Nůž Uton

Témy o nožoch

Re: noz uton

Poslaťod fremen » 17 Júl 2011, 12:33

Kowo- ides teda kupovat ten uhlikovy uton? To by mohlo byt celkom zaujimave, mohol by si potom hodit nejake fotky a postrehy z pouzivania? Dikes....
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: noz uton

Poslaťod kowo » 17 Júl 2011, 14:04

ano .zatial som pevne rozhodnuty pre uton s oznacenim UTON AZ 07 ten s predlzenou cepelou alebo klasicku verziu. .. pisal som na mikov.cz ci predlzili pri modely AZ 07 aj prisluzenstvo(pilka, pilnik) tak uvidim co odpisu.

-- 18 Júl 2011, 16:38 --

tak dosla odpoved
Dobrý den,

děkuji Vám za Váš dotaz. UTON AZ 07 dostal ocenění Nůž roku 2008 viz.níže uvedený odkaz:

http://www.mikov.cz/cz/12-OCENENI.html

Prodloužení a následná povrchová úprava (zakalení), se týkalo pouze čepele. Pilka i pilník jsou ze stávajícího typu vz.75.

S pozdravem

Andrea Riecká
Prodejní manažer
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: noz uton

Poslaťod radeton » 06 Jan 2012, 20:16

Pár slov o utone-75.Vlastním tento nôž od r.1985 kedy sa mi ho podarilo pomerne zložitým spôsobom získať priamo na útvare.Bol mojím verným druhom počas celej voj.služby,a je to kus železa ktorý nesklame či už pri prakt. použití v teréne,alebo keď by bol vojak nútený v tichosti niečo riešiť :? Je to séria 0004 pri týchto seriach už bol ukončený postup technológie spracovania pri výrobe čepelí.V každom prípade sa jeho vlastnosti líšia od pozdejšie vyrábaných komerčných nožov dodávaných na civilný trh pod značkou nikov alebo dokonca pre lepší úspech na civilnom trhu tieto civilné verzie označovali 0007 toto logo je pri civilných verziách však razené na ľavej strane čepele.orig armadna verzia ma logo serie razené na pravej strane čepele (pri chrbte čepele).Nejdem sa rozpisovať o použitých materialoch a tvrdosti použ.ocele stačí si zadať do gugle UTON-vz.75 a všetko sa prípadný záujemca o tomto kusku železa dozvie.V žiadnom prípade však nemôžem súhlasiť s vyššie publik.názorom, že tieto nože sa lámu orig.armád kus prešiel náročnými testami a nezlomí sa pokiaľ je jeho čepeľ zasunutá na doraz po rúčku ani pri našlapnutí 80kg chlapa.Tak isto pri vrhaní noža je tento nezničitelný.Stal sa mi na vojne prípad,že pri jednom cvičení som ho stratil na lesnej čistine.Bol z toho pruser ktorý ma stal 3 dni spánku na drevenej lavici bez šnúrok v kanadách a opasku. :D.Za pár dni ho doniesol na útvar nejaký traktorista ktorý ho pri kosení pasienku chytil do bubnovej rotačnej kosačky a náhodou ho objavil zaseknutý v kryte.Obstal tento drast.test iba s kuskom vytrhnutej pryže z rukoväti.Proste voj.verzie sú kvalitné kúsky nie je to špeciálny nôž na nejaké činnosti v prírode,ale na druhej strane nebol na to ani určený v každom prípade pokiaľ sa niekomu podarí zohnať orig.armádnu verziu určite ho nenechá v štichu ani pri prípadnej núdzovej situácii v akomkoľvek prostredí.Stačí vedieť s ním pracovať a hlavne dokázať ho správne brúsit.
Naposledy upravil radeton dňa 12 Jan 2012, 21:51, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Uton - ostrie

Poslaťod radeton » 07 Jan 2012, 11:09

Zdravím. Čo sa týka hornej časti čepele pri orig.armádnom utone bolo toto vrchné ostrie asi také ostré ako spodná časť čepele.Vrchná časť ostria slúžila pri bojovom použití noža napr.pri tichom zneškodnený hliadky nôž nebolo potrebné v ruke obracať ale využila sa na to vrchná časť čepele.V praxi.počas voj.služby sme zvykli tuto vrchnú časť mierne otupiť nakoĺko pri bežnom použití v teréne to viac prekážalo ako pomáhalo stačilo trochu nepozornosti a človek si na tom porezal ruku. Môže sa stať ,že pokiaľ niekto má orig.UTON z vojenských skladov a tieto boli používané vo výsadkových útvaroch na niektorom môže byť čepeľ mierne otupená a na niektorom prebrusená ako spodná časť. V bežnom civilnom použití je dobre tuto vrchnú časť trochu otupiť nemá totiž nejako veľa možností použitia a skôr je na prekážku a hrozí zranenie. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: noz uton

Poslaťod rayen » 11 Jan 2012, 18:18

mozem s tebou len suhlasit
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: noz uton

Poslaťod Seth » 18 Jan 2012, 10:39

JA tiez nedam na UTON vz.75 dopustit.Kúpil som ako nový pred cca 5 rokmi a jedinou nevyhodou toho noža je asi hmotnosť pre niekoho.Inak vydrzal take extremy....A ako sa spominalo prave Utony maju vyrazene cisla z pravej strany a puzdro by malo byt oznacene v oblasti zavesenia na opasok z vnutra xy meciky yx.
Seth
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Nov 2011, 21:01
Bydlisko: okres Čadca
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: noz uton

Poslaťod radeton » 18 Jan 2012, 21:46

Ešte niečo k UTONU vz.75. Originál armádna verzia má číslo serie ako som už spomenul vyššie vyrazené na pravej strane čepele pri chrbte noža.Prvé serie ho mali razené pri rúčke.Vrchné ostrie pri armád.originále zasahuje až do polovice čepele.Pri komerčákoch pustených na civilný trh bola skrátená o 1 cm.Zdrsnenie na chrbte noža slúžiace pre oporu palca bolo na armádnom noži mierne zaoblené komerčák to mal rovné.Orig.armád.kus nebol nikdy dodávaný v textil.puzdrách.Gumená rúčka na orig.bola tmavej čiernej farby úplne hladká a zdrsnená iba po bočných stranách.Komerčáky mali drsnú gumenú rúčku skoro matnej svetlejšej čiernej farby niektoré dokonca umelohmotnú.Orig.armád.pošva bola z hrubej hovädzej kože a pod zadným pútkom na opasok bolo preberacie razítko napr. K6 (znamenalo to značku výrobcu KOZAK) skrížené meče (vlastnícky znak armády) a rok výroby napr. môj uton ktorý bol donesený priamo z útvaru má tam číslo 78.OTK je skratka pre odel.tech.kontroly ktorou puzdro prešlo.V zadnej časti puzdra je miesto na 2m para šnúry ukončenej zaisťovacím kolíkom slúžiacim pri použití pílky a pilníka ktoré sú súčasťou puzdra. Tak asi toľko.Na trhu je kopec napodobnenín, ale podĺa popísaných znakov bezpečne rozpoznáte armád.originál. Na dalšom fote je klasický komerčák snažiaci sa tváriť ako armádny UTON vz.75 :)
Prílohy
362_ng_4_vzor_75_cer_ni.jpg
mot.list 012.jpg
mot.list 011.jpg
mot.list 009.jpg
mot.list 010.jpg
mot.list 013.jpg
mot.list 015.jpg
mot.list 014.jpg
Naposledy upravil radeton dňa 26 Jan 2012, 19:53, celkovo upravené 3
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: noz uton

Poslaťod Seth » 19 Jan 2012, 10:14

JA mam rovnake znacenie ale mam OTK ale asi 3jku.Nieje dobre vyrazene.
To radeton: Ty si bol u vysadkarov? Ja si davam dokopy vysadkara vz.85.Mal si ju?
Seth
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Nov 2011, 21:01
Bydlisko: okres Čadca
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: noz uton

Poslaťod radeton » 19 Jan 2012, 19:35

Myslíš či som bol u výsadkárov ako na návšteve,alebo na slávnostnom obede v kasárňach? :D Neviem čo máš na mysli pod tým "dávam si do kopy výsadkara vz.85 " Skus mi presne opísať o čom by si chcel konkrétne info.Pokiaĺ som sa s tým v rokoch môjho pôsobenia stretol rád ti ujasním čo ťa zaujíma.Ale daj to cez sukromnú debatu tu je vlákno o UTONE. :wolf: Nebudeme to riešiť tuná ok?
Naposledy upravil radeton dňa 16 Máj 2012, 22:12, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Nůž Uton

Poslaťod otsar » 10 Máj 2012, 11:02

Nerozumiem celkom vytvaranej fikcii nazyvanej ako "armadna" a "civilna" verzia.
Tu je odpoved priamo z Mikov, ze noze, ktore su oznacovane na roznych forach ako "civilna" verzia
su dodavane policajnym aj armadnym zlozkam a vyrobca nema ziadnu selekciu pri vyrobe na
kvalitne armadne a menej kvalitne civilne verzie.
Kto ma zaujem o uton moze si ho kludne zadovazit za rozumnu cenu cez e-shop priamo u vyrobcu
www.mikov.cz a nedoplacat vyssiu cenu niekomu kto sa "nejakym" sposobom dostal k jednemu
alebo viacerym starsim kusom zo zasob a pod fikciou armadnej odolnosti sa snazi vytlct viac penazi.
Tu je odpoved od vyrobcu:
"Dobrý den,
Uton, který uvádíte jako Vojenský je starší výroby cca rok 1975 – 1999.
Uton uvedený jako Civilní je novější výroby cca rok 2000 až po současnost, tento typ dodáváme ozbrojeným složkám ČR v kožených pouzdrech.
Pokud se budeme bavit o civilní a armádní verzi, tak je to v závislosti na kompletaci pouzdra k noži!
Pokud je nůž v maskáčových pouzdrech, pak se jedná o civilní verzi v lacinější cenové nabídce.
Nůž UTON v kožených pouzdrech či s modulárním nosným systém je armádní verze."
otsar
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 10 Máj 2012, 10:43
Bydlisko: spisska
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nůž Uton

Poslaťod goral » 10 Máj 2012, 14:46

To co leze z mikova je peknej shit - a to jsme jeste slusnej. Beru uton jako klasiku. Nenosim ho, ale proc ne, neco se mnou uz zazil.
Problem je, ze musis mit opravdu vojenskou serii vyrobenou pred roke 89. Pokud vim, tak po roce 89 se do armady nedodavalo a mikov se vratil ke stejne kvalite, kterou mel a ma u jinych nozu (=sracka).
Merili jsem armadni X civilni utony - 56-58 rockwela X 48-50 rockwela! To je rozdil mezi kvalitnim nozem a kuchynskym krajecem.
solidni info je zde:
http://www.uton.cz/
goral
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 10 Dec 2011, 19:17
Bydlisko: CSR
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Nůž Uton

Poslaťod rkw » 10 Máj 2012, 15:46

asi nevie nikdo pouzivany uton do 15 ecok ze ?
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Nůž Uton

Poslaťod kowo » 10 Máj 2012, 21:44

ja by som dal za original 40€ z fleku sa dohodneme:)
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Nůž Uton

Poslaťod kowo » 10 Máj 2012, 22:15

nezda sa vam ze na utone je mala (kratka) rucka?
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Nůž Uton

Poslaťod radeton » 10 Máj 2012, 22:21

TO otsar: Zasuň si do štrbiny na doraz po rúčku UTON vz.75. Potom si našlapni na jeho rúčku,to isté urob s "UTONOM" označeným ako mikov, a okamžite pochopíš rozdiel medzi armád.UTONOM vz.75, a civilnej verzie dodávanej na trh pod zn. mikov . Každý jeden UTON vz.75 pred tým než bol prevzatý do armády prešiel seriou preberacích testov, ktorý robili prísušníci armád.komisie opakujem každý jeden kus! Kus, ktorý tieto testy nevydržal šiel do siemens pece.Civil verzia sa sekala bez týchto záťaž.testov a išla na volný trh.Civil.verzia 75-ky nie je presnou kópiou ani čo sa týka tvaru čepele,ani kvality materiálu rozdiel v tvare čepele a tiež v kvalite gumenej rúčky som popísal v predchádz.príspevkoch. :wolf: TO kowo-neviem akú máš veľkú dlaň, ale nestretol som vojaka ktorému by bola táto rúčka malá.Je dostatočne dlhá na to aby sa nôž dal pevne uchytiť do dlane ,a čepeľ je zasa dosť dlhá na to ,aby odviedla prácu na ktorú bola určená.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia