Sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce...

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod Michal » 04 Nov 2011, 22:43

Sally, sorry ak ti sviním vlákno, ale zhodou okolností som aj ja šil jednu taštičku na opasok pred pár dňami a tiež sem šupnem pár postrehov. Ak zhodnotíš, že to sem nepatrí presuň niekam inam.

Moja taštička je ušitá z hovädzej hladenice, predná a zadná stena s uškami je hrúbky 3.5mm a lem (neviem ako to inak nazvať :roll: ) samotnej taštičky je z mäkkšej hladenice hrúbky 3mm. Lem tvoria dve časti v strede zošité dokopy, lebo som proste nemal dostatočne dlhý kus kože, aby to vyšlo. Celá kapsa je šitá je povoskovanou čiernou nylonovou skúcanou niťou, a steh samotný je sedlársky.
Obrázok
Zapínanie je riešené na sedlársky gombík a kôli bezpečnosti a pevnosti tohto spoja som na prednú stenu našil prevlek. Z toho sa už dá na prvý pohľad posúdiť, že to bude taštička pomerne pevná a foremná, ktorej vnútorný priestor sa neprispôsobuje jeho obsahu :)
Ako mi už bolo niekoľkokrát povedané, ľuďom sa zdá, že strih som si bral z ČSĽA malej poľnej, nie je to však pravda - pôvodne mala taštička vyzerať takto:


Od daného tvaru som však upustil, nevedel som nejako normálne vyriešiť strih v spodnom prehybe a taktiež mi z praktického hľadiska prišiel neskôr zbytočný. Celkový tvar je teda podobne ako aj na malej poľnej lichobežníkový so spodným rádiusom.

Fotky taštičky:








Čo sa týka nosenia samotného, tak taštička sedí pevne na opasku - v medzere medzi uškami je miesto na jedno uško nohavíc, čo eliminuje jej pohybovanie na opasku - čo so sebou prináša aj výhody, ale aj nevýhody. Výhodou je, že aj keď človek chodí, beží, stojí a pod. taštička drží pevne na svojom mieste, problém je však so sedením v inej ako "predpisovej" polohe vzpriamene :twisted: . Pri sedení v uvoľnenej polohe na stoličke tašticka kôli malému "životnému" priestoru a hrúbke materiálu trochu tlačí do boku, ale nie je to nič katastrofálne. Jazda v aute je tiež pomerne pohodlná pokiaľ človek sedí za volantom ako má, pokiaľ však operadlo trochu sklopí, kôli bočnému vedeniu sedadla je taštičku zase cítiť :) Ďalším problémom môže byť aj to, že veko taštičky a samotný úložný priestor neposkytujú dokonalé prekrytie, čiže je to rizko, že veci do taštičky uložené z nej môžu pri behu alebo iných aktrobatických kúskoch vypadnúť. Zatiaľ som však žiadnu stratu nepobadal, nosím v nej len peňaženku, kľúče, notes formátu A6 a na dne pero. (fotky z nosenia prikladám do príloh, fotil som sa sám, takže ospravedlňte prosím kvalitu :wink: )
Prílohy
20111104-PB045494.jpg
20111104-PB045493.jpg
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod juraj1974 » 04 Nov 2011, 23:17

asi ta milujem.... :mrgreen: Paradna prace kamo!
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod macakv » 06 Nov 2011, 09:01

Tak to vám závidím(Paja,Michal).Ja by som si na také niečo netrufol aj napriek tomu,že trošku s kožou robím.Pekné práce :yees: .Asi niektorého z vás poprosím o zhotovenie takej tašvice :mrgreen:
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce...

Poslaťod Marcela » 06 Nov 2011, 13:04

K založení tohoto vlákna mě inspirovala recenze na taštičku od Páji a taky ta Michalova, mimochodem moc pěkné práce :yees: .
Takže k věci – zajímalo by mě jaké sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce a tomu podobná příruční zavazadla používáte, ať už jste si je vyrobili sami nebo vám je někdo ušil, anebo či využíváte přebytky z armádního výprodeje…, k čemu vám nejlíp slouží a co v nich trvale nosíte, jaké jsou podle vás nejideálnější rozměry, střih, materiál…?
Tak jen směle do toho :wink:


Tož zmeniť čas odoslania príspevkov neviem (asi sa nedá), tak nechávam vlákno s troškou nepresností, hádam sa v ňom dá vyznať. Sally
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod Michal » 13 Nov 2011, 16:08

Pridám ešte posledný update mojej taštičky - povrch upravený metódou hot-waxing, napustenie včelím voskom.
Prílohy
PB135533.JPG
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod Marcela » 13 Nov 2011, 17:12

Omlouvám se za OT...

Michal:
Kde jsi sehnal ten trn pro zavírání? Díky :wink:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod Michal » 13 Nov 2011, 21:27

volá sa to Sedlářský knoflík a kúpil som ho na výstave v Bratislave od firmy Jatagan - http://www.jatagan.eu/en/make-a-knife/s ... cessories/

V Nitre som to nikde kúpiť nevedel, tak som pustil žilou v BA... :wink:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod oraj » 13 Nov 2011, 21:45

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:45, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod Michal » 13 Nov 2011, 23:44

Hot waxing je metóda impregnácie kože včelím voskom... Vosk sa rozpustí vo veľkej nádobe a do neho sa potom kožený výrobok ponorí a nechá sa presiaknuť voskom - koža spevnie, získa na vodeodolnosti a stmavne. Pri tomto postupe je vhodné kožený výrobok predohriať napr. v el. trúbe na pečenie aby sa zlepšila schopnosť nasiaknuť voskom.



Ja som to robil tak, že som si rozpustil včelí vosk v malom hrnci, taštičku som nahrieval fénom na vlasy a za pomoci čistého štetca (ale dá sa použiť aj handrička namotaná na paličke) rozpustený vosk z nádoby natierať vosk po rozohriatom povrchu kože, treba si len sledovať množstvo vosku aby sa farebne ujednostil povrch (ja som chcel taku patinu a tak som cielene niektore miesta natrel viac a ine menej). Fénovať pokýmúplne vosk nevsiakne a prejsť na ďalšie miesto. Po ukončení potom pretrieť nejakým prípravkom na ošetrovanie kože (použil som zase nejaký na báze vosku) aby povrch získal lesk a je to :wink:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Tašvica od Páji

Poslaťod oraj » 14 Nov 2011, 07:30

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:55, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce...

Poslaťod macakv » 24 Nov 2011, 10:15

Marcela dik za vlákno.Puzdierko na opasok.Rozmery:150*100*25mm.Puzdro som si ušil sám a je s hovedzej kože hrubky 2mm.Nemal som čas ho ani odskušať,lebo som ho došil iba včera večer :D Použitie:kluče,doklady...pre fajčiarov a drobné predmety.ObrázokObrázokObrázokObrázok
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce...

Poslaťod Michal » 24 Nov 2011, 16:19

macakv píše:Marcela dik za vlákno.Puzdierko na opasok.Rozmery:150*100*25mm.Puzdro som si ušil sám a je s hovedzej kože hrubky 2mm.Nemal som čas ho ani odskušať,lebo som ho došil iba včera večer :D Použitie:kluče,doklady...pre fajčiarov a drobné predmety.


Parádne stehovanie Viťo, to si šil pomocou šidla alebo si predvŕtaval?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce...

Poslaťod oraj » 24 Nov 2011, 16:43

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:51, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce...

Poslaťod atti.hombre » 24 Nov 2011, 17:15

tak s kožkou to viete chlapci! :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Sumky, taštičky, pouzdra, váčky, měšce...

Poslaťod macakv » 25 Nov 2011, 12:39

Michal píše:
macakv píše:Marcela dik za vlákno.Puzdierko na opasok.Rozmery:150*100*25mm.Puzdro som si ušil sám a je s hovedzej kože hrubky 2mm.Nemal som čas ho ani odskušať,lebo som ho došil iba včera večer :D Použitie:kluče,doklady...pre fajčiarov a drobné predmety.


Parádne stehovanie Viťo, to si šil pomocou šidla alebo si predvŕtaval?
Michal používam aj šidlo a vrtaky.Šidlom predznačím a vrtákom prevrtam durch.Stehovanie ma učil moj starý otec.Bol obuvník.
oraj píše:macakv: Luxusni pracicka, ak sa nemylim tak to mas z vnutra este podsite tenkou kozou. Len by som volil trocha hrubsie lebo neviem ako z neho vyberies mensie predmety ako ten zapalovac ked bude na dne, alebo kratsie. Inak velmi pekne.
Pridam tiez vcera dokoncenu kapsu aj ked nie velmi preciznu. Urcena je na viac hodinove prechadzky so psom, ked mam po kapsach rozne veci a snazim sa do nich este vopchat kamene co mi padnu do oka. Hrubka koze je 4mm.
Hej máš pravdu,ale ber to tak,že je to moja prvotina.Dnes idem urobiť nové kopyto aby to bolo trošku priestornejšie......tvoja kapsa je parádna,len mi musíš prezradiť ako si robil ten rohový steh :yees:
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia