Kapesní řetězová pilka z Ruska

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Kapesní řetězová pilka z Ruska

Poslaťod Pája » 15 Máj 2011, 22:35

Délka: 100 cm
Z toho řetěz: 71 cm
Hmotnost: 250g
Šířka řezu: 3,5 mm
Tvrdost: 40-45 HRC
Antikorozní úprava
Vhodné pro dřevo o vlhkosti 12-50%
Cena: od 450 Kč výš (cca 19 EUR)

Obrázok

Řetězovou pilku tvoří řetěz velmi podobný tomu z motorové pily, ovšem je snýtovaný tak, aby řez byl možný obousměrně. Konce jsou opatřeny oky, kterými se provlékají plastová madla, uchycená krátkou šňůrou přes liščí smyčku. Celý nástroj se skladuje a přenáší v malé obdélníkové krabičce, která se vejde i do opravdu malého batůžku a nebudí pozornost. Pozitivum vidím také v tom, že na rozdíl od sekery vydává o dost menší hluk, který je zvlášť v lese nežádoucí. Pokud je větrno, není slyšet téměř vůbec. Navíc i větší průměry kmínků zvládne bez úběru většího množství dřeva, než je šířka řezu, což mimo jiné znamená, že na místě zásahu zůstanou pouze piliny, a ukrytí stopy po mé přítomnosti je mnohem snadnější.
Obrázok

Jak se používá:

Řetěz se provlékne pod řezaným materiálem a střídavým taháním za madla směrem k sobě se provádí samotný řez. Musím dementovat tvrzení, že kmen o průměru 20 cm zvládne dřevorubec za 20 sekund – takového bych teda chtěla vidět, a hlavně jeho fyzičku, protože tento krám důkladně prověří celého člověka a hlavně svaly, o kterých dřív ani nevěděl, že je má. :D
Nástroj je velmi ohebný a řezat je možné i po obvodu materiálu, čímž se práce výrazně urychlí. Pozor se musí dát při ohybu proti nýtování, velká námaha by spoje pravděpodobně zničila.
Obrázok

Řetězovku mám asi dva měsíce. Řezala jsem s ní laťky, větve různých průměrů a druhů i jeden starý jasanový kmen. Vhodná je skutečně na všechny druhy dřevin, nezáleží ani na tom, jestli je materiál suchý nebo mokrý. Řetěz je ovšem z uhlíkové oceli, takže doporučuji po práci očistit od pilin a vyvěsit, aby uschnul. Práce je poměrně pohodlná a rychlá, závisí ale na tom, jak velkou rychlost jste při řezání schopni vyvinout. Při práci obvykle stojím a řezaný kus mám podložený pod sebou, řetěz tahám k sobě. Je lepší držet větší úhel, pila se tak nezadrhává, ale na druhou stranu práce déle trvá, protože materiál ubírá jen z jedné strany. Negativum tohoto způsobu tkví v tom, že při delší námaze člověka začnou bolet záda. Řešením je si při práci na materiál kleknout a raději natáhnout ruce, ovšem to je řešení jen v případě opravdu velkých klád. Problémy nenastávají tehdy, pokud je potřeba uříznout dosud stojící kmen. Jen je potřeba si dát pozor, aby při řezání do řetězu nevnikla hlína nebo kamínky, které by jej mohly poškodit. (a následně na to, kam kmen bude padat, aby vás nepřizabil)
Pilka rozhodně není určena na přesnou práci, třeba při odebírání materiálu u vyřezávek, jejím polem působnosti je primárně dělení dřeva o jakémkoliv průměru a velikosti. Pokud člověk je schopen udržet směr řezu, může s ní oddělovat i malé dílky, přesto ale platí, že je to pila na kácení a porcování. Mimochodem, velký klad vidím v tom, že jí lze řezat i větve nad hlavou, různě ve svahu a i v málo přístupných místech. Prostě provléknete řetěz a taháte. A co je super, pila je i dvoumužná.
Obrázok

Údržba

Ta je v podstatě jednoduchá. Už jsem psala, že po řezání je dobré pilu obrat od pilin a někde vyvěsit, aby vyschnula. Jednou za čas ji očistím pořádně a namočím do misky se lněným olejem, protože jiný nemám, ale lepší by bylo asi nějaké technické mazadlo, možná motorový olej (což teda není moc eko, ehmm!). Oproti běžné pile nebo skládacím je nutnost sem-tam řetěz nabrousit. Jestli je to výhoda nebo ne, posuďte sami, ale pro běžnou zavírací pilku je otupení konec existence, naproti tomu tady se nic neděje.
Řetěz buď lze nechat nabrousit v servisu pro motorové pily (a upozornit na to, že ozubení je řazené správně a jiná specifika pily – náhoda je blbec) nebo stačí v železářství koupit malý trojhranný pilník na pily (tak se jmenuje) a zkusit to ručně. Chce to hodně trpělivosti a cit pro držení úhlu, trvá to dlouho. Z vlastní zkušenosti doporučuju si na přebrušování navléct pracovní oblečení nebo zástěru, člověk je po chvíli špinavý od mastnoty až za ušima. Na nabroušenou pilu je pak potřeba dávat obzvlášť pozor, o ostré zuby se člověk velmi snadno pořeže (stačí trocha „šikovnosti“).
Obrázok

Kapesní řetězovka pochází z Ruska, kde ji pro ženisty vyrábí firma Splav. Existují i řetězové pilky od jiných výrobců, např. MFH nebo kopie z Číny, ale kvalita zpracování a materiálů je neporovnatelná. Já jsem si pořídila tuto, odhodlána kladnými recenzemi uživatelů z Knifu, a nelituji. Zatím ji mám necelého čtvrt roku, a dosud jsem částečně brousila jen jednou. Díky své skladnosti a relativně malé váze bude pravidelnou součástí zavazadla na všechny táboráky a venkovní akce.

Snad toto malé představení pomůže pilku přiblížit i těm, co o ní uvažují, ale dosud se nerozhodli. :wink:


EDIT: Doufám, že nevadí, že jsem založila pro recenzi nové vlákno, i když už tu pro řetězové/ strunové pilky je.. :wolf:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Kapesní řetězová pilka z Ruska

Poslaťod Tomo » 15 Aug 2011, 14:34

Túto pílku vlastním a je super,jednoduchá pevná konštrukcia. Pri jednom pílení som bol asi ´´premotivovaný´´ a podarilo sa mi vytiahnuť jednu šnúru spod držadla :P žiaden problém po pár minútach som vypižlikal z dreva dva držiaky, spravil po obvode zárez a uviazal tam šnúry. Teraz sa mi to drží ešte lepšie, nešmýka sa :yees:
Tomo
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Júl 2011, 12:57
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Kapesní řetězová pilka z Ruska

Poslaťod stasky » 18 Okt 2011, 10:09

Mohli by ste, prosim, zverejnit, kde ste danu pilku kupili?
Dakujem.
stasky
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 18 Okt 2011, 09:43
Bydlisko: SR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Kapesní řetězová pilka z Ruska

Poslaťod Legil » 18 Okt 2011, 12:53

stasky píše:Mohli by ste, prosim, zverejnit, kde ste danu pilku kupili?
Dakujem.


... mám túto: http://www.armpek.sk/pila-retazova-rucna-mfh-27088-cierna
Reže celkom fajn. Porovnávať nemôžem, lebo inú som zatiaľ nevyskúšal.
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Kapesní řetězová pilka z Ruska

Poslaťod stasky » 18 Okt 2011, 13:36

Vdaka, zastavim sa tam.
stasky
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 18 Okt 2011, 09:43
Bydlisko: SR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron