Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozofii..

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozofii..

Poslaťod whitedeath » 30 Okt 2011, 23:20

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:04, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod atti.hombre » 31 Okt 2011, 08:38

No sú sviatky ,ktoré majú pramene v minulosti ( poväčšine ide o cirkevné záležitosti,medzi ne patria aj vianoce či veľká noc...). To že majú presný dátum je logické a mňa to teší ( som v sviatky doma a nemusím do práce! ).Na svojich blízkych si spomeniem nespočetne krát do roka-na to sviatok nepotrebujem.Aj ja som včera bol na cintoríne zapáliť sviečku a nechať tam kľudne zvädnúť chudery kvety,z ktorých mám aj tak len alergiu! Sú ľudia čo zasypú hroby sviečkami a kvetmi iba preto aby ich neohovorili,ale poväčšine sú pozostalí statočne po svete rozsypaní a v tento deň majú jednu z mála možností prísť k miestu posledného odpočinku pomeditovať!
Naposledy upravil atti.hombre dňa 31 Okt 2011, 10:23, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod stormmast3r » 31 Okt 2011, 09:47

Katolicka cirkev uči, že v týchto dňoch môže naša modlitba na cintorine vyslobodiť duše z očistca. Nerad by som tu ale rozprudil teologicky flame.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod Legil » 31 Okt 2011, 20:04

Na kazdy vander a dovolenku si vonku beriem sviecku a ak sa da tak posvätenu. Nie ze by som bol taky skvely katolik, ale tak som si zvykol. Zapalim si ju a spomeniem na rodinu a kamaratov co tam pri nej so mnou uz nemozu byt. Nepotrebujem k tomu nejako ten datum. Su so mnou stale, ked spim v lese sam ...
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod juraj1974 » 31 Okt 2011, 21:38

Stare pohanske zvyky vychadzajuce od keltskej kultury hovoria same za seba bez ohladu na to ci ich prebrala katolicka cirkev alebo nie. Kazdy ma moznost vyznavat svojho boha/bohov v case ked je na to priestor a hovoria pre to aj zvyky tej ci onej kultury. Treba si uvedomit na akom uzemi zijeme a ake nabozenstvo potlacalo po starocia tie ktore tu boli pred tym a ktore su nam ludom lesa blizke ak nie najblizsie.... Pocuvajme spev vtakov a sum lesa tak ako to robili nasi predkovia bez ohladu na to co im prikazovalo najagresivnejsie nabozenstvo pod slnkom v mene ktoreho pretieklo tooolko krvi....
Nechal som sa uniest... asi to je tou atmosferov... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod Kapo » 31 Okt 2011, 23:52

Kresťanské sviatky sú už tradične, sviatky pokoja, a hlavne biznisu. Hlavne, že sú všetci spokojný.

Ja som ich vždy využíval na to, aby som zdúchol do lesa, kde mi žiadne civilizačné zvyky nechýbali. Jpj, vianočné sviatky dva týždne v típí. To bolo super.

Mne v posledných rokoch strašne vadia hlavne vianoce. Už od septembra sa vykladá na pulty vianočný sortiment, a dva mesiace pred vianocami už máme v obchodoch obrovské zvonce, stromčeky a všetky gýče, ktoré sa spájajú s týmito sviatkami. Fuj, a v telke fičia už na plno reklamy....ešte aj Horkýže Slíže a Lasica sa mi do vianoc zhnusia. :mrgreen:
....a to len preto, aby zdvihli predajnosť navodením vianočnej- mínacej atmosféry. o riťi aj s komerciou a sprostým pažravým biznisom. :|
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod juraj1974 » 01 Nov 2011, 13:50

Krestanstvo uz od davnych vekov je len o biznise a moci.... Kde sa podeli tradicne uctievanie prirody ktore bolo tymto nabozenstvom skoro uplne potlacene? Vid priklad na prave prebiehajucom ,,sviatku,,. Podla starej keltskej kultury sa Samain (novy keltsky rok) zacina ako temne obdobie roku ked prichadza zimny cas. Ked prenikli krestansky misionari snaziac sa uplne vytlacit tieto sviatky na uzemie keltov svojimi cinny robili vsetko preto aby sa tak stalo az napokom papez Binifac IV zapisal do kalendara sviatok vsetkych svatych presne na tento den. Anglicky sa to pomenovalo ako ,,All Hallows´Day,, neskôr ako halloween....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod Hunter88 » 01 Nov 2011, 16:03

toto je najvymakanejsie forum na ake som kedy v živote natrafil :D

Tu človek nemusi davať ani prispevky a tolko sa tu naucí . . . :yees:
Obrázok užívateľa
Hunter88
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 03 Feb 2011, 21:26
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod lynx » 08 Nov 2011, 19:41

OT: Ty vole, musime dat niekedy celoSVK stretko, to by bola teologicka debata :) ...
Kazdopadne Juraj, neviem co ta vedie k takemu nenavistnemu a skreslenemu pohladu na krestanstvo, ale nic ti nechcem zazlievat , kazdy ma narok na vyjadrenie svojho nazoru. Ja zasa nepovazujem ostatne nabozenstva za sprostosti, naopak myslim, ze je v nich vela pravdy a od mnohych by sme si mali brat priklad, alebo aspon ich respektovat...
A k ty sviatkom Vianoce aspol.- vsetky tie gyce a stromceky a nakupy apod. uz nemaju nic spolocne s nasimi sviatkami Narodenia Pana a rozhodne to nie krestanstvo vyuzilo k biznisu, ale naopak krestanske sviatky boli vyuzite k biznisu...

Nakoniec, kazdy z nas sa tesi hlavne z prirody, ci uz v nej vidi Boha, alebo uctieva prirodu ako taku ( :?: ), alebo jednoducho vie, ze tu moze hladat oddych od dnesneho uponahlaneho, spinaveho sveta...

:camp:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod addo77 » 09 Nov 2011, 09:09

Ja mam podobny nazor ako Juraj. Kostoly vykladane zlatom a prepychom a podobne nebudem spominat. Pre mna je jediny stvoritel Priroda.
Aj ked napr. vianoce oslavujem aj ja , viacmenej kvoli rodine - asi som pokrytec :)
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod juraj1974 » 09 Nov 2011, 11:31

A k ty sviatkom Vianoce aspol.- vsetky tie gyce a stromceky a nakupy apod. uz nemaju nic spolocne s nasimi sviatkami Narodenia Pana a rozhodne to nie krestanstvo vyuzilo k biznisu, ale naopak krestanske sviatky boli vyuzite k biznisu...


Nie je to nijako skresleny pohlad a prave naopak si dovolim tvrdit ze prave krestanstvo v sucastnej dobe ma pramalo spolocne s tym s cim prisiel Kristus ako ucenec a siritel lasky a porozumenia medzi ludmi. Prave to krestanstvo o ktorom pises ty uz nema ani len za mak s takym niecim spolocne ani prd a je pouzivane len na ovladanie mas prostrednictvom strachu. A o akych sviatkoch to pises? O vasich krestanskych? Neverim ale ani sa ti necudujem ze v to veris. Podstata je uuuuplne inde a tak ako vecina ,,sviatkov,, si ich krestania len brebrala a vyhlasila za svoje....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod lynx » 09 Nov 2011, 20:06

addo77 píše:... Kostoly vykladane zlatom a prepychom a podobne nebudem spominat. Pre mna je jediny stvoritel Priroda ...


Ako to suvisi ? Myslim, ze Boh, ktoreho ja pokladam za svojho stvoritela nema nic s tym, ze kostoly su velkolepo zdobene zlatom apod. A aj to zdobenie ma svoje opodstatnenie. Jednoducho ludia si chceli Boha uctit aj materialne, co vo svojej podstate nema zmysel, ale to bola ina mentalita (a priznavam, ze Cirkev vtedy bola dost chaoticka a urobila vela chyb...). A dnesne kostoly vobec nie su bohato zdobene...

A Juraj, k tvojmu prispevku.
1) Preco sa vobec bavime o "krestanstve" ? Krestanstvo je nabozenstvo, ktore v sebe pojima vela roznych "cirkvi", najväcsia je katolicka Cirkev... Ale dobre, dajme tomu, krestanstvo vseobecne.
2) Na zaklade coho tvrdis, ze krestanstvo nenasleduje ucenie Jezisa Krista ?
3) "Ovladanie prostrednictvom strachu" - k comu by to krestanstvu bolo ? Koho by si chcelo podmanit a naco ? Toto je podla mna hlupe tvrdenie...
4) Ze krestanstvo si len prebralo sviatky a vyhlasili za svoje. Pokial viem, Cirkev prebrala datum (!) a nie samotny sviatok, ak myslis napr. "Vianoce", alebo Velkonocne sviatky, alebo este neviem co mas na mysli. Co je na tom zle ? Vsetci mame volno a kazdy nech sa zariadi podla svoje viery a slavi, v co veri...

Tot vsio z mojho dnesneho prispevku :D ... proste nemozem nezareagovat :lol: . Dufam ze som nikoho a nic neurazil... :wink:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod whitedeath » 09 Nov 2011, 20:41

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:03, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod lynx » 09 Nov 2011, 21:18

Sorry, ja sa musim ozvat, dnes svetu nevladne ani rozum ale ani viera v hocico nadprirodzene...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: "Dušičky"

Poslaťod juraj1974 » 09 Nov 2011, 21:50

To linx: 1- odpovedal si si sam...
2- o com ucil kristus a co hlasa ,,jeho,, nabozenstvo ti asi zname nie je. Preco poprelo krestanstvo napr. zensky princip? Je toho vela co uci terajsie nabozenstvo a co hlasal kristus vtedy... je toho ale na viacej ako sa mi chce pisat...
3- vidim ze tvoja zaslepenost je asi vacsia ako samotna viera v boha. Krestanske nabozenstvo ktore si svoje postavenie vybudovalo cez krv nevinnych hlasanim ze ak nebude to co kaze brane vazne pride na rad peklo a muky a kto sa im chce vyhnut musi platit... treba viac?
4- nikomu neberiem jeho vieru. Kazdy musi v nieco verit. Ja ale pisem o nabozenstve ako takom. Krestania prebrali v drvivej vacsine svoje sviatky od napr. pohanov alebo cerpalo z kelteskej kultury. Prisposobovalo si tieto oslavy k svojim potrebam. Vid nedavne ,,dusicky. O tom som ale pisal.
Nejako sa nechcem dotknut veriacich ludi. Veriacich uprimne. Je jedno ci sa modia k bohu, laske, vesmiru, stromom skalam alebo co ja viem este k com respekt si zasluzi kazdy kto ma v srdci lasku.... ale to uz nie je nabozenstvo ale viera.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Ďalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia


cron