Zrub

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Zrub

Poslaťod rayen » 05 Sep 2010, 22:52

Nehral sa niekto z vas s myslienkou postavit si niekde v lese ZRUB?
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Zrub

Poslaťod rayen » 05 Sep 2010, 22:53

Pre priklad, neviem ci niekto nepozna pohorie Cergov kde pod vrcholom Cergov sa nachadza Drina, taka mala utulna chajda
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Zrub

Poslaťod Snypo » 06 Sep 2010, 11:10

pohraval som sa s myslienkov na 3 - 4 miestach v Slanských lesoch postaviť niečo ako dlhodobé pozorovacie stanoviste pod urovnou zeme (zakop). Klasika vykop,nad tym hrubé konare nahusto naukladane,zviazane,na to celtu a na to pôvodnú vrchnú vrstvu zeminy s trávou . Toto by skor asi patrilo na inak zamerane forum :hrob: .
Zrub by bolo celkom zaujimave urobit,istotne by sa tam dalo príjemnejšie "fungovať" ako v zákope .Jedine co podla mna nieje dobre že je to dosť "viditelna" stavba v lese. Cize staci ze nahodou tento zrub najdu nejaký neprajníci a zničia ho.Takýto jav je teda bežný,aspoň čo sa týka kŕmidiel pre zver,lapače podkôrneho hmyzu a provizórne prístrešky pre lesných robotníkov v našich lesoch.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Zrub

Poslaťod sally » 06 Sep 2010, 11:25

snypo: ako sa túlam lesmi, tak som narazil na nejednu trampskú chatu a nie sú nijak zničené alebo tak. Dokonca je jedna z nich priamo prístupná autom po lesnej ceste :shock:

K tomu zrubu - odhliadnuc od toho, že je to prípadná čierna stavba, vieš odhadnúť, koľko stromov by na ňu padlo? Myšlianka zrubu ma dlho láka, no odrádza ma od nej škoda spôsobená lesu a to, že prínos tej stavby nevyváži, aspoň podľa mňa, ujmu spôsobenú prírode.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Zrub

Poslaťod Tulavy » 06 Sep 2010, 19:12

Ano,velmi ma to lakalo, ale odradilo ma viac veci, v podstate aj to co napisal sally, casovo pomerne narocna zalezitost, a pokial nie su dobre vztahy s lesnikmy a pod. tak vraj nizka zivotnost(skusenst znameho, trampa). A este jedna vec - viaze to na jedno miesto, a ja sa rad tulam...
Ked tak som uvazoval spravit iba taku jednoduchu drevenu konstrukciu, mozno nejaky naznak stien z kamenov alebo dreva, a po prichode prekryt celtou - jednoduchsie ako zrub, pohodlnejsie ako stan a mozno by sa tak dalo byt aj dlhsie.
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Zrub

Poslaťod rayen » 06 Sep 2010, 19:29

alebo riesit zemlanku, popripade dotiahnut isty material z civilizacie, ale to by bolo asi lepsie na miesto kde by to lesnikom nevadilo, aj ked snypov napad neznie zle
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Zrub

Poslaťod SKW » 06 Sep 2010, 22:27

Možno niektorí poznáte príbeh muža menom Richard ''Dick'' Proenneke. Tím ktorí ho nepoznajú, ho môžem priblížiť. Bol to zručný tesár, ktorý sa vo veku 51 rokov rozhodol opustiť bežný život a zvyšok zasvätiť aljašskej prírode. Jedným z dôvodov prečo tak učinil bola ťažká reuma. V prírode našiel pokoj a cestu k ozdraveniu tela i ducha. Pri jazere Twin Lakes na Aljaške si postavil vlastný zrub z guľatiny. Všetko kameroval, samotnú stavbu a aj prírodu. Robil záznamy, meral teploty, hrúbku ľadu, výšku napadnutého snehu a podobné údaje, ktoré sa neskôr stali neoceniteľným materiálom pre vedcov, meteorológov a pod. Žil takto približne 30 rokov. Zomrel v apríli 2003 vo veku 86 rokov.

Producent Bob Swerer vydal z Dickových natočených materiálov 3 filmy:
1. Alone in the Wilderness
2. Alaska Silence & Solitude
3. The Frozen North


Myslím, že najkrajší je ten prvý Alone in the Wilderness, tu je z neho krátka ukážka, odporúčam však pozrieť si ho celý
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Zrub

Poslaťod oneho » 05 Mar 2011, 22:44

Môj otec so svojou trampskou partiou a bratom sa rozhodli postaviť si zrub, pred cca 35 rokmi v jednom vážne peknom lese. Mali to aj dohodnuté so správcom lesa. Zrub nakoniec postavili, pekný veľký. americký štýl na konci kamenný krb z kamenný komínom. No otec šiel na vojnu a jeho brat na rok pracovať do Ruska. V tom čase sa tam vymenil správca lesa a keď tam po čase prišli zrubu nikde. Správca ho z nejakými svojimi kumpánmi rozobrali každý diel presne očíslovali a previezli na iný koniec lesa. Vraj tam stojí dodnes a niekto si užíva krásnu chatu :evil: čo by som dal za to mať teraz na tom mieste ktoré otec vybrali zrub...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Zrub

Poslaťod stormmast3r » 05 Mar 2011, 22:57

Na našom krásnom Slovensku je to dosť zložite. Bud ti ju rozoberu cigani alebo lesnici....
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Zrub

Poslaťod oneho » 06 Mar 2011, 00:59

stormmast3r píše:Na našom krásnom Slovensku je to dosť zložite. Bud ti ju rozoberu cigani alebo lesnici....

a majiteľovi dajú ešte masnú pokutu, alebo ho zavrú...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Zrub

Poslaťod lobo » 28 Mar 2011, 12:00

Bohuzial podla navrhu noveho zakona ,by taka stavba bola povazovana za nelegalnu a stavba ,tresnym cinom. Vybavyt povolenie,no nepredstavitelne.A co sa tyka ,, strazcou lesa'' asi pred desiatrocim som bol napadnuty polovnikom pri byvakovani pod igelitom. Obzaloval ma na mieste s nelegalneho lovu co dedukoval s pofarbenej stopy srncej zvere.Bolo asi 30 cm zmrznuteho snehu,zver mala poranene ratice. Ale jasne na slovensku je to tak ,podla seba sudim teba.
lobo
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 24 Feb 2011, 09:10
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zrub

Poslaťod SKW » 04 Apr 2011, 19:24

Natrafil som na jedno dlhšie video a myslím, že je celkom zaujímavé, je to o chlapíkovi z Wisconsinu menom Heimo, ktorý keď mal 20 rokov odišiel na Aljašku. Doteraz žije drevenom zrube so ženou Ednou, pôvodom indiánkou. Jeho zrub sa vlastne nachádza v Národnej arktickej rezervácii, kde sa dnes už nesmie nič stavať. No on má právo tu bývať pretože jeho zrub bol postavený skôr ako táto rezervácia vznikla. Žije z toho čo uloví, kože predáva, samozrejme má tam aj nejaké moderné veci, ako centrálu, rádio, telku, občas pozrie DVD a tak.

Príde ho tam pozrieť niekoľko ľudí s kamerami a budú s ním nejaký čas bývať vonku v stanoch vedľa zrubu. Je to v pohode video pre tých ktorí rozumejú anglicky. Na konci sekne aj medveďa :D

In 1980, Jimmy Carter established the Arctic National Wildlife Refuge in the Alaskan Interior, cutting off 19 million acres of prime boreal wilderness from the mitts of fur trappers, oil tycoons, and would-be lodge owners alike. Only six families of white settlers were grandfathered in and allowed to keep cabins in the refuge—of them, only one still stays there year-round living off the land. His name is Heimo Korth, and he is basically the Omega Man of Americas Final Frontier.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Zrub

Poslaťod atti.hombre » 04 Apr 2011, 19:54

:yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Zrub

Poslaťod Kabzo » 24 Apr 2011, 16:31

s chalanmy sme si asi pre 10 rokmy postavyli vlastny zrub a doteraz stoji ked je trochu casu tak tam chodime
Obrázok užívateľa
Kabzo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 21 Apr 2011, 16:56
Bydlisko: Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Zrub

Poslaťod Joda » 24 Apr 2011, 20:54

Kdo se zajímá o stavbu srubu nebo o přírodu na aljašce doporučil bych video kde vypráví Tomáš Maršík o své stavbě srubu na aljašce. Mě osobně se vyprávění moc líbilo a doporučuji ho shlédnout.

K dispozici ke stažení na stránkách audiovizuálního centra ČVUT
odkaz zde
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Ďalší

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron