Projekt Bushcraftový nôž

Témy o nožoch

Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 11 Sep 2011, 22:29

1) AKCE PORTÁLOVÝ NŮŽ 2010-2013 SE NADÁLE TÝKÁ 18 ČLENŮ, KTEŘÍ SI JEJ V ZIMĚ OBJEDNALI. DALŠÍ SÉRIE NEBUDE.

2) Možnost nechat si nůž vyrobit zůstává - výkres je volně dostupný na začátku tohoto vlákna = můžete si jej vyrobit svépomocí, práci někomu zadat, či se obrátit na zdejšího člena "macakv," který je vyrábí.

Počítejte ovšem s tím, že:
a) prioritně se bude dokončovat stávající série (= čekací lhůta),
b) Víto nerad pracuje s uhlíkovou ocelí, upřednostňuje moderní nerez práškovky,
c) cena bude někde jinde, než u série (= vyšší)


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na minulych zrazoch sme prejednavali napad vyroby praktickeho buscraftoveho noza. Malo by sa jednat o nizkonakladovy noz. Teda bude sa vyrabat vo velkom a jeho cena by mala byt mnohonasobne nizsia nez original. Funkcny by mal byt na 80% vzhladom k originalu. V tejto teme mozeme diskutovat o zlepseniach, aby sme noz dotiahli nielen k dokonalosti, ale aj spokojnosti vsetkych clenov fora.

Povodna koncepcia vychadza z noza Woodlore od R. Mearsa. Trochu sme ho upravili.
Obrázok

Dreveny model
Obrázok

Obrázok


Predbezne sme dohodli nasledujuci technologicky postup. Skusime vyrobit par kuskov a ked sa podaria, mozeme vyrabat vo velkom pre cele forum. Kazdy si potom bude moct nadiktovat, ktoru tehnologicku operaciu si chce robit sam, cim usetri na vlastnom nozi. K vyrobe prvych kuskov urcite urobim foto tutorial.

Technologicky postup vyroby:

Vyber materialu
Ocel STN 19314 valcovana za tepla
hrubka 4mm

Rezanie vodnym lucom
Vyrezanie podla vykresu, orientacia kolmo na smer valcovania plechu.
Mozno by si mohol kazdy navrhnut svoj tvar - zvvysenie celkovej ceny.


Vytvorenie ostria - nahrubo
Scandi - asi do 3/4 vysky cepele.
Prejednavame aj ine typy vybrusov.

Kalenie
Ohrev v elektrickej peci na 800°C.
Kalenie do oleja zohriateho na 200°C.

Popúšťanie
Popustenie na odstraneni napati po kaleni na teplote 220°C.
Konecna sekundarna tvrdost by mala byt okolo 60HRC.
Dala by sa dosiahnut aj tvrdost 64HRC, ale znizila by sa tym huzevnatost materialu.

Finalne brusenie
Po ocisteni ocele po tepelnom spracovani sa vytvori ostré ostrie.

Gravirovanie
Gravirovanie laserom - ide vlastne o lokálne pretavenie mikrooblasti na povrchu ocele a zapecenie cierneho prasku do ocele.
Pravdepodobne sa bude gravirovat hlavne logo fora.
Moznost vygravirovat svoje meno alebo nick - navysenie celkovej ceny.




Vyroba rucky
Tak rucku si bude robit asi kazdy sam.
Moznost k cepeli pridat aj drevo, nity a fiber, ktore sa budu hromadne objednavat z:
http://www.nozirske-oceli.cz/materialy/kategorie/6/15
Naposledy upravil macmatej dňa 15 Sep 2011, 17:43, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod 6strings » 12 Sep 2011, 22:35

ahoj, chcel by som sa spytat par veci, nakolko by som sa velmi rad stal vlastnikom tohto bushcraftoveho noza.
-je mozne ho spravit aj s inej ocele ako 19314?
-je mozne na grairovanie cepele pouzit akykolvek font pisma?
-kedy asi je predbezne naplanovana prvotna vyroba?
-kolko by asi tak orientacne stal ? je mi jasne ze cena sa moze a BUDE menit, len by ma zaujimal nejaky hruby odhad...
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 12 Sep 2011, 22:46

6strings píše:ahoj, chcel by som sa spytat par veci, nakolko by som sa velmi rad stal vlastnikom tohto bushcraftoveho noza.
-je mozne ho spravit aj s inej ocele ako 19314?
-je mozne na grairovanie cepele pouzit akykolvek font pisma?
-kedy asi je predbezne naplanovana prvotna vyroba?
-kolko by asi tak orientacne stal ? je mi jasne ze cena sa moze a BUDE menit, len by ma zaujimal nejaky hruby odhad...


Dovolím si odpovedať ja...
- túto sériu už nie, materiál už je objednaný a ak sa nič nestane bude to z neho. O aký materiál by si mal záujem ty?
- je, to sa však odrazí na cene
- ja ako optimista odhadujem že prvá séria bude do Vianoc na svete
- ja odhadujem cenu na cca 30 evri, samozrejme sa nou bude hýbať ale asi skôr dolu...
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 12 Sep 2011, 22:51

6strings:
-dany material nam venuje nemenovany sponzor z nadnormativnych zasob, vyzde z toho 25 nozov (normalne vychadza material na 3E za noz)
-dalsi nemenovany sponzor prislubil rezanie vodnym lucom (cena sa odvija od dlzky drahy rezu, vacsinou 3E za 100cm )
-font bude mozny akykolvek, pretoze to bude vlastne obrazok
-tak mozno o mesiac by mohli byt cepele pripravene na kalenie a potom brusenie
-cena mozno 25E , plati pre prve kusky, výťažok z predaja pojde na dalsie foodcraftove zrazy

To gravirovanie laserom mozno nechame nech si ho spravi kazdy sam. V kazdom velkom meste je firma co to robi. Gravirovat sa da aj na hotovy noz. Orientacna cena pre velkost loga je priblizne 10E. Dalsi nemenovany sponzor nam sluboval gravirovanie frezou, ale to tak mozno okolo vianoc.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 13 Sep 2011, 12:55

Musim vas upozornit, ze zatial nebol vyrobeny ani jeden prototyp a neviem ci sa to podari dotiahnut do konca. Noz sa pri kaleny moze prehnut alebo nedosianeme pozadovanu tvrdost a ostrie sa bude rolovat. Neberte preto tento noz ako hotovu vec.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod bertold8 » 13 Sep 2011, 21:44

Nuz moc peknej, pokud se zadari vyroba, bude volny kus a rozumna cena, tak bych mel taky o jeden zajem. Jen bych si upravil patku, ten ostry uhel prechodu spodku rucky do obleho konce mi tlaci do ruky pri reverznim uchopu.
Na kolik presne na planku vychazi delka cepele?
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 13 Sep 2011, 22:16

bertold8: Dlzka cepele vychadza na 100mm. Samozrejme sa moze menit, podla toho aky vybrus sa nakoniec pouzije. A na tie ostre vycnelky na rucke ma kadzy iny nazor. Proste sme ich tam dali, a kto ich nebude chciet, lahko si kusok materialu odbrusi, to by nemal byt problem.

Pre ostatnych: nozikov bude asi o par kuskov menej, pretoze sa nebude dat vyuzit cela plocha velkeho plechu. Musime nechat nejaky technologicky pridavok na upevnenie a tiez sa vyrezky nesmu dotykat.

EDIT: Dalej sa sa rusi farebne gravirovanie, pretoze vybrany typ uhlikovej nastrojovej ocele nevytvara farebne oxidy. Teda zostavame pri ciernobielom.
Naposledy upravil macmatej dňa 14 Sep 2011, 13:40, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod jano75 » 14 Sep 2011, 08:51

ahoj, tu si mozte pozriet vykresy nozov od golema, je ich nespocetne mnozstvo. mozno najdete inspiraciu na pripadne zmeny, ci doplnenia..

http://www.knife.cz/default.aspx?tabid= ... &t=412&p=7
Obrázok užívateľa
jano75
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 29 Jún 2011, 20:23
Bydlisko: od Banska Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 14 Sep 2011, 13:38

Povodny vzor bol prebrany od Samurai-a, ktory potom Michal trochu upravil, poslal to mne a ja som ho trochu zaoblil. A tym vznikol tento tvar. Cepel je trochu skratena, aby bol noz robustnejsi. Dohodli sme sa na tom, ze zakladny tvar sa uz nebude menit. Skor zhaname nejaky napad na zlepsenie, ktory sa uz ale nebude tykat tvaru vyrezku.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 15 Sep 2011, 17:01

finn píše:Jeden maly postreh, nestacili by 2 nity? :!: :?: setri to cas aj material

Diery som rozvrhol tak, aby sa dali urobit na 2 nity, alebo na 3. Kto bude chciet, tak si spravi len na dva. Aj ja si spravim asi len 2.
-----
Pre Ostatnych:
Tak predbezne som na dreveny model prilepil penu, aby som si skusil ergonomiu drzania. Takto nejako by to nohlo vyzerat, ale v skutocnosti bude drevena rucka trochu tensia, pretoze pena je makka, a pri pevnom chyteni sa stlaca.

Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 17 Sep 2011, 23:46

Je pravda ze technicky sa da tento noz stinhut za par dni. Povedme ze mas v ruke material aj vykres, zanesies to na rezanie, na pockanie mas vyrezok. Este doobeda si spravis vybrus a mozes kalit. Poobede nalepis drevo a vecer tvarujes rucku. Gravirovanie je otazka par sekund a da sa spravit kedykolvek neskor.

Momentalna realna situacia je ta, ze este nedorazil ani material. Pri rezani vodnym lucom je problem s konvertovanim vykresu a dalsi problem je s otvormi pod ruckou.

Napad noza vznikol tak, ze som zhanal od Rafa vykres na woodlore, aby som si mohol vyrezat tvar. On na to: "Ked to budes mat pripravene, tak by si mohol vyrezat pre vsetkych." A tym sa to zacalo. Toto vlakno malo sluzit na zbieranie dalsich napadov, co by sa dalo vylepsit.

Ani mna nebavi tak dlho cakat. Preto zvazujem, ze si objednam kusok noziarskej ocele a dam si to do nejakej firmy vyrezat. Noziarovi nabrusit a profesionalne zakalit. Dovod, preco som to nespravil uz davno je ten, ze cena noza by bola mnohonasobne vyssia.
Naposledy upravil macmatej dňa 19 Sep 2011, 21:18, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 18 Sep 2011, 02:43

nemo píše:som sklamany a smutny, a tento projekt mal byt radsej utajeny az do konca, kym nebudu vyrobene prve noze, otestovane, a schvalena defintivna koncova vyroba, a samozrejme aj ochota ludi sa podielat na vyrobe dalsich nozov.


S týmto súhlasím

nemo píše:mam rad tento portal :D aj tychto ludi :D paci sa mi tento projek bushcraft noz, len nerozumiem tomu rozdelovaniu nozov, ked prva varka ma byt 25ks, ci uz realne alebo predbezne :), ked uz o noz mate zaujem tak sa na radu nedostanete aj ked poziadate medzi prvymi, lebo vsetko budu mat ludia co na tom pracuju,(uplne suhlasim) v poriadku, len nerozumie co na nozi moze robit 25 ludi, alebo ak ich je len 12, preco by mali mat po 2-3 noze ak su to prve testovacie.(nemam pravo rozhodovat ale povedat nazor mozem) malo sa to riesit osobne medzi ludmi ktory na tom pracuju a nie takto verejne. nikto sa nas ostatnych nepytal ci mozeme alebo chceme nejako pomoct, hocijakou drobnostou.


Na noži "pracujú" štyria členovia. Stále premýšľam ako si sa dostal k počtom dvoch- troch nožov pre tých ktorý na ňom pracujú? A aj keď by si každý z nich vzal dva nože tak by som stál v pozore a šúchal nohami a bral to ako ich "honorár", prečo inak by bol v tak priaznivej cene? Jednoznačne preto lebo to ten človek robí z nadšenia a nie pre prachy.
Nik sa nikoho nepýtal? Toto dúfam nemyslíš doslova... každá pomoc je vítaná a hlavný "sponzor" sa podujal sám objednať materiál a dokonca ho aj vyrezať. Ak sa teda cítiš ukrivdený / ukrátený že nemôžeš pomôcť, tak prepáč a povedz čím by si chcel / mohol prispieť?


nemo píše:6 ludi z vyroby a 19 zaujemcov mohlo mat prvy testovaci noz, realita je ina.


A aká je, keďže to nevieme ani my ktorí "pracujeme" na tomto projekte?

nemo píše:NAPAD SUPER - RIESENIE ROZDELENIA SMUTNE, realne bola tato tema zobrazena zatial 638 krat,uvazoval niekto aj nad tym ze by bolo mozno zaujemcov cca cez 200-400 a niekto by chcel aj dva noze? (vacsina strati zaujem po precitani tohto vlakna) za aku dobu by sme dockali nozov ?


200-400 záujemcov? :lol: Je tu cez 400 užívateľov, to je pravda, ale povedz koľko nás tu je naozaj ? 50 "aktívnych" ? A neviem prečo to berieš "obchodne".

nemo píše:Premenoval by som projekt na NOZ PRE PRIATELOV alebo DLHODOBYCH CLENOV , alebo BUSHCRAFT NOZ 2012 ???

Tomuto nechápem, nikdy som nemal potrebu hrať sa s nadpismi, najmä ak sme tu všetci PRIATELIA a ČLENOVIA (na to odkedy je kto registrovaný tu všetci kašleme)

nemo píše:Drzim palce nech sa to podari a aby ludia co maju zaujem o noze nemuseli cakat 2-3 roky :D ja si pockam a snad sa dockam.
nic vulgarne ani drze a ani nijako pohorsujuce som nenapisal.
NIC ZLE SOM TYM NEMYSLEL,SNAZIM SA TU MAT PRIATELOV A AK SOM SA NIEKOHO DOTKOL TAK SA UPRIMNE Z CELEHO SRDCA OSPRAVEDLNUJEM.
Naposledy upravil Rafael Ingvis dňa 18 Sep 2011, 08:49, celkovo upravené 1
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 18 Sep 2011, 21:07

Trocha som sa s tým pohral a zistil som že výkres ktorý ste sem dali nemá rovnomerné obliny. To väčšinou vzniká konvertovaním medzi rôznymi formátmi. Je to vidieť na detaile. Tak isto to vyreže aj vodný lúč a ak to budete chcieť odstrániť, bude treba každý prebrúsiť. Viem to však odstrániť prekreslením pôvodného a potom to už nieje problém exportovať do akéhokoľvek formátu aký bude v. lúč potrebovať.
Ten detail si uložte a v PC zväčšite čo najviac a od špica ďalej sú postupne malé hrany zakrivenia nie oblina ale hrany.
BPnoz.jpg

BPnoz_detail.jpg
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 18 Sep 2011, 22:30

Rayen, oneho, cenim si vasu pomoc. Ale neviem ci bude mat vyhladenie nejaky efekt. Je pravda ze pri velkom priblizeni vykresu vidis ako sa obrys sklada z kriviek. Ale aj vodny luc ma nejake tolerancie, tak urcite tam nespravi ostry prechod ako je to na vykrese. Inak vyrezok sa bude aj tak opracovavat, chrbat cepele kvoli firesteelu a rucka kvoli zahladeniu dreva s kovom.

Oneho mal dobry postreh s tymi dierami, ale to uz musi riesit operator stroja, lebo len on vie co tam ponastavuje. Dalej som navrhol aby sa hlavny obrys robil pomalsou rychlostou posuvu, vtedy je rez cistejsi. Elipsy sa mozu rezat najjvyssou rychlostou, bude to trvat kratsie, na kvalite az tak nezalezi.

S tym konvertovanim to bolo tak, ze sme mali viac verzii a tak sme sa rozhodli dat vyslednu do Autocadu, no potom zasa ze PC riadiace vodny luc ma len verziu 2002. Inak nic zlozite, len nas tieto prkotiny drzali par dni.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 19 Sep 2011, 13:17

macmatej píše: Ale aj vodný luc ma nejaké tolerancie, tak urcite tam nespravi ostry prechod ako je to na vykrese.
Práve preto to rád prekreslím, lebo viem že keď sa niekoľko tolerancií zráta je to potom úplne iné než čakáte. Navyše na tom nič nieje prekresliť to a bude to 100%, v podstate už to mám, čakám len na údaje ktoré my zistí juraj1974

juraj1974 zistil si niečo???
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia