Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozofii..

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod juraj1974 » 11 Nov 2011, 16:29

Dovolim si postavit sa na stranu ,,bielej smrti,, lebo mam pocit ze jeho nazor bol nazorom zalozenym na logike bez urazlivych alebo nejak niekoho osocujucich zakladoch. Pokial sa tato tema mam niest v duchu vyslovenia nazoru tak nie je dovod aby niekoho mal urazat alebo nejak by mal byt brany proti niekomu/niecomu. Sally. Podla mojho nazoru sa ale mylis aj v inych veciach. Homba za mocou a samotne mamonarstvo ma na svedomi clovek. Hlavne clovek veriaci a hlavne taky co si bral meno boze do ust aby mohol preliat niecu krv v jeho mene. Kolko je tych co poculi slovo bozie ktore in prikazalo vyhladit rodiny dediny uzemia len preto ze to bolo v bozom mene? Viem ze si scitany a mas prehlad a preto by nebolo spravne pouzit na teba slovko zaslepenec resp. podjebavac z principu ale..... Sam musis vediet ze kto Kristus bol a aku mal vahu v ociach ludi co s nim prisli do styku. Urcite aj vies ked sa odvolavas na ezotericke knihy kde je kristus pochovany.... Tieto fakty su take zavazne źe by mohli otriast zakladmi krestanskej viery co ale toto nabozenstvo nemoze pripustit lebo by prislo o svoje ovecky.... Ja sa stale vyjadrujem v duchu ze nenapadam vieru jednotlivca ale hovorim o nabozenstve ktore ma v mene ich boha na rukach krv nevinnych ludi len za to ze im stali v ceste. Tato tema nie je podla mna dobra na to aby sa riesila cez pismena. Myslim si ze by bolo vhodne si sadnut k ohnu uviazat si nohy retazou o stromi aby k sebe nik nedociahol naliat si aby emocie lahsie isli von a pokecat.... :mrgreen: Za vieru sa hadat a osocovat nepatri lebo kazdy ma tu svoju. Ja verim naprikla v to ze sa mi dnes podari vypadnut von a zajtra sa vratit.... ale je to len moja viera a prianie...skutocnost? Vsetko sa dozviem v cas....
Pokoj s vami... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod lynx » 11 Nov 2011, 17:34

... Juraj, ked si niekto berie Bozie slovo do ust a ohana sa nim a "na zaklade neho" nieco kona, znamena, ze mu rozumie a naozaj sa nim riadi ? ...

Myslel som, ze tato tema je uzavreta ale Sally v nej znova pokracoval, za co mu vsak dakujem... konecne niekto na "mojej strane" :mrgreen: , a nie je "zaslepencom" :| ako ja...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod juraj1974 » 11 Nov 2011, 19:13

[quote="lynx"]... Juraj, ked si niekto berie Bozie slovo do ust a ohana sa nim a "na zaklade neho" nieco kona, znamena, ze mu rozumie a naozaj sa nim riadi ? ...

:?: :?: :?: pointa?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod whitedeath » 11 Nov 2011, 19:35

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:03, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod sally » 13 Nov 2011, 13:49

White-death: čo je to viera na rozumovom základe? Veda?
Ja napríklad verím v Boha, no svoju vieru a učenie rôznych cirkví preosievam cez sito rozumu, teda rozmýšľam nad svojou vierou a dávam ju do spojitosti so svojimi vedomosťami, skúsenosťami a logikou. Je to teda viera rozumu alebo viera nie na rozumovom základe?

Juraj: nech sa na históriu ľudstva pozerám z akéhokoľvek uhla, stále vidím vojny, vraždenie. Dá sa dokonca polemizovať o tom, či to nie je "pozostatok" zvieracej časti nášho ja. No tvrdím, že vojny ako také nie sú vedené kvôli náboženstvu alebo viere v nejakú vyššiu bytosť. Tým bývajú len ospravedlňované. Neandertálec neudrel svojho "kolegu" kvôli tomu, že veril v iného b/Boha, ani preto, že by mu to jeho b/Boh prikázal. Udrel ho šutrom preto, lebo mal krajšiu ženu, viac mušličiek, ulovil väčšieho mamuta.
V stredoveku to bolo rovnaké, no už sa to ľudia snažili sami pred sebou ospravedlniť: Európania videli, že Arabi majú vedu, pôdu a sú vojensky a ekonomicky silnejší. Pridaj k tomu neustálu súťaž medzi svetskou a cirkevnou vládou (keďže vtedy cirkevné špičky mali rovnakú, ak nie aj väčšiu moc ako králi a panovníci). Na prúser je zaděláno. A tak sa to aspoň snažili "ospravedlniť" skrze "Vojna za oslobodenie Kristovho hrobu.." a podobne.

Dnešná situácia: Celosvetový strašiak globálneho teroristu. Preto si do lietadla nesmieme vziať ani minerálku. Chalani idú do Iraku a Afghanu bojovať proti ozbrojeným civilistom, ktorí len majú tú smolu, že ich krajina má ropu, je jeden z naj producentom ópia...


Alebo inak: aby sme si rozumeli, ja striktne rozlišujem cirkev a náboženstvo. Niekdy sa tieto dve veci pretínajú, občas dokonca idú proti sebe (viď vyhlásenia cirkevných papalášov v stredoveku o tom, ako zabiť araba je super...). Náboženstvo ako také podľa mňa zlé byť nemôže - keď už z pohľadu čisto materialistického človeka (napr. White death): jedná sa o dokonalú psychohygienu, za ktorú netreba platiť žiadnemu mozgoškrabovi, stačí na to pár minút ticha doma, v kostole alebo v lese. Cirkev ako taká - píšem o cirkvi všeobecne!!!! - je tvorená ľuďmi. A akonáhle má cirkev nejakú reálnu moc, či už ide o financie alebo len o ovládanie myslenia más veriacich (ktorí NEKRITICKY prijímajú čo im pán farár káže), tak sa do nej sťahujú ľudské hyeny. Neviem ich inak nazvať - jedná sa o ľudí, ktorí pod rúškou pobožnosti idú za mocou, chcú ovládať a rozhodovať. Nejde im o dobro ostatných, hľadajú vlastný prospech. Viď farárov v audinách, trtkajúcich malé deti, súložiacich s mníškami, pápežov uvaliacich všetkých kňazov a spol. do celibátu, aj keď je to v rozpore s bibliou, viď napr. kalifov a iných moslimských kazateľov, ktorí podnecujú v slušných ľuďoch nenávisť voči iným veriacim, aj keď ich náboženstvo nič také nehlása...
PRoste - cirkev už z princípu toho, že sú v nej ľudia a nie roboti, priťahuje aj nedobrých ľudí. PReto sa netreba na náboženstvo pozerať skrze jeho cirkev/cirkvi, ale skrze jeho veriacich a skrze jeho učenie.


Taktiež k tým ezoterickým a apokryfným knihám - je na každom človeku, čo si z nich vezme. Prečo by sa malo z nich kresťanstvo ako náboženstvo zrútiť? - toto myslím ako normálnu otázku :)

Fuu, troška som sa rozpísal a tak ďakujem všetkým, ktorí to dočítali až sem :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod whitedeath » 13 Nov 2011, 16:01

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:03, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod sally » 13 Nov 2011, 16:40

White-death:

Prečo si myslím, že existuje Boh a nie víla Amálka? Z viacerých dôvodov, no tu spomeniem len niektoré, zvyšok najlepšie osobne pri ohni :camp: Teda: Myslím si, že náhody neexistujú. Z toho vyplýva, že niekto/niečo je príčinou zdanlivo nahodilých udalostí. Ak očakávaš, že ti dám nejaký dôkaz existencie Boha, tak ťa žiaľ budem musieť sklamať. Pre mňa osobne je "dôkazom" Božej existencie svet okolo mňa, príroda a deje v nej, človek vo svojej nedokonalosti a rôzne prejavy duchovného sveta ako takého - no to by asi bolo na inú debatu (debatovať tu o anjeloch, démonoch, dévoch a iných duchovných bytostiach by bolo asi už fakt OT :mrgreen: )

Prečo existuje práve môj Boh? Nič také netvrdím :) Osobne verím tomu, že Manitou, Allah i JHVH sú ten istý Boh. Niekto Ho nazýva prírodná sila, nikto mu dal meno Všadeprítomný duch... proste je veľa ciest na tú istú horu, no ja som si vybral tú s názvom kresťanstvo. Cieľ je však rovnaký.

Pokiaľ dáš nejakú otázku a myslíš ju vážne, tak sa ju kľudne spýtaj :yees: Vždy sa dá nájsť spôsob ako niečo povedať a neuraziť pritom druhú stranu, nie? Príklad: ja ako všežravec pri debate s vegetariánom sa ho nespýtam "Ako môžeš vôbec jesť niečo tak nechutné?" Radšej otázku sformulujem "Prečo si si vybral vegetariánstvo?" alebo "prečo si si zvolil svoje stravovanie, keď naša tráviaca sústava je uspôsobená na trávenie mäsa i rastlinnej potravy?"
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod lynx » 14 Nov 2011, 16:23

Sally, pekne si to vystihol :yees:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod whitedeath » 15 Nov 2011, 01:05

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:03, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod sally » 15 Nov 2011, 01:48

Whitedeath - super si to napísal :yees:

"Prečo si myslím, že existuje Boh a nie víla Amálka? Z viacerých dôvodov, no tu spomeniem len niektoré [...] Teda: Myslím si, že náhody neexistujú. Z toho vyplýva, že niekto/niečo je príčinou zdanlivo nahodilých udalostí."

Chcel som tým povedať to, že neviem dokázať Božiu existenciu (v niečo, čo sa dá dokázať - teda aj východ Slnka a podobne, sa nedá veriť. Je to buď o vedomosti alebo nevedomosti). Ja osobne zažívam Ocka v prírode a v tom, čo ma denne stretá. Ale to sa asi nedá tak ľahko opísať cez net.

"Niekto Ho nazýva prírodná sila, nikto mu dal meno Všadeprítomný duch... proste je veľa ciest na tú istú horu, no ja som si vybral tú s názvom kresťanstvo. Cieľ je však rovnaký."
Aký je cieľ? Nebo :yees: Nazvi to večný život, Valhala, Veľké prérie, mne je to jedno. Ide o bytie s Bohom.

"Preco ak je boh podla definicie taky milujuci, tak je na svete tolko zla?"
Pretože si to zlo spôsobujeme my sami - ľudia.

"Lebo je to "bozi plan" ?"
Určite nie! Keby sa človek vždy riadil Božou vôľou, tak by na Zemi neexistovali vojny, hladomor... a prírodné katastrofy by sme zvládali na úplne inej úrovni ako dnes.

"Skusal si to uz povedat jednemu zo stoviek deti co denne zomru v afrike kvoli hladu, moru, aidsu, atd, ze nic to, to je len "bozi plan"?"
V Afrike som nebol, no chápem čo chceš povedať. Viď ale moju predošlú odpoveď.

"nie je to tak, ze boh, duch svety a syn je jedina a ta ista bytost?"
To je teologická (teda podla mňa zbytočná a irelevantná) otázka. Mne osobne je to jedno a nejako to neriešim.

"Ak sa boh nachadza vsade, preco prisiel na zem?"
Boh sa nachádza všade, no nie v hmotnej podobe. Na zem "prišiel" v podobe Ježiša, aby tým jednak ľuďom kázal o láske (teda aby im zjednodušil 10 prikázaní do 3) a jednak aby smrťou Ježiša ako človeka bolo vyhovené zákonu "za hriech budeš potrestaný smrťou." No to je na dlhšiu debatu - môžem sa o tom prípadne rozpísať, ak ťa to zaujíma, ale do tejto "povrchnej" odpovede to písať nechcem.

"ked je vsade, tak tam uz nahodou nebol?" Viď moja predošlá odpoveď = Boh bol/je aj tu na Zemi, len nie v hmotnej podobe.

"preco ak je boh taky dokonaly, tak potreboval robit take gesta ako absurdne zabijanie seba sameho bizarnym sposobom, ktory ho vlastne nemal sancu zabit, kedze boh je nesmrtelny?"
Pretože raz povedal, že v nebi s Ním nemôže byť nik, na kom leží hriech/vina. Preto musel prísť niekto, kto sa obetuje za všetkých = teda tí, ktorí jeho obeť uznajú ako obeť za nich, sú pred Bohom navždy a stále čistí.

"a navyse si na to vybral miesto na svete, kde boli ludia nevzdelani a nevybral si napriklad cinu, kde mali pismo a vedu a vzdelanie na ovela vyssej urovni?"
Na to ti neviem odpovedať.

"preco je to cele take absurdne?"
Prečo je kvantová mechanika taká absurdná a nelogická? (svetlo je súčasne vlna i prúd častíc...) Proste to tak je, možno to svoj dôvod má, možno nemá. Musí Boh konať logicky a jednoducho?

"lebo to je bozi zamer?"
Viď moja predošlá odpoveď.

"ked boh stvoril vsetko, tak nestvoril aj vsetky choroby, parazity, ultrafialove ziarenie, radioaktivitu, rakovinu, odhnivanie tkaniva a tak podobne?"
Stvoril aj to. Ak by ľudia žili len podľa Božej vôle, tak by nás nič z toho netrápilo.

"preco ked pride niekto ku psychiatrovi a povie mu ze pocuje v hlave hlasy tak je blazon, ale ked pride ako veriaci za svojim vodcom (fararom, knazom, samanom...), tak k nemu prehovoril boh/satan/zly duch/dobry duch ?"
Prečo majú psychiatri na vec taký názor, to neviem. Ten odbor neštudujem, no mňa samého by to dosť zaujímalo. Pretože im celkom nerozumiem a v tejto oblasti s nimi nesúhlasím (psychiatrami).

Snáď som ti tvoje otázky zodpovedal, ak máš nejaké ďalšie a si ochotný sa o ne podeliť, ak budem vedieť, rád ti na ne z môjho pohľadu zodpoviem :)



A snáď sa nenahneváš, mám na teba (ako "ateistu") tiež pár otázok:
- Prečo ľudia občas konajú v priamom protiklade k svojim pudom i logike? (láska, nenávisť...)
- Má človek dušu? Čo je to? Kde sídli?
- Môže byť ateista dobrým človekom? (osobne si myslím, že áno - to len pre info :)) Odkiaľ berie morálne štandardy (čo je dobré a čo nie), keď človek je od narodenia zlý a ľudská spoločnosť smeruje k úpadku?
- Veríš v dobro? V dobro ľudstva, celosvetové dobro...? Prečo áno/nie?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod Kapo » 15 Nov 2011, 14:40

Chlapci, dobre píšete, ale už moc veľa..... :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod záálesak » 16 Nov 2011, 19:19

Necítim sa , ani na to nemám aby som som niekoho presviedčal alebo dokazoval že niečo alebo niekto existuje alebo neexzistuje. Ja som odmalička k niečomu vedený v niečo Verím. Verím v Boha a som katolík. Rešpektujem tých čo veria v niečo iné,niekoho iného. Mám veľa známych čo Veria a poznám veľa takých čo neveria alebo Veria v niečo iné. Ked sa stretnem s niekym po sv.omši nerozprávame sa o tom že náš Boh je najlepší, že my sme najlepší ale sa ho opýtam ako sa dnes mal a či su všetci doma v poriadku. Ked sa stretnem s kolegom inej Viery nepýtam sa ho či si je istý že jeho Boh exzistuje, alebo prečo oni maju niečo iné ako my ale mu zaprajem pekný den a učím sa od neho jeho čestnosti, vždy usmiatej tvári.
Našiel som jeden zaujímavý článok, týmto nevnucujem nikomu ho čítať.
Kto chce nech sa páči :)

http://www.milujtesa.org/nr/veda_a_vier ... viery.html
Obrázok užívateľa
záálesak
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 14 Jún 2011, 18:21
Bydlisko: Orava, Zákamenné
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod juraj1974 » 17 Nov 2011, 10:08

Ospravedlnujem sa ale tento clanok je jednostranne orientovany a zalozeny na principoch len jednej viery a jej ponimania sveta...
Ale v podstate suhlasim s koktavym zalesakom ze vsetko je len o toleranci a neagresivnej forme vnimania kazdej viery....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod macakv » 18 Nov 2011, 18:42

Mne je v podstate jedno kto v čo verí....ale aby sme to tu ukončili aby aj "vlk bol celý aj ovca sýta"...nejak teologicko-materialistický.....boh je energia čo to tu riadi..prejav hmoty je energia a či je hmota viditelná záleží len na každom,či si ju pripušťa alebo nie....no a energiu tiež možme vnímať rozdielne....
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Sviatok "dušičky" a debata o viere, náboženstve, filozof

Poslaťod whitedeath » 22 Nov 2011, 21:19

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:02, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia