ako si vážiť prírodu

ako si vážiť prírodu

Poslaťod matus » 03 Sep 2011, 10:07

Ahoj. Kedže som sa u viacerých luďí stretol s nerešpektovaním prírody napr. môj brat , kamaráti tak som sa rozhodol že napíšem nejaké tie zásady ako si vážiť prírodu i keď verím že tuna si ju vážime všetci . Tak začnem.

Nerobme prírode to čo sa nepáči nám - keď režeme konár mali by sme si uvedomiť či by sa nám páčilo keby nám niekto reže do ruky , ale ak ten konár potrebujeme a nemôžeme použiť suchý konár tak dobre aj ľudia si poskytnú orgány .
Vždy keď odpílime konár mali by sme zasadiť nový ak tie stromy nie sú premnožené .

Príroda nám poskytuje všetko pomôžme aj mi jej – dá nám drevo na oheň tak my by sme jej to mali zaplatiť tým že po sebe miesto ohniska upraceme do pôvodného stavu .

môžete pokračovať :wink:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod Kapo » 04 Sep 2011, 13:17

Naučiť ludí vážiť si prírodu je velmo obtiažne. V podstate to treba učiť človeka už od narodenia. A v dospelom veku to stále prízvukovať, najlepšie pod hrozbou pokút a všadeprítomných neúplatných strážcov.
Ja nemám problém škaredo vynadať ani starému dedovi, keď robí bordel. A zdôrazním to ešte slubom, že ho nakopem na budúce aj do gúľ. A že nebudem rešpektovať jeho vek, keď on nemieni rešpektovať prírodu.
Jedna možnosť, ako nebyť len pasívny frfloš je stať sa aktívnym strážcom prírody..... :wolf:

Bohužel, samotné písanie poučiek, hesiel a pravidiel je uplne k ničomu.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod whitedeath » 04 Sep 2011, 16:11

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:07, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod Pája » 04 Sep 2011, 17:03

Kapo píše:Naučiť ludí vážiť si prírodu je velmo obtiažne. V podstate to treba učiť človeka už od narodenia. A v dospelom veku to stále prízvukovať, najlepšie pod hrozbou pokút a všadeprítomných neúplatných strážcov.
Ja nemám problém škaredo vynadať ani starému dedovi, keď robí bordel. A zdôrazním to ešte slubom, že ho nakopem na budúce aj do gúľ. A že nebudem rešpektovať jeho vek, keď on nemieni rešpektovať prírodu.
Jedna možnosť, ako nebyť len pasívny frfloš je stať sa aktívnym strážcom prírody..... :wolf:

Bohužel, samotné písanie poučiek, hesiel a pravidiel je uplne k ničomu.


Násilí k ničemu nikdy nevede, plodí jen další agresi. Potřeba je spíš pedagogický přístup, podporovaný žebříčkem vymahatelných sankcí.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod sally » 04 Sep 2011, 21:30

Osobne zastávam myšlienku, že súčasný stav ochrany prírody je postavený na hlavu, pretože pristupuje rovnako k človeku, ktorý si prírodu váži a pozná ako aj k debilovi, čo sa tam chodí len nachlastať a robiť bordel. To by ale asi bolo do inej témy :) Len v úplnej skratke: dnešné zákazy a princíp pokuta, trest... je kontraproduktívny a ako už Pája povedala, z psychologického hľadiska chybný. Rozumnejšia je prevencia výchovou od malička (skauting, turistika s rodičmi...) a totálna zmena zákonov. No keďže zmeniť zákony tak, aby boli férové, je nereálne, tak sa treba zamerať hlavne na prevenciu. Pri všetkej úcte voči ochrancom prírody, príde mi ich činnosť značne zbytočná (vychádzam zo skúseností českých kolegov trampov a z našich Tatier) - čo také hrozné spraví tramp v lese, že je nutné mu zakazovať robiť si oheň kde on chce, prespať kde on chce.... a prečo zakazovať pohyb v tatrách a iných NP mimo chodníkov? Však ak si niekto svojim debilizmom zlomí nohu a podobne, je to jeho problém. Prečo je nutné si na výšlap na Gerlach zaplatiť vodcu? Však ak spadnem a zabijem sa, je to len a len môj problém. Turisti šlapajúci mimo cesty prírode neublížia, pretože je nízka šanca, že ich pôjde veľa rovnakou stopou, teda tráva/kosodrevina/... sa dokáže sama v pohode spamätať. Ale to som sa už asi moc rozpísal. :)

Teda ako si podľa môjho názoru vážiť prírodu? Správať sa v nej ako by sme boli u seba doma v obývačke. (nepredpokladám, že by si ľudia robili v obývačke bordel) A hlavne, hľadať a nachádzať v prírode kúsok duchovného rozmeru - príroda nie sú len pekné výhľady a "showroom" turistickej výstroje. Podľa mňa je príroda aj miestom pre duchovný rast - ja ju mám namiesto kostola :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod rayen » 04 Sep 2011, 21:32

suhlasim s tebou, u nas je vela veci na hlavu, sam ako skaut viem ako ti vie stat skomplikovat zivot, hoc to robis zadarmo a s presvedcenia
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod Kapo » 04 Sep 2011, 22:47

Ak by ste si príspevky čítali celé, tak by ste ludí nemuseli chytať za slovíčka. Máte ešte trošku idealistický a detinský pohlad na svet. Niektorý si ho poctivo udržujú v paneláku aj celý život. :twisted:
Pre mna nie je príroda len turistický chodník, kde si vyjdem z mesta pár krát do roka.
Zanedbanú výchovu bohužiaľ nedoženiete u stareho chuja už nikdy. A taktiež neovplivníte ani štvrť percenta detí a mládeže. Jediné čo trošku platí, je strach z pokuty, alebo iného trestu. Bohužiaľ. A čo sa týka ochrany prírody, tak je to u nás biedne. Ako všetko na slovači. 90% ochrancov to robia zo zištných-prospechárskych dôvodov, a nie kvôli láske k prírode, a zvyšok je zatrpknutých kdejakých "skautov", čo vás bude buzerovať za to, že ste vôbec v lese. .
Takže môžte sa realizovať... :wink:

Ešte doplním príklad: Pracoval som aj v rakúsku a nemecku. Tam ťažko uvidíte, že by tam niekto robil bordel, Nik si tam nedovolí hodiť papierik na zem. Som si myslel, že to je úrovňou a uvedomelosťou národa. V skutočnosti najväčšia zábrana je práve strach, že by ho niekto uvidel a bol by potrestaný. A nie hneď finančne. Ale napríklad potrestaný mesiacom verejnoprospešných prác. Napríklad zbierať odpadky a zametať ulice.
A keď som videl tie kolóny rakúskych áut, akonáhle prekročili hranice svojho štátu, tak ate mali vidieť, ako sypali odpadky za jazdy z auta, a vôbec im nevadilo, že sú v krásnych Talianskych Alpách. Od vtedy viem, že na ludí treba len dlhý bič, a malý dvor. :wolf:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod whitedeath » 04 Sep 2011, 23:06

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:07, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod Kapo » 04 Sep 2011, 23:18

Á, pán je pedagóg. Aké máš výsledky?? :twisted:

Prax u našich západných susedov je iná. A funguje. Ak u nás zasran odhodí papierik, tak rodič ho maximálne napomenie. Ale to len zriedka. V nemecku rodič, ktorý zodpovedá za svojho potomka ho vedie k poriadku, bo nechce za neho makať zadara celý mesiac. Potom každý majiteľ pozemku zodpovedá za poriadok na ňom. /pozemok: les, sad, pole, park/ Ak to neuprace urýchlene sám, tak to urobí napríklad obec, a pošle faktúru. Takže systém funguje celoplošne a funguje. Funguje preto, lebo spolupracujú všetci. :wolf:

Ochrana prírody nespočíva samozrejme len v tom odhodenom papieriku. To je len prejav totálnej lahostajnosti ludského plemena...
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod sally » 04 Sep 2011, 23:27

Kapo - k tým trestom: čítal som, že vo Fínsku ak chytí revízor v MHD čierneho pasažiera, tak udelená pokuta je na ich pomery veľmi nízka, no pred všetkými pasažiermi mu tam vykričí, že cestoval za ICH peniaze a je DARMOŽRÁČ a PRÍŽIVNÍK. A tá verejná hanba je pre toho čierneho pasažiera tým najväčším trestom. Možno by nezaškodilo aj u nás, ak niekto porušuje ROZUMNÉ zákazy a príkazy v prírode, verejne ho vykričať svetu, vylepiť po dedinách a mestách jeho fotku s menom, adresou (všetko verejne dostupné údaje!) a čo spravil (napr. sypal smeti v lese). Ak dotyčný nie je totálny magor (na takých neplatia ani finančné pokuty ani nič, možno tak Jáchymov), tak sa uvedomí. A súčasne by to malo aj výchovný vplyv na mládež. A hlavne, zamerať sa na výchovu (nie len na vzdelávanie, čo je primárna úloha školy) mládeže - lebo ako ma tábory a podobne poučili, mnohé deti sú síce vzdelané, no ich výchova je biedna.

A čo považujem za NErozumné zákazy/príkazy v lese? Klásť oheň len na vymedzených miestach (chcem vidieť zálesáka, čo sa tým bude riadiť :camp: ), zákaz rúbať živé stromy (nikto normálny nezotne živý strom, ak to nutne nepotrebuje a nedá sa to spraviť inak), zákaz pohybu vo vojenských priestoroch, zákaz pohybu mimo turistickú značku... možno by sa nad tým mohli kompetentní zamyslieť :) Ale keďže história nás učí o tom, že pravidlá sa len a len sprísňujú (v globále), tak nejakú serióznu renováciu asi čakať nemôžem :twisted:

Sumár: finančné pokuty sú zbytočnosť, zaviesť vylepovanie fotky a základ. údajov vinníka po okolitých dedinách/mestách. Podporiť výchovu detí k láske k prírode.

A ak som správne pochopil, bola tu "ponuka" robiť stráž prírody. Vďaka, nie. Tú fotku vylepiť teoreticky zvládnem aj sám (meno a priezvisko sa dá pri troche šikovnosti z človeka vytiahnuť), nepotrebujem mať na to preukaz, osvedčenie, štátom potvrdené overenie a ja neviem čo ešte :yees:

-- 04 Sep 2011, 22:31 --

edit: k tým výsledkom si dovolím taktiež odpovedať, keďže k práci s mládežou mám blízko: výsledky sú veľmi dobré - podarilo sa nám už z množstva detí vychovať svedomitých zálesákov, resp. ľudí s láskou k prírode. No a o tom to je, nie? Možno by nebolo na škodu spraviť štúdiu na porovnanie, koľko % ľudí "obrátili" správni vychovávatelia na "dobré" a koľko % sa "obrátilo" potrestaných. Teda kde je vyššia efektivita no a potom podporovať efektívnejší spôsob. Dovolím si tvrdiť, že z 30 detí na tábore sme na konci mali cca 20 ľudí, ktorí v lese papierik nezahodia, ohnisko po sebe zakopú... majú radi prírodu. Toť moje skúsenosti s výchovou. :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod whitedeath » 05 Sep 2011, 10:59

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:07, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod maros » 05 Sep 2011, 20:10

Ludia,ked som isiel z prace tak sa stala dopravna nehoda no kolona jak svina.Ja to mam po ceste domov iba les.PARADA.Ale k veci.Za mnou asi tri auta jeden k.....mal asi 10min nastartovane a pustenu klimu,ze mu je horuco a on auto nevypne.Tak som mu slusne.....povedal nech vypne on nic.Zaver prisiel policajt a dal mu60€ pokutu.Tak mu treba deb....LES JE LIEK NA VSETKO LUDIA!!!!!!!
Obrázok užívateľa
maros
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 25 Apr 2011, 18:51
Bydlisko: ke poproc
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod Koudy248 » 11 Nov 2011, 14:06

Ja nie som anjel, ale stalo sa mi, že som sa na ulici ozval ohľadom vypaľovania trávy a iného odpadu a teraz som najhorší.
Neriešil som to ani oznámením, lebo by mi bolo to najmenej trikrát vrátené a pravdy by som sa aj tak nikde nedovolal.
Mesto je malé, každý každého pozná a pán starosta sa nato pokojne prizerá (neďaleko býva), lebo všetci výpalníci sú jeho potencionálny voliči. (Ten pán starosta je telom aj dušou ochranca prírody, ako to nedávno obhajoval v kostole na počesť Svätého Huberta v príhovore o našej krásnej prírode.)
Koudy248
 

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod mihal » 20 Nov 2011, 01:00

v Tatrách som si v lese zbieral drevo do kempu z výrezov čo tam nechavajú na kope, je to robota a nabrať hrubšie haluziny dá zabrať nájsť, v tom išiel pánko okolo a že chlapci však tu spílte tento smrečik a mate drevo na celý večer.
kukám a to živý mladý stromček, však kto vás tu uvidí v lese... tak som sa mu snažil vysvetliť velmy slušne že to nieje uplne košer a to nie len pre to že hrozí pokuta a on na mňa či som ochranar alebo take nieco.. takže asi tak zmyšlajú podaktorí.
a ešte jedna vec pri ktorej mi mozok stoji už pár rokov, na zahori hlboko v lese na zemi vysypaná kopa asi 30ks jednorazových žiletiek na holenie. to že tam víkendoví hubári pohadzujú plechovky od piva a paštét, síce nechápem prečo ale aspoň dokážem spracovať to že to majú u seba ale použité žiletky???
každopádne už som zvyknutý že tam kde táborím tam nechám čisto čo v preklade znamená ,že velakrát odášam aj odpadky ktoré som tam ja nepriniesol.
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: ako si vážiť prírodu

Poslaťod w1k » 27 Nov 2011, 14:58

Myslim, ze zakon o ochrane prirody na SK ani nemame.. Staci sa pozriet na zdevastovane hory, ubyvajucu zver, mnoziace sa hoteliky, shoppingy a lyziarske vleky.. takto si ochranu prirody nepredstavujem..
w1k
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 27 Nov 2011, 14:40
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Ďalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron