Farba oblecenia

Tričká, nohavice, vetrovky, čiapky...

Ake farby bushcraft oblecenia preferujete?

Pestré
8
3%
Tmavé (olivová, čierna, khaki atď.)
156
58%
V maskovaciom vzore
99
37%
Iné (uveďte)
8
3%
 
Celkom hlasov : 271

Farba oblecenia

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 02:34

Nenechajte sa vylakat nazvom temy. Nechcem tu zalozit temu o mode :) . Ale zaujimal by ma vas nazor na tuto problematiku. Do akej farby by malo byt sfarbene oblecenie spravneho bushcraftera? Preferujete pestre farby, ktore sa v beznom turistickom obleceni castokrat vyskytuju a clovek svoju pritomnost v lese prezradzuje na velku vzdialenost? Alebo uprednostnite nejaky maskovaci vzor, ktory temto problem vyriesi, no spravi mnoho dalsich - clovek vyzera potom ako terorista pre beznych ludi a nie bushcraftista + ak clovek cestuje hromadnymi dopravnymi prostriedkami tak sa istotne nevyhne mnozstvu doternych otazok :D . Alebo taky kompromis - olivova alebo cierna farba?

Ja osobne mam kopu vojenskej vybavy a oblecenia (kedze su castokrat spolahlive, relativne lacne, odolne atd. ), ale rozmyslam sa vydat aspon ciastocne inou cestou - nejaku koselu v neutralnejsich farbach (tmavo modra, olivova atd.) a nejake zelene nohavice...

Som zvedavy 8)
Naposledy upravil Adno dňa 14 Jún 2010, 20:22, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 02:48

Vďaka reenactingu britov mám prakticky kompletnú výbavu do lesa v prevedení DPM. Zvykol som si na ňu, vyhovuje mi, že nekričí do oka ako moderné oranžové a červené ultraturistické vybavenie. Na divné pohľady verejnosti som si už zvykol, vlastné auto rieši mnohé problémy. Ešte sa mi nestalo, aby niekto v lese na mňa divno pozeral kvôli tomu, čo mám na sebe - človek čo chodí do prírody zvyčajne posudzuje ľudí podľa iných kritérií než farba oblečenia.

Moja nežná poloviča má s maskáčmi troška menej vrelý vzťah a snaží sa aj mňa preučiť na viac civilné oblečenie = pravdepodobne skončím s DPM nohavicami a olivovým tričkom/košelou.

Krikľavé farby oblečenia sú vrámci turistiky podľa môjho názoru vhodné len na vysokohorksú turistiku, lyžovanie, skalolezectvo... proste tam, kde je vysoké riziko zranenia a imobility, kde je nutné byť videný. Bežný buřtkraftista by mal skôr farbou oblečenia zapadnúť do prírody, splynúť s ňou = khaki, olivová, maskáč. Určite nie čierna - v prírode sa čierna nevyskytuje! (len rôzne odtiene veľmi tmavomodrej)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Zvero » 13 Jún 2010, 18:52

Moja výbava je takisto takmer cela v DPM, občas kombinujem s holandským maskáčom (mam rád ich košeľu s krátkym rukávom). V lete to vyzerá presne ako písal sally...DPM nohavice a olivové tričko. No mam v pláne rozšíriť svoj šatník o nejaký ten olivový komplet (košeľa + nohavice) + olivový australák (klobúk).
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 20:10

sally píše:Určite nie čierna - v prírode sa čierna nevyskytuje! (len rôzne odtiene veľmi tmavomodrej)

Ano, to mas pravdu, len dost vela outdoor veci je robenych prave v tejto farbe a je to kazdopadne nenapadnejsie ako cervena alebo oranzova :D .

No, ale povedzme ze niekedy proste dostanes napad zbehnut do doliny nieco kupit, alebo si v oblastiach kde je vela turistov (napriklad Tatry, ale to nie je moc dobry priklad, kedze tam sa moc bushcraftovat neda), chces spravit vylet do zahranicia... aj kvoli takymto veciam by som chcel ist skorej tou cestou olivovej/khaki/inej tmavej farby. Dalsim dost podstatnym faktorom je, ze drahsie civilne veci su daleko pred armadnymi co sa tyka komfortu a pouzitych technologii.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 20:27

Adno - súhlasím, že väčšina dnešných turistických výrobkov je ďaleko pred armádnou výstrojou a niektoré kúsky modernej turistickej výbavy mi uľahčujú život. No nepáči sa tlak rôznych outdoorových obchodov a portálov na ľudí, aby venovali väčší význam výstroji, v ktorej idú do lesa, než prírode samotnej. Nepozdáva sa mi prístup mnohých dnešných outdoorákov, že pred prírodou sa je treba chrániť, príroda je pre nás hrozba... asi som srdcom proste taký militarizovaný tramp :lol:

Raz som čítal jeden zaujímavý výrok českého cestovateľa na margo toho, že dnešní turisti často nosia hŕbu výstroje, sú oblečení v super tuti-fruti -shelloch a -texoch:
"S holú řiťú nejdál dojdeš."
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Zvero » 13 Jún 2010, 20:33

Sally to vystihol...
Ja si neviem predstaviť isť do lesa s bundou za za veľke tisíce a dávať na ňu pozor. Keď spravím dieru (prepálim) napr. na armádnych nohaviciach, tak len zašijem a vôbec ma to netrápi.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 21:06

Jasne, tiez bundu za "stotisic" nemusim... ale tu islo hlavne o farby a ze civilne oblecenie je lepsie ako armadne po mnoho strankach a nemusi byt ani nehorazne drahe. Preto sa obcas zamyslam, aku ma vlastne vyhodu potom to armadne...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Lolo » 16 Jún 2010, 21:58

Jasne, tiez chodievam do lesa v maskacoch, pripadne v praci v zelenom ( olivovom obleceni ). Tak ako pisal sally a myslim aj ostatny je podla mna dolezite aby clovek do prirody zapadol a nenarusal ju. Turisticke veci su sice pekne, aj funkcne ale rovnako sa da vyzit aj s lacnejsimi vojenskymi vecami.

Niekedy mam z turistov taky pocit ze idu do prirody/ na turistiku len koli tomu aby vyskusali svoju novu vybavu ktoru si kupili :-)
Ked hladáš pomocnú ruku, nájdeš ju u svojho ramena
Lolo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 27 Mar 2006, 20:11
Bydlisko: Zvolen, Kooperacny Camp na kote Jankovec
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod emo_hunter » 16 Jún 2010, 22:08

Podľa mňa je najlepšia kombinácia ... :shock:
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod addo77 » 17 Jún 2010, 09:49

Ja mam rozdelene veci na a) Bushcraft, taborenie a pod. tam preferujem tmavozelenu alebo bledohnedu
a za b) cisto turistika napr. Tatry a pod.
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Snypo » 19 Jún 2010, 13:03

do elsa nosím veci o ktore sa nemusim bat alebo strachovať že sa pospinia,roztrhnu a podobne.Kedze sa nevenujem buscraftu,ale niečomu inemu,tak nosím maskáče a olivove/zelene veci.Vždy mám ale v zálože reflexnú vestu,keby sa niečo prihodilo,aby som mohol lepšie signalizovať moju polohu.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Domino » 23 Jún 2010, 23:16

Maskače vz.85 sú a boli pre mňa ideálne málo ľudí ich pozná lacne a vydržia toho veľa. A myslím že sú univerzálne pre bushcraft
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Adno » 23 Jún 2010, 23:31

To su tie olivove (resp. s takym hnedym nadychom?) ak sa spravne pamätam? Nevies nejaky e-shop na Slovensku, kde to maju? Nemuselo by byt zle...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod Domino » 24 Jún 2010, 13:16

No to sú tie čisto zelene len si treba vyberať myslím že to sú dôstojnicke z rozopinanim v predu a z dvoma vreckami na prednej strane nohavic obyčajne maju zapínanie na boku čo je dosť odveci. O slovenskom e-shope neviem žiadnom ja som ich kupoval v Prešove na čiernom moste.
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Farba oblecenia

Poslaťod ScoutMasterSVK » 11 Júl 2010, 13:17

ja nosím maskáče woodland(nohavice) a k tomu nejaké tričko,akejkoľvek farby(ale najradšej olivová zeleň)...aj tak každý kto chodí do lesa,chodí v takých farbách...a ak chce človek aj niečo vidieť(zver,...)tak by IMHO nemal chodiť ako dopravák v reflexnej veste
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Ďalší

Späť na Oblečenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia