Bushcraft so psom

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Euchrid » 07 Sep 2011, 15:43

Dakujem,hej je to krasavec. Ale oproti inym plemenam ma trosku nevzhodu v tom,ze nema podsadovu srst. A treba mu v chladnejsom pocasi nosit osobitne deku. Uz mi raz skrcoval od chladu a potom som za injekcie platil astronomicke sumy...niezeby som sa vtedy kukal na tie peniaze. Mam aj RTW a ten sa doslova lahodi v tom,ze sa vala v dazdi po zemi:D
Euchrid
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 06 Sep 2011, 01:44
Bydlisko: Trebišov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod sanjuro » 07 Sep 2011, 22:11

juraj1974 píše:Neviem mozno sa mylim ale podla mna na psy ide iny druh kiesta ako na cloveka....
Inac krasny spolocnik lesom. Ani ja som sa s tymto plemenom nikdy v lese necitil zle... :yees:



Aj na cloveka aj na psa idu rovnake druhy kliestov (nerozlisuju az tak potravu), co sa moze zdat trochu ine mimo druhov, to su este aj ich vyvinove stadia. Na psa maju, ale viacej moznosti sa dostat v porovnani s clovekom, a preto ich maju na sebe vo vacsom mnozstve. Uz som niekde pisal ( :idea: o lekarnicke), ze som bezne "odmontovaval" zo svojho chlpaca 12 nacucanych kliestov a zo seba raz 14 nenacucanych. Pouzival som rozne obojky a potom daval ampulky, aby sa znizilo mnozstvo kliestov, ale moc to nepomohlo. No repelenty vo forme sprejov som nepouzival, to som nemal este nejako moc nastudovane. Proste, klieste su bordel :axe:
A este som chcel k teme polovnici a volne pusteny pes. Polovnik Vam moze podla zakona zastrelit (nepamatam ktory, ale raz mi to vysvetloval jeden znamy pravnik, co sa tomu venuje) volne pusteneho psa uz v podstate par metrov od posledneho trvale obyvaneho obydlia. Nehovoriac o tom, ze v niektorych chranenych oblastiach (asi s ochranou 4-5?) by sa nemal pes na volno pohybovat vobec. To vas budu nahanat potom zase iny zeleni muzici :) Su vynimky, ale myslim, ze vacsina do nich nepatri. Je tiez zjavne, ze polovnik nebude strielat po vasom psovi, ked sa bude pohybovat okolo vas - to by si zajednal na sud. Ale je tu jedna vec; za volne pusteneho psa sa povazuje pes bez vodzky, takze nikde nie je napisane, ze ju musite aj drzat - avsak, musite ho mat pod kontrolou, lebo ste potom brani na zodpovednost za sposobene skody.
Obrázok užívateľa
sanjuro
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 28 Feb 2011, 10:34
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod surino » 05 Okt 2011, 14:29

juraj1974 píše:Priatelia. Uz zajtra ide do parlamentu novela polovnickeho zakona z dielne SaS ktory hovori o tom ze uz nebude mozne odstrelit psa ci macku pred ocami majitela len tak ako to bolo do teras. Za zmenu tohoto zakona sa v peticii zasluzilo vyse stotisic ludi.



Polovnik ti nemoze zastrelit psa alebo macku, ak nieje od teba max 10m a nema obojok ( ak si niekde v terene teda bud chotari, reviry, v lese a pod.). Ak je viac ako 10m ( neviem aka je presna citacia) tak kludne ti ho odbachne ak mu nebrani to, ze zbludila gula streli este nieco ine.
Osobne ich radsej respektujem ( polovnikov), nevytvarat zbytocne problemy, psa mam na obojku a aby nebehal hoci kade.
surino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 31 Aug 2011, 07:14
Bydlisko: BA - TT - PN - CA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 05 Okt 2011, 14:35

surino píše:
juraj1974 píše:Priatelia. Uz zajtra ide do parlamentu novela polovnickeho zakona z dielne SaS ktory hovori o tom ze uz nebude mozne odstrelit psa ci macku pred ocami majitela len tak ako to bolo do teras. Za zmenu tohoto zakona sa v peticii zasluzilo vyse stotisic ludi.



Polovnik ti nemoze zastrelit psa alebo macku, ak nieje od teba max 10m a nema obojok ( ak si niekde v terene teda bud chotari, reviry, v lese a pod.). Ak je viac ako 10m ( neviem aka je presna citacia) tak kludne ti ho odbachne ak mu nebrani to, ze zbludila gula streli este nieco ine.
Osobne ich radsej respektujem ( polovnikov), nevytvarat zbytocne problemy, psa mam na obojku a aby nebehal hoci kade.




Pes co beha kade tade a je neovladatelny tak nepatri do lesa. Pes ma v lese byt jedna dusa a jedno telo so psovodom. Nebudem obmedzovat seba a ani psa jeho vedenim na vôdzke ked poslucha na slovo....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod SKW » 05 Okt 2011, 18:22

Ak by ľudia začali používať poriadne viditeľné reflexné prvky na svojich lesných parťákoch, tak ja si myslím, že by podstatne klesla miera odstrelu psov poľovníkmi. Ak vám pes nečakane odbehne (čo však dobre cvičený pes neurobí), tak každý normálny poľovník má toľko rozumu, že nevystrelí, keď vidí reflexné prvky.

Toto je video jedného môjho kamaráta z BCUSA, ktorého pes Scout, nosí reflexnú vestičku.


Samozrejme u nás sa obyčajne nechce ľuďom zapodievať s týmito vecami, alebo ich to ani len nenapadne. Taktiež mnohí nemajú dostatočne vycvičené psy na prijatie takejto vesty. No myslím, že nieje až taký problém kúpiť dobrý reflexný obojok a dať ho svojmu psovi, keď spolu idete do lesa.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod surino » 06 Okt 2011, 06:49

juraj1974 píše:
surino píše:
juraj1974 píše:Priatelia. Uz zajtra ide do parlamentu novela polovnickeho zakona z dielne SaS ktory hovori o tom ze uz nebude mozne odstrelit psa ci macku pred ocami majitela len tak ako to bolo do teras. Za zmenu tohoto zakona sa v peticii zasluzilo vyse stotisic ludi.



Polovnik ti nemoze zastrelit psa alebo macku, ak nieje od teba max 10m a nema obojok ( ak si niekde v terene teda bud chotari, reviry, v lese a pod.). Ak je viac ako 10m ( neviem aka je presna citacia) tak kludne ti ho odbachne ak mu nebrani to, ze zbludila gula streli este nieco ine.
Osobne ich radsej respektujem ( polovnikov), nevytvarat zbytocne problemy, psa mam na obojku a aby nebehal hoci kade.




Pes co beha kade tade a je neovladatelny tak nepatri do lesa. Pes ma v lese byt jedna dusa a jedno telo so psovodom. Nebudem obmedzovat seba a ani psa jeho vedenim na vôdzke ked poslucha na slovo....



Hlavne ak mas polovneho psa tak ten ta posluchne na slovo ak zbada divu zver....
Choval si niekedy psov ? Nie som sice odbornik ale taky parson russel terier ti da poriadne zabrat a mozes mu vysvetlovat ak zbada jazveca alebo diviaka , ze vrat sa naspet...kasle na teba :roll:
surino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 31 Aug 2011, 07:14
Bydlisko: BA - TT - PN - CA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 06 Okt 2011, 07:53

To Surino: Len tolko k tvojej otazke. Ja som sa so psom narodil a uz mi hlavne nejaky ten medzi rukami presiel. Venoval som sa hlavne farbiarskym psom ale mam odpracovane nieco aj s teriermi ako duricmi. Pasona ktoreho spominas ty je samozrejme pre jeho nadpriemernu inteligenciu a zivost dost velke umenie ovladat na cuknutie ale! Ja nepisem o psoch ktore su pre svoj temperament priam urcene na poprehananie zvery po reviri ale o tych psoch ktorych nevies odvolat za nijaku cenu aj od hovna ktore zaciti v trave. Pod pojmom ovladatelnost ja osobne rozumiem ovladanie psa za beznych podmienok t.j. pri beznych prechadzkach po lese. A to tak ze nedovolim psovi odbehnut daleko odo mna. To ked ti prebehne zver a prejde psovy popod nos to uz je naozaj iba o povahe psa a jeho nervoch. To ale tiez asi vies ze sa to sa da ovplivnit uz pri vybere stenata. Stale trvam na tom ze pes je obrazom pana a ked pan ma mieru tolerancie posunutu inak ako bezny clovek nemoze chciet od svojho psa aby bol iny. Aby som uviedol aj priklad. Moj staford nemal problem urobit masaz chrbta macke, zajacovi ci bazantovy. Ver tomu ze ked mi napr. macka prechadzala cez vinicu a psa som doslova vyslal po nu tak som ho vedel od nej odvolat aj ked bol fo faze ,,zoznamovania sa,, Dalsi priklad je ze som bol svedkom ako polovnik nedokazal odvolat svojho kopova od srncej.
Som zastanca toho ze pes ma byt ako tretie oko a ucho v miestach kde sa pohybujes. Ma byt sprievodca. Ak ale nieco narusi vas spolocny klud tak to pes musi vediet ako prvy a dat ti o tom vediet. Zalezi uz len na tebe ci si ho privolas nechas pri sebe a uviazes alebo ho budes huckat na to aby sa isiel presvecit o co ide. Ide o to aby si aj ty vedel pocuvat les a jeho zvuky a nereagoval na kazdy suchot. To iste bude robit aj tvoj pes.
Ale uz dost aby ma zase niekto neobvinil ze na niekoho utocim. Toto je moj nazor na temu clovek zo psom v lese. Mir s tebov. :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod surino » 06 Okt 2011, 08:41

juraj1974 píše:To Surino: Len tolko k tvojej otazke. Ja som sa so psom narodil a uz mi hlavne nejaky ten medzi rukami presiel. Venoval som sa hlavne farbiarskym psom ale mam odpracovane nieco aj s teriermi ako duricmi. Pasona ktoreho spominas ty je samozrejme pre jeho nadpriemernu inteligenciu a zivost dost velke umenie ovladat na cuknutie ale! Ja nepisem o psoch ktore su pre svoj temperament priam urcene na poprehananie zvery po reviri ale o tych psoch ktorych nevies odvolat za nijaku cenu aj od hovna ktore zaciti v trave. Pod pojmom ovladatelnost ja osobne rozumiem ovladanie psa za beznych podmienok t.j. pri beznych prechadzkach po lese. A to tak ze nedovolim psovi odbehnut daleko odo mna. To ked ti prebehne zver a prejde psovy popod nos to uz je naozaj iba o povahe psa a jeho nervoch. To ale tiez asi vies ze sa to sa da ovplivnit uz pri vybere stenata. Stale trvam na tom ze pes je obrazom pana a ked pan ma mieru tolerancie posunutu inak ako bezny clovek nemoze chciet od svojho psa aby bol iny. Aby som uviedol aj priklad. Moj staford nemal problem urobit masaz chrbta macke, zajacovi ci bazantovy. Ver tomu ze ked mi napr. macka prechadzala cez vinicu a psa som doslova vyslal po nu tak som ho vedel od nej odvolat aj ked bol fo faze ,,zoznamovania sa,, Dalsi priklad je ze som bol svedkom ako polovnik nedokazal odvolat svojho kopova od srncej.
Som zastanca toho ze pes ma byt ako tretie oko a ucho v miestach kde sa pohybujes. Ma byt sprievodca. Ak ale nieco narusi vas spolocny klud tak to pes musi vediet ako prvy a dat ti o tom vediet. Zalezi uz len na tebe ci si ho privolas nechas pri sebe a uviazes alebo ho budes huckat na to aby sa isiel presvecit o co ide. Ide o to aby si aj ty vedel pocuvat les a jeho zvuky a nereagoval na kazdy suchot. To iste bude robit aj tvoj pes.
Ale uz dost aby ma zase niekto neobvinil ze na niekoho utocim. Toto je moj nazor na temu clovek zo psom v lese. Mir s tebov. :camp:



Suhlasim, ale ja mam svorku terierov a parsona....mozes robit co chces ale ak zacitia stopu mam s tym problem...kopov je polovnicky pes ( tak ako polovne psy su urcene na nieco a maju svoje pudy, ine su strazne psy, uzitkove a podobne, od vlciaka asi tazko bude chciet aby ti nahanal diviaka alebo duril ) vynikajuci toho som mal tiez, a pokial viem staford je bojovny pes nepatri do kategorie polovnych psov, nemylim sa?
surino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 31 Aug 2011, 07:14
Bydlisko: BA - TT - PN - CA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 06 Okt 2011, 09:08

Nijak sa nechcem dotknut tvojich vedomosti o psoch lebo vidim ze mas skúsenosti ale ty poznas oficialny nazov Bojove plemeno???? Podla FCI neexistuje lebo to je len vymysel ludi co sa snazia tieto plemena ociernit a zvalit na nich neschopnost ludi.....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Marcela » 06 Okt 2011, 09:14

Juro Ty mi úplně mluvíš z duše...
To, jak se pes chová je vždycky vizitka jeho pána.
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 06 Okt 2011, 09:29

[quote="Marcela"]Juro Ty mi úplně mluvíš z duše...
To, jak se pes chová je vždycky vizitka jeho pána.[/quote

Macka ale tak to je. Nervak nikdy nevychova kludneho a vyrovnaneho psa.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod medved » 06 Okt 2011, 09:46

juraj1974 píše:Pes co beha kade tade a je neovladatelny tak nepatri do lesa. Pes ma v lese byt jedna dusa a jedno telo so psovodom. Nebudem obmedzovat seba a ani psa jeho vedenim na vôdzke ked poslucha na slovo....


- nechcem nijak rypat,ale zakon o lesoch je v tomto jasny - zakaz volneho pustania psov na lesnych pozemkoch okrem psov polovnych, ... osobne nemam nic proti volnemu pohybu psa v okoli majtela do 10m pokial je pes ovladatelny.

surino - to,ze mas terierov,alebo ine lovecke plemeno,nieje ospravedlnenie pre to,ze ta ma pes na haku na stope.je to len tvoja neschopnost zvladnut psa.poznam par jagosov co posluchali na slovo jak stavac.aj od vlciaka mozes chciet kludne aby nahanal ,duril diviaky,staci sa mu povenovat s tym.videl som raz beucerona na polovacke a bol to velmi prijemny zazitok :wink: a co sa tyka staforda,tak mylis sa,v Cechach je myslim aj uznany ako lovecke plemeno a pouziva sa na polovackach.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod medved » 06 Okt 2011, 09:54

sally píše:emo_hunter: podľa vyjadrenia užívateľa Medved, "poslaním" poľovníkov je starostlivosť o zver, oni majú les ako celok na háku, resp. nie je pre nich prospech lesa ako takého prioritný. A motorkár, zálesák, pes...škodia zveri predsa viac, než nejaký traktor, pred ktorým stihne zdiaľky pokojne ujsť.


v prvom rade o les sa staraju lesnici a nie polovnici a,ked vymyslis nejaky iny sposob ako efektivne a zaroven setrne tazit a vyvazat z lesa drevnu hmotu,potom si mozes dovolit pisat podobne stupidne komentare!

Nemám chuť pokračovať vo flame s tvojou osobou. Nemáš právo prikazovať, čo smiem a čo nesmiem písať (to môže tak adno :mrgreen: ), takže byť tebou, zamyslím sa nad spôsobom vyjadrovania sa. Chápem, že si plný hnevu a adrenalínu - choď si to vyventilovať niekam do lesa. Debatu s tebou na tému poľovníci vs. kocikto považujem z mojej strany za uzavretú. Sally
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 06 Okt 2011, 10:01

Dovolim si plne suhlasit s Medvedom. To ze sa odvolavas na neovladanie svorky ktora sa mimochodom sprava uplne inak ako jednotlivec je len a len tvoja vec. Svorka mam mat alfa psa-teba!
A tak ako staford tak aj napr. bulik su pouzivane na polovne ucely a stupid nazov bojove psy neexistuje.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod surino » 06 Okt 2011, 12:30

juraj1974 píše:Dovolim si plne suhlasit s Medvedom. To ze sa odvolavas na neovladanie svorky ktora sa mimochodom sprava uplne inak ako jednotlivec je len a len tvoja vec. Svorka mam mat alfa psa-teba!
A tak ako staford tak aj napr. bulik su pouzivane na polovne ucely a stupid nazov bojove psy neexistuje.



No ja mam iny nazor, ale pohoda...kazdy pes ( plemeno) je urcene na nieco ine..
surino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 31 Aug 2011, 07:14
Bydlisko: BA - TT - PN - CA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia