Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Poslaťod SKW » 27 Jan 2011, 16:12

Toto je stručný návod, ako si vyrobiť obťahovadlo na nože, z prírodných materiálov. Funguje tak isto ako kožený opasok, no je o niečo jemnejší a dodá nožu ten najlepší finiš a lesk.
V našich lesoch môžete naraziť na drevokaznú hubu rastúcu na breze brezovník obyčaný (Piptoporus betulinus). Táto huba má v angličntine názov "Razor strop fungus" práve preto, že sa používa na výrobu obťahovadiel. Celé vnútro huby tvorí také biele "mäso", zvláštny hubový materiál, ktorý sa po vysušení dá prirovnať k polystyrénu, no je na dotyk veľmi jemný. Je treba vyrezať z huby plát v tvare kvádra približne o rozmere 15x7x1cm. Tento suchý plát sa prilepí lepidlom na vopred opracovanú dostičku a obťahovadlo je hotové.
Treba si len uvedomiť, že sa používa na finálne dokončenie noža po normálnom nabrúsení na kameni, alebo iných brúsnych pomôckach. Obťahuje sa tak, že sa nôž položí na obťahovadlo a ťahá smerom preč od ostria. Po správnom postupe obyčajne nieje probém nožom holiť, alebo krájať papier.


Po lese sa s trochou pozornosti dajú nájť brezovníky rôznych veľkostí, ale najideálnejšie sú takéto veľké kusy
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Túto časť huby je potrebné vyrezať, opracovať a vysušiť.
Obrázok

A už len prilepiť na vopred pripravenú dostičku
Obrázok

Hotové obťahovadlo
Obrázok

Len ako dodatok uvediem, že z táto huba má v bushcrafte aj iné významy, napríklad sa z nej dá vyrobiť prírodná náplasť (zastavuje krvácanie). Tiež som sa dočítal, že sa z nej varí čaj, ktorý má údajne protirakovinové účinky, podobne ako Čaga/ryšavec šikmý. Sám som ešte tento čaj nepil.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod Pája » 27 Jan 2011, 17:43

Ahoj, čím jsi to prosím lepil :?: Taky mám jeden obtahovák rozdělaný, ale nevím, čím slepit. Díky.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod SKW » 27 Jan 2011, 18:07

Lepidlom na drevo, myslím že ti to pôjde hociakým aj obyčajným na papier.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod stormmast3r » 27 Jan 2011, 19:01

myslim, že z nej si raz R. Mears spravil naplasť...
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod sally » 27 Jan 2011, 19:57

skw - dík za fotonávod. Z mojej skúsenosti - fakt sa treba držať toho, že nôž sa obťahuje smerom OD ostria. Ja som to pár krát skúsil proti a na mora clipper som vylomil zub v ostrí.

Ešte by som doporučil, že je celkom dobré ten vyrezaný kus viacero krát poriadne vyžmýkať vo vode a následne vysušiť - ako špongiu. Huba má potom hladší a jemnejší povrch.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod Domino » 17 Feb 2011, 19:08

Konečne sa mi dnes podaril nájsť ten brezovnik teda hneď niekoľko ale problém že neboli kto vie aké veľké nemá niekto odsledované ako dlho rastu lebo naozaj unas rastú asi asi same zdrave brezy lebo som prešiel niekoľko brezových hájov a ani stopy po brezovníkoch
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod SKW » 17 Feb 2011, 19:20

@domino Hľadaj v starých brezinách, v mladších porastoch toho veľa nenájdeš, no prakticky sa vyskytuje vo všetkých zmiešaných lesoch s výskytom brezy. Hlavne na odumretých brezách, niekedy sa dá nájsť aj na spadnutých kmeňoch na zemi. Rastie počas celého roka, takže si môžeš napríklad vyhliadnuť menší kus a prídeš si poň neskôr o mesiac dva.

Ale tu je dôkaz, že sa dá nájsť aj v mladších brezinách. Všímaj si takto odlomené odumreté brezy
Obrázok

Ak je odlomený kus kmeňa dostatočne veľký, tak môžu brezovníky narásť celkom rýchlo do dostatočnej veľkosti na spracovanie. Ak je kmeň malý ako aj tento tu, tak zhnije skôr ako narastú.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod Domino » 17 Feb 2011, 19:53

No práveže som to našiel na mladučkej breze možno trocha hrubší kmeň ako ten čo maš na fotke na zemi. Prezrel som aj stáre brezi tam som videl male brezovníky vysoko na odumretych konaroch. jeden brezovník som si zobral a jeden podobnej velkosti som tam nechal takže budem si ho chodiť kontrolovať
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo

Poslaťod Domino » 18 Feb 2011, 21:16

Perfektné práve som páru krát obtiahol nožík na hube a bez problémov som z ním krájal papier teraz len nájsť poriadne veľký brezovník.
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Poslaťod Trenkinen » 25 Feb 2011, 10:25

Ako tu vyrezanu cast susite? Len tak volne, alebo treba zabalit a zatazit?
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Poslaťod SKW » 25 Feb 2011, 14:31

Vlož ju medzi dve hladké dostičky, polož na radiátor a trochu to niečím zaťaž. To kvôli tomu, že keď ju položíš len tak sušiť tak sa ti môže poskrúcať a poohýbať. Tiež to sem-tam rozpoj aby sa ti ta huba neprilepila k doske. Len pozor aby si nemal veľmi horúci radiátor, jednak je lepšie sušiť pri miernej teplote a tiež myslím že nechceš vyhorieť. Možno to znie trocha pritiahnuté za vlasy, ale človek nikdy nevie, treba na to upozorniť no.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Poslaťod Trenkinen » 25 Feb 2011, 14:55

OK Dik za info. Teraz uz len najst brezovnik spravnej velkosti.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Poslaťod pawuk » 16 Mar 2011, 12:25

Neviem či to dať sem, ale v tomto všeobecnom dokumente ho hubách je spomínaný Brezovník obyčajný a aj jeho účinky na ľudský organizmus.

http://video.google.com/videoplay?docid ... 262192970#

Ak sa Adno, sally alebo SKW rozhodnete niekde založit na to nové vlákno, tak do toho :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Poslaťod atti.hombre » 13 Máj 2011, 21:18

:D mmmusim povedať,že ked som sa minulý víkend utáboril v lese,s radosťou som zistil,že na okolí je kopa polámaných briez.A čo je najdôležitejšie,že sú posiate ( nie posr.té) brezovníkom!...tak som sa s ním pozabával.Nikdy predtým som ich nevidel,ale teraz ked som vedel čo hladať tak ich bolo neúrekom!...vdaka SKW- inak je z nej ked je mäkká celkom fajn vankúš na noc pod hlavu!!! :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako si vyrobiť prírodné obťahovadlo [návod]

Poslaťod Rolf » 27 Sep 2011, 13:57

Pred pár dňami, keď som sa kroviskami predieral za kozákmi som natrafil na väčšie množstvo Brezovníka, ale bohužiaľ to boli všetko menšie plodnice. Tak som jeden odtrhol, iba tak na skúšku začerstva párkrát na ňom obtiahnúť nôž. Mal som pri sebe nôž Bahco a keď som ním niekoľkokrát "prešiel" po hube, tak nôž bol citeľne ostrejší. Bol som trochu milo prekvapený. Zdá sa, že Brezovník celkom dobre funguje aj za čerstva. :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Ďalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia