreen: toto je uz vazne na pasovku, daj to nejakemu noziarovi nech ti to opravi, mozes skusit aj pana pavla jarabicu zo ziliny http://pavoljarabica.blogspot.com/


dik skusim som napisat aj jemu ... a hej je mi jasne ze je to k***a tvrde :) ... preto chcem zohnat niekoho kto mi to zrovna... inak by som to tam asi nechal ...
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Hosť » 27 Júl 2011, 19:05

Mám nôž Tom Brown Tracker. Poraďte mi čo je najlepšie brúsenie tohto noža.
Hosť
 

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Michal » 30 Júl 2011, 13:17

Hosť píše:Mám nôž Tom Brown Tracker. Poraďte mi čo je najlepšie brúsenie tohto noža.


Staci precitat cele vlakno... Inak je všeobecne treba iba trpezlivosť, trochu šikovné ruky. Na Trackera by som zvolil tyčkovú brúsku z knife s rôznymi jemnosťami na vnútorné ostrie a na vonkajší oblúk klasické kamene.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 31 Júl 2011, 15:41

Tak ludia dlhsie som nebol na nete (dvojtyzdnove chatovanie), no noz mam ukazkovo prebruseny, uz som ho aj zabehol ... dal som ho prebrusit Filipovi Horvathovi. Plna spokojnost, ked budem mat cas, tak vam spravim fotku z ostria, ale to najskor stvrtok.

-- 04 Aug 2011, 17:55 --

Dnes som mal cas, tak som vam spravil par fotiek z opraveneho noza ...
Este sa chystam na vodny smirgel 6000, no nemal som ani sekundu na jeho zakupenie.
Dva tyzdne som bol mimo :) ... oprava super, posluzil ... tak teraz ho mozem trosku doladit :)
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp01.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp02.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp03.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp04.JPG

dakujem za vsetky rady a pomoc

-- 09 Aug 2011, 17:12 --

zohnal som brusny kamen HL-B10 vravi vam to nieco ... je to taka bridlica ... jedna strana siva a jedna taka bledsia :) ... ake mate skusenosti ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod tritrek » 12 Sep 2011, 10:11

Páni, môžete mi poradiť, kde dostať prírodné brúsne kamene Rozsutec? Našiel som len toto, ale majú pomerne malý, až žiadny výber....
Vďaka!
tritrek
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 06 Júl 2010, 10:46
Bydlisko: Šamorín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Elév » 12 Sep 2011, 11:47

http://www.drevorezba.cz/kategorie.aspx ... gorie=1782
,ale vozia to odtialto - http://www.dick.biz , alebo ti viem dať kontakt na človeka, čo to dodáva(l) do dicka...
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macmatej » 12 Sep 2011, 11:51

Rozsutec maly blok aj oslicku na kosu som videl na jarmoku v stanku s kuchynskym nacinim. Cena 2,5E. Len tak pre zaujimavost.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Elév » 12 Sep 2011, 11:56

Pardon. U Dicka majú novú adresu. Takže znova:

http://www.mehr-als-werkzeug.de/categor ... 4_4943.htm

...je to tak, nevedia čo za to pýtať a to nehovorím len o brusive... :shock:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod luky89 » 07 Okt 2011, 11:36

co by ste odporucili na prelestenie carbonovej oceli na nozi?
luky89
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Júl 2011, 22:16
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Brúsne dostičky a brúsenie nožov

Poslaťod SKW » 08 Okt 2011, 18:23

Zámerom tohto príspevku je pomôcť začiatočníkom, ktorí ešte neovládajú základy brúsenia. Taktiež ukázať, že perfektne nabrúsený nôž nemusí byť vždy len otázkou drahých kameňov a brúsok. Existuje jedno celkom lacné a veľmi efektívne riešenie a tým sú brúsne dostičky.


Ich výroba je úplne jednoduchá, potrebujete hladkú plochú dosku, najlepšie vyhobľovanú, kobercovú pásku, rôzne brúsne papiere, alebo ak chcete šmirgle a trochu lepidla (postačí aj obyčajné biele lepidlo na papier).


Jedinou nevýhodou týchto dostičiek je ich kratšia životnosť. No nieje žiadny problém vymeniť opotrebovaný pás za nový a pritom z jedného listu brúsneho papiera, ktorý stojí pár centov, si ich viete vystrihnúť 7-8 v závislosti od toho, akú veľkosť dostičky máte. Dovolím si tvrdiť, že pri správnom postupe je možné pomocou takýchto obyčajných dostičiek nabrúsiť nôž rovnako dobre, ako na drahých kameňoch.

Na tento účel sú najvhodnejšie tzv. vodné šmirgle týchto zrnitostí. Rozdelil som ich približne do troch tried:

  • 240 - drsný
  • 320 - drsný
  • 400 - jemný
  • 600 - jemný
  • 800 - jemný
  • 1200 - honovací
  • 2000 - honovací

Drsné - slúžia na odstránenie veľkého množstva ocele pri malom počte ťahov. Zanechávajú veľmi drsný povrch čepele. Ak by ste po brúsení na tomto type šmirgľov vložili nôž pod mikroskop, uvidíte, že ostrie je zubaté ako pílka. Používajú sa vtedy, ak je nôž veľmi tupý. Následne je potrebné prejsť na jemnejší až najjemnejší šmirgeľ. Ak nôž nieje výrazne zatupený, nieje potrebné brúsiť na drsnom šmirgli.

Jemné - zanechávajú jemnejší povrch, odstraňujú málo ocele a je potrebné robiť na nich viac ťahov. Pri bežnom brúsení začíname práve na niektorom z jemných šmirgľov. Po opakovanom používaní sa ich z nich stávajú šmirgle honovacieho typu.

Honovacie - sú najjemnejšie, používajú sa ako posledné, dodajú ostriu vyleštený vzhľad a zanechajú povrch najhladší. Taktiež zanechajú najkompaktnejšie ostrie. Na tomto type šmirgľov je potrebné urobiť najviac ťahov.

VÝROBA BRÚSNEJ DOSTIČKY:
Dostička by mala byť široká ako kobercová páska približne 5cm a hrubá 1cm. Jej dĺžka môže byť rôzna, podľa vášho vkusu, ja zvyknem robiť od 15 do 20cm. Doska musí byť úplne rovná a hladká. Akékoľvek nerovnosti na doske porušia pravidelnosť výbrusu. Je možné použiť aj opracovanú tabličku skla, kde je zaručená tá najdokonalejšia rovnosť povrchu.

Na dostičku nalepte kobercovú pásku ako podklad. Má význam hlavne pri výmene šmirgľa. Ak by ste nalepili šmirgeľ na priamo na dostičku, tak neskôr budete mať problém dať ho dole a povrch dosky ostane hrboľatý, poznačený od lepidla.


Starými nožnicami vystrihnite pás brúsneho papiera rovnakého rozmeru ako je doska. Naneste naň tenkú vrstvu lepidla a prilepte ho na dosku. Prilepením rôzne drsných šmirgľov na obe strany dostanete kombinovanú brúsnu dostičku. Na jednej strane môžete použiť napríklad 400 a na druhej 800, alebo 600 a 1200 atď. Výhodou obojstrannej brúsnej dostičky je navyše to, že keď si ju položíte napríklad na peň, tak vám počas brúsenia bude pekne stáť na mieste.


POSTUP PRI BRÚSENÍ:
Tu si najprv treba uvedomiť, že existujú rôzne typy výbrusov na nožoch a každý si vyžaduje iný spôsob brúsenia. Takže pred brúsením odporúčam oboznámiť sa s druhmi výbrusov, určiť aký máte na svojom noži a na základe toho aplikovať príslušnú metódu brúsenia. Napríklad nôž, ktorý používam v tomto návode (Mora 511), má škandinávsky výbrus a brúsi sa spôsobom aký budem opisovať nižšie. To však neznamená, že rovnakým spôsobom môžete brúsiť aj nôž s konvexným výbrusom. Taktiež je dôležité spomenúť, že tieto brúsne dostičky je možné používať aj nasucho, tzn. nieje potrebné ich pred alebo počas brúsenia namáčať.

Tip: Nikdy nepoužívajte stolové krúžkové rýchlobrúsky, tie do ktorých položíte nôž a beháte dopredu-dozadu. V tomto si akurát tak zruinujete ostrie.

Položte nôž lícom na začiatok brúsnej dosky.


Čepeľ nakloňte tak, aby sa celá plocha výbrusu dotýkala brúsnej plochy.


Ťaháte proti ostriu. Počas ťahu dole odďaľujete ruku aj mierne do strany, aby ste nabrúsili celú dĺžku ostria. Nesnažte sa tlačiť na dostičku, radšej používajte ľahké ťahy a viac opakovaní.


Pri špičke treba nôž jemne nadvihnúť, aby celá špička prišla pekne do kontaktu s brúsnou plochou.


Toto isté opakujete po prevrátení noža na druhú stranu, pamätajte, vždy ťaháte proti ostriu. Je potrebné, aby ste dodržali rovnaký počet ťahov na oboch stranách výbrusu. V prípade častého porušovania tejto zásady si postupom času vytvoríte nepravidelný výbrus, čo je nežiaduce.


Je nezmysel snažiť sa určiť nejaký konkrétny počet opakovaní, potrebných na nabrúsenie noža, pretože to závisí od stupňa zatupenia. No platí zásada trojnásobného zvyšovania počtu ťahov pri postupe z drsného na jemnejšie šmirgle. Príklad: Ak na drsnom šmirgli urobíte dajme tomu 10 ťahov (5 na jednej a 5 na druhej strane) na jemnom musíte urobiť 30 ťahov a na honovacom 90, aby ste dosiahli zrkadlový finiš a perfektnú ostrosť.

Skúškou správnosti, či ste správne nabrúsili nôž je jednoduchý očný test, pri ktorom nasmerujete čepeľ vodorovne, ostrím nahor a pozriete sa zvrchu na ostrie. Ak na ostrí vidíte miesta, v ktorých sa odrážajú slnečné lúče, musíte sa vrátiť k šmirgľom a proces brúsenia zopakovať. Ak je ostrie bez odrazu, môžete pristúpiť k obťahovaniu noža.


Obťahovanie je rovnako dôležité ako samotné brúsenie. Obťahovanie odstráni takzvanú "ihlu", ktorá sa vytvorí na ostrí počas brúsenia na šmirgľoch, alebo kameňoch. Sú to vlastne častice ocele, ktoré sú stále pripojené a balancujú na ostrí. Obťahovaním sa zároveň na úplnom konci ostria vytvorí mikroskopická konvex fazetka a dokonale zahladí aj tie najmenšie nerovnosti.


Tip: Pravidelné (časté) obťahovanie noža po každej činnosti podstatne predlžuje životnosť ostria bez potreby siahnuť po brúsnych šmirgľoch/kameňoch.

Ako obťahovadlo je najlepší remeň z kvalitnej kože. Dobre poslúži aj starý ČSĽA opasok s prackou. Je možné použiť iba opasok samotný, no ak naň nanesiete brúsnu pastu, podstatne znásobíte účinnosť obťahovania.


Nanášanie pasty.


Obťahovanie sa robí opačným spôsobom než brúsenie, tzn. nôž ťaháme po opasku smerom po ostrí. Ťahy musia byť robené <strong>striedavo na jednu a druhú stranu čepele</strong>. Môžete si opasok položiť napríklad na kraj stola, alebo ak ste v lese, koniec opaska upevníte o vetvu stromu, jednou rukou ho našpanujete a druhou obťahujete. Obťahovanie si vyžaduje najvyšší počet opakovaní. Urobte 100, pokojne aj 200 ťahov a váš nôž bude ostrý ako britva.


Ak si želáte odstrániť patinu z povrchu čepele, tak najlepší výsledok dosiahnete pomocou elektrickej kotúčovej brúsky a filcového kotúča s nanesenou pastou. No v prípade, že toto náradie nemáte, je možné vyleštiť čepeľ aj ručne. Naneste brúsnu pastu na kúsok rifľoviny a ručne preleštite. Pozor však na prsty, ostrie je veľmi blízko a stačí jeden nepozorný ťah!


Ja ešte ako posledný krok zvyknem obtiahnuť nôž aj na prírodnom obťahovadle z brezovníka.


Výsledkom je najvyššia ostrosť. Môžete si pokojne oholiť predlaktie ruky, no myslím že oveľa "normálnejším" dôkazom je schopnosť noža bez problémov nakrájať papier.


Takáto brúsna dostička je vynikajúca vec do batohu na brúsenie v lese. Je ľahučká, spratná (hodíte do batohu a ani neviete, že ju máte, kdežto nosiť kameň...), v prípade zašpinenia je umývateľná, nevadí jej vlhkosť, dokonca ju v pohode môžete nechať na daždi, nemusí vás trápiť ak ju náhodou stratíte. V kombinácii s opaskom, ktorý s podstate nosíte stále so sebou, viete svoj nôž dostať do perfektného stavu kedykoľvek. Je vhodná pre začiatočníkov, aby si osvojili zručnosti brúsenia predtým, než sa rozhodnú prejsť na nejaké kvalitnejšie kamene. No nieje to pravidlo, ja tiež vlastním aj kvalitné kamene a pritom veľmi rád používam túto alternatívu hlavne na potulkách.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macmatej » 08 Okt 2011, 18:55

Pouzivam podobny postup, ale mam brusne papiere na mokre brusenie, ktore maju zo spodu samolepiacu plochu. Cele to nelepim na drevo, ale na pasik skla. Teda brusim za mokra, a nakoniec to mozem cele v pohode poumyvat pod tecucou vodou.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod luky89 » 11 Okt 2011, 19:40

a aku pastu pouzivate na lestenie?
luky89
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Júl 2011, 22:16
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 11 Okt 2011, 20:19

Zelenú pastu na leštenie kúpiš u mstein.eu. Inak existuje viacero druhov farieb, každá má inú jemnosť, no to by pre teba bolo podstatné len ak by si zháňal pasty na britvu. Na normálne leštenie nožov úplne postačuje aj táto zelená:

http://www.mstein.eu/index.php/cms/sk/p ... 99&c_id=19
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod pawuk » 28 Okt 2011, 20:35

mne dnes daroval týbek z BBystrického armyshopu túto leštiacu pastu, je tam asi pol tuby pasty.
máte niekto s takým niečím skúsenosti?

Obrázok
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia