Poradte prosim: bunda/vetrovka

Tričká, nohavice, vetrovky, čiapky...

Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod whitedeath » 06 Okt 2011, 16:08

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:05, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod Hunter88 » 06 Okt 2011, 20:26

Ja mam vzdy stastie na akcie . . . kozena bunda z 28€ na 5€ . . alebo Softshelka z 57€ na 25 € 8).100€ by som za bundu nedal ani keby ju mal na sebe Bear Grylls :D . . . mozno 50€ este hej 8)

Softshelka :arrow: Mikinka :arrow: Tričko . A pri -5 Vpohode :camp:
Obrázok užívateľa
Hunter88
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 03 Feb 2011, 21:26
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod fremen » 06 Okt 2011, 20:39

Ahoj!

Na tvoje podmienky by mi skvelo sedela rakuska gore tex bunda (neutralna zelena) za cca. 35-40 euro alebo nemecka (sice v maskaci, ale lacnejsia) a pod to kvalitnu polartec- bundu. V pripade tepla sa vyzlecies, za dazda gorac, v zime odskusane na ukrajine, bez jedineho problemu.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod fremen » 06 Okt 2011, 20:45

Inak tu rakusku bundu som uz riesil v teme "farba oblecenia"- su tam aj nejake fotky. No- len som potom pochopil, ze ty chces asi nieco sportove, nie armadne. Tak som ti asi moc nepomohol... vela stastia!!!
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod whitedeath » 06 Okt 2011, 21:29

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:05, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod whitedeath » 06 Okt 2011, 21:32

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:05, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod sally » 06 Okt 2011, 22:12

ahoj, zajtra od desiatej do 15:00 som v Auparku - Patagonia Outdoorer sport fashion - vo výklenku ako je Lovec, tak hneď vedľa Treklandu. Isto niečo nájdeme - softshellky máme v cenách od cca 100e do 200e. Odporučil by som ti jednu chrumkavú - Pinguin Radical - má membránu 20 000/ 20 000 a dobre riešené detaily, cenovo sme niekde na 175e, viem ti dať zľavu :) Prípadne niečo od TNF, tam sme na 100 alebo 200e (tá za tých 200 bubákov je špičková, no nemá odopínaciu kapucu...) proste niečo si isto vyberieš, minimálne ti ukážem čo a ako. Máme aj veľký výber hardshelliek, v cenách od 95e vyššie, máme k nim aj vzipsovacie fleesky. Keď tam prídeš, prezvoň ma na mobil - dám ti ho cez SS.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod Kapo » 06 Okt 2011, 22:34

Hehe, za 200 euro pojdem s tebou ako zabezpečovací doprovod, aj s kompletným vybavením do každého počasia, s kuchyňou a doprovodným vozidlom... :D

Keď tak skús nejaký armyshop, je ich v BA dosť. Napr. aj tu http://www.municak.sk/municak-bratislava

V každom prípade, kedysi bolo zmoknutie do nitky v lacnej bunde vcelku romantické........ :camp:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod whitedeath » 06 Okt 2011, 22:35

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:05, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod whitedeath » 06 Okt 2011, 22:36

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:05, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod sally » 06 Okt 2011, 22:45

Kapo - muničák NIE :twisted: Oblečenie z neho extra kvalitou v dlhodobom merítku veľmi neoplýva. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, no je ich pomerne málo. A ak sa jedná o nákup špecializovaného turistického oblečenia, ktoré má byť funkčné (napr. softshell a spol.), tak treba kupovať tam, kde ich majú od renomovaných firiem. Tak ako si nepôjdeš kúpiť kvalitný zálesácky nôž do hudysportu ale kúpiš ho v lovcovi alebo cez net z profi obchodov.
Samozrejme existuje viacero prístupov k obliekaniu sa do prírody - niekto pôjde na čunder v goráčovke za 250e a niekto v ihličákoch. Čunder si užijú obaja. Ale ak pôjdu obaja do Tatier, napr. na Priečne Sedlo, v rovnakom oblečení a chytí ich riadna búrka, ten v ihličákoch má celkom prúser.

A "biela smrť" napísal, že zháňa nepremokavú bundu, v ktorej mu bude aj pri mínus 5 fajn - a to vojenské oblečenie nespĺňa - to je určené na to, aby bolo extrémne odolné a malo veľa vreciek. Lebo samotná goráčová parka nehreje, resp. tepelne prakticky neizoluje :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod fremen » 07 Okt 2011, 07:15

Lenze pri -5 nehreje ani softshelka- ta vlastne nehreje vobec, pokial sa clovek nehybe. To by musel kupovat nieco zateplene, napr. primaloftom, alebo perim, len taketo oblecenie zvacsa uz nie je urcene do dazda, pretoze sa tam pocita so snezenim.

Softhshell je paradna vec- okrem dazda. Ten uz zvacsa velmi nevydrzi- samozrejme, zalezi od typu, ta co spominal sally, ma uz aj nejaku membranu atp. Druhou vecou na softshelke je, ze hreje, pokial je clovek v pohybe, inak nie.

Preto na dlhodobejsiu turu odporucam kombinaciu hardshell+polartec- pokial si obe bundy zapnes, kludne vydrzis pri -20, pokial sa este aj hybes- teplo ostava v polartecke, hardshell ho nepsuti von- ak to potrebujes, jednoducho sa rozopnes. Ale ak je napr. 0 a ty slapes do kopca za dazda, v hardshellke vydrzis, nezmoknes a polartec strcis do vaku. Hore na chate das hardshell na vesiak uschnut a ty zatial v pohodli fleecovej mikiny popijas caj. Ale ked sucho (neprsi) a predsa zima, hodis hardshell do vaku, smejes sa v mikine a je ti dobre. Tento system sa mne velmi osvedcil.

No a este na vysvetlenie, hardshell znamenaju membranove bundy- tj. gore tex, sympatex, e-vent...je ich kopa. Nevyhodou je, ze takato kombinacia zvacsa prekracuje 100e. Preto som ti odporucil tu rakusku- je to orig. gore tex, stoji max. do 50euro a 50 ti zostane na kvalitnu polartecku.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod sally » 07 Okt 2011, 09:03

fremen - softshellka že nehreje? Samozrejme záleží od modelu, no väčšina z nich má zdnuka mikrofleece, niektoré aj fleece celkom hrubý, podobný mikine. Takže hreje určite (vlastná skúsenosť s Glider, Walkyrie, Radical), pretože má v sebe "zateplovaciu" vrstvu. Softshell ako taký bol vyvinutý na pohybové aktivity v "sychravých" a chladnejších podmienkach - oproti hardshellu má vyššiu paropriepustnosť, je mäkší (vhodnejší na pohyb) a dážď znesie v pohode (membránový softshell), prípadne nemembránový vydrží ľahší dáždik v pohode.

DOvolím si troška polemizovať o tom, že keď máš na sebe hardshell a pod ním polartec a je ti teplo, stačí sa rozopnúť. V takej kombinácii bude mať membrána harshellu ešte sťaženú funkciu, keďže vodná para (odparujúci sa pot) bude na povrchu polartecu kondenzovať. No samozrejme, závisí to aj od typu bundy - či má nejako riešené vetráky, čo je to za membránu, podšívka bundy/sieťka/3vrstvá membrána...a v akom si podnebí a na koľko sa hýbeš. No samozrejme, každý sa oblečie tak, ako je zvyknutý a ako sa mu to osvedčilo :yees:

Všeobecne ale v prírode platí, že sa treba obliekať tak, aby bol človek blízko spodnej hranice tepelného komfortu - aby mu ešte nebola zima, ale aby sa NEPOTIL.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod fremen » 07 Okt 2011, 09:27

S tym suhlasim.

Aby sme si rozumeli- na vacsinu roka pouzivam aj ja softshelku- ale podla podmienok, ktore napisal whitedeath, mi to skor pride pre pouzitie neskora jesen/zima. Predsa u nas tie minusove teploty inak cez rok pravidelne nie su.
K tym SS- ono cely SS je vlastne forma spracovania fleecu, cize je ta shellova vrstva (ochranna) na povrchu a vnutri klasicky fleece. Cize hriat bude, ale len ako odraz tvojeho tepla vzniknuteho namahou. Co ostatne kazde oblecenie. Ale tym, ze SS je jedna tkanina (aj ked mam membranu a pod) a ma teda interakciu s okolim, vzdy bude tepelna strata obrovska. Cize ak mas tricko/SS a ides do kopca, je to ok. Akonahle vyjdes na kopec a ides po hrebeni- zafuka na teba- tvoje teplo udrzane v SS rychlo chladne a ak si ty nedajboze sadnes, za chvilu drkoces zubami. Toto nie je iba teoria, myslim, ze to mam dostatocne aj otestovane.

Naproti tomu mas mikinu z polartecku- co je v sucastnosti najlepsi izolant - rozumej tak, ze tvoje teplo dokaze za priaznivych podmienok udrzat najdlhsie. Samozrejme, akonahle zafuka, teplo sa straca. Preto si das HS na vrch- pretoze ten spolahlivo (na rozdiel od SS) nepremokne a neprefuka. Tym odvedie svoju cast prace a na tepelnu izolaciu zostava polartec+vzduchova rezerva medzi vrstvami. Co je neskutocna vyhoda a aj ked to znie smiesne, tato rezerva ti poskytne vacsi tepelny komfort ako akykolvek SS. Samozrejme. Ak slapes do kopca, v tejto kombinacii sa uvaris. Ale ak si zhodis mikinu, tak v HS vydrzis aj ked bude zima, pretoze robi to iste ako SS, ibaze menej dycha (rozopnes, ale urcite sa aj spotis)- ALE to sa spotis aj v SS a ked uz si na kopci, tak v prvom pripade vytiahnes suchu mikinu, oblecies si ju a je ti dobre napriek tomu, ze mas mokry HS. V druhom pripade mas na sebe len mokry SS a tym sa tvoja tepelna strata este podstatne zvysuje, nasledne sa podchladis...a uz dalej to poznas.

Pisem to vsetko pre chladne pocasie. V lete je situacia celkom ina (na hreben vyjdes v tricku, SS si das, len ked fuka a pohoda).
Ja nezatracujem SS, je to neskutocne fajn vec, ale kombinacia polartec+HS je rozhodne univerzalnejsia a komfortnejsia.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Poradte prosim: bunda/vetrovka

Poslaťod fremen » 07 Okt 2011, 09:40

Este jedna podstatna vec- vyssie pisane je myslene na "tury", cize ak vleciem tazky batoh, slapem do strmeho kopca.... Jasne, ze ak je to skor na jednodnove vylety po lesoch s lahkym batohom, tak pravdu mal sally a SS bude na taketo nieco asi najidealnejsi. :yees:
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Ďalší

Späť na Oblečenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia